www.infoglobe.cz » Albánie, Tirana – Skanderbegovo město

Albánie, Tirana – Skanderbegovo město

Publikováno: 7.8.2015
Cílem dnešní cesty je hlavní město Albánie, které je téměř celé obklopeno horami.

V Albánii žijí necelé tři miliony lidí a pět set tisíc z nich má domov v Tiraně. Za pět let tomu bude sto let, co je Tirana hlavním městem země. Právě to, že se jí dostalo takovéhoto statutu, podnítilo růst města. Dvacátá léta byla ve znamení přestavby centra Tirany pod vedením architektů Florestana Di Fausta a Armanda Brasiniho. Možná jste už někde slyšeli o tom, že Albánie a tehdy fašistická Itálie k sobě měly poměrně blízko. Právě Di Fausto, známý jako „architekt Středomoří“, byl dvorním architektem Benita Mussoliniho a jeho stavby najdete rozesety po celém regionu. Na Rhodu, v Tripolisu nebo i tady – v Tiraně.

Tirana

Když se v Albánii po druhé světové válce upevnila vláda komunistů, znamenalo to změnu architektonického stylu na nám známou socialistickou výstavbu, kvůli které musely ustoupit mnohé budovy nesmírné historické hodnoty. Dobrým příkladem je monstrózní Palác kultury. Byl postaven v šedesátých letech na Skanderbegově náměstí (na ploše původního bazaru) a musela mu také ustoupit pravoslavná katedrála. Uvnitř paláce je 240 místností. Největší sál pojme tisíc lidí. Uvnitř se dále ukrývá otáčivé jeviště o ploše 550 metrů čtverečních a výšce 30 metrů. Kromě toho je v paláci knihovna, kde je více než milion položek zahrnujících všechno možné od knih přes mapy, periodický tisk až po mikrofilmy.

Tirana

Už vás asi napadlo, že Skanderbegovo náměstí bude patrně hlavním náměstím města. Jméno nosí po albánském hrdinovi Skanderbegovi, šlechtici, který žil v 15. století a proslavil se svými taktickými dovednostmi, které dokázaly brzdit rozpínavost Osmanské říše lačnící po expanzi do Evropy. Skanderbeg se stal hrdinou ještě za svého života a také symbolem vzdoru křesťanského světa vůči muslimskému. Na Skanderbegově náměstí stojí také jedenáct metrů vysoký monument tohoto albánského hrdiny. Slavnostně byl odhalen v roce 1968, 500 let po Skanderbegově smrti.

Bulvár národních mučedníků

Když bychom se vydali jižně od Skanderbegova náměstí, dostaneme se na Bulvár národních mučedníků (Dëshmorët e Kombit Boulevard). Byl postaven italskými architekty a původně nesl název Mussoliniho bulvár. Najdete tu například Národní galerii umění, kam byste určitě měli zajít. Galerie vystavuje ikony slavného Onufriho, kněze, který žil v 16. století na jihu dnešní Albánie. Onufri přinesl významné změny do malby ikon, například poprvé použil růžovou barvu nebo maloval mnohem realističtější tváře, než bylo do té doby zvykem. Dále zde můžete vidět malby ve stylu socialistického realismu.

Tirana

Tirana možná není nablýskaným velkoměstem jako hlavní města střední a východní Evropy, nicméně si rozhodně zaslouží alespoň krátkou zastávku při vašich cestách po Balkánu.

GPS: 41°19'40.6"N 19°49'09.2"E

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org: Clay Gilligand, Joergsam, Dritan Mardodaj, Römert, Alban1989Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Makedonie VII: Svatý Naum a výlet do Albánie
Publikováno: 8.8.2012
Vřele doporučované místo, které jsem nesměla při své návštěvě oblasti Ochridského jezera v Makedonii opomenout, leží 28 km jižně od Ochridu, v blízkosti hranic Makedonie s Albánií. Je to klášter svatého Nauma, jednoho z významných následovníků a spolupracovníků Cyrila a Metoděje.

Albánie: Země, jejíž krásy teprve čekají na objevení – VIDEO
Publikováno: 17.10.2017
Nádherné pláže, vysoké hory, krásné národní parky, jezera, tradiční zemědělci či majestátní hrady. Albánie nabízí opravdu mnoho, přitom je turismem zatím téměř nepolíbená. V následujícím seriálu se postupně podíváme na několik míst, která rozhodně stojí za návštěvu.

Albánie, Tirana – tepající centrum – VIDEO
Publikováno: 24.10.2017
Albánie je malá a poklidná země, dokonce i její hlavní město Tirana působí ve srovnání s evropskými metropolemi hodně klidným dojmem. Však má také jen něco kolem půl milionu obyvatel. Ulice jsou ale plné života a Tirana určitě má své nezaměnitelné kouzlo.

Albánie, Berat – romantický výlet do středověku – VIDEO
Publikováno: 31.10.2017
Drsná příroda, hory, průzračně čistá řeka a majestátní hrad, který střeží středověké město. Tak by se ve zkratce dal popsat albánský Berat. Patří mezi nejnavštěvovanější místa země a právem se vyjímá na seznamu kulturního dědictví UNESCO. Pojďme se do něj na chvíli přenést.

Albánie, Durrës – gastronomický ráj – VIDEO
Publikováno: 7.11.2017
Jen zhruba 30 kilometrů od hlavního města Tirany leží poklidné přímořské město Durrës (česky Drač), o kterém vám většina Albánců řekne, že tam vlastně nenajdete nic zajímavého. Mají trochu pravdu, přesto se v Durrës určitě zastavte. Proč? Čeká vás tam geniální středomořská kuchyně za ještě geniálnější ceny.

Albánie – národní park Llogara – VIDEO
Publikováno: 14.11.2017
Nedaleko města Vlorë na jihu Albánie leží na první pohled nenápadný horský národní park Llogara. Při plánování cesty po Albánii jsem si na něj nechal jen půl dne, ale už jak jsem se k němu z dálky blížil, jsem toho litoval. Patří totiž mezi nejhezčí místa celé země a nabízí možnosti pro nezapomenutelné treky do hor.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Město mýma očima

1. 9. – 31. 10. 2019
1. cena:
2. cena:
Kniha Jak si užít cestování z Knižního klubu
1. cena redakce:
Hotel Jítravský Dvorec - voucher na noc v hotelovém apartmánu pro dva se vstupem do wellness!
2. cena redakce:
Centrum digitálních služeb MINO zhotoví výherci šitou fotoknihu A4 o 40 stranách!
3. cena redakce:
2 vstupenky na exkurzi do Velkopopovického pivovaru Kozel

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

19.10.2019
Jednou z hlavních kulturních událostí letošního roku na Pražském hradě je výstava věnovaná českému a římskému králi Václavu IV. a umění jeho doby, kterou můžete navštívit až do 3. listopadu, denně od 10 do 18 hodin.
18.10.2019
V sobotu 19. října probíhá v Národním domě na Vinohradech již sedmý ročník veletrhu a festivalu současné fotografie – FOTOEXPO 2019, který představí to nejlepší ze současné fotografické tvorby, fotografické techniky a příslušenství, ale hlavně spoustu inspirace a zábavy.
17.10.2019
U příležitosti Mezinárodního dne archeologie vás Sázavský klášter zve v sobotu 19. října na speciální tematické prohlídky s archeology, které budou náhledem nejen do výzkumů kláštera a okolí, ale i do prostředí české počítačové hry z časů pozdního středověku.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - IRSKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 19. 10. 2019
svátek:Michaela
dnes:
sobota 19.10.
16 °C
zítra:
neděle 20.10.
17 °C