www.infoglobe.cz » Andorra - horský stát II.

Andorra - horský stát II.

Publikováno: 9.7.2011
V dnešním článku budeme pokračovat v historii Andorry a dozvíte se něco o místních pozoruhodnostech.

Andorra la VellaO dějinách Andorry - pokračování

V letech 1278-1993 byla Andorra pod vládou spoluvládců, tj. vládců a prezidentů Francie a biskupů Urgellských. Každoročně Andořané platili svým suverénům daně: 960 franků francouzskému prezidentovi; 460 peset, 12 hlav sýru, 12 kapounů a 6 kýt urgellskému biskupu.

V roce 1993 se v Andorře konalo referendum za přijetí nové demokratické ústavy, která zrušila feudální systém moci existující od roku 1278. V souladu s ústavou, která byla přijata 4. května 1993, se suverenita Andorry předala od knížat občanům a zastupitelským úřadům státu. Knížata zůstala hlavami státu a zachovala si právo veta v mezinárodních vztazích a legislativě. Ústava poprvé garantovala občanům základní lidská práva a politickou svobodu, umožnila vznik stran a odborů. Vláda také získala právo zavádět daně z příjmů. Ve stejném roce Andorra uzavřela smlouvu o soužití, přátelství a spolupráci s Francií a Španělskem a vstoupila do OSN.

 

EncampPozoruhodnosti

Andorra la Vella

Metropole Andorry, která vznikla v 9. století n. l., leží v malebném údolí obklopeném vysokými horami. Městská čtvrť Barri Antic leží na stejném místě, kde dříve se nacházela stará vesnice, ze které následně vyrostla Andorra la Vella. Místní atrakcí je působivá budova Casa de la Vall z počátku 16. století (Dům dolin), jehož tři dolní patra byla postavena v roce 1580 jako soukromý dům bohaté rodiny. Potom byla budova několikrát přestavována a v roce 1761 se stala vládní budovou.  Encamp

Vedle paláce se nachází Sala de la Justicia – jediná soudní budova v celém státě; budova parlamentu Sala del Concell, v jehož horních patrech se nachází překrásné filatelistické muzeum; a také dům podobný zámku zvaný Set Panis, kde se kdysi chránily nejdůležitější státní listiny Andorry. Kulturním centrem města, kde se konají početné akce a na němž se večer rádi scházejí místní obyvatelé, je náměstí Plaza la Poble, kde se rovněž nachází Statní divadlo a Hudební akademie. Vedle je největší obchodní centrum Pirenes. Z dalších zajímavosti lze vyjmenovat napříkald kostel Santa Coloma (9. - 10.století a jedním z nejstarších v zemi), kostel Santuario de Meritxell a největší středověký most v městečku La Margineda - nedaleko od hlavního města.

Sant  Roma de les BonsHlavní turistickou atrakcí hlavního města je rekreační centrum Caldea na východním předměstí metropole – Escaldes, které je jedním z největších termálních center v západní Evropě. 

 

Encamp

Ve městě Encamp v 5 kilometrové vzdálenosti od metropole se nachází další pozoruhodné místo Andorry – Národní Andorra la Vellaautomobilové muzeum, vystavující více než 100 nejvzácnějších automobilů a velké množství starých (vyrobených od roku 1898) motocyklů, kol a jiných dopravních prostředků. Je zde umístěno také velké sportovní centrum Encamp Multiaporta Center, románský kostel Esglesia Sant Roma de les Bons (12. století), odkud začíná většina turistických tras do okolních lyžařských středisek včetně unikátní lanovky Funicamp o délce více než 6 km.

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikimedia Commons, Wikipedia - Joanjoc, Mac9, Occitandu34, Jaume MenesesDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Andorra - horský stát I.
Publikováno: 2.7.2011
Andorra patří vedle Monaka, Lichtenštejnska, Vatikánu a San Marina k nejmenším státům Evropy. V našem seriálu do něj nahlédneme.

Andorra - horský stát III.
Publikováno: 16.7.2011
Poslední díl o Andorře, ve kterém vám představíme Ordino nebo La Massanu.

Andorra – malá země v srdci velkých hor
Publikováno: 2.9.2019
Pokud se chystáte na výlet do Andorry, připravte se na to, že tato malá, ale kulturně velmi bohatá země není dostupná všemi běžnými dopravními prostředky. V celém knížectví není jediná železniční stanice a běžným letadlem se sem také nedostanete. Zato se zde za zcela běžný způsob přepravy považují lanovky, kterých je v této nepatrné zemi požehnaně. Další dobrou zprávou jsou extrémně nízké ceny benzínu, na který se zde nevztahuje spotřební daň.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Poezie všedního dne

1. 1. – 29. 2. 2020
1. cena:
Kniha Vltavské vyhlídky z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Výlety podél Sázavy z Knižního klubu
1. cena redakce:
Poukaz na 1 noc pro 2 osoby se vstupem do wellness v LH Hotelu Jana**** v Přerově!
2. cena redakce:
+ BONUS: každý vítěz obdrží dvojici vstupenek na veletrh FOR BIKES 2020!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

25.2.2020
Každý, kdo tyto nejvyšší české hory miluje, jistě uvítá obrazového knižního průvodce po známých, ale také zcela opomíjených koutech Krkonoš.
24.2.2020
21. ročník mezinárodního festivalu horského filmu a dobrodružství se uskuteční od 25. do 29. března v prostorách CINEMAX Bory a nákupního centra Bory Mall v Bratislavě.
23.2.2020
Nechte se unést horskou atmosférou a inspirujícími přednáškami a filmy. Festival Vysoké hory bude probíhat v zasedačce Městského úřadu v Žilině, a to už v sobotu 7. března.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – UKRAJINA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 25. 2. 2020
svátek:Liliana
dnes:
úterý 25.2.
8 °C
zítra:
středa 26.2.
3 °C