www.infoglobe.cz » Albánie, země dvouhlavého černého orla III.

Albánie, země dvouhlavého černého orla III.

Publikováno: 14.2.2022
Po týdnu se opět vracíme do Onufriho muzea. V patře objevujeme nevšední malbu Poslední soud. Zaujme nás také ikona císaře Konstantina s matkou Helenou. Takovou ikonu jsem ještě nikdy nikde neviděla. Po prohlídce procházíme labyrintem uliček až k horní pevnosti, kde je nádherná vyhlídka na horu Skodre, kam nechal diktátor Enver Hodža kyselinou vyleptat své jméno.

Přímo pod námi se krčí jako hříbeček kostel sv. Michala. Pak přicházíme k cisterně s působivými 12 sloupy. Vzpomínám si na cisternu v Istanbulu s třemi sty sloupy. Tato je sice mnohem menší, ale také splnila svůj účel.

Albánie - Berat

Na obou stranách se vypínají obě hory tedy Skodre i Tomori. O nich koluje legenda, že to byli dva bratři. Měli se dobře a byli velmi bohatí, ale přesto si vypověděli válku kvůli jedné princezně, do které se oba zamilovali. 

Přijdeme až na krásnou vyhlídku, odkud je vidět křesťanskou čtvrť, muslimskou čtvrť a římský most. Také hlavní náměstí s ortodoxním kostelem naproti němuž je olověná mešita. Další důkaz turecké náboženské tolerance. Přesto Enver Hodža prohlásil Albányi za první ateistickou zemi na světě.

řeka Osumi

Dole pod námi je vidět královskou mešitu a svatyně bektašů. Tam půjdeme později i dovnitř. A mezi muslimskými domečky se tyčí minaret mešity svobodných mužů. Berat si opravdu zaslouží, aby byl opěvován a obdivován. Dáme si oběd a po historické prohlídce vyrazíme pro změnu do kaňonu řeky Osumi. Je to jen 50 km, ale cesta trvá dvě hodiny. Je velmi klikatá, ale překrásná. Neustále vyhlížíme nová panoramata a nestačíme se jich nabažit. V kaňonu je příšerně studená voda, ale vykoupat se prostě musíme. A tak se vyhřívám na sluníčku na velkém kameni a vybavuji si historii Albánců.

kaňon řeky Osumi

První písemné záznamy máme z roku 1000 př.n.l. o obyvatelích Ilyrech tj. pravěkých Albáncích. Nebyli jednotným národem, ale tvořili samostatné městské státy a každý bojoval za svůj klan. Proto město Drač mělo obrovské hradby vysoké 12m a po ochozu hradeb mohlo projet koňské čtyřspřeží. Byli velmi bohatí a dobří námořníci. Věnovali se také pirátství a Drač se začal nazývat Zájezdní hostinec na Jadranu. Tehdy také využili své stříbrné doly a razili vlastní mince s vyobrazením své galéry. Dnes je ta stejná vyobrazena na 20 lekách. O území usilovaly mnohé národy, protože zde byl dostatek vody, úrodná půda a strategická pozice na pobřeží Jadranu a na křižovatce obchodních cest. Ilyrská královna Teuta je obdivována Albánci, ale Římané ji nazývali královnou pirátů. Dnes je zobrazena na 100 lekách.

řeka Osumi

O něco později tudy procházel slavný Alexandr Veliký a první město, které dobyl byl právě Berat! Tehdy jej věnoval svému generálovi Antipatreovi, proto se po něm ve starověku město nazývalo Antipatrea. Když Alexandr zemřel, něměl žádného dědice, proto připadla Albánie Římu. Římané byli velmi spokojeni, že získali strategické území na Jadranu a vybudovali přes celou Albányi silnici Via Egnatia. Také stavěli římská divadla, mosty přes řeky a aquadukty. O pár století později připadlo celé území Byzantské říši.

putování Albánií

Po neúspěšných křižáckých výpravách neustále pronikali Turci na toto území. Nejdříve do Kruji, ale jak jsem se již zmínila, slavný albánský hrdina Scandenbeu je zdržoval celých 30 let. Nakonec však přeci jen dobyli nejdříve Berat. Tento název v turečtině znamená řád. A sultán zde nechal postavit bílou a červenou mešitu.

Dále následovalo 500 let  trvající turecké okupace. Spusta křesťanských rodin přestoupila na islám, aby nemuseli odvádět své desetileté děti Turkům. A také aby nemuseli platit daně. Až když byli Turci nazýváni nemocným mužem Evropy v roce 1912 se Albánie konečně zbavila turecké nadvlády a byla založena Albánská republika.

 

(Pokračování příště...)

 

GPS: 40°42'36.3"N 19°56'43.0"E (Berat)

Text a foto: Sylvie Halouzkova



Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Albánie, Tirana – Skanderbegovo město
Publikováno: 7.8.2015
Cílem dnešní cesty je hlavní město Albánie, které je téměř celé obklopeno horami.

Albánie – plavba po jezeře Komani a návštěva města Kruja
Publikováno: 12.2.2024
Albánie je sice nejchudším státem Evropy, ale o to je bohatší na přírodní krásy a historii. I díky tomu je cestovní ruch v této zemi na vzestupu. Tak se pojďme podívat, co zapomenutý kout Evropy nabízí svým návštěvníkům. My jsme pro svou dovolenou zvolili Durrës, abychom byli u moře, ale i na dosah přírody, horám i památkám.

Albánie, Përmet – azurová řeka, kaňon i termální prameny – VIDEO
Publikováno: 15.1.2024
Když jsem se Airbnb hostitele v Tiraně ptal, kam se v Albánii určitě podívat, poslal mě do malého městečka Përmet a přilehlého národního parku Bredhi i Hotovës na jihu země. Řeka Lengarices tam totiž vyhloubila majestátní kaňon, ve kterém navíc vyvěrají termální prameny.

Albánie, národní park Shebenik-Jabllanice – VIDEO
Publikováno: 8.1.2024
Nedaleko jezera Ohrid se u hranice s Severním Makedonií rozkládá velký národní park Shebenik-Jabllanice, jedno z nejméně obydlených a rozvinutých míst celé Albánie. Jeho vrcholky se zvedají do výšky přes 2 200 metrů a najdete v něm mnoho druhů vzácných rostlin i zvířat. Tím nejznámějším je balkánský rys. Pojďme se do parku společně podívat.

Albánie, Albánská riviéra – plážový relax a nádherná příroda – VIDEO
Publikováno: 1.1.2024
Albánie zdaleka neláká jen historií a panenskou přírodou. Téměř celé její pobřeží nabízí nádherné pláže a my se teď podíváme na tu pravděpodobně nejkrásnější část, Albánskou riviéru na jihu země.

Albánie – národní park Llogara – VIDEO
Publikováno: 5.2.2024
Nedaleko města Vlorë na jihu Albánie leží na první pohled nenápadný horský národní park Llogara. Při plánování cesty po Albánii jsem si na něj nechal jen půl dne, ale už jak jsem se k němu z dálky blížil, jsem toho litoval. Patří totiž mezi nejhezčí místa celé země a nabízí možnosti pro nezapomenutelné treky do hor.

Albánie, Durrës – gastronomický ráj – VIDEO
Publikováno: 25.12.2023
Jen zhruba 30 kilometrů od hlavního města Tirany leží poklidné přímořské město Durrës (česky Drač), o kterém vám většina Albánců řekne, že tam vlastně nenajdete nic zajímavého. Mají trochu pravdu, přesto se v Durrës určitě zastavte. Proč? Čeká vás tam geniální středomořská kuchyně za ještě geniálnější ceny.

Albánie, Berat – romantický výlet do středověku – VIDEO
Publikováno: 22.1.2024
Drsná příroda, hory, průzračně čistá řeka a majestátní hrad, který střeží středověké město. Tak by se ve zkratce dal popsat albánský Berat. Patří mezi nejnavštěvovanější místa země a právem se vyjímá na seznamu kulturního dědictví UNESCO. Pojďme se do něj na chvíli přenést.

Albánie, Tirana – tepající centrum – VIDEO
Publikováno: 29.1.2024
Albánie je malá a poklidná země, dokonce i její hlavní město Tirana působí ve srovnání s evropskými metropolemi hodně klidným dojmem. Však má také jen přes 600 - tisíc obyvatel. Ulice jsou ale plné života a Tirana určitě má své nezaměnitelné kouzlo.

Albánie: Země, jejíž krásy teprve čekají na objevení – VIDEO
Publikováno: 18.12.2023
Nádherné pláže, vysoké hory, krásné národní parky, jezera, tradiční zemědělci či majestátní hrady. Albánie nabízí opravdu mnoho, přitom je turismem zatím téměř nepolíbená. V následujícím seriálu se postupně podíváme na několik míst, která rozhodně stojí za návštěvu.

Albánie, země dvouhlavého černého orla IV.
Publikováno: 21.2.2022
Dnes se s Albánií rozloučíme. Opět začneme historií, která je neoddělitelně spjata i s místními památkami. Mezi nejvýznamnějšími politiky po založení Albánské republiky roku 1912 byl muslim Zog. Ten se v roce 1924 stal albánským prezidentem a o čtyři roky později se prohlásil králem. Uvědomoval si totiž, že Albánye je příliš malá země, aby mohla prosperovat samostatně a proto navázal vztah s Italy.

Albánie, země dvouhlavého černého orla I.
Publikováno: 31.1.2022
Ať už jste o Albanyi zaslechli cokoliv, nepřestane vás vábit a odpuzovat, lákat a odrazovat. Přesto jsem ji dala šanci a jela si vytvořit vlastní názor na tuto rozporuplnou zemi. Plná nadšení a očekávání jsem z Tirany podnikla výpravu do nejbližšího národního parku Quafstama jeepem.

Albánie, země dvouhlavého černého orla II.
Publikováno: 7.2.2022
Z výletu do hor se vracím do betonové Tirany. Další den plánuji cestu k jezeru Komani. Jedeme směrem na město Shkoder, ale před ním uhýbáme po „žluté“ silnici do vesničky Komani. Pak projedeme tunelem a nasedáme na super malou lodičku. Připadám si, jako bych se ocitla v jiném světě. Hory všude kolem mi připomínají Norsko, ale teplo a voda zase Thajsko. No nádhera.


Souvisejicí fotogalerie

Albánie – zapomenutý kout Evropy
Albánie je divoká, tajemná, plná národních parků, majestátních hradů, jezer a vysokých hor. I kdy...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

V tuto chvíli není žádná soutěž aktivní. Předchozí soutěže najdete v našem archivu soutěží.

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

1.3.2024
Klub slovenských turistů, Fakulta informatiky РEVŠ a OZ Karpaty Vás zvou na 38. ročník mezinárodního setkání expedičních turistů a netradičních cestovatelů EXPEDICE 2024.
15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
22.12.2023
Portál Infoglobe vám přeje krásné vánoční svátky, hodně štěstí, lásky a splněných přání v novém roce 2024 ;-)
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 19. 4. 2024
svátek:Rostislav
dnes:
pátek 19.4.
3 °C
zítra:
sobota 20.4.
3 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X