www.infoglobe.cz » Zajímavá místa » Aktuality » Hrad Červený Kameň

Hrad Červený Kameň

Publikováno: 14.7.2010
Muzeum na hradě Červený Kameň nedaleko Bratislavy navštíví ročně na 150 000 návštěvníků. Během léta zde na ně kromě prohlídky hradu čeká řada zajímavých programů a výstav.

Cerveny KamenHrad Červený Kameň postavili v Malých Karpatech ve 13. století na podnět Konstancie Uherské, druhé manželky českého krále Přemysla Otakara II. (založila např. i ženský cisterciácký klášter Porta Coeli u Tišnova), na tzv. české obchodní stezce přes Moravu do Uherska. Hrad dostal své jméno (na starých mapách se kromě Rothenstein/Červený Kameň uvádí i pod názvem Bibersburg/Bobří hrad) nejspíše díky zabarvení zdejší horniny.  Návštěvník se o tom přesvědčí při prohlídce sklepních prostorů pod hradem. Mimochodem, údajně se jedná o největší prostory podobného typu ve střední Evropě, jež v minulosti sloužily jako sklad zboží a dalo se do nich vjet s celým formanským vozem. Mezi majiteli hradu se střídaly významné šlechtické rody, ale i bohatí kupci Fuggerové z Augsburgu.Cerveny Kamen

Po celém hradu se návštěvník nejčastěji setká se symbolem jelena z erbu rodu Pálfi, který vlastnil hrad až do Druhé světové války. Do rodového znaku (dnes ho má ve znaku i Bratislavský kraj) se podle legendy dostal tak, že údajně zachránil život příslušníkovi rodu tím, že podle jedné verze skočil před koně rychle jedoucího kočáru, jemuž právě prasklo kolo, podle jiné verze dokonce svými parohy zastavil kola kočáru, který se řítil k propasti.Cerveny Kamen

Po válce na hradu vzniklo muzeum s bohatými sbírkami dobového nábytku a dalšího zařízení, jež sem sváželi z dalších hradů a zámků. Právě jejich minulost a proces restaurování přibližují výstavy, připravené pro návštěvníky až do konce září: „Návrat ke ztracené kráse“ (obnova historických předmětů) a „Původně to bylo takhle?“ (dobové fotografie už zaniklých interiérů v hradech, zámcích a palácích). Kromě klasického prohlídkového okruhu, zaměřeného na interiéry a sbírky, včetně historické knihovny a hradní lékárny, přibyl okruh věnovaný opevnění a obraně hradu.Cerveny Kamen

Během letní sezóny příběhy z dějin hradu představují lektoři v dobovém oblečení i na speciálních nočních prohlídkách „Kamenné mysterium“ (17. července, 7. a 28. srpna). Na tematických prohlídkách pod názvem „Návštěva u hraběcích dětiček“ (v červenci) a „Tajemné stíny“ (14., 15., 21. a 22. srpna) návštěvníci potkají postavy těch, kdo na hradu kdysi žili, pracovali, milovali se a umírali. Ve dnech 24. července, 28. srpna a 25. září 2010 se v prostorách hradního parku konají pravidelné Burzy starožitností,Cerveny Kamen 15. srpna se uskuteční tradiční pouť k hradní kapli, zasvěcené Nanebevzetí Panny Marie. Při příchodu do areálu hradu návštěvníky vítají volně se pohybující pávi, ukázky chovu dravých ptáků lze zhlédnout v sokolnickém dvoře Astur.

Text: Jiří Výborný

Foto: autor a Slovenské národné múzeum

Zdroj: SNM – Múzeum Červený kameňDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

SR, Malé Karpaty - rozhledna Veľká homoľa
Publikováno: 11.7.2013
Už od nepaměti lákala lidi vyvýšená místa, aby se mohli porozhlédnout po širém okolí. Jako houby po dešti vyrůstaly rozhledny ve střední Evropě, zejména v druhé polovině 19. a začátkem 20. století. Na slovenském území jich je také nepočítaně a dá se říci, že každým rokem přibude nějaká další.

SR: Smolenice - Smolenický zámek a krásy okolí
Publikováno: 17.5.2012
Pohádkově krásný Smolenický zámek dnes slouží jako kongresové centrum Slovenské akademie věd, a tak si mnozí lidé myslí, že je pro veřejnost uzavřen. Není tomu tak.

SR: Smolenice – malebná obec s pohádkovým zámkem
Publikováno: 10.5.2012
Pokud žijete na západním Slovensku, nebo se tam jen chystáte na pár dní za rodinou nebo za známými, máme pro vás další tip, kde můžete strávit příjemný jarní den.


Souvisejicí fotogalerie

Západní Slovensko - Vyhlídkový let
Od našich skvělých kamarádů jsme jako svatební dar dostali nádherný dárek - hodinový vyhlídkový l...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Můj mazlíček

1. 9. – 31. 10. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold*** + 2 vstupenky na veletrh Stříbrné vánoční dny

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

28.10.2020
15. ročník festivalu dobrodružných filmů Horyzonty se uskuteční 5. až 7. listopadu on-line. Kromě skvělých outdoorových filmů uvidíte i tzv. dotáčky, ve kterých promluví tvůrci a protagonisté některých promítnutých filmů.

26.10.2020
Pandemie koronaviru, která zasáhla celou Evropu, se nevyhnula ani organizaci Evropské noci vědců. V důsledku toho se poprvé od svého vzniku místo posledního zářijového pátku festival vědy v celé Evropě uskuteční 27. listopadu a ve změněném formátu.
23.10.2020
21. mezinárodní festival dokumentárních filmů – Jeden svět se uskuteční od 5. do 11. listopadu online!

Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - KAZACHSTÁN, UZBEKISTÁN a TÁDŽIKISTÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 28. 10. 2020
svátek:Státní svátek - Den vzniku samostatného československého státu (1918)
dnes:
středa 28.10.
10 °C
zítra:
čtvrtek 29.10.
8 °C