www.infoglobe.cz » Anglie: Yorkshire Dales – ráj pro procházky přírodou – VIDEO

Anglie: Yorkshire Dales – ráj pro procházky přírodou – VIDEO

Publikováno: 23.7.2019
Nedaleko krásného historického města York ve střední Anglii navštivte i národní park Yorkshire Dales. Čeká vás poklidný a nádherně zelený anglický venkov a desítky příležitostí pro pohodové procházky.

V parku vás čeká nespočet oblých kopců i romantických údolí s kamennými vesničkami, farmami a samozřejmě všudypřítomnými ovcemi. Zelené pastviny oddělují kamenné zídky a živé ploty, tu a tam narazíte na menší les se stromy porostlými lišejníky.

Yorkshire Dales    Yorkshire Dales

V některých částech parku se z poklidného zemědělského venkova stává celkem drsná krajina. Místo oblých kopců tu vápencové masivy tvoří majestátní skály a louky střídají vřesoviště.

na motorce je okolí snad ještě krásnější

Díky vápencům zde také najdete rozlehlé jeskynní systémy, k dnešnímu dni tu jeskyňáři objevili a zmapovali kolem 2500 jeskyní. Nejdelší z nich dosahuje délky 87 kilometrů. Do některých se samozřejmě můžete podívat, mezi nejznámější patří White Scar Cave, Ingleborough Cave nebo Stump Cross Caverns.

zelené pláně

Celý národní park je protkaný sítí turistických stezek, a i když jej nenavštíví zdaleka tolik lidí jako sousední Lake District, je i tak na návštěvníky dobře připraven. Téměř v každé vesnici najdete tradiční hostince s pokoji, případně Bed&Breakfast. Myslí se tu i na turisty s vlastním stanem či karavanem.

Určitě se zastavte i v některé z místních hospod, ochutnejte lokální piva a dejte se do řeči s místními. Patří k nejpřátelštějším, které jsem v Anglii potkal, a stále tu narazíte na opravdové gentlemany. Jen se občas připravte na náročnější akcent.

Yorkshire Dales    nikde ani živáčka

Skrz park vede i 73 mil dlouhá železnice, po které pravidelně jezdí historické parní vlaky. Náročný terén překonává díky mnoha tunelům a viaduktům a samotná jízda vlakem je tak opravdový zážitek. Nejznámější stavba na ní je majestátní viadukt Ribblehead, u kterého se doporučuji zastavit i v případě, že vlakem nepojedete.

majestátní viadukt Ribblehead

Střední Anglie nabízí mnohem víc než jen velká města jako Manchester a Liverpool. Pokud už se do těchto končin vypravíte, udělejte si čas i na objevování venkova. Krom Yorkshire Dales za návštěvu určitě stojí divoký Lake District, dechberoucí Peak District či vřesoviště na North York Moors. Nádherné treky a drsné scenerie vás čekají i ve waleském národním parku Snowdonia jen o kousek víc na jihozápad.

GPS: 54°11'49.0"N 2°09'42.7"W

 

Text, foto a video: Matouš Vinš

Hudba: KetsaDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Anglie, Lake District – výlet do divokých hor a k průzračným jezerům – VIDEO
Publikováno: 16.7.2019
Největší národní park Anglie láká hlavně na nádherné výhledy, hluboká údolí a asi 60 průzračně čistých jezer. Díky mnoha biofarmám a minipivovarům je ale zároveň rájem pro gurmány. Zastavil jsem se v něm po cestě do Skotska a už v první moment mě mrzelo, že jsem si nevyhradil víc času.

Velká Británie, Birmingham – průmyslové město v srdci Anglie
Publikováno: 4.8.2017
Birmingham je známý především fanouškům sportu, protože údajně zde se zrodil koncept celoevropské fotbalové ligy a tenis, který přímo v tomto městě na konci 50. a začátku 60. let 19. století vznikl. Město bylo založeno v období příchodu Anglosasů, ale teprve v polovině 12. století začalo stát za řeč jako centrum obchodu.

Velká Británie, York – hlavní město severní Anglie
Publikováno: 25.8.2017
Prastaré město York je metropolí severní Anglie. Chlubí se skvěle zachovalými hradbami, které jsou pět kilometrů dlouhé, což je činí nejdelšími zachovalými hradbami ve Velké Británii. Můžete se po nich dokonce projít, takovou procházku jen tak někde nezažijete. Byly postaveny zejména během 14. století a vedou po místech, kde dříve stály římské budovy. Zachovány jsou i čtyři původní brány.

Velká Británie, Manchester – čínská čtvrť i fotbal
Publikováno: 18.8.2017
Dnes pokračujeme ve výletě po Manchesteru. Jako první místo navštívíme Heaton Park, který je se svými téměř 250 hektary největším parkem v Manchesteru. V srdci parku se nachází Heaton Hall, klasicistní zámeček postavený z pískovce, který bohužel v současnosti není přístupný veřejnosti. V parku mimo jiné spatříte i mnoho původních staveb, které byly restaurovány, nechybí zde ani golfové hřiště, observatoř nebo muzeum.

Velká Británie, Manchester – kolébka průmyslové revoluce
Publikováno: 11.8.2017
Manchester byl kdysi výkladní skříní průmyslové Evropy. Průmysl dnes ustoupil do pozadí a z města se stalo obchodní, kulturní a vzdělanostní centrum.


Souvisejicí videa

Anglie: Yorkshire Dales – ráj pro procházky přírodou
Nedaleko historického města York leží národní park Yorkshire Dales. Celý je protkaný sítí turisti...

Anglie, Lake District – výlet do divokých hor a k průzračným jezerům
Lake District je největším národním parkem v Anglii a láká návštěvníky na nádherné výhledy, hlubo...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Letní radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety autem 2 z Knižního klubu + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
2. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety vlakem 2 z Knižního klubu + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v hotelu Diana*** Nové Mesto nad Váhom s wellcome drinkem, snídaní a zapůjčením kol + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

26.8.2019
Druhý ročník multižánrového festivalu Skaly se bude konat v magickém prostředí pod Slunečními skálami nedaleko Rajeckých Teplic u Žiliny, a to od 30. srpna do 1. září.

25.8.2019
V horní části podtatranské obce Ždiar můžete navštívit novou letní expozici zachycující svět unikátních živočichů.

24.8.2019
Pro potřeby nejen Pražanů vzniklo další místo pro oddych a vycházky přírodou. Na území Prahy v Horních Počernicích bylo revitalizováno nehostinné území V Ladech (včetně vodních ploch) a vznikl nový lesopark.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - ESTONSKO, LOTYŠSKO, LITVA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 26. 8. 2019
svátek:Luděk
dnes:
pondělí 26.8.
24 °C
zítra:
úterý 27.8.
27 °C