www.infoglobe.cz » 3 sladké dobroty z vánočních trhů v Evropě aneb adventní cestování s vůní palačinek a koblížků

3 sladké dobroty z vánočních trhů v Evropě aneb adventní cestování s vůní palačinek a koblížků

Publikováno: 14.9.2017
Máte nějakou tajnou gurmánskou vášeň, kterou si na vánočních trzích pokaždé s chutí dopřáváte? Říkáte si, že už jste nejspíš ochutnali vše, co vánoční trhy ve velkých evropských městech nabízejí? Že jejich bohatou nabídku regionálních delikates všeho druhu máte dokonale zmapovanou? Třeba ne. Pojďte s námi zaplout do neprobádaných labužnických vod, trochu experimentujte, objevujte nové chutě a vůně a nalaďte se adventně klidně už teď v září.

Stromy sice ještě mají všechny listy a do Vánoc zbývají dlouhé tři měsíce, ale nic tak nedokáže zpříjemnit studené, sychravé dny jako vůně svařeného vína a skořice ze zlatavých koblížků. Tak proč čekat až na advent, když už teď můžete se skleničkou svařáku v ruce začít plánovat, která z TOP10 adventních měst Evropy letos navštívíte a jaké sladkosti tam ochutnáte.

Když jsme procházeli náš seznam oblíbených vánočních lahůdek, odrazili jsme se od staré pravdy, že láska prochází žaludkem. Tyhle pochoutky jsme si doslova zamilovali a slibujeme vám, že ani vaše chuťové buňky se nudit rozhodně nebudou.

Poffertjes v Nizozemsku

Zatímco v českých domácnostech navštěvuje děti svatý Mikuláš v doprovodu anděla a čerta, v Nizozemsku mu dělá společnost Černý Petr. Ten také hodným dětem rozdává dárky. Kromě něho si ale místní děti (nejen) Vánoce spojují i s chutnými mini palačinkami, jimž se tu říká poffertjes.

Nizozemsko

Poffertjes se podávají vždy čerstvé, bohatě sypané cukrem a přelité máslem nebo sladkým sirupem. Výsledný pokrm je návykový a vyvolává hřejivý pocit dětství. Zatímco děti budou nadšeně pojídat palačinky, dospělí se mohou zahřát stopičkou geneveru, nizozemského předchůdce ginu, nebo unikátního skořicového likéru.   

Oliebol v Belgii

V Belgii vaše chuťové pohárky pěkně poškádlí vyhlášené „olejové koule“ neboli oliebollen, které na první pohled připomínají české koblihy. Vyrábějí se z rozinkového těsta a hned po usmažení se halí do nadýchaného cukrového kabátku.

Tradičně se sice servírují na Silvestra, ale ani adventní trhy v Belgii si bez nich dnes už nikdo neumí představit. Jelikož jsou velmi syté, bohatě postačí, když si tentokrát smlsnete jen na jednom kousku. Dětem většinou nejvíc chutnají oliebollen naplněné sladkým oříškovým krémem.

Belgie

Beignets ve Francii 

Také na samý konec vás chceme zlákat k ochutnání dalšího dozlatova usmaženého krasavce. Ani ve Francii se totiž adventní trhy bez smažených koblížků, jejichž historie tu sahá až do římských dob, rozhodně neobejdou. Původně byly beignets spojovány výhradně s masopustním úterým před Popeleční středou, jež zahajovala čtyřicet dní půstu, který trval až do Velikonoc.

Francie

Dnes se nejčastěji připravují z kynutého nebo litého těsta a všem mlsounům se podávají ještě horké. Někdy mohou být také s náplní nebo mít podobu lívanců. Například v Normandii se velké oblibě těší jablečné lívance s cidrem neboli zkvašeným jablečným moštem (Beignets aux pommes). Beignetky si ale snadno oblíbíte v jakékoli variantě. Tak neváhejte, vydejte se na poznávací zájezd do adventní Paříže a smlsněte si třeba na beignetkách plněných malinami nebo jablky.

 

Zdroj: Adéla Vavřačová, Radynacestu.cz

radynacestu.cz_1Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Belgie: Antverpy – „hlavní“ město země
Publikováno: 20.8.2021
Z několika známých belgických měst si vás Antverpy získají již v prvních minutách vašeho času. Proč? Uchvátí vás již vlakové nádraží. Jakmile vystoupíte z vlaku, naskytne se vám pohled na interiér nádraží, který můžeme bez váhání považovat za architektonický skvost.

Francie, Paříž – na skok ve velkoměstě I.
Publikováno: 12.7.2015
Chtěla jsem vyrazit někam na výlet, a tak jsem sedla k internetu a zkoumala své možnosti. Po chvilce hledání je rozhodnuto. Vítězí Paříž! Výlet to bude sice krátký, ale nabitý zajímavým programem.

Francie, Paříž – na skok ve velkoměstě II.
Publikováno: 19.7.2015
Po Lucemburských zahradách pokračujeme ke světoznámé univerzitě Sorbonna, o jejíž rozvoj se postaral sám kardinál Richelieu. Financoval její rekonstrukci a změnil dříve obyčejné koleje pro chudé studenty teologie na významné centrum vzdělanosti.

Francie, Paříž – na skok ve velkoměstě III.
Publikováno: 26.7.2015
Nedělní program je velice lákavý. Po snídani opouštíme hotel, odvážíme část turistů do Paříže k individuálnímu programu a směřujeme do Giverny. Městečko, kde žil a pracoval Claude Monet, vás okouzlí. Obzvlášť, když dorazíte ve slunečný den.

Belgie: Mons – Evropské hlavní město kultury
Publikováno: 25.2.2015
V roce 2015 byl udělen titul Evropské hlavní město kultury dvěma městům, a to české Plzni a belgickému Monsu. My dnes navštívíme druhé jmenované město a představíme si ho nejen z hlediska kultury, ale i historie a doporučíme vám pár jeho turistických zajímavostí.

Nizozemsko – květinová zahrada Evropy – VIDEO
Publikováno: 30.8.2016
Větrné mlýny, tulipány, bicykly, vodní kanály, sýr, dřeváky a města s tisíciletou historií. Co se při zmínce o Nizozemsku vybaví vám? Tato malá zemička na západě Evropy právem patří k jedněm z nejvyhledávanějších cílů návštěvníků z celého světa. Na své si přijdou studenti, mladé páry, rodiny s dětmi i ti, kteří si cestování šetřili na konec kariéry.

Nizozemsko, Amsterdam – největší párty centrum Evropy. Nebo ne? – VIDEO
Publikováno: 6.9.2016
Většina historek z hlavního města Nizozemí končí tak, že není úplně vhodné je vyprávět někomu jinému než nejbližším známým. Amsterdam přitom zdaleka nemusíte zažít jen jako bláznivé párty město – stačí alespoň na chvíli nasednout na kolo a vyrazit trochu dál od centra. Opravdový Amsterdam totiž začíná až daleko za necudnými ulicemi Red Light District.

Nizozemsko, Haarlem – zapomenutý bratříček Amsterdamu – VIDEO
Publikováno: 13.9.2016
Dříve jedno z nejdůležitějších měst v Nizozemí dalo dokonce název jedné ze známých čtvrtí v New Yorku – Harlem. Dnes v tomto krásném historickém městě bydlí hlavně holandská vyšší střední třída, která si chce užívat klidu a zeleně, ale přitom to mít jen kousek do hlavního města. Cesta mezi Amsterdamem a Haarlemem totiž trvá jen zhruba 15 minut a návštěvu mohu vřele doporučit.

Nizozemsko, Rotterdam – moderní metropole ve středu světa – VIDEO
Publikováno: 27.9.2016
Erasmova univerzita, největší přístav v Evropě i město, které bylo po 2. světové válce potřeba vybudovat doslova od nuly, díky čemuž v něm mnoho významných architektů dostalo volnou ruku pro svou kreativitu. Rotterdam se ani zdaleka nepodobá ostatním nizozemským městům a i v rámci Evropy asi žádné podobné nenajdete.


Souvisejicí fotogalerie

Belgie – země čokolády, piva a srdce Evropy
Belgie je nepsaným srdcem Evropy, vždyť zde sídlí ty nejdůležitější instituce Evropské unie. Tato...

Nizozemsko – země tulipánů a krásnych měst
Západní Evropa nabízí k vidění několik zajímavých států a jedním z nich je i Nizozemsko. Země je ...

Francie – jen střípky z této krásné země
Francie (oficiálně Francouzská republika) je stát, jehož většina území se nachází v západní Evrop...

Francie: Paříž – město inspirace
Kamkoliv se v metropoli Francie vydáte, narazíte na historii v podobě úchvatných památek. Šarmem ...

Belgie, Gent - město s romantickou atmosférou
Pojďte se spolu s námi alespoň na chvíli přenést do druhého největšího vlámského města Gent, ve k...

Belgie, Brusel - křižovatka kultur
Brusel je nejen hlavním městem Belgie, ale i hlavní multikulturní metropolí Evropské unie, v níž ...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Ahoj léto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Roční elektronické předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Dárková kazeta s produkty Vincentka
3. cena:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Kolekce knih z edice Výlety s dětmi od vydavatelství Dajama
2. cena redakce:
Fotokniha a turistická mapa od vydavatelství CBS
3. cena redakce:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

9.8.2022
V době od 19. až 20. srpna 2022 se v helpianském amfiteátru uskuteční festival starých tradicí v novém kroji zvaný Horehronské MECHECHE. Ve třech festivalových zónách vás čeká bohatý program dekorovaný nádherným přírodním prostředím.
6.8.2022
Zažijte atmosféru středověkého hradu Strečno a vychutnejte si noční prohlídku! Ve sředu 10. srpna se můžete těšit na představení divadelně-hravého seskupení RAZCA pod názvem Hej, partizáne, vezmi mně  sebou!
3.8.2022
Díky nové 360° technologii vzniká unikátní příběh Hronu. Pomocí virtuálního letu můžete obdivovat slovenské regiony po toku řeky Hron od jeho pramene až po jeho ústí.  
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 9. 8. 2022
svátek:Roman
dnes:
úterý 9.8.
16 °C
zítra:
středa 10.8.
16 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X