www.infoglobe.cz » Albánie, země dvouhlavého černého orla I.

Albánie, země dvouhlavého černého orla I.

Publikováno: 31.1.2022
Ať už jste o Albanyi zaslechli cokoliv, nepřestane vás vábit a odpuzovat, lákat a odrazovat. Přesto jsem ji dala šanci a jela si vytvořit vlastní názor na tuto rozporuplnou zemi. Plná nadšení a očekávání jsem z Tirany podnikla výpravu do nejbližšího národního parku Quafstama jeepem.

Projeli jsme kaňonem řeky až k jezeru Boville s nádhernou tyrkysovou barvou. Půvabná hora Beši dodává scenérii lesk, přestože je hora vysoká pouze 1200 m.n.m. Jezero Boville je ve skutečnosti přehrada na ploše 5 km2 hluboká 35 m. Stavba přehrady začala r. 1968 a dokončena byla až r. 1998. Za námi je druhá hora Gambit vysoká 1300 m.n.m., kam se dá vyjít až na platformu. Rozhodně bych nedoporučovala turistům trpícím závratí se pokusit nahoru vylézt… 

jezero Boville

Potom pokračujeme dalšími a dalšími malebnými údolími, cestou vymletou, hrbolatou a plnou výmolů až na asfaltku. Ale neradujeme se dlouho, jde o albánskou asfaltku s vysokými „schody“ a puklinami. Občas sebou vzal svodidla silnice kámen svalený z okolních hor. 

cesta jeepem - ilustrační foto (Pixabay.com)

Poslední údolí bylo vojensky uzavřeno za diktátora Envera Hodži, který měl pocit, že na každém rohu číhá třídní nepřítel. A měl pravdu! Číhal! Proto nechal Hodža postavit 650 000 bunkrů po celé Albánii. Díky tomu je Albánie zemí s největším počtem bunkrů na osobu….  Navíc pod Tiranou vybudoval obří podzemní bunkrové město, kam se vešlo 200 000 lidí. Měli tam taneční sály, kina, restaurace a zásoby. Byli připraveni na všechno. 

Albánie - přírodní krásy

Nakonec přijíždíme do vesničky Kruja rodiště slavného albánského hrdiny Scandenberga. Pocházel z místního vládnoucího klanu Kastrati, po němž jsou pojmenovány benzínové pumpy. Jako své logo je na stojanech zobrazena rodová královská koruna s beraní lebkou s rohy. Skandenberg odporoval Turkům celých 30 let. Jeho otec se Turkům podřídil, když r. 1410 dobyli Kruju a ti jej zde nechali vládnout. Pouze musel uznat tureckou nadvládu a platit daně. Jako důkaz své loajality musel nechal odvézt svého 10 letého syna Jiřího Kastrati do Osmanské říše. Tam prodělal převýchovu na muslima a vybudoval si slavnou vojenskou kariéru. Dotáhl to až na generála a vyučoval i sultánova syna Mehmeda Fátiha, který konečně dobyl Konstantinopol a přejmenoval ji na Istanbul. Scandenberg však nikdy nezapomněl na svého otce a svůj původ. 

vesnička Kruja (pevnost ), (c) Wikipedia

Využil proto příležitosti, když v bitvě u Niše r. 1443 Osmané prohráli proti Srbům a sběhl spolu se svými kamarády vojáky. Dostali se do jeho rodné Kruje a lstí získal svůj rodný hrad zpět. Uměl výborně mluvit turecky a tak přesvědčil posádku, že ho posílá sultán a že mu mají hrad předat. Jako profesionální turecký voják znal osmanskou strategii a uvědomoval si jejich početní převahu. Proto se Turkům nikdy nepostavil na otevřeném poli, ale využil hornaté okolí a vedl válku ze zálohy. Vrhal na Turky kameny a šípy. Sjednotil rozhádané klany pod přísahou besa, a tak mohl vzdorovat celých 30 let. Takže si nezapomeňte odvézt jako suvenýr Scandeberg brandy. 

Procházím jeho rodným hradem a obdivuji krásné malby s výjevy bitev. Socha Scandenberga připomíná odvážného nezkrotného Vikinga. Není divu, že na pětitisícovce leků (místní měně) v hodnotě cca 42 eur je vyobrazena vesnička Kruja, socha Scandenberga, která je uprostřed této vesničky a také jeho rodná koruna.

vesnička Kruja

Ráda si povídám s místními lidmi, které najdu mezi štamgasty místní kavárny. Od místního znalce se při výborné albánské kávě dozvídám, jak je to s krevní mstou. Vypráví mi, že všude v okolních horách žily jednotlivé klany, takže Albánie nikdy nebyla jednotným národem. Každý klan se staral sám o sebe. Mezi klany vládlo tradiční právo, které bylo později zapsáno v knize zvané Kanún. Vycházelo z toho, že všichni lidé jsou si rovni a mají stejná práva. To ale také znamená, že pokud někdo někoho zabije, musí být jeho smrt pomstěna opět smrtí. Ale když je vrah zabit, tak jeho smrt musí pomstít opět jeho rodina. A tak se rozpoutá peklo. 

Jediná možnost, jak to zastavit je svolat smírčí řízení. Na stůl se postaví dvě rakyje a zástupci obou rodin kápnou kapku své krve do každé skleničky a vypijí ji na ex. Tím pádem se stanou pokrevními bratry a krevní msta je zrušena. Vztyčí se smírčí kříž a vše se zapíše do smírčí knihy.

vesnička Kruja (hrad)

Někdy byla dívka zasnoubena muži, který jí byl krajně nepříjemný. Cítila k němu nepřekonatelný odpor. Pokud by však porušila zásnubní slib, byla by také pod krevní mstou. Jediná možnost pro ni byla zajít za knězem, který ji prohlásil mužem a všichni ji brali jako muže a krevní msta byla zrušena…

Také mladí lidé si musí zjistit do 14 pokolení, zda někdy nebyli příbuzní. Jinak by se na ně také vztahovala krevní msta. Pokud se stane automobilová nehoda, i tehdy se musí dodržet krevní msta. Dříve bývaly v horských vesničkách obydlí zvané kale, které sloužily jako útočiště a vězení vrahů. Zde měli imunitu. Dodnes se krevní msta týká kolem 800 rodin…. Takže žádné bejvávalo…..

 

(Pokračování příště...)

 

GPS: 41°30'29.1"N 19°47'42.7"E (Kruja)

Text: Sylvie Halouzkova

Foto: Sylvie Halouzkova, Pixabay.com (1), Wikipedia (1)



Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Albánie, Tirana – Skanderbegovo město
Publikováno: 7.8.2015
Cílem dnešní cesty je hlavní město Albánie, které je téměř celé obklopeno horami.

Albánie, země dvouhlavého černého orla III.
Publikováno: 14.2.2022
Po týdnu se opět vracíme do Onufriho muzea. V patře objevujeme nevšední malbu Poslední soud. Zaujme nás také ikona císaře Konstantina s matkou Helenou. Takovou ikonu jsem ještě nikdy nikde neviděla. Po prohlídce procházíme labyrintem uliček až k horní pevnosti, kde je nádherná vyhlídka na horu Skodre, kam nechal diktátor Enver Hodža kyselinou vyleptat své jméno.

Albánie, země dvouhlavého černého orla II.
Publikováno: 7.2.2022
Z výletu do hor se vracím do betonové Tirany. Další den plánuji cestu k jezeru Komani. Jedeme směrem na město Shkoder, ale před ním uhýbáme po „žluté“ silnici do vesničky Komani. Pak projedeme tunelem a nasedáme na super malou lodičku. Připadám si, jako bych se ocitla v jiném světě. Hory všude kolem mi připomínají Norsko, ale teplo a voda zase Thajsko. No nádhera.

Albánie – plavba po jezeře Komani a návštěva města Kruja
Publikováno: 12.2.2024
Albánie je sice nejchudším státem Evropy, ale o to je bohatší na přírodní krásy a historii. I díky tomu je cestovní ruch v této zemi na vzestupu. Tak se pojďme podívat, co zapomenutý kout Evropy nabízí svým návštěvníkům. My jsme pro svou dovolenou zvolili Durrës, abychom byli u moře, ale i na dosah přírody, horám i památkám.

Albánie, Përmet – azurová řeka, kaňon i termální prameny – VIDEO
Publikováno: 15.1.2024
Když jsem se Airbnb hostitele v Tiraně ptal, kam se v Albánii určitě podívat, poslal mě do malého městečka Përmet a přilehlého národního parku Bredhi i Hotovës na jihu země. Řeka Lengarices tam totiž vyhloubila majestátní kaňon, ve kterém navíc vyvěrají termální prameny.

Albánie, národní park Shebenik-Jabllanice – VIDEO
Publikováno: 8.1.2024
Nedaleko jezera Ohrid se u hranice s Severním Makedonií rozkládá velký národní park Shebenik-Jabllanice, jedno z nejméně obydlených a rozvinutých míst celé Albánie. Jeho vrcholky se zvedají do výšky přes 2 200 metrů a najdete v něm mnoho druhů vzácných rostlin i zvířat. Tím nejznámějším je balkánský rys. Pojďme se do parku společně podívat.

Albánie, Albánská riviéra – plážový relax a nádherná příroda – VIDEO
Publikováno: 1.1.2024
Albánie zdaleka neláká jen historií a panenskou přírodou. Téměř celé její pobřeží nabízí nádherné pláže a my se teď podíváme na tu pravděpodobně nejkrásnější část, Albánskou riviéru na jihu země.

Albánie – národní park Llogara – VIDEO
Publikováno: 5.2.2024
Nedaleko města Vlorë na jihu Albánie leží na první pohled nenápadný horský národní park Llogara. Při plánování cesty po Albánii jsem si na něj nechal jen půl dne, ale už jak jsem se k němu z dálky blížil, jsem toho litoval. Patří totiž mezi nejhezčí místa celé země a nabízí možnosti pro nezapomenutelné treky do hor.

Albánie, Durrës – gastronomický ráj – VIDEO
Publikováno: 25.12.2023
Jen zhruba 30 kilometrů od hlavního města Tirany leží poklidné přímořské město Durrës (česky Drač), o kterém vám většina Albánců řekne, že tam vlastně nenajdete nic zajímavého. Mají trochu pravdu, přesto se v Durrës určitě zastavte. Proč? Čeká vás tam geniální středomořská kuchyně za ještě geniálnější ceny.

Albánie, Berat – romantický výlet do středověku – VIDEO
Publikováno: 22.1.2024
Drsná příroda, hory, průzračně čistá řeka a majestátní hrad, který střeží středověké město. Tak by se ve zkratce dal popsat albánský Berat. Patří mezi nejnavštěvovanější místa země a právem se vyjímá na seznamu kulturního dědictví UNESCO. Pojďme se do něj na chvíli přenést.

Albánie, Tirana – tepající centrum – VIDEO
Publikováno: 29.1.2024
Albánie je malá a poklidná země, dokonce i její hlavní město Tirana působí ve srovnání s evropskými metropolemi hodně klidným dojmem. Však má také jen přes 600 - tisíc obyvatel. Ulice jsou ale plné života a Tirana určitě má své nezaměnitelné kouzlo.

Albánie: Země, jejíž krásy teprve čekají na objevení – VIDEO
Publikováno: 18.12.2023
Nádherné pláže, vysoké hory, krásné národní parky, jezera, tradiční zemědělci či majestátní hrady. Albánie nabízí opravdu mnoho, přitom je turismem zatím téměř nepolíbená. V následujícím seriálu se postupně podíváme na několik míst, která rozhodně stojí za návštěvu.

Albánie, země dvouhlavého černého orla IV.
Publikováno: 21.2.2022
Dnes se s Albánií rozloučíme. Opět začneme historií, která je neoddělitelně spjata i s místními památkami. Mezi nejvýznamnějšími politiky po založení Albánské republiky roku 1912 byl muslim Zog. Ten se v roce 1924 stal albánským prezidentem a o čtyři roky později se prohlásil králem. Uvědomoval si totiž, že Albánye je příliš malá země, aby mohla prosperovat samostatně a proto navázal vztah s Italy.


Souvisejicí fotogalerie

Albánie – zapomenutý kout Evropy
Albánie je divoká, tajemná, plná národních parků, majestátních hradů, jezer a vysokých hor. I kdy...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

V tuto chvíli není žádná soutěž aktivní. Předchozí soutěže najdete v našem archivu soutěží.

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
22.12.2023
Portál Infoglobe vám přeje krásné vánoční svátky, hodně štěstí, lásky a splněných přání v novém roce 2024 ;-)
21.9.2023
Takovýto dokumentární film zatím nemá žádná řeka na světě. Jenom náš Hron! Legendami opředený vrchol Královy hole, tam začíná příběh, který se bude rozprostírat na dlouhých několika sto kilometrech. V jejich útrobách se nachází horská voda, která si hledá cestu, aby mohla dávat život dolinám. Přesně těmito slovy vás uvítá nově vzniklý film světového charakteru.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 25. 4. 2024
svátek:Marek
dnes:
čtvrtek 25.4.
3 °C
zítra:
pátek 26.4.
2 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X