www.infoglobe.cz » Zajímavá místa » Aktuality » Hrad Červený Kameň

Hrad Červený Kameň

Publikováno: 14.7.2010
Muzeum na hradě Červený Kameň nedaleko Bratislavy navštíví ročně na 150 000 návštěvníků. Během léta zde na ně kromě prohlídky hradu čeká řada zajímavých programů a výstav.

Cerveny KamenHrad Červený Kameň postavili v Malých Karpatech ve 13. století na podnět Konstancie Uherské, druhé manželky českého krále Přemysla Otakara II. (založila např. i ženský cisterciácký klášter Porta Coeli u Tišnova), na tzv. české obchodní stezce přes Moravu do Uherska. Hrad dostal své jméno (na starých mapách se kromě Rothenstein/Červený Kameň uvádí i pod názvem Bibersburg/Bobří hrad) nejspíše díky zabarvení zdejší horniny.  Návštěvník se o tom přesvědčí při prohlídce sklepních prostorů pod hradem. Mimochodem, údajně se jedná o největší prostory podobného typu ve střední Evropě, jež v minulosti sloužily jako sklad zboží a dalo se do nich vjet s celým formanským vozem. Mezi majiteli hradu se střídaly významné šlechtické rody, ale i bohatí kupci Fuggerové z Augsburgu.Cerveny Kamen

Po celém hradu se návštěvník nejčastěji setká se symbolem jelena z erbu rodu Pálfi, který vlastnil hrad až do Druhé světové války. Do rodového znaku (dnes ho má ve znaku i Bratislavský kraj) se podle legendy dostal tak, že údajně zachránil život příslušníkovi rodu tím, že podle jedné verze skočil před koně rychle jedoucího kočáru, jemuž právě prasklo kolo, podle jiné verze dokonce svými parohy zastavil kola kočáru, který se řítil k propasti.Cerveny Kamen

Po válce na hradu vzniklo muzeum s bohatými sbírkami dobového nábytku a dalšího zařízení, jež sem sváželi z dalších hradů a zámků. Právě jejich minulost a proces restaurování přibližují výstavy, připravené pro návštěvníky až do konce září: „Návrat ke ztracené kráse“ (obnova historických předmětů) a „Původně to bylo takhle?“ (dobové fotografie už zaniklých interiérů v hradech, zámcích a palácích). Kromě klasického prohlídkového okruhu, zaměřeného na interiéry a sbírky, včetně historické knihovny a hradní lékárny, přibyl okruh věnovaný opevnění a obraně hradu.Cerveny Kamen

Během letní sezóny příběhy z dějin hradu představují lektoři v dobovém oblečení i na speciálních nočních prohlídkách „Kamenné mysterium“ (17. července, 7. a 28. srpna). Na tematických prohlídkách pod názvem „Návštěva u hraběcích dětiček“ (v červenci) a „Tajemné stíny“ (14., 15., 21. a 22. srpna) návštěvníci potkají postavy těch, kdo na hradu kdysi žili, pracovali, milovali se a umírali. Ve dnech 24. července, 28. srpna a 25. září 2010 se v prostorách hradního parku konají pravidelné Burzy starožitností,Cerveny Kamen 15. srpna se uskuteční tradiční pouť k hradní kapli, zasvěcené Nanebevzetí Panny Marie. Při příchodu do areálu hradu návštěvníky vítají volně se pohybující pávi, ukázky chovu dravých ptáků lze zhlédnout v sokolnickém dvoře Astur.

Text: Jiří Výborný

Foto: autor a Slovenské národné múzeum

Zdroj: SNM – Múzeum Červený kameňDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

SR, Malé Karpaty - rozhledna Veľká homoľa
Publikováno: 11.7.2013
Už od nepaměti lákala lidi vyvýšená místa, aby se mohli porozhlédnout po širém okolí. Jako houby po dešti vyrůstaly rozhledny ve střední Evropě, zejména v druhé polovině 19. a začátkem 20. století. Na slovenském území jich je také nepočítaně a dá se říci, že každým rokem přibude nějaká další.

SR: Smolenice - Smolenický zámek a krásy okolí
Publikováno: 17.5.2012
Pohádkově krásný Smolenický zámek dnes slouží jako kongresové centrum Slovenské akademie věd, a tak si mnozí lidé myslí, že je pro veřejnost uzavřen. Není tomu tak.

SR: Smolenice – malebná obec s pohádkovým zámkem
Publikováno: 10.5.2012
Pokud žijete na západním Slovensku, nebo se tam jen chystáte na pár dní za rodinou nebo za známými, máme pro vás další tip, kde můžete strávit příjemný jarní den.


Souvisejicí fotogalerie

Západní Slovensko - Vyhlídkový let
Od našich skvělých kamarádů jsme jako svatební dar dostali nádherný dárek - hodinový vyhlídkový l...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Ahoj léto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Roční elektronické předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Dárková kazeta s produkty Vincentka
3. cena:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Kolekce knih z edice Výlety s dětmi od vydavatelství Dajama
2. cena redakce:
Fotokniha a turistická mapa od vydavatelství CBS
3. cena redakce:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

5.7.2022
Kyjevská oblast byla jednou z prvních zasažených území, kde pocítili místní obyvatelé ruskou vojenskou agresi. Její ničivé důsledky si nyní můžete prohlédnout virtuálně, a to prostřednictvím online muzea.
2.7.2022
Vydejte se na výlet a poznejte tajemství slovenské přírody s novou aplikací Lesmír, která simuluje skutečného průvodce. Naviguje vás po trase vybrané „lesmírné“ stezky.  
29.6.2022
Evropská environmentální agentura sestavila žebříček nejkvalitnějších vod na koupání v rámci Evropské unie. Dobrou zprávou je, že až 85% evropských měst má vodu na koupání v excelentní kvalitě. Jak obstály jednotlivé krajiny resp. lokality, se dozvíte v následujících řádcích.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 6. 7. 2022
svátek:Státní svátek - Mistr Jan Hus
dnes:
středa 6.7.
15 °C
zítra:
čtvrtek 7.7.
15 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X