www.infoglobe.cz » SR: Hrady Malých Karpat

SR: Hrady Malých Karpat

Publikováno: 27.1.2011
Malá, ale malebná slovenská krajina se vyznačuje mimo jiné výjimečně vysokým počtem hradů. Podle některých statistik je jejich hustota právě zde nejvyšší v Evropě! Pokud všechny spočítáme, včetně těch zaniklých, po nichž je už těžké alespoň kámen objevit, vyjde nám číslo vyšší než dvě stě.

Většina slovenských hradů byla postavena kolem poloviny 13. století, tedy s gotickou architekturou těsně po vpádu Mongolů (nesprávně „tatarském vpádu“) do Uher v roce 1241. Mnohé byly do značné míry přestavěny a rozšířeny hlavně v renesanci. A přestože jejich dávnou minulost nám převážně připomínají už jen ruiny, právě ty nesou v sobě unikátní a přímo mystický genius loci. To platí i u hradů v Malých Karpatech.

Čachtický hrad

Ne každý ví, že Malé Karpaty začínají už v Rakousku na druhé straně Dunaje, u Bratislavy. Například z Děvína uvidíme vrch Braunsberg, na jehož úpatí můžeme dodnes vidět ruiny hradu Rothelstein. Ještě blíže Petržalce je však Pottenburg z 11. století.

Přeskočme však na náš břeh. Mezi zachovalé, respektive zrekonstruované hrady můžeme zařadit vedle Bratislavského i Červený Kameň, Smolenický zámek, městský hrad v Pezinku nebo částečně zrekonstruovaný Děvín. Méně navštěvované jsou však ty, na nichž byl zub času v boji s lidským zájmem silnější: Biely kameň nad Svätým Jurem, Pajštún s Dračím hrádkem, Kuchyňa, Plavecký hrad, Korlátka, Ostrý kameň, Dobrá voda, a hlavně asi nejznámější Čachtický hrad – a to vše na jednom nevelkém pohoří (a to jsme ještě neuvedli velkomoravská hradiště). V průběhu jednoho dne není problém navštívit hned několik z nich. Jejich hustota zde musela být skutečně vysoká, protože ve středověku tudy procházela západní hranice Uher a pohraničních strážců není nikdy dost. Podívejme se v krátkosti alespoň na tři z nich.

Čachtice

Čachtický hrad leží ve výšce 375 m n.m. nad obcemi Čachtice a Višňové. Postaven byl – jako většina dalších – ve 13. století a měl převážně obrannou funkci. Svému účelu sloužil pod různými šlechtickými rody až do začátku 18. století, kdy začal pustnout. Na přelomu 16. a 17. století zde svým poddaným vládla Alžběta Báthoryová, jež se stala populární díky své krutosti – podle legendy se koupala v krvi více než 600 zavražděných panen z blízkého okolí. Vysloužila si kromě jiného přezdívku „ženský Dracula“ a je ústřední postavou nejdražšího slovenského filmu v historii, nazvaném jednoduše Bathory (r. Juraj Jakubisko, 2007). K hradu vede zelená turistická značka z Čachtic i z Višňového. Prudký výšlap si mohou pohodlnější zlehčit: asfaltová cesta přístupná osobním vozům vede téměř až ke hradní bráně.

Plavecký hrad

Plavecký hrad patří mezi další relativně dobře zachované ruiny i díky své velké rozloze a je oblíbeným místem víkendových vycházek a turistiky. Postaven byl také ve 13. století, přestavěn v 15. – 16. století a nazván podle rodu Plavců. Dodnes lze vcelku jasně rozlišit původní a pozdější rozlohu. Nejkratší výstup – asi 30 minut – je z Plaveckého Podhradí po modré. Poté si už jen vychutnejte výhledy do širokého okolí. Za dobré viditelnosti jsou odsud vidět i rakouské Alpy.

Název zříceniny hradu Pajštún vznikl poslovenštěním původně německého názvu Paullenstein, resp. Ballenstein. Postavili ho také až po vpádu Mongolů ve 13. století, mezi jeho majitele dlouhou dobu patřili Pálffyové. Osud hradu zpečetil rok 1809, kdy ho vyhodila do vzduchu napoleonská vojska. V současnosti patří mezi nejoblíbenější ruiny Bratislavanů, protože to je k hlavnímu městu nejbližší ruina tohoto charakteru, a jeho prostory využívají na piknik a opékání. Na své si tam přijdou i „skálolezci“, jimž je k dispozici mohutný útes, na němž je hrad postaven. Prudký výstup z Borinky trvá asi půl hodiny. Z hradu je možné šlapat po hřebeni dále až k malému, téměř zaniklému Dračímu hrádku.

Exkurze „Zpět do minulosti“ nabízí incomingová cestovní kancelář Authentic Slovakia s.r.o.

Hrad Dobrá Voda

Text: Braňo Chrenka

Foto: Peter Chrenka

Překlad: Jiří VýbornýDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Slovensko: Limbach – vinařská tradice u Bratislavy
Publikováno: 22.9.2011
Podzim je doba vrcholících prací na polích, v sadech i na vinohradech. Právě do jedné z typických vinohradnických obcí v okolí Bratislavy se dnes vydáme.

SR: Smolenice – malebná obec s pohádkovým zámkem
Publikováno: 10.5.2012
Pokud žijete na západním Slovensku, nebo se tam jen chystáte na pár dní za rodinou nebo za známými, máme pro vás další tip, kde můžete strávit příjemný jarní den.

SR: Smolenice - Smolenický zámek a krásy okolí
Publikováno: 17.5.2012
Pohádkově krásný Smolenický zámek dnes slouží jako kongresové centrum Slovenské akademie věd, a tak si mnozí lidé myslí, že je pro veřejnost uzavřen. Není tomu tak.

ZOO Bratislava – exotická divočina uprostřed velkoměsta
Publikováno: 5.7.2012
I v hlavním městě Slovenska, nedaleko jedné z nejrušnějších křižovatek – Patronky, se rozprostírá obrovská plocha zeleně, která se stala domovem pro mnohé, častokrát exotické či ohrožené druhy zvířat – ZOO Bratislava.

SR, Malé Karpaty - rozhledna Veľká homoľa
Publikováno: 11.7.2013
Už od nepaměti lákala lidi vyvýšená místa, aby se mohli porozhlédnout po širém okolí. Jako houby po dešti vyrůstaly rozhledny ve střední Evropě, zejména v druhé polovině 19. a začátkem 20. století. Na slovenském území jich je také nepočítaně a dá se říci, že každým rokem přibude nějaká další.

SR, Bratislava: Bikepark Koliba – kousek bajkového ráje
Publikováno: 19.3.2014
Pokud i vy patříte k milovníkům horské cyklistiky, tak vám nevysoké, přibližně 100 kilometrů dlouhé horské pásmo Malých Karpat jistě není třeba příliš představovat. Zejména Bratislavané a lidé ze západního Slovenska zde hledají relax v lůně krásné přírody, ale také adrenalin, který jim úplně vyčistí hlavu a pomůže zapomenout na starosti všedních dnů.

SR, Malé Karpaty – skalní útvary Tři jezdci a Kamenná brána
Publikováno: 30.3.2014
Malé Karpaty sice nepatří mezi nejvyšší pohoří Slovenska, přesto mají svým návštěvníkům a turistům co nabídnout. Toto pohoří je neobyčejně bohaté na mnohá zajímavá a malebná přírodní zákoutí. Z některých vrchů se naskýtají nádherné výhledy na široké okolí, ale návštěvníka okouzlí také hluboké lesy, jeskyně, nebo četná skalní města táhnoucí se hřebeny vrchů.

SR, Malé Karpaty – vrch Vysoká
Publikováno: 6.4.2014
Jako každé pohoří, i Malé Karpaty mají své dominantní vrchy, které výrazně vyčnívají přes široké okolí. Vrcholky těchto málo četných velikánů dotvářejí charakteristické panorama Malých Karpat. Tvoří výrazné dominanty, jsou výbornými orientačními body a také nabízejí nádherné výhledy na okolní krajinu. Jedním z těchto impozantních Malokarpatských titánů je i vrch Vysoká.

SR, Borinka – zřícenina hradu Pajštún
Publikováno: 18.5.2014
Příjemné jarní teploty lákají stále více lidí na výlet do přírody. Velmi častým cílem turistických vycházek Bratislavanů, ale nejen jich, je zřícenina hradu Pajštún v Malých Karpatech, kam se i my dnes společně vydáme.

SR: Bratislava - Stará radnice opět krásná jako zamlada
Publikováno: 4.8.2011
Od začátku července 2011 se všem znovu otevřela brána bratislavské Staré radnice, která v posledních letech procházela kompletní rekonstrukcí. Radnice a její prostory jsou veřejnosti otevřeny každý den kromě pondělí.

SR: Stupava - Biofarma Příroda je oázou klidu
Publikováno: 28.7.2011
Každodenní pracovní povinnosti, péče o domácnost a rodinu - to je jen část toho, s čím se musíme denně vypořádat. Když k tomu přidáme „vyřizování“ na úřadech nebo každodenní jízdu přeplněnou dopravou, stává se, že o víkendu se nám už nechce ani z domu vytáhnout paty. To je však chyba. Právě tehdy bychom měli načerpat nové síly, a to nejlépe na čerstvém vzduchu v čarokrásné přírodě.

Bratislava - hlavní město Slovenska
Publikováno: 20.11.2009
Bratislava patří k trojici středoevropských metropolí – Vídni, Budapešti – které leží na modrém Dunaji. Ležíc v nížině, je obklopeno pohádkovým panoramatem Malých Karpat.

Pezinok
Publikováno: 1.7.2010
Pezinok je okresní město ležící 18 km od hlavního města Slovenska Bratislavy. Najdeme ho na úpatí Malých Karpat ve výšce 156 m n. m.

Slovensko: Bratislava - hrad Děvín
Publikováno: 14.7.2011
Na okraji slovenské metropole leží národní kulturní památka, na kterou by se nemělo při návštěvě města zapomínat. Zejména v letních měsících se návštěvníkovi odmění mimořádnou vyhlídkou do širého okolí, i když nejvyšší část hradu je už několik let veřejnosti nepřístupná.

SR, Výlety s dětmi na hrady a zámky východního Slovenska
Publikováno: 4.6.2022
Plánujete dovolenou na východním Slovensku nebo jen hledáte tipy na rodinné výlety? Určitě vám přitom nemůže chybět poslední díl trilogie Hrady pro děti, který vás zavede na hrady a zámky východního Slovenska.


Souvisejicí fotogalerie

Západní Slovensko - Vyhlídkový let
Od našich skvělých kamarádů jsme jako svatební dar dostali nádherný dárek - hodinový vyhlídkový l...

SR: Stupava – Biofarma Príroda
Máte-li i vy chuť vypadnout z rychlého každodenního koloběhu pracovních povinností, pojďte s ...

Slovensko: Bratislava stará a nová
Prakticky v každém městě se dají najít zajímavá zákoutí a pohledy pro objektiv fotoaparátu, slove...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Ahoj léto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Roční elektronické předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Dárková kazeta s produkty Vincentka
3. cena:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Kolekce knih z edice Výlety s dětmi od vydavatelství Dajama
2. cena redakce:
Fotokniha a turistická mapa od vydavatelství CBS
3. cena redakce:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

10.8.2022
V době 11., 18. a 25. srpna 2022 se můžete zúčastnit noční prohlídky Kutné Hory a poznávat tak její romantické nebo až mystické uličky a zákoutí. Dozvíte se nejen to, jak to vlastně bylo s kutnohorským stříbrem, ale i to jestli zde byla nebo nebyla pekelná pobočka a kolik práce umí udělat jeden kostlivec z Neškaredic.
9.8.2022
V době od 19. až 20. srpna 2022 se v helpianském amfiteátru uskuteční festival starých tradicí v novém kroji zvaný Horehronské MECHECHE. Ve třech festivalových zónách vás čeká bohatý program dekorovaný nádherným přírodním prostředím.
6.8.2022
Zažijte atmosféru středověkého hradu Strečno a vychutnejte si noční prohlídku! Ve sředu 10. srpna se můžete těšit na představení divadelně-hravého seskupení RAZCA pod názvem Hej, partizáne, vezmi mně  sebou!
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 12. 8. 2022
svátek:Klára
dnes:
pátek 12.8.
14 °C
zítra:
sobota 13.8.
17 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X