www.infoglobe.cz » Bulharsko, Atanasovské jezero – podmanivé lázně

Bulharsko, Atanasovské jezero – podmanivé lázně

Publikováno: 16.10.2019
Cestování po Bulharsku završíme návštěvou přírodního skvostu v podobě Atanasovského jezera, které se nachází na severním okraji města Burgas a patří mezi nejrozsáhlejší zásobárny slané vody v zemi.

Ještě před samotným přistáním na mezinárodním letišti Burgas jsme z výšky mohli obdivovat rozčleněné jezero s pestrou barevností. Dominantní byly růžové barvy, které doslova zářily. Tehdy jsme ještě nevěděli, že se jedná o solný klenot Bulharska. Po návštěvě Slunečního pobřeží a historického městečka Nesebar jsme se rozhodli najít si tuto pozoruhodnost v průvodci.

Atanasovské jezero – vstup do lázní

Po odpočinku na pláži a objevování architektonických i kulturních skvostů Bulharska jsme si naplánovali výlet k nevšední lokalitě na pobřeží Černého moře – k Atanasovskému jezeru. Dostat se sem nebyl žádný problém, protože zde byla nedávno vybudována nová dálnice a vede sem i železnice.

Atanasovské jezero

Tato vodní plocha o rozloze něco přes 7000 hektarů nabízí velkou rozmanitost flóry i fauny, nacházejí se zde jedinečné biotopy a díky vysoké slanosti zde byla od roku 1906 zahájena těžba soli extrakčním způsobem. Navzdory těžbě je většina území vyhlášena za chráněnou přírodní rezervaci.

Atanasovské jezero

Atanasovské jezero – lázně   Atanasovské jezero

Těžba probíhá hlavně v jižní části jezera, kde se prostřednictvím více vodních kanálů jezero propojuje s Černým mořem, a tím se zvyšuje jeho slanost. Roční produkce mořské soli dosahuje neuvěřitelných 40 tisíc tun. V okolí jezera máte možnost navštívit přístřešek na pozorování ptactva (uvidíte zde až 70 % všech druhů ptáků zde žijících nebo přelétajících), který je součástí 285 metrů dlouhé naučné trasy s informačními tabulemi. Také zde najdete solnou naučnou stezku, která vás prostřednictvím stylových grafických ilustrací a věcných prvků přivede až k muzejní expozici pod širým nebem, která představuje povolání solných dělníků v Atanasovském jezeře. Nicméně naším cílem byly místní lázně, které se rozprostírají v těsné blízkosti solných těžebních zařízení.

Atanasovské jezero – lázně   Atanasovské jezero – lázně

lázně

Lázně na nás zpočátku působily nehostinně. Čekala nás dřevěné mola obrostlá plevelem, těžební jámy a bazény, zchátralé cihlové stavby a panoráma s panelovým městem v pozadí. Avšak rázem se všechno změnilo, když jsme za opravdu symbolický poplatek vstoupili do růžové, extrémně slané vody. Ta nás nadnášela a působila blahodárně. Po několika minutách máčení jsme se natřeli černým bahnem ze dna bazénu a postupně se přesunuli na molo. Pak jsme se vydali opláchnout k pobřeží Černého moře, kde nás vítaly nádherné vlny a pláž s černým pískem a mušlemi. Vychutnávali jsme si ozdravnou kúru a sbírali mušle na památku. 

Atanasovské jezero   pobreží Černého moře

pobřeží Černého moře

Léčivou proceduru bychom měli opakovat vícekrát, ale i tak jsme cítili, že po jednom absolvování byla pokožka jemnější. Tento zážitek byl zároveň pomyslnou tečkou naší návštěvy.

lázně

Určitě se sem ještě někdy vrátíme, protože tato balkánská země nabízí opravdu úžasná místa.

GPS: 42°31'52.0"N 27°29'29.8"E

 

Text: Oskár Mažgút

Foto: Bibiána Mažgútová

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Název: *
Obsah: *
Nick: *
E-mail:
Kontrolní číslo: *
* Povinná položka

Souvisejicí články

Bulharsko, Sofie – město plné kultury
Publikováno: 21.9.2020
Hlavní město Bulharska leží na úpatí pohoří Vitoša a poblíž srbských hranic. Sofie je největší město země a najdete tu mnoho míst, která stojí za návštěvu. Jedná se o kosmopolitní město, kde se koná spousty kulturních akcí po celý rok.

Bulharsko: Nenáročná dovolená se vám určitě vyplatí
Publikováno: 29.3.2020
Bulharsko je pulzující krajina s úžasnou přírodou, starými památkami, vynikajícími plážovými a lyžařskými středisky, jakož i chutnou a rozmanitou kuchyní. Do Bulharska můžete přijet v létě i v zimě, ať už sem pojedete na dovolenou, nebo kvůli zlepšení zdraví. Doufáme, že nám situace zase brzy dovolí někam vyjet.

Novinky na letištích i mimo ně
Publikováno: 22.1.2020
Bratislavské letiště si letos pro cestující připravilo několik novinek. Snad tou nejlepší jsou pravidelné letecké linky na řecké ostrovy Korfu a Rhodos.

Bulharsko, Sluneční pobřeží – dovolenkový ráj
Publikováno: 2.10.2019
V nejbližších týdnech se vydáme na Balkánský poloostrov, přesněji do Bulharska. Tato evropská země dala světu mnoho vynálezů, pozoruhodných osobností, zpřístupnila mnoho krásných přírodních míst, architektonických skvostů i kulturních zvyklostí.

Bulharsko, Nesebar – starobylá perla Černého moře
Publikováno: 9.10.2019
Ze Slunečního pobřeží se vydáváme na návštěvu starobylého městečka Nesebar, které se rozprostírá na ostrově i pevnině a omývá ho Černé moře.

Bulharsko, Sozopol - výlet do starobylého města
Publikováno: 29.4.2015
Díky svým písečným plážím, krásné přírodě, dobrému jídlu a cenové dostupnosti je Bulharsko stále vyhledávanou destinací, hlavně rodinami s dětmi. Možností ubytování v Bulharsku je celá řada. Jednou z nejvyhledávanějších oblastí je jižní oblast v okolí Burgasu, kde se nachází letiště. Mezi nejoblíbenější letoviska patří Primorsko, Kiten nebo Carevo. Milovníkům historie by neměla určitě uniknout návštěva Sozopolu.

Bulharsko, Varna – na břehu Černého moře
Publikováno: 25.8.2018
Varna je třetím největším bulharským městem, leží na břehu Černého moře a nachází se zde největší bulharský přístav. Ve Varně je také menší letiště, kam se lze dostat z Prahy i Brna přímými lety za necelé dvě hodiny.

Bulharsko – mys Kaliakra a městečko Balčik
Publikováno: 1.9.2018
Okolí letoviska Svatí Konstantin a Helena si rozhodně zaslouží vaši pozornost. Podél pobřeží Černého moře vyrážíme severně a před městem Kavarna odbočujeme vlevo na slavný mys Kaliakra (Nos Kaliakra), který je nejdelším mysem v celém Bulharsku.

Bulharsko – letovisko Svatí Konstantin a Helena
Publikováno: 18.8.2018
Letovisko Svatí Konstantin a Helena (bulharsky Sveti Konstantin i Elena) je nejstarším bulharským letoviskem, které vzniklo v roce 1946. Město se nachází asi 10 km od Varny. O kousek dále je pak další známé přímořské letovisko – Zlaté Písky.

Bulharsko – kuchyně, zvyky a tradice
Publikováno: 3.1.2019
Někdo teprve plánuje lyžovačku, někdo už vymýšlí, kam vyrazí v létě na dovolenou. My vám teď trochu představíme Bulharsko. Třeba bude i vaší cílovou destinací.

Bulharsko: Příjemné zážitky z dovolené
Publikováno: 4.5.2015
Všichni vaši známí již v Bulharsku byli a vy nevíte proč? Přemýšlíte nad tím, kam letos na dovolenou? Bulharsko je skvělý tip a my vám řekneme proč!

Bulharsko: Rilský klášter – nejposvátnější místo v zemi
Publikováno: 8.1.2018
Zima je v plném proudu, i když to zatím na nějakou sněhovou nadílku zrovna nevypadá. Hodně lidí už však přemýšlí, kam vyrazit na jaře či v létě. Máte-li rádi chození po památkách, přinášíme vám skvělý tip. Začněte tedy pomalu plánovat dovolenou v Bulharsku.


Souvisejicí fotogalerie

Bulharsko – balkánská dovolená
Stále ještě váháte, jestli letos vyrazit k moři? V Bulharsku pro nás nejsou žádná omezení, tak se...

Bulharsko, Burgas – krásné pláže, památky i lázně
Vydejte se s námi do východní části Bulharska k pobřeží Černého moře. Prostřednictvím následující...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Můj mazlíček

1. 9. – 31. 10. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold*** + 2 vstupenky na veletrh Stříbrné vánoční dny

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

23.10.2020
21. mezinárodní festival dokumentárních filmů – Jeden svět se uskuteční od 5. do 11. listopadu online!

21.10.2020
Zveme vás na návštěvu výjimečných turistických atrakcí, které se nacházejí v přírodě a potěší nejen dospělé, ale i děti. První z nich je největší dřevěný labyrint na Slovensku.
19.10.2020
Mezinárodní organizace Skytrax, zabývající se hodnocením letišť a leteckých společností, každoročně zveřejňuje žebříček těch nejlepších na světě. Avšak v souvislosti s koronavirem letos zveřejnila netradiční žebříček nejlepší hygieny letišť v rámci Evropy.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - KAZACHSTÁN, UZBEKISTÁN a TÁDŽIKISTÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 24. 10. 2020
svátek:Nina
dnes:
sobota 24.10.
13 °C
zítra:
neděle 25.10.
11 °C