www.infoglobe.cz » Zajímavá místa » Slovensko: Bratislava z nadhledu

Slovensko: Bratislava z nadhledu

Publikováno: 1.9.2011
Mezi nejznámější dominanty slovenské metropole patří Nový most s vyhlídkovou restaurací na vrcholku mostního pilíře. O něco kratší tradici má vyhlídková plošina nad restaurací, na kterou tentokrát zavítáme.

Bratislava - silueta od River parkuStavbu Nového mostu dokončili v létě 1972 jako druhého mostu přes řeku Dunaj na území Bratislavy. Tehdy se nazýval Most Slovenského národního povstání a už od počátku vyvolal mnohé diskuze. Jedním z předmětů sváru je jeho umístění. Je sice pravda, že odedávna byl v těchto místech brod a právě na jeho místě postavili most už kdysi, za Rakousko-Uherska, jak potvrzují historické kresby města. Výstavba jeho nástupce ve druhé polovině 20. století však s sebou nesla více negativ.

Bratislava

Jednak přímo do centra města přinesla hlavní dopravní proud z petržalského břehu, kde se už tehdy budovalo obrovské sídliště pro desítky tisíc obyvatel. Až po čase se jakžtakž podařilo část dopravy odklonit na další mosty (Dunaj dnes v Bratislavě přetínají čtyři mosty, po nichž vede doprava, pátý – Starý most – je momentálně uzavřen a rozhoduje se o jeho budoucnosti, o výstavbě dalších mostů se uvažuje). Mnohem větší následky, které se už zřejmě nikdy nepodaří napravit, však měla výstavba předmostí na okraji Starého města podél historických hradeb, kde zbourali několik ulic s původní zástavbou včetně židovské synagogy.

Bratislava

Samotný most je dlouhý necelého půl kilometru a už z dálky upoutá závěsným systémem lan na jediném „dvounohém“ pylonu. Toto řešení vyloučilo potřebu výstavby mostního pilíře v řečišti Dunaje, který by překážel lodní dopravě. Samotný most je dvoupodlažní, pod vozovkou procházejí inženýrské sítě a v dolní části po stranách jsou dva částečně kryté chodníky pro pěší i cyklisty.

Bratislava - Sad Janka Krala z vrcholu Noveho mosta

Vydáme-li se z města po levém chodníku, přijdeme k té „noze“ pylonu, která uvnitř ukrývá rychlovýtah. Ten – po zaplacení vstupného – návštěvníka vyveze do výšky asi 80 metrů, kde je umístěno čočkovité těleso o průměru asi 30 metrů. Uvnitř se nachází restaurace (původně kavárna Bystrica), z níž je přes velká okna jedinečný výhled na Bratislavský hrad, centrum města a jeho okolí. Restaurace do svého současného názvu přijala už dávno používané hovorové označení „UFO“.

Bratislava

Od recepce naproti výtahu vedou dveře ke schodišti ve druhé noze nosného pilíře, po němž se dá vystoupit až na vyhlídkovou plošinu na střeše restaurace (schody opačným směrem dolů do přízemí slouží pouze jako nouzové schodiště). Za komunistů byla tato plošina veřejnosti nepřístupná, dnes patří k nejhezčím vyhlídkám na město s majestátným Hradem přímo před očima a vysoko nad budovami v historickém centru města. Snad je to vidět i na přiložených fotografiích, přestože v době návštěvy nám počasí nepřálo a ani silný vítr nedokázal rozehnat mraky nad městem, z nichž nás jen chvílemi ozářilo jarní slunce...

Bratislava - Petržalka

Text a foto: Jiří VýbornýDiskuze u článku (0)

Název: *
Obsah: *
Nick: *
E-mail:
Kontrolní číslo: *
* Povinná položka

Souvisejicí články

Bratislava - hlavní město Slovenska
Publikováno: 20.11.2009
Bratislava patří k trojici středoevropských metropolí – Vídni, Budapešti – které leží na modrém Dunaji. Ležíc v nížině, je obklopeno pohádkovým panoramatem Malých Karpat.

SR, Bratislava: Ulice světla
Publikováno: 20.3.2014
V jednu březnovou sobotu jsme se vydali vstříc poznávání našeho hlavního města – Bratislavy. Dozvěděli jsme se totiž, že má novou atrakci nejen pro návštěvníky ze zahraničí, ale hlavně pro domácí. Tou atrakcí je tzv. Ulice světla.

SR: Bratislava – Muzeum dopravy
Publikováno: 22.5.2014
Během akce Noc v muzeu navštívila naše redakce Slovenské technické muzeum - Muzeum dopravy Bratislava, které se nachází v prostorách kolejiště první bratislavské stanice parostrojní železnice z 19. století.

SR: Bratislava – malé velké město – VIDEO
Publikováno: 12.1.2016
Hlavní město Slovenska vidí většina lidí jen z okna vlaku, autobusu nebo auta při cestě mezi Českou republikou a Maďarskem. Přitom je velká škoda se v téměř půlmilionové metropoli na březích Dunaje alespoň na chvíli nezastavit. Bratislava se změnila, její pověst zašlého nudného města už dávno neplatí. Pomalu, ale jistě se daří napravit to, co na památkách napáchali komunisté. S novou generací se do Bratislavy vrací život.

Cyklovýlet: Petržalka - Wolfsthal
Publikováno: 24.7.2013
Kolo - jednoduchý stroj na dvou kolech jsme se rozhodli využít během naší letní dovolené v rámci poznávání krás přírody, seznamování s historií míst a v neposlední řadě na zlepšení osobní kondice. Vydejte se spolu s námi na nevšední cyklotúru, kterou dnes začneme v největším sídlišti na Slovensku - Petržalce a ukončíme v malebné rakouské vesničce Wolfstahal.

Bratislava: muzeum ve vojenském bunkru
Publikováno: 7.4.2011
Zřejmě nejmladší muzeum ve slovenské metropoli se nachází v bývalém vojenském bunkru v Petržalce, nedaleko hranice s Rakouskem. Vybudovala ho hrstka nadšenců z občanského sdružení „Zachraňme petržalské bunkry“.

Bratislava: Od vynálezu kola po současnost
Publikováno: 12.5.2011
Muzeum dopravy v Bratislavě patří mezi poměrně mladé historické expozice, neboť vzniklo až na konci milénia. Zájemcům o technické památky nabízí názorný přehled o vývoji dopravy od vynálezu kola přes první samohybné stroje až po současnost.

SR: Bratislava – únik do přírody
Publikováno: 3.5.2012
Jaro je v plném proudu, všechno kolem se začíná pěkně zelenat. Lidé žijící v hlavním městě stále častěji opouštějí své příbytky, utíkají dříve z kanceláří nebo místo sáhodlouhých toulek po nákupních centrech, které častokrát navštívili bezdůvodně, hledají útočiště v probouzející se přírodě.

SR, Bratislava: Prehistorie ožívá
Publikováno: 20.12.2012
Volné chvilky v zimním období tráví lidé většinou na kopcích lyžováním, popíjením teplých nápojů na vánočních trzích nebo sezením doma v teple před televizí. My bychom vás tentokrát chtěli pozvat do muzea. Právě nedávno v něm totiž otevřeli novou expozici. A že se máte na co těšit, to vám garantujeme.

Bratislava: památníky komunismu dnes
Publikováno: 13.1.2011
Bratislava se nám mění před očima. Je rozkošné nechat se unášet středověkou historií Starého města. Co se však děje za jeho hradbami? A co se dálo za posledních 70 let? Dnešní Bratislavu vyformovalo především období socialismu. V podmínkách trhu se metropole mění znovu. Kdo chce poznat autentickou tvář města, musí po procházce uličkami historického centra vyjít i za jeho hradby.


Souvisejicí fotogalerie

SR: Bratislava-Stará radnice a výhled z její věže
Bratislavská Stará radnice se nachází v historickém jádru města. Z její věže se naskytuje krásný ...

Slovensko: Bratislava stará a nová
Prakticky v každém městě se dají najít zajímavá zákoutí a pohledy pro objektiv fotoaparátu, slove...


Souvisejicí videa

SR, Bratislava – malé velké město
Hlavní město Slovenska mělo dlouhou dobu pověst nudného místa. To už ale neplatí. Do Bratislavy s...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Ahoj léto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Roční elektronické předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Dárková kazeta s produkty Vincentka
3. cena:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Kolekce knih z edice Výlety s dětmi od vydavatelství Dajama
2. cena redakce:
Fotokniha a turistická mapa od vydavatelství CBS
3. cena redakce:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

5.7.2022
Kyjevská oblast byla jednou z prvních zasažených území, kde pocítili místní obyvatelé ruskou vojenskou agresi. Její ničivé důsledky si nyní můžete prohlédnout virtuálně, a to prostřednictvím online muzea.
2.7.2022
Vydejte se na výlet a poznejte tajemství slovenské přírody s novou aplikací Lesmír, která simuluje skutečného průvodce. Naviguje vás po trase vybrané „lesmírné“ stezky.  
29.6.2022
Evropská environmentální agentura sestavila žebříček nejkvalitnějších vod na koupání v rámci Evropské unie. Dobrou zprávou je, že až 85% evropských měst má vodu na koupání v excelentní kvalitě. Jak obstály jednotlivé krajiny resp. lokality, se dozvíte v následujících řádcích.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 6. 7. 2022
svátek:Státní svátek - Mistr Jan Hus
dnes:
středa 6.7.
16 °C
zítra:
čtvrtek 7.7.
17 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X