www.infoglobe.cz » Angola - země, která povstala z popela II.

Angola - země, která povstala z popela II.

Publikováno: 31.8.2011
Ve druhém díle se dozvíte něco o angolských městech, respektivě o Luandě.

LuandaPoslední velké rozšíření portugalského území v Africe proběhlo roku 1671 dobytím Pungo Andongo. Tehdejší pokusy dobýt Kongo a Matambu selhaly. Roku 1951 byla kolonie označena za Zámořskou provincii Angoly a o deset let později místní nacionalisté vyprovokovali ozbrojený konflikt, když guerilly zaútočily na bělošské i černošské civilisty na severovýchodu země. V boji bylo angažováno několik hlavních hráčů – MPLA (Lidové hnutí za osvobození Angoly), FNLA (Národní fronta pro osvobození Angoly) a UNITA (Národní unie pro naprostou nezávislost Angoly). V roce 1975 Angola získala nezávislost. Avšak hned vypukla ničivá občanská válka, která se stala kolbištěm nejen výše zmíněných skupin, ale také dvou rivalů studené války – USA, které podporovaly FNLA a UNITA a SSSR, jenž podporoval MPLA. Supervelmoci se v konfliktu neangažovaly přímo, ale skrze prostředníky, jímž v případě USA byla Demokratická republika Kongo a v případě SSSR Kuba.

Roku 2002 byl zabit vůdce UNITA a došlo k zastavení palby. UNITA se vzdala svých ozbrojených složek a transformovala se do role hlavní opoziční strany.

LuandaLUANDA

Hlavním městem angolské republiky je Luanda, 3,5 milionové velkoměsto, které všemi směry dává najevo své nepochopitelné kontrasty a šokující extrémy. Město původně projektované a postavené pro půl milionu lidí je dnes prostoupeno závany pachu znečištěné vody, která kazí dojem z jinak malebné promenády Marginal. Lidé musejí uskakovat zběsilé automobilové dopravě, která všude panujícímu horku dodává nový, ještě pekelnější rozměr. O to více se jako v kotli musí cítit turista, který je zvyklý na standard stále tekoucí vody a nepřetržitého odběru elektrického proudu, což je zde stále poměrný luxus pro všechny, až na privilegované.

 

LuandaPozoruhodnosti v Luandě a okolí

Parque Nacional da Kissama - je nejpřístupnější park s divokou zvěří v Angole, který leží 70 kilometrů jižně od Luandy. Roku 1938 se tato oblast stala přírodní rezervací a o 19 let později byla povýšena na národní park. Rozkládá se na pásu savany lemované baobaby při pobřeží, kde se procházejí sloni, bizoni, antilopy druhu palanca, nebo mořské želvy.

 

Museu de Antropologia - pevnost Fortaleza de Sao Miguel byla postavena Portugalci roku 1576 jako brána do zátoky a dnes je nejstarší budovou v metropoli. Svůj nynější vzhled získala po úpravách z roku 1664. V současnosti vás kromě krásného pohledu na město okouzlí návštěva muzeí - Museu Central das Forcas Armadas nebo Museu de Antropologia, kde můžete naleznout tradiční africké masky,Luanda hudební nástroje nebo výrobky používané pro lov. Do třetice se můžete podívat do Musea de História Natural.

Palácio de Ferro - budova, která určitě nesmí uniknout nikomu se zájmem o architekturu, protože byla navržena Gustavem Eiffelem, tvůrcem Eiffelovy věže. Konstrukce měla v 90. letech 19. století sloužit pro Světovou výstavu v Paříži. Poté byla rozebrána a roku 1902 přivezena do Luandy.

 

Koloniální kostely – Luanda skrývá ve svém nitru mezi mrakodrapy několik starých kostelů z koloniálních dob. Jedním z nich je právě Igreja de Nossa Senhora de Nazaré, který byl postaven v roce 1664 nebo Igreja de Nossa Senhora dos Remedios z roku 1655.

Luanda

Příště: Benguela a další angolská města

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikimedia Commons, Wikipedia - Erik Cleven Kristensen, Jaw101ie, Paulo César Santos, jlrsousaDiskuze u článku (0)

Název: *
Obsah: *
Nick: *
E-mail:
Kontrolní číslo: *
* Povinná položka

Souvisejicí články

Angola - země, která povstala z popela I.
Publikováno: 24.8.2011
Po čtvrt století trvající vyčerpávající občanské válce se situace v Angole konečně uklidnila. Turisté, kteří tento kout Afriky doposud nepoznali, dostali o něco bezpečnější podmínky pro jeho navštívení.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Rodný můj kraj

31. 10. – 31. 12. 2020
1. cena:
Kniha z vydavatelství Dajama
2. cena:
Kniha z vydavatelství CBS
3. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Pobyt pro 2 osoby na 3 dny se snídaní a wellness službami v Hotelu Jánošík**** Liptovský Mikuláš
2. cena redakce:
Dárková kazeta Vincentka
3. cena redakce:
Darčekový balíček od vydavatelství Tatrica

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

27.11.2020
Jedním z nejvýznamnějších hradů na severovýchodě Slovenska je zřícenina Zborov. V letošní turistické sezoně, poznamenané dvěma vlnami koronaviru, se stal oblíbeným náhradním výletním cílem.
25.11.2020
Klub Slovenských turistů, sdružující více než 16 000 milovníků výletů do přírody, sestavil hlavní turistické akce pro rok 2021, avšak jejich aktuálnost bude záviset na epidemiologické situaci.
23.11.2020
Slovenský vysokohorský turistický spolek zveřejnil předběžný kalendář akcí na nadcházející rok 2021. Jeho aktuálnost však bude podmíněna epidemiologickou situací.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – ÍRÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 29. 11. 2020
svátek:Zina
dnes:
neděle 29.11.
2 °C
zítra:
pondělí 30.11.
0 °C