www.infoglobe.cz » Andorra - horský stát III.

Andorra - horský stát III.

Publikováno: 16.7.2011
Poslední díl o Andorře, ve kterém vám představíme Ordino nebo La Massanu.

Kostel v OrdinuOrdino

Mezi nejzajímavější místa, které třítisícové město Ordino nabízí, je například originální etnografické muzeum Casa D’areny-Plandolit, které je dědičným domem dynastie Areny Plandolit (1633) – jedné z nejproslulejších rodin v zemi. Expozice je věnovaná nejznámějším a nejuznávanějším osobnostem Andorry. V Muzeu pravoslavných ikon stojí za vidění velká sbírka prací slovanských autorů a v Muzeu architekturních miniatur makety nejvýznamnějších staveb Andorry.

 

Horské oblasti

Kromě oblíbeného lyžování lze v Andorře provozovat také jiné sporty a to zejména pěší La Massanaturistiku, jízdu na koních a sportovní střelbu. Jedním ze zájmových center je i malá vesnička Llorts (stálé obyvatelstvo pouze 100 osob), ležící uprostřed tabákových polí obklopených horami, od níž se nedaleko nachází oblíbená turistická destinace - skupina malebných horských jezer Estanys de l´Angonella. Od hory Borda de Sorteny (1970 m) vede turistická stezka k jezerům Estanys del Estanys a k hoře Pik de l 'Estanys (2859m). Nedaleko se nachází malý románský kostel Esglesia de Sant Marti, proslavený svými freskami z 12. století, které se dochovaly ve velice dobrém stavu.

 

Seo de Urgell

Seode de Urgell je španělským městem, které leží daleko za hranicemi Andorry. Zdejší obyvatelé ho nazývají „španělskou bránou do Andorry“. Od 9. století La Seo, jak mu říkají místní, bylo sídlem biskupů a hrabat z Urgellu, španělských princů a spoluvládců Andorry. Město je proslaveno svými starými budovami, chrámem z 12. století - známým jako Katedrála de Santa Maria, která leží na jižní straně centrálního náměstí Plaza del Oms. Je to jedna z nejvýznamnějších románských staveb v Katalánsku. Uvnitř chrámu je umístěno unikátní muzeum Diochesu, což je svého druhu jediná sbírka fresek, svatých psaní a církevních předmětů, mezi něž patří velmi vzácný exponát starý přes tisíc let, tzv. „Beatus“ – ilustrovaný rukopis s vylíčením Apokalypsy. 

 

OrdinoLa Massana

Toto území s průměrnou roční teplotou 8 stupňů Celsia se nachází ve velmi hornaté oblasti, které dominuje Corna Katedrála v Seo de UrgellPedrosa (2 942 m), na severozápadě země. V zimě je tato oblast pokryta silnými nánosy sněhu, který ve skromnější podobě přetrvá i léto. Nachází se zde čtyři jezera: Forcats, Montmantell, Estany Begre a Les Truites. Nejdůležitějším zdrojem příjmů pro La Massanu je turismus a mezi hlavní odpočinkové aktivity, které zde lidé provozují, patří lyžování, lezení po horách, jízda na kole a kanoistika.

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia - JImoncada, Cars en travel, Matthew Ross (foto 2), kev the wevDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Andorra - horský stát I.
Publikováno: 2.7.2011
Andorra patří vedle Monaka, Lichtenštejnska, Vatikánu a San Marina k nejmenším státům Evropy. V našem seriálu do něj nahlédneme.

Andorra – malá země v srdci velkých hor
Publikováno: 2.9.2019
Pokud se chystáte na výlet do Andorry, připravte se na to, že tato malá, ale kulturně velmi bohatá země není dostupná všemi běžnými dopravními prostředky. V celém knížectví není jediná železniční stanice a běžným letadlem se sem také nedostanete. Zato se zde za zcela běžný způsob přepravy považují lanovky, kterých je v této nepatrné zemi požehnaně. Další dobrou zprávou jsou extrémně nízké ceny benzínu, na který se zde nevztahuje spotřební daň.

Andorra - horský stát II.
Publikováno: 9.7.2011
V dnešním článku budeme pokračovat v historii Andorry a dozvíte se něco o místních pozoruhodnostech.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Příroda – mezi snem a skutečností

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety lanovkou z nabídky cestovatelských knih Knižního klubu + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena:
Kniha tipů na výlety Nejkrásnější výlety lodí + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
1. cena redakce:
Prodloužený víkend pro dva s polopenzí v Hotelu Aktiv*** na Lipně! + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena redakce:
Centrum digitálních služeb MINO zhotoví výherci kalendář formátu A3 z vlastních fotografií + bonus: voucher na 10 fotografií ve formátu A4!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

12.12.2019
Město Kuřim vás zve na speciální komentovanou prohlídku štoly, která byla vybudována vedením Zbrojovky na přelomu let 1944 a 1945 a nově pro veřejnost zpřístupněna v roce 2018. Prohlídka se uskuteční 14. prosince od 14, 15 a 16 hodin. Kvůli omezenému prostoru může s průvodcem na prohlídku 12 lidí.
11.12.2019
V letošním roce se do úklidu zapojilo celkem 157 163 dobrovolníků, kteří během 3 895 akcí uklidili 2 613 tun odpadu, uvedli u příležitosti Mezinárodního dne dobrovolníků organizátoři akce Ukliďme svět, ukliďme Česko.
10.12.2019
Olomoucké výstaviště vás zve ve dnech 12.–15. prosince do kouzelné atmosféry vánoční pohody. Doprovodný kulturní program je připraven pro děti i dospělé, stejně tak prodej vánočních stromků, dekorací a dárků. Vstup na akci je zdarma.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – ANDORRA a VATIKÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 12. 12. 2019
svátek:Simona
dnes:
čtvrtek 12.12.
1 °C
zítra:
pátek 13.12.
2 °C