www.infoglobe.cz » Andorra - horský stát I.

Andorra - horský stát I.

Publikováno: 2.7.2011
Andorra patří vedle Monaka, Lichtenštejnska, Vatikánu a San Marina k nejmenším státům Evropy. V našem seriálu do něj nahlédneme.

Andorra v ziměKnížectví Andorra (kat.  Principat d’Andorra) je stát, který se nachází v jihozápadní Evropě na východních svazích Pyrenejí, mezi Španělskem a Francii. Území Andorry je hornaté, rozčleněné několika vysokohorskými údolími a většina státu leží ve výšce více než 900 m n. m. Ze severovýchodu směrem na jihozápad přes území Andorry tečou řeky Valira a Ariège, na horských hřebenech je velké množství menších ledovcových jezer a pramenů minerálních a termálních vod. Nejvyšším bodem státu je vrchol Coma Pedrosa (2942 m. n. m.), který se nachází na severozápadu. Celková územní plocha činí 468 km², což převyšuje, co se týče velikosti, už jenom Monako, San Marino a Lichtenštejnsko, a činí z Andorry jednu z nejmenších zemí na světě. 

Vall dels CortalsCelkově v knížectví žije 84 825 obyvatel, z toho 25 000 v hlavním městě Andorra la Vella. Co se týče národností, převládají Španělé (43%) a Andořané (33%), patřící k etnické skupině Katalánců, dále zde žijí Portugalci (11%), Francouzi (7%), podíl zástupců ostatních etnik činí 6%. Úředním jazykem je katalánština, dalšími dorozumívacími jazyky jsou francouzština, kastilština a portugalština. Mezi obyvateli státu dominuje římskokatolické vyznání.

Administrativně je stát rozdělen na 7 farností: Andorra la Vella, Canillo, Encamp, Escaldes-Engordany, La Massana, Ordino, Sant Julia de Loria. Farnosti jsou spravováni obecními radami v počtu 10 radních, ze kterých se volí primátor a jeho zástupce.

Oficiálně je Andorra knížectvím, ale fakticky je parlamentní republikou se dvěma hlavami státAndorrský parlamentu (spoluvládcem za Francii je prezident Francie, spoluvládcem za Španělsko je biskup ze Séo de Urgell), které jsou zastoupeny místodržiteli (viguier).  Vnitřní samospráva zachovává široká autonomní práva uplatňovaná prostřednictvím jednokomorového parlamentu z 28 poslanců volených na 4 roky. Parlament volí předsedu vlády, který jmenuje ministry. Volební právo mají pouze občané Andorry.

Knížectví má rozvinuté hospodářství, mezi hlavní hospodářské odvětví patří obchod a cestovní ruch (tvoří kolem 80% HDP a ročně zemi navštíví kolem 9 milionů turistů). Objem HDP činí asi 1,2 miliardy dolarů (1998).  V zemědělství dominuje chov ovcí a pěstování tabáku, ve výrobě pak dominuje výroba tabákových produktů, sýrů, minerálních vod, nábytku; síť služeb je napojena hlavně Údolí Ordinona cestovní ruch, obchod a bankovnictví.

 

Dějiny Andorry

Andorra patří mezi nejstarší státy Evropy. První zmínka o jejich obyvatelích byla nalezena v latinských kronikách ve 2. století před n. l. Založení Andorry jako takové se však událo až v našem letopočtu, během vlády franského krále a císaře Karla Velikého (768-814). Dle pověstí 5 tisíc Andořanů v čele s Markem Almugaberem pomohlo jeho armádě v bitvě s Araby u Katalánských polí. V roce 788 jako poděkování král prohlásil obyvatele Andorry suverénním národem pod jeho ochranou. Stát byl začleněn do biskupství Séo de Urgell a Andořané měli povinnost platit symbolickou daň v podobě 1-2 pstruhů z řeky Valira.

Roku 817 Andorra a jižně ležící území oficiálně přešly k Franské říši a byly začleněny doRekreační středisko Toulouského hrabství. Císař Ludvík I. Pobožný (814-840) roku 819 daroval obyvatelům Andorry Velkou Chartu svobody (Magna Carta). Po rozpadu impéria francouzský král Karel II. Holý (843-877) předal v roce 843 území Andorry hraběti ze Cerdanyi a Urgellu Sunifredu I. Později práva na všechna území Andorry byla prodána biskupovi z Urgellu a obyvatelé museli začít platit daně v podobě 4 kýt, 40 chlebů a vína. 

Příště: dokončení andorrské historie a zajímavá místa

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia, Wikimedia Commons - LynxIV, Josemanuel (foto 2), Iorentey, Christof Damian

 Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Lichtenštejnsko - nejen daňový ráj I.
Publikováno: 14.7.2010
Lichtenštejnsko je jedním z evropských ministátů, který láká nejen turisty, ale i firmy díky svým výhodným podmínkám pro podnikatele. V našem novém seriálu se o zemi dozvíte více.

Lichtenštejnsko – nejen daňový ráj II.
Publikováno: 17.7.2010
Druhý díl o jednom z evropských ministátů a státu s jednou z nejvyšších žívotních úrovní na světě.

Lichtenštejnsko - nejen daňový ráj III.
Publikováno: 21.7.2010
Třetí díl o evropském ministátě je zaměřen na dějiny země a její kulturu.

Lichtenštejnsko – nejen daňový ráj IV.
Publikováno: 24.7.2010
Čtvrtý a poslední díl o malebné evropské zemi.

Vatikán - katolická enkláva I.
Publikováno: 22.6.2011
Při návštěvě Říma je téměř neodmyslitelnou zastávkou nejmenší stát světa, který je centrem katolické církve.

Vatikán - katolická enkláva II.
Publikováno: 29.6.2011
V dnešním díle se podíváme na vatikánské pozoruhodnosti a stručně na jeho dějiny.

Andorra - horský stát II.
Publikováno: 9.7.2011
V dnešním článku budeme pokračovat v historii Andorry a dozvíte se něco o místních pozoruhodnostech.

Andorra - horský stát III.
Publikováno: 16.7.2011
Poslední díl o Andorře, ve kterém vám představíme Ordino nebo La Massanu.

Andorra – malá země v srdci velkých hor
Publikováno: 2.9.2019
Pokud se chystáte na výlet do Andorry, připravte se na to, že tato malá, ale kulturně velmi bohatá země není dostupná všemi běžnými dopravními prostředky. V celém knížectví není jediná železniční stanice a běžným letadlem se sem také nedostanete. Zato se zde za zcela běžný způsob přepravy považují lanovky, kterých je v této nepatrné zemi požehnaně. Další dobrou zprávou jsou extrémně nízké ceny benzínu, na který se zde nevztahuje spotřební daň.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Příroda – mezi snem a skutečností

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety lanovkou z nabídky cestovatelských knih Knižního klubu + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena:
Kniha tipů na výlety Nejkrásnější výlety lodí + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
1. cena redakce:
Prodloužený víkend pro dva s polopenzí v Hotelu Aktiv*** na Lipně! + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena redakce:
Centrum digitálních služeb MINO zhotoví výherci kalendář formátu A3 z vlastních fotografií + bonus: voucher na 10 fotografií ve formátu A4!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

12.12.2019
Město Kuřim vás zve na speciální komentovanou prohlídku štoly, která byla vybudována vedením Zbrojovky na přelomu let 1944 a 1945 a nově pro veřejnost zpřístupněna v roce 2018. Prohlídka se uskuteční 14. prosince od 14, 15 a 16 hodin. Kvůli omezenému prostoru může s průvodcem na prohlídku 12 lidí.
11.12.2019
V letošním roce se do úklidu zapojilo celkem 157 163 dobrovolníků, kteří během 3 895 akcí uklidili 2 613 tun odpadu, uvedli u příležitosti Mezinárodního dne dobrovolníků organizátoři akce Ukliďme svět, ukliďme Česko.
10.12.2019
Olomoucké výstaviště vás zve ve dnech 12.–15. prosince do kouzelné atmosféry vánoční pohody. Doprovodný kulturní program je připraven pro děti i dospělé, stejně tak prodej vánočních stromků, dekorací a dárků. Vstup na akci je zdarma.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – ANDORRA a VATIKÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 12. 12. 2019
svátek:Simona
dnes:
čtvrtek 12.12.
1 °C
zítra:
pátek 13.12.
2 °C