www.infoglobe.cz » Albánie, Tirana – Skanderbegovo město

Albánie, Tirana – Skanderbegovo město

Publikováno: 7.8.2015
Cílem dnešní cesty je hlavní město Albánie, které je téměř celé obklopeno horami.

V Albánii žijí necelé tři miliony lidí a pět set tisíc z nich má domov v Tiraně. Za pět let tomu bude sto let, co je Tirana hlavním městem země. Právě to, že se jí dostalo takovéhoto statutu, podnítilo růst města. Dvacátá léta byla ve znamení přestavby centra Tirany pod vedením architektů Florestana Di Fausta a Armanda Brasiniho. Možná jste už někde slyšeli o tom, že Albánie a tehdy fašistická Itálie k sobě měly poměrně blízko. Právě Di Fausto, známý jako „architekt Středomoří“, byl dvorním architektem Benita Mussoliniho a jeho stavby najdete rozesety po celém regionu. Na Rhodu, v Tripolisu nebo i tady – v Tiraně.

Tirana

Když se v Albánii po druhé světové válce upevnila vláda komunistů, znamenalo to změnu architektonického stylu na nám známou socialistickou výstavbu, kvůli které musely ustoupit mnohé budovy nesmírné historické hodnoty. Dobrým příkladem je monstrózní Palác kultury. Byl postaven v šedesátých letech na Skanderbegově náměstí (na ploše původního bazaru) a musela mu také ustoupit pravoslavná katedrála. Uvnitř paláce je 240 místností. Největší sál pojme tisíc lidí. Uvnitř se dále ukrývá otáčivé jeviště o ploše 550 metrů čtverečních a výšce 30 metrů. Kromě toho je v paláci knihovna, kde je více než milion položek zahrnujících všechno možné od knih přes mapy, periodický tisk až po mikrofilmy.

Tirana

Už vás asi napadlo, že Skanderbegovo náměstí bude patrně hlavním náměstím města. Jméno nosí po albánském hrdinovi Skanderbegovi, šlechtici, který žil v 15. století a proslavil se svými taktickými dovednostmi, které dokázaly brzdit rozpínavost Osmanské říše lačnící po expanzi do Evropy. Skanderbeg se stal hrdinou ještě za svého života a také symbolem vzdoru křesťanského světa vůči muslimskému. Na Skanderbegově náměstí stojí také jedenáct metrů vysoký monument tohoto albánského hrdiny. Slavnostně byl odhalen v roce 1968, 500 let po Skanderbegově smrti.

Bulvár národních mučedníků

Když bychom se vydali jižně od Skanderbegova náměstí, dostaneme se na Bulvár národních mučedníků (Dëshmorët e Kombit Boulevard). Byl postaven italskými architekty a původně nesl název Mussoliniho bulvár. Najdete tu například Národní galerii umění, kam byste určitě měli zajít. Galerie vystavuje ikony slavného Onufriho, kněze, který žil v 16. století na jihu dnešní Albánie. Onufri přinesl významné změny do malby ikon, například poprvé použil růžovou barvu nebo maloval mnohem realističtější tváře, než bylo do té doby zvykem. Dále zde můžete vidět malby ve stylu socialistického realismu.

Tirana

Tirana možná není nablýskaným velkoměstem jako hlavní města střední a východní Evropy, nicméně si rozhodně zaslouží alespoň krátkou zastávku při vašich cestách po Balkánu.

GPS: 41°19'40.6"N 19°49'09.2"E

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org: Clay Gilligand, Joergsam, Dritan Mardodaj, Römert, Alban1989



Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Severní Makedonie VII.: Svatý Naum a výlet do Albánie
Publikováno: 11.12.2023
Vřele doporučované místo, které jsem nesměla při své návštěvě oblasti Ochridského jezera v Severní Makedonii opomenout, leží 28 km jižně od Ochridu, v blízkosti hranic Severní Makedonie s Albánií. Je to klášter svatého Nauma, jednoho z významných následovníků a spolupracovníků Cyrila a Metoděje.

Albánie – plavba po jezeře Komani a návštěva města Kruja
Publikováno: 12.2.2024
Albánie je sice nejchudším státem Evropy, ale o to je bohatší na přírodní krásy a historii. I díky tomu je cestovní ruch v této zemi na vzestupu. Tak se pojďme podívat, co zapomenutý kout Evropy nabízí svým návštěvníkům. My jsme pro svou dovolenou zvolili Durrës, abychom byli u moře, ale i na dosah přírody, horám i památkám.

Albánie – národní park Llogara – VIDEO
Publikováno: 5.2.2024
Nedaleko města Vlorë na jihu Albánie leží na první pohled nenápadný horský národní park Llogara. Při plánování cesty po Albánii jsem si na něj nechal jen půl dne, ale už jak jsem se k němu z dálky blížil, jsem toho litoval. Patří totiž mezi nejhezčí místa celé země a nabízí možnosti pro nezapomenutelné treky do hor.

Albánie, Durrës – gastronomický ráj – VIDEO
Publikováno: 25.12.2023
Jen zhruba 30 kilometrů od hlavního města Tirany leží poklidné přímořské město Durrës (česky Drač), o kterém vám většina Albánců řekne, že tam vlastně nenajdete nic zajímavého. Mají trochu pravdu, přesto se v Durrës určitě zastavte. Proč? Čeká vás tam geniální středomořská kuchyně za ještě geniálnější ceny.

Albánie, Berat – romantický výlet do středověku – VIDEO
Publikováno: 22.1.2024
Drsná příroda, hory, průzračně čistá řeka a majestátní hrad, který střeží středověké město. Tak by se ve zkratce dal popsat albánský Berat. Patří mezi nejnavštěvovanější místa země a právem se vyjímá na seznamu kulturního dědictví UNESCO. Pojďme se do něj na chvíli přenést.

Albánie, Tirana – tepající centrum – VIDEO
Publikováno: 29.1.2024
Albánie je malá a poklidná země, dokonce i její hlavní město Tirana působí ve srovnání s evropskými metropolemi hodně klidným dojmem. Však má také jen přes 600 - tisíc obyvatel. Ulice jsou ale plné života a Tirana určitě má své nezaměnitelné kouzlo.

Albánie: Země, jejíž krásy teprve čekají na objevení – VIDEO
Publikováno: 18.12.2023
Nádherné pláže, vysoké hory, krásné národní parky, jezera, tradiční zemědělci či majestátní hrady. Albánie nabízí opravdu mnoho, přitom je turismem zatím téměř nepolíbená. V následujícím seriálu se postupně podíváme na několik míst, která rozhodně stojí za návštěvu.

Albánie, země dvouhlavého černého orla III.
Publikováno: 14.2.2022
Po týdnu se opět vracíme do Onufriho muzea. V patře objevujeme nevšední malbu Poslední soud. Zaujme nás také ikona císaře Konstantina s matkou Helenou. Takovou ikonu jsem ještě nikdy nikde neviděla. Po prohlídce procházíme labyrintem uliček až k horní pevnosti, kde je nádherná vyhlídka na horu Skodre, kam nechal diktátor Enver Hodža kyselinou vyleptat své jméno.

Albánie, země dvouhlavého černého orla II.
Publikováno: 7.2.2022
Z výletu do hor se vracím do betonové Tirany. Další den plánuji cestu k jezeru Komani. Jedeme směrem na město Shkoder, ale před ním uhýbáme po „žluté“ silnici do vesničky Komani. Pak projedeme tunelem a nasedáme na super malou lodičku. Připadám si, jako bych se ocitla v jiném světě. Hory všude kolem mi připomínají Norsko, ale teplo a voda zase Thajsko. No nádhera.

Albánie, země dvouhlavého černého orla I.
Publikováno: 31.1.2022
Ať už jste o Albanyi zaslechli cokoliv, nepřestane vás vábit a odpuzovat, lákat a odrazovat. Přesto jsem ji dala šanci a jela si vytvořit vlastní názor na tuto rozporuplnou zemi. Plná nadšení a očekávání jsem z Tirany podnikla výpravu do nejbližšího národního parku Quafstama jeepem.

Albánie, země dvouhlavého černého orla IV.
Publikováno: 21.2.2022
Dnes se s Albánií rozloučíme. Opět začneme historií, která je neoddělitelně spjata i s místními památkami. Mezi nejvýznamnějšími politiky po založení Albánské republiky roku 1912 byl muslim Zog. Ten se v roce 1924 stal albánským prezidentem a o čtyři roky později se prohlásil králem. Uvědomoval si totiž, že Albánye je příliš malá země, aby mohla prosperovat samostatně a proto navázal vztah s Italy.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

V tuto chvíli není žádná soutěž aktivní. Předchozí soutěže najdete v našem archivu soutěží.

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

27.3.2024
Ať vám Velikonoce přinesou hodně radosti, zdraví, klidu i splněných cestovatelských tužeb. Běžte se ve dnech volna projít do přírody a načerpejte novou energii.
1.3.2024
Klub slovenských turistů, Fakulta informatiky РEVŠ a OZ Karpaty Vás zvou na 38. ročník mezinárodního setkání expedičních turistů a netradičních cestovatelů EXPEDICE 2024.
15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 28. 3. 2024
svátek:Soňa
dnes:
čtvrtek 28.3.
6 °C
zítra:
pátek 29.3.
5 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X