www.infoglobe.cz » ČR: Praha - Vyšehrad - procházka Vyšehradem

ČR: Praha - Vyšehrad - procházka Vyšehradem

Publikováno: 23.3.2012
V závěrečném dílu trilogie o Vyšehradu se s námi projdete po několika jeho významnějších památkách.

VyšehradVyšehradský komplex je tvořen mnoha budovami a památkami.

Z Pankráce se do Vyšehradu vstupuje přes Táborskou bránu, postavenou v letech 1655 - 1656 jako součást pražského opevnění. Blízko ní se v ulici V Pevnosti nachází zbytky gotické brány Špička z poloviny 14. století, která byla zbořená na konci 17. století. V minulosti brána sloužila jako průjezdní pevnost a v současné době se zde nachází informační centrum. Ve stejné ulici v klasicistní budově je umístěn Jedličkův ústav, sloužící jako vzdělávací centrum pro tělesně postižené děti, které bylo založeno v letech 1912 - 1913 lékařem R. Jedličkou, a  Dům Popelky Biliánové, spisovatelky a vlastenky (1862 - 1941), jenž se proslavila sbírkou legend „Z tajů pražských pověstí“, jejichž podstatnou část tvoří legendy a pověsti z Vyšehradu.

VyšehradNedaleko od domu Popelky Biliánové stojí Leopoldova brána, která je považovaná za nejkrásnější dochovanou barokní bránu pražského opevnění. Byla postavena v letech 1653 - 1672 podle návrhu architekta Carla Luraga a autorem její výzdoby byl Giovanni Battista Allio.

Za Leopoldovou bránou se ulice V Pevnosti stáčí doprava a vlevo začíná ulice Soběslavova. Když se vydáte ulicí V Pevnosti dále, na rohu s ulicí K Rotundě lze najít Rotundu svatého Martina z druhé poloviny 11. století, která je jednou z nejvýznamnějších a nejstaršíchVyšehrad dochovaných románských staveb na našem území. Opodál se nachází Boží muka (morový sloup), která byla postavena  pravděpodobně před rokem 1685. Představují válcový sloup s římsovou hlavicí nesoucí hranolovou kapličku s kamennou stříškou. Po bocích jsou umístěny skleněné mozaiky s portréty českých patronů a na vrcholu stříšky je kovový zlacený kříž. V blízkosti se nachází bývalý kostel stětí sv. Jana Křtitele, dochovaný z období vrcholného středověku, který zanikl během přeměny Vyšehradu na barokní pevnost. Zbytky kostelu jsou ukryty v náspu opevnění mezi bastiony sv. Rocha a Leopolda, za barokní kaplí Panny Marie Šancovské.

Dalším objektem je podzemní sál Gorlice, který sloužil jako shromáždiště vojska, sklad potravin a munice. V novodobé historii soužil Vyšehradtaké jako protiletecký kryt a skladiště zeleniny. Je zde umístěno 6 originálních soch z Karlova mostu.

Na konci ulice V Pevnosti se nachází Kasematy, představující chodby v pevnostních valech a sloužící pro soustředění vojska a jeho přesun. Vchod do Kasemat lze najít od Cihelné brány. Kasematy, které jsou dlouhé téměř 1 km, se rozkládají po obou stranách brány, pravá část chodeb ústí do podzemního sálu Gorlice. Chodby mají výšku 2 metry a šířku 1,5 metru.

Severní Cihelná brána je nejmladší dochovanou vyšehradskou bránou. Vede do Přemyslovy ulice a je postavena v empírovém slohu z období let 1841 - 1842 na pokyn pražského místodržícího K. Chotka podle projektu J. Weisse. Její předchůdkyní byla ve středověku Jeruzalémská brána, stojícíVyšehrad pravděpodobně vlevo ( při pohledu z pevnosti) od stávající brány. V současnosti je zde otevřena stálá historická expozice prezentující vývoj pevnosti Vyšehrad v kontextu historie pražského opevňovacího systému.

 

Text/foto: Maxim KucerDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR: Praha - Vyšehrad, základní kámen Prahy  
Publikováno: 9.9.2013
Vyšehrad je jednou z nejznámějších a nejstarších dominant Prahy, jež je stálicí v programech turistických návštěv.

ČR, Praha: Karlín – kousek Francie u Vltavy – VIDEO
Publikováno: 6.11.2018
Kdo před velkou povodní v roce 2002 a ještě několik let po ní tušil, že se z Karlína stane jedna z nejluxusnějších pražských čtvrtí? Dnes zde otevírá jedna skvělá kavárna, bistro či restaurace vedle druhé, domy se povedlo krásně opravit a ulice jsou neustále plné života. Snadno tu zapomenete, že nejdete po nějaké francouzské avenue.

ČR, Praha: Staré Město – tisíce příběhů mnoha století – VIDEO
Publikováno: 30.10.2018
Spolu s Hradčany, Karlovým mostem a Malou Stranou patří Staré Město pražské mezi ikonická místa, která alespoň z fotek znají skoro po celém světě. Historie městské části sahá do 9. století, zdejší světoznámá radnice vznikla už v roce 1338 jako první v Čechách. Pojďme se společně vypravit na nejznámější místa i do skrytých zákoutí.

ČR: Plavba lodí Praha – parníkem po Vltavě
Publikováno: 5.6.2016
Hlavní město České republiky je zajímavé samo o sobě. Nabízí množství památek i historických uliček. Dějiny tudy skutečně procházely. Vidět Prahu ovšem můžete i z trochu jiného úhlu pohledu – vydejte se ji poznávat netradičně – plavby po Vltavě jsou možné po celý rok. Během plavby parníkem vás čeká i zajímavý výklad, kde se dozvíte o památkách i takové informace, o kterých jste dosud možná vůbec neslyšeli.

ČR: Praha - Skvosty Hradčanského náměstí II.
Publikováno: 20.4.2012
V centru snad nejvýznamnější pražské čtvrti Hradčan, se nachází Hradčanské náměstí, které navazuje na I. nádvoří Pražského hradu, do kterého lze vejít Matyášovou branou. Náměstí je až na svoji jižní část, kde je ochoz s výhledem na Prahu, lemováno historickými budovami. Na náměstí se dá dostat několika vstupy, z nichž je nejznámější ten, který vede přes Nerudovu ulici.

ČR: Praha - Skvosty Hradčanského náměstí I.
Publikováno: 13.4.2012
V bezprostřední blízkosti Pražského hradu se nachází prostranství, které navazuje na hradní nádvoří i Královskou cestu. Hradčanské náměstí je centrem Hradčan, kde dávný les a pohřebiště nahradily historické domy a paláce.

ČR: Praha - Vyšehradská kapitula - místo posledního odpočinku prvního krále
Publikováno: 9.3.2012
Podívejte se s námi na jedno z nejpamátnějších míst našeho hlavního města.

ČR: Praha, Karlův most - vidět ho se probouzet - VIDEO
Publikováno: 6.3.2012
Pražský Karlův most je po píseckém druhým nejstarším dochovaným kamenným mostem v Česku. Unikátní památka, zapsaná na Seznam kulturního dědictví UNESCO, denně přiláká tisíce turistů. Jeho atmosféru milují cizinci a našinci jsou na tento skvost náležitě pyšní.

ČR, zahrada Kinských – oáza klidu v centru Prahy
Publikováno: 12.11.2020
Zahrada Kinských v Praze je trochu opomíjenou součástí zahrad a parků na Petříně. Anglický park obklopující letohrádek těží z předností kopcovitého terénu a nabízí mnoho romantických zákoutí a krásných výhledů na hlavní město.

ČR: Praha - Vyšehradský hřbitov a Slavín
Publikováno: 16.3.2012
Místo odpočinku nejvýznamnějších Čechů.


Souvisejicí fotogalerie

ČR: Praha - Vyšehrad
Pojďme si alespoň na fotografiích prohlédnout kouzelnou atmosféru místa, které  bylo sídlem český...


Souvisejicí videa

ČR, Praha: Karlín – kousek Francie u Vltavy
Pražskou čtvrť Karlín v r. 2002 silně zasáhla povodeň, dnes patří k těm nejluxusnějším. Kdo by to...

ČR: Praha - Karlův most - vidět ho se probouzet
Asi není slavnější pražské a snad i české památky než Karlova mostu, s jehož stavbou v samotném s...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Naučné procházky

30. 4. – 30. 6. 2021
1. cena:
Obrazová publikace z vydavatelství CBS
2. cena:
Sada vitamínů pro vaše zdraví + respirátory FFP2
3. cena:
Dobrodružné fantasy – Linda a klíč od Andary
1. cena redakce:
Dárková kazeta Vincentka + respirátory FFP2
2. cena redakce:
Exkluzivní kolekce mini dámských vůní VERSACE
3. cena redakce:
Knižní publikace Bratislava známa–neznáma z rodinného vydavatelství Dajama

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

19.6.2021
Stejně jako vloni podpoří hlavní město Praha cestovní ruch programem V Praze jako doma. A jak to funguje?
16.6.2021
Král Zikmund krátce po nástupu na uherský trůn musí zachránit svou manželku královnu Marii z chorvatského zajetí.  Vybíráním výkupného pověří svého věrného vévodu Stibora ze Stiboríc. Pomozte Stiborovi i vy. Vyrazte na čtyři jeho hrady Uhrovec, Beckov, Čachtice a Plavecký hrad. Razte Zikmundovy dukáty a osvoboďte královnu Marii ze zajetí.
15.6.2021
Sedačková lanová dráha Solisko Expres na Štrbském plese ve Vysokých Tatrách se stala první osobní lanovkou na Slovensku vybavenou speciálními ochrannými prvky, které by měly zabránit kolizím s prolétající ptactvem.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

TOP 5 MÍST na Slovensku:

TOP 5 MÍST na Slovensku

Přinášíme vám městské tipy na výlety, které které stojí za to vidět.

 

Martin - hlavní město kultury Slováků

Bratislava – malé velké město

Košice – unikátní metropole východního Slovenska

Banská Štiavnica: starobylá kráska v lůně přírody

Trenčín – majestátní hrad nad Váhem

 

Pokud hledáte ještě více cestovatelsky atraktivních míst, tak se inspirujte ZDE.

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 20. 6. 2021
svátek:Květa
dnes:
neděle 20.6.
32 °C
zítra:
pondělí 21.6.
31 °C