www.infoglobe.cz » Argentina, Buenos Aires – úchvatné hlavní město I

Argentina, Buenos Aires – úchvatné hlavní město I

Publikováno: 10.8.2021
Hlavní město Argentiny, Buenos Aires, je kosmopolitní město, kde žije asi 13 milionů porteños – obyvatel Buenos Aires. Je také jedním z nejúchvatnějších hlavních měst Jižní Ameriky, kde se prolíná historická i moderní architektura s neopakovatelnou atmosférou městských čtvrtí a divokým nočním životem.

Město bylo založeno dokonce dvakrát. Poprvé v roce 1536, kdy založil první osadu španělský kolonizátor Pedro de Mendoza a dal jí jméno Ciudad del Espíritu Santo y Puerto de Santa María del Buen Ayre. Podruhé a definitivně založil město Juan de Garay v roce 1580, který místo pojmenoval Ciudad de Trinidad. Druhá polovina 19. století znamenala pro město velký přistěhovalecký proud. Španělé, Italové, Poláci a Rusové dali městu Buenos Aires kulturní odlišnost a ve 20. století následovala migrace z latinskoamerických zemí a Asie.

prezidentský palác

prezidentský palác   v paláci

V srdci města najdete množství historických budov z 19. století, postavených v evropském stylu. Nejstarším veřejným náměstím v Buenos Aires je Plaza de Mayo, kde se odehrálo mnoho důležitých událostí. Náměstí je pojmenováno po Květnové revoluci, která začala 25. května 1810. Zdarma zde můžete navštívit prezidentský palác Casa Rosada (Růžový dům). Je však potřeba se přes internet zaregistrovat na prohlídku a s touto registrací a pasem se poté dostavit do paláce. V Růžovém domě sídlí argentinská národní vláda a prezidentská kancelář. Byl postaven na místě pevnosti založené Španěly v roce 1580. Po vyhlášení nezávislosti byla pevnost přestavěna na celní úřad britským architektem Edwardem Taylorem a později v roce 1862 si tehdejší prezident Bartolomé Mitre zvolil budovu za sídlo jeho vlády. Jeho nástupce Domingo Faustino Sarmiento později budovu rozšířil a pravděpodobně on nařídil natřít fasádu růžovou barvou ve snaze rozptýlit politické napětí tím, že smíchal barvy opozičních politických stran. Jediným prezidentem, který žil v Casa Rosada, byl Roque Sáenz Peña, mezi lety 1910 a 1914. Za prezidentským palácem je možné navštívit Museo del Bicenntenario, zaměřené na historii Argentiny. Naproti paláci stojí bronzová socha Manuela Belgrana, který drží argentinskou vlajku. Tento jezdecký pomník byl slavnostně odhalen v roce 1873.

Museo del Bicenntenario   Museo del Bicenntenario

socha Manuela Belgrana

Proti prezidentskému paláci se nachází radnice z poloviny 18. století – Cabildo de Buenos Aires, která byla místem španělské koloniální správy ve městě. Původně stavba z roku 1580 byla z nepálených cihel. Současná podoba pochází z druhé poloviny 18. století a sloužila jako důležitá administrativní budova během prvního století argentinské nezávislosti. V budově je nyní umístěno Národní muzeum radnice a Květnové revoluce.

El Cabildo

Na místě dnešní Catedral Metropolitana byla v roce 1593 postavena první kaple na základě příkazu Juana de Garay. Celkem byla stavba přepracována a přestavěna sedmkrát. Poslední stavba, kterou dnes vidíme, byla zahájena v roce 1752, ale nebyla dokončena až do poloviny 19. století. Dvanáct sloupů přední strany katedrály připomíná spíše řecký chrám než katolickou stavbu a představují dvanáct apoštolů Krista.

Catedral Metropolitana

Vprostřed náměstí se nachází Pyrámide de Mayo – pyramida vysoká 19 metrů, která byla postavena roce 1811 k oslavě prvního výročí Květnové revoluce. Na vrcholu pyramidy stojí postava představující svobodu. Každý čtvrtek se na náměstí schází „Matky z Plaza de Mayo“ a pochodují kolem pyramidy. Schází se zde takto od roku 1977 vždy v bílém šátku na hlavě, který se stal symbolem tohoto hnutí. Požadují informace o svých pohřešovaných dětech, které zmizely během špinavé války.

ulice v Buenos Aires

V Buenos Aires jsme strávili 3 dny a každý den jsme nachodili až 15 km. Příště se tedy projdeme kousek dál za historické centrum, na tajuplný hřbitov, barevnou uličku plnou tanga a odpočineme si v ekologické rezervaci.

GPS: 34°38'03.8"S 58°21'45.3"W

 

Text a foto: Tomáš NovákDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Uruguay, Colonia del Sacramento – místo plné historie
Publikováno: 17.9.2018
Město Colonia del Sacramento je jedním z nejvýznamnějších historických míst Uruguaye, které ročně navštíví tisíce turistů. Lodí se sem dá dostat z Buenos Aires za pouhou hodinu, z Montevidea je to autem dvě hodiny.

Argentina, Buenos Aires – úchvatné hlavní město II
Publikováno: 17.8.2021
Další dny v Buenos Aires se vydáme po okolí centra. Kromě spousty ulic, historických domů a kostelů míjíme Teatro Colón. Toto divadlo je díky své fenomenální akustice považováno za jeden z nejlepších operních domů na světě. Bylo otevřeno v roce 1908 a následně hostilo některé z nejdůležitějších dirigentů, zpěváků a tanečníků dvacátého století, např. Igora Stravinského či Luciana Pavarottiho. V roce 2010 bylo po renovaci města znovu otevřeno veřejnosti.

Argentina, Patagonie – Ushuaia a Ohňová země
Publikováno: 26.2.2018
Název Ohňová země (Tierra del Fuego) zřejmě vznikl, když skupina průzkumníků viděla břehy neznámého území s rozptýlenými požáry a sloupy kouře z ohňů domorodých obyvatel. Oheň z dálky vypadal, jako když plave v mlze nad mořem.

Uruguay, Carmelo – poznáváme další zemi Jižní Ameriky
Publikováno: 10.9.2018
Musíme se zase „seznámit“ s novým státem. Měníme si peníze, přepočítáváme kurz a zjišťujeme místní ceny za jídlo. Návštěva supermarketu nás šokuje, protože ceny jsou zde oproti Argentině dvojnásobné! Jsme proto rádi, že alespoň spaní máme zdarma a lidé jsou zde příjemní.

Argentina, Buenos Aires – Luján a Tigre
Publikováno: 9.4.2018
Kromě samotného Buenos Aires je spousta zajímavostí i v okolí, v provincii Buenos Aires. My jsme navštívili Luján a na závěr Tigre, to když jsme odsud odplouvali do Uruguaye.

Argentina, Patagonie – Trelew a Gaiman
Publikováno: 12.3.2018
Trelew se nachází v dolním údolí řeky Chubut a historie tohoto města je úzce spjata s kolonizací. Vznik města se datuje k roku 1884, kdy velšští kolonisté hledali cestu k přístavu, aby mohli převézt svou zemědělskou produkci. Výstavba železnice mezi údolím a Puerto Madrynem byla povolena a město Trelew tak vzniklo v podstatě jako železniční terminál.

Argentina, Patagonie – Isla Pavón a výlet za tučňáky
Publikováno: 5.3.2018
Z Ohňové země se vydáváme zase zpátky na sever. Autobusem přejedeme do Rio Gallegos a potom máme v plánu opět stopovat. Tentokrát podél pobřeží po silnici č. 3 až do Buenos Aires.

Argentina, Patagonie – El Calafate, ledovec Perito Moreno
Publikováno: 19.2.2018
Město získalo svůj název podle ovoce Calafate (česky dřišťál). Jsou to sladké bobule, ze kterých se vyrábí marmelády. Legenda dokonce říká, že kdo toto ovoce ochutná, nikdy už nedokáže uspokojit svoji chuť. Dnes je El Calafate světovou destinací převážně díky tajícímu ledovci Perito Moreno. Národní park Los Glaciares zaujímá plochu 500 tisíc hektarů a celkem 47 ledovců začíná na tomto ledovcovém území.

Argentina, Patagonie – Puerto Madryn
Publikováno: 19.3.2018
Přístav Puerto Madryn leží na útesu tvořeném náhorní plošinou, odkud je nekonečný výhled na Atlantský oceán. Jednou z hlavních atrakcí je pozorování velryb – pozor, každý rok jen od června do prosince. Právě díky okolním útesům je pozorování velryb mnohem snazší.

Argentina, Patagonie – Ruta 40, část druhá
Publikováno: 5.2.2018
Čím víc se dostáváme k jihu, tím víc nás trápí počasí. Neustálý vítr, mraky honící se po obloze, zima. Aut ubývá, není koho stopovat. Ale i tak zkoušíme štěstí dál.

Argentina, Patagonie – Ruta 40, část první
Publikováno: 29.1.2018
Patagonie je jedinečné místo, které nezažijete nikde jinde, pouze na jihu Jižní Ameriky. Je to obrovská zeď na západě v podobě And, modré moře na východě v podobě Atlantského oceánu, krajina borovic a jezer a také obrovská plošina v centrální části. To vše je zakončené Ohňovou zemí a městem Ushuaia, doslova koncem světa.

Argentina, Patagonie – San Carlos de Bariloche
Publikováno: 22.1.2018
Bariloche je město ležící mezi tisíciletými lesy, zasněženými horami a křišťálově čistými jezery v provincii Río Negro v Argentině. Město se nachází v národním parku Nahuel Huapi (vedle pohoří And) a zdejší příroda nabízí aktivity a dobrodružství po celý rok. V roce 2012 bylo Bariloche prohlášeno za hlavní město dobrodružné turistiky a v roce 2015 národním městem čokolády.

Argentina, Patagonie: El Chaltén – krásné výlety do přírody
Publikováno: 12.2.2018
Když přijíždíme do El Chalténu, stepi se najednou přemění na lesy a hory se táhnou vysoko k nebi. Jediné, co se nezměnilo, byl vítr. Do El Chalténu přijíždějí turisté za čistou panenskou přírodou. Ledovce, hory, laguny, vodopády a lesy, to vše láká k procházce. A k tomu se můžete napít přímo z řeky nebo jezera.


Souvisejicí fotogalerie

Argentina, Patagonie – nespoutaná krajina
Patagonie je jedinečné místo, které nezažijete nikde jinde, jen na jihu Jižní Ameriky. Je to obro...

Argentina – jihoamerická perla ve znamení tanga
Druhý největší jihoamerický stát nazvaný po stříbře – Argentina – nabízí pestrou kulturu reprezen...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Podzimní atmosféra

31. 8. – 31. 10. 2021
1. cena:
Knižní průvodce z vydavatelství Dajama
2. cena:
Obrazová publikace z vydavatelství CBS + mapa
3. cena:
Festivalový balíček Infofest 2021
1. cena redakce:
Krásný šperk od Zlatnictví MILI
2. cena redakce:
Dárková kazeta Vincentka + respirátory FFP2
3. cena redakce:
Vstupenka na ONLINE cestovatelskou besedu od Cestovatelská kina (jen pro SR)

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

18.9.2021
Víte, co je teď za týden? Je Evropský týden mobility. A co to znamená?
15.9.2021
Zažijte výjimečnou akci, která pochází ze čtení knih evropských autorů v podání známých osobností na netradičních místech i on-line – Noc literatury 2021.
14.9.2021
Největší festival současného umění na Slovensku – Bílá noc se tento rok uskuteční od 17. září do 3. října v Bratislavě a od 9. do 24. října v Košicích.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

TOP 5 MÍST v Rakousku:

Rakousko

Přinášíme vám městské tipy na výlety, které které stojí za to vidět.

 

Vídeň

Salzburg: Jeviště světa

Národní park Vysoké Taury a město Kaprun

Parndorf – nákupní městečko

Baden u Vídně – lázeňské město

 

Pokud hledáte ještě více cestovatelsky atraktivních míst, tak se inspirujte ZDE.

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 18. 9. 2021
svátek:Kryštof
dnes:
sobota 18.9.
16 °C
zítra:
neděle 19.9.
14 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X