www.infoglobe.cz » Andorra - horský stát III.

Andorra - horský stát III.

Publikováno: 16.7.2011
Poslední díl o Andorře, ve kterém vám představíme Ordino nebo La Massanu.

Kostel v OrdinuOrdino

Mezi nejzajímavější místa, které třítisícové město Ordino nabízí, je například originální etnografické muzeum Casa D’areny-Plandolit, které je dědičným domem dynastie Areny Plandolit (1633) – jedné z nejproslulejších rodin v zemi. Expozice je věnovaná nejznámějším a nejuznávanějším osobnostem Andorry. V Muzeu pravoslavných ikon stojí za vidění velká sbírka prací slovanských autorů a v Muzeu architekturních miniatur makety nejvýznamnějších staveb Andorry.

 

Horské oblasti

Kromě oblíbeného lyžování lze v Andorře provozovat také jiné sporty a to zejména pěší La Massanaturistiku, jízdu na koních a sportovní střelbu. Jedním ze zájmových center je i malá vesnička Llorts (stálé obyvatelstvo pouze 100 osob), ležící uprostřed tabákových polí obklopených horami, od níž se nedaleko nachází oblíbená turistická destinace - skupina malebných horských jezer Estanys de l´Angonella. Od hory Borda de Sorteny (1970 m) vede turistická stezka k jezerům Estanys del Estanys a k hoře Pik de l 'Estanys (2859m). Nedaleko se nachází malý románský kostel Esglesia de Sant Marti, proslavený svými freskami z 12. století, které se dochovaly ve velice dobrém stavu.

 

Seo de Urgell

Seode de Urgell je španělským městem, které leží daleko za hranicemi Andorry. Zdejší obyvatelé ho nazývají „španělskou bránou do Andorry“. Od 9. století La Seo, jak mu říkají místní, bylo sídlem biskupů a hrabat z Urgellu, španělských princů a spoluvládců Andorry. Město je proslaveno svými starými budovami, chrámem z 12. století - známým jako Katedrála de Santa Maria, která leží na jižní straně centrálního náměstí Plaza del Oms. Je to jedna z nejvýznamnějších románských staveb v Katalánsku. Uvnitř chrámu je umístěno unikátní muzeum Diochesu, což je svého druhu jediná sbírka fresek, svatých psaní a církevních předmětů, mezi něž patří velmi vzácný exponát starý přes tisíc let, tzv. „Beatus“ – ilustrovaný rukopis s vylíčením Apokalypsy. 

 

OrdinoLa Massana

Toto území s průměrnou roční teplotou 8 stupňů Celsia se nachází ve velmi hornaté oblasti, které dominuje Corna Katedrála v Seo de UrgellPedrosa (2 942 m), na severozápadě země. V zimě je tato oblast pokryta silnými nánosy sněhu, který ve skromnější podobě přetrvá i léto. Nachází se zde čtyři jezera: Forcats, Montmantell, Estany Begre a Les Truites. Nejdůležitějším zdrojem příjmů pro La Massanu je turismus a mezi hlavní odpočinkové aktivity, které zde lidé provozují, patří lyžování, lezení po horách, jízda na kole a kanoistika.

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia - JImoncada, Cars en travel, Matthew Ross (foto 2), kev the wevDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Andorra - horský stát I.
Publikováno: 2.7.2011
Andorra patří vedle Monaka, Lichtenštejnska, Vatikánu a San Marina k nejmenším státům Evropy. V našem seriálu do něj nahlédneme.

Andorra – malá země v srdci velkých hor
Publikováno: 2.9.2019
Pokud se chystáte na výlet do Andorry, připravte se na to, že tato malá, ale kulturně velmi bohatá země není dostupná všemi běžnými dopravními prostředky. V celém knížectví není jediná železniční stanice a běžným letadlem se sem také nedostanete. Zato se zde za zcela běžný způsob přepravy považují lanovky, kterých je v této nepatrné zemi požehnaně. Další dobrou zprávou jsou extrémně nízké ceny benzínu, na který se zde nevztahuje spotřební daň.

Andorra - horský stát II.
Publikováno: 9.7.2011
V dnešním článku budeme pokračovat v historii Andorry a dozvíte se něco o místních pozoruhodnostech.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Zapomenutá místa

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Ubytování pro 2 osoby na 2 noci se snídaní v penzionu Adélka Janské Lázně!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

6.8.2020
Letošní ročník přehlídky letecké techniky a akrobacie se uskuteční na chebském letišti na konci prázdnin 22.–23. srpna. Hvězdou na nebi bude letoun L-39 Albatros, účast po oba víkendové dny potvrdily i vzdušné síly Armády České republiky.
5.8.2020
Spišské muzeum vás zve strávit léto na Spišském hradě. Připraven je pro vás bohatý program, který tvoří koncerty, divadelní představení, šerm i noční prohlídky.
3.8.2020
Karlovy Vary budou hostit 25. ročník karlovarského folklorního festivalu letos v září, o prodlouženém víkendu 3.–6. vystoupí folklorní soubory na různých scénách v regionu.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – KEŇA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 6. 8. 2020
svátek:Oldřiška
dnes:
čtvrtek 6.8.
27 °C
zítra:
pátek 7.8.
29 °C