www.infoglobe.cz » Argentina, Buenos Aires – úchvatné hlavní město I

Argentina, Buenos Aires – úchvatné hlavní město I

Publikováno: 10.8.2021
Hlavní město Argentiny, Buenos Aires, je kosmopolitní město, kde žije asi 13 milionů porteños – obyvatel Buenos Aires. Je také jedním z nejúchvatnějších hlavních měst Jižní Ameriky, kde se prolíná historická i moderní architektura s neopakovatelnou atmosférou městských čtvrtí a divokým nočním životem.

Město bylo založeno dokonce dvakrát. Poprvé v roce 1536, kdy založil první osadu španělský kolonizátor Pedro de Mendoza a dal jí jméno Ciudad del Espíritu Santo y Puerto de Santa María del Buen Ayre. Podruhé a definitivně založil město Juan de Garay v roce 1580, který místo pojmenoval Ciudad de Trinidad. Druhá polovina 19. století znamenala pro město velký přistěhovalecký proud. Španělé, Italové, Poláci a Rusové dali městu Buenos Aires kulturní odlišnost a ve 20. století následovala migrace z latinskoamerických zemí a Asie.

prezidentský palác

prezidentský palác   v paláci

V srdci města najdete množství historických budov z 19. století, postavených v evropském stylu. Nejstarším veřejným náměstím v Buenos Aires je Plaza de Mayo, kde se odehrálo mnoho důležitých událostí. Náměstí je pojmenováno po Květnové revoluci, která začala 25. května 1810. Zdarma zde můžete navštívit prezidentský palác Casa Rosada (Růžový dům). Je však potřeba se přes internet zaregistrovat na prohlídku a s touto registrací a pasem se poté dostavit do paláce. V Růžovém domě sídlí argentinská národní vláda a prezidentská kancelář. Byl postaven na místě pevnosti založené Španěly v roce 1580. Po vyhlášení nezávislosti byla pevnost přestavěna na celní úřad britským architektem Edwardem Taylorem a později v roce 1862 si tehdejší prezident Bartolomé Mitre zvolil budovu za sídlo jeho vlády. Jeho nástupce Domingo Faustino Sarmiento později budovu rozšířil a pravděpodobně on nařídil natřít fasádu růžovou barvou ve snaze rozptýlit politické napětí tím, že smíchal barvy opozičních politických stran. Jediným prezidentem, který žil v Casa Rosada, byl Roque Sáenz Peña, mezi lety 1910 a 1914. Za prezidentským palácem je možné navštívit Museo del Bicenntenario, zaměřené na historii Argentiny. Naproti paláci stojí bronzová socha Manuela Belgrana, který drží argentinskou vlajku. Tento jezdecký pomník byl slavnostně odhalen v roce 1873.

Museo del Bicenntenario   Museo del Bicenntenario

socha Manuela Belgrana

Proti prezidentskému paláci se nachází radnice z poloviny 18. století – Cabildo de Buenos Aires, která byla místem španělské koloniální správy ve městě. Původně stavba z roku 1580 byla z nepálených cihel. Současná podoba pochází z druhé poloviny 18. století a sloužila jako důležitá administrativní budova během prvního století argentinské nezávislosti. V budově je nyní umístěno Národní muzeum radnice a Květnové revoluce.

El Cabildo

Na místě dnešní Catedral Metropolitana byla v roce 1593 postavena první kaple na základě příkazu Juana de Garay. Celkem byla stavba přepracována a přestavěna sedmkrát. Poslední stavba, kterou dnes vidíme, byla zahájena v roce 1752, ale nebyla dokončena až do poloviny 19. století. Dvanáct sloupů přední strany katedrály připomíná spíše řecký chrám než katolickou stavbu a představují dvanáct apoštolů Krista.

Catedral Metropolitana

Vprostřed náměstí se nachází Pyrámide de Mayo – pyramida vysoká 19 metrů, která byla postavena roce 1811 k oslavě prvního výročí Květnové revoluce. Na vrcholu pyramidy stojí postava představující svobodu. Každý čtvrtek se na náměstí schází „Matky z Plaza de Mayo“ a pochodují kolem pyramidy. Schází se zde takto od roku 1977 vždy v bílém šátku na hlavě, který se stal symbolem tohoto hnutí. Požadují informace o svých pohřešovaných dětech, které zmizely během špinavé války.

ulice v Buenos Aires

V Buenos Aires jsme strávili 3 dny a každý den jsme nachodili až 15 km. Příště se tedy projdeme kousek dál za historické centrum, na tajuplný hřbitov, barevnou uličku plnou tanga a odpočineme si v ekologické rezervaci.

GPS: 34°38'03.8"S 58°21'45.3"W

 

Text a foto: Tomáš NovákDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Argentina, Patagonie – San Carlos de Bariloche
Publikováno: 23.12.2021
Bariloche je město ležící mezi tisíciletými lesy, zasněženými horami a křišťálově čistými jezery v provincii Río Negro v Argentině. Město se nachází v národním parku Nahuel Huapi (vedle pohoří And) a zdejší příroda nabízí aktivity a dobrodružství po celý rok. V roce 2012 bylo Bariloche prohlášeno za hlavní město dobrodružné turistiky a v roce 2015 národním městem čokolády.

Argentina, Buenos Aires – úchvatné hlavní město II
Publikováno: 17.8.2021
Další dny v Buenos Aires se vydáme po okolí centra. Kromě spousty ulic, historických domů a kostelů míjíme Teatro Colón. Toto divadlo je díky své fenomenální akustice považováno za jeden z nejlepších operních domů na světě. Bylo otevřeno v roce 1908 a následně hostilo některé z nejdůležitějších dirigentů, zpěváků a tanečníků dvacátého století, např. Igora Stravinského či Luciana Pavarottiho. V roce 2010 bylo po renovaci města znovu otevřeno veřejnosti.

Uruguay, Colonia del Sacramento – místo plné historie
Publikováno: 17.9.2018
Město Colonia del Sacramento je jedním z nejvýznamnějších historických míst Uruguaye, které ročně navštíví tisíce turistů. Lodí se sem dá dostat z Buenos Aires za pouhou hodinu, z Montevidea je to autem dvě hodiny.

Argentina, Patagonie – El Calafate, ledovec Perito Moreno
Publikováno: 20.1.2022
Město získalo svůj název podle ovoce Calafate (česky dřišťál). Jsou to sladké bobule, ze kterých se vyrábí marmelády. Legenda dokonce říká, že kdo toto ovoce ochutná, nikdy už nedokáže uspokojit svoji chuť. Dnes je El Calafate světovou destinací převážně díky tajícímu ledovci Perito Moreno. Národní park Los Glaciares zaujímá plochu 500 tisíc hektarů a celkem 47 ledovců začíná na tomto ledovcovém území.

Argentina, Patagonie: El Chaltén – krásné výlety do přírody
Publikováno: 13.1.2022
Když přijíždíme do El Chalténu, stepi se najednou přemění na lesy a hory se táhnou vysoko k nebi. Jediné, co se nezměnilo, byl vítr. Do El Chalténu přijíždějí turisté za čistou panenskou přírodou. Ledovce, hory, laguny, vodopády a lesy, to vše láká k procházce. A k tomu se můžete napít přímo z řeky nebo jezera.

Argentina, Patagonie – Ruta 40, část druhá
Publikováno: 6.1.2022
Čím víc se dostáváme k jihu, tím víc nás trápí počasí. Neustálý vítr, mraky honící se po obloze, zima. Aut ubývá, není koho stopovat. Ale i tak zkoušíme štěstí dál.

Argentina, Patagonie – Ruta 40, část první
Publikováno: 30.12.2021
Patagonie je jedinečné místo, které nezažijete nikde jinde, pouze na jihu Jižní Ameriky. Je to obrovská zeď na západě v podobě And, modré moře na východě v podobě Atlantského oceánu, krajina borovic a jezer a také obrovská plošina v centrální části. To vše je zakončené Ohňovou zemí a městem Ushuaia, doslova koncem světa.

Uruguay, Carmelo – poznáváme další zemi Jižní Ameriky
Publikováno: 10.9.2018
Musíme se zase „seznámit“ s novým státem. Měníme si peníze, přepočítáváme kurz a zjišťujeme místní ceny za jídlo. Návštěva supermarketu nás šokuje, protože ceny jsou zde oproti Argentině dvojnásobné! Jsme proto rádi, že alespoň spaní máme zdarma a lidé jsou zde příjemní.

Argentina, Buenos Aires – Luján a Tigre
Publikováno: 9.4.2018
Kromě samotného Buenos Aires je spousta zajímavostí i v okolí, v provincii Buenos Aires. My jsme navštívili Luján a na závěr Tigre, to když jsme odsud odplouvali do Uruguaye.

Argentina, Patagonie – Trelew a Gaiman
Publikováno: 12.3.2018
Trelew se nachází v dolním údolí řeky Chubut a historie tohoto města je úzce spjata s kolonizací. Vznik města se datuje k roku 1884, kdy velšští kolonisté hledali cestu k přístavu, aby mohli převézt svou zemědělskou produkci. Výstavba železnice mezi údolím a Puerto Madrynem byla povolena a město Trelew tak vzniklo v podstatě jako železniční terminál.

Argentina, Patagonie – Isla Pavón a výlet za tučňáky
Publikováno: 5.3.2018
Z Ohňové země se vydáváme zase zpátky na sever. Autobusem přejedeme do Rio Gallegos a potom máme v plánu opět stopovat. Tentokrát podél pobřeží po silnici č. 3 až do Buenos Aires.

Argentina, Patagonie – Puerto Madryn
Publikováno: 19.3.2018
Přístav Puerto Madryn leží na útesu tvořeném náhorní plošinou, odkud je nekonečný výhled na Atlantský oceán. Jednou z hlavních atrakcí je pozorování velryb – pozor, každý rok jen od června do prosince. Právě díky okolním útesům je pozorování velryb mnohem snazší.


Souvisejicí fotogalerie

Argentina, Patagonie – nespoutaná krajina
Patagonie je jedinečné místo, které nezažijete nikde jinde, jen na jihu Jižní Ameriky. Je to obro...

Argentina – jihoamerická perla ve znamení tanga
Druhý největší jihoamerický stát nazvaný po stříbře – Argentina – nabízí pestrou kulturu reprezen...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Mrazivý den

1. 1. – 28. 2. 2022
1. cena:
Zimní balíček pro potěšení těla i duše
1. cena redakce:
Zimní balíček pro potěšení těla i duše
2. cena redakce:
Zimní balíček pro potěšení těla i duše
3. cena redakce:
Zimní balíček pro potěšení těla i duše

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

26.1.2022
Všichni milovníci slovenské přírody a kvalitního „zimního“ čtení by měli sáhnout po novém čísle Krás Slovenska, které přináší mnoho zajímavých článků, jakož i rozhovorů nebo informací.
25.1.2022
Již tuto středu (26.1.) budete mít možnost prostřednictvím Cestovatelského kina a Martina Šimka najít neobroušené diamanty uprostřed Atlantiku. Řeč bude totiž o zapomenutém koutě světa, který potěší každého milovníka divoké skandinávské přírody a nenucené severské sofistikovanosti.
31.12.2021
Už nás dělí jen pár hodin od nového roku 2022, ale díky datumové hranici se vítání na ostrovech Kiribati a Samoa odehraje již o 11té hodině našeho středoevropského času, zatím co neosídlený Bakerův a Howlandův ostrov ho uvítají jako poslední, a to o 13-té hodině následujícího dne (1.1. 2022).
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

TOP 5 MÍST v Itálii :

Itálie

Přinášíme vám městské tipy na výlety, které které stojí za to vidět.

 

Pisa – Campo Santo a skvosty města

Benátky – město mezi vodními kanály

Sardinie – Cagliari a jeho široké okolí

Neapol – hlavní město Kampánie a pizzy

Bari – přístavní městečko na pobřeží Jaderského moře

 

Pokud hledáte ještě více cestovatelsky atraktivních míst, tak se inspirujte ZDE.

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 26. 1. 2022
svátek:Zora

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X