www.infoglobe.cz » Argentina: Tierra del Fuego - Ohňová země I.

Argentina: Tierra del Fuego - Ohňová země I.

Publikováno: 8.6.2011
Na území velkém jako Česká republika se nachází jedinečné místo naší modré planety s kouty krásné a nedotčené přírody.

Ohňová zeměSouostroví Ohňová země se nachází na jihu Argentiny. Skládá se z největšího stejnojmenného ostrova Isla Grande de Tierra del Fuego a množství malých ostrovů (kolem 40 tisíc), z nichž mnohé nejsou obydlené. Plocha území činí  73 753 km², přičemž samotná Isla Grande zabírá kolem 48 tisíc km². Od pevniny je Ohňová země oddělena Magalhãesovým průlivem a od Antarktidy Drakeovým průlivem. Velký ostrov Isla Grande a ostrovy na jihu Oste a Navátino jsou oddělené průlivem Beagle.  Nejvyšším bodem je hora Darwin (2488 m).

Jedna část souostroví patří Chile a druhá část Argentině. Magalhãesův průliv odděluje souostroví od jihoamerického kontinentu.

Podnebí Ohňové země není tak moc drsné, jak se může jevit na první pohled. V prosinci a lednu průměrná teplota vzduchu činí +9°C a  přes den, když svití slunce, se může dokonce vyšplhat na +18°C. Průměrná teplota v červenci činí +3°C a světlo během dne trvá jenom 7-8 hodin. Počasí je velice proměnlivé, častokrát se může velmi měnit i Jezero Escondidoběhem dne.

V roce 1520 Magalhães vedl výpravu, hledající obchodní cesty do Asie. Když proplouval průlivem, který byl později pojmenován na jeho počest, uviděl kouř stoupající nad ostrovy, který byl způsoben velkým množstvím ohnišť, založených indiány. Právě to dalo mořeplavci podnět k tomu, aby souostroví pojmenoval Ohňová země. Španěly ovšem tato území nezajímala, protože byla obydlena napůl divokými kmeny lovců a rybářů Jaganů, Selků a dalšími. Roku 1834 tyto ostrovy navštívil Charles Darwin, který napsal, že místní obyvatelé se od Evropanů liší více, než domácí zvířata od divokých. Dokonce je srovnával s divokými psy, když mu přišlo, že domorodci Ohňová země z pohledu z vesmírupostrádají jakékoliv známky duchovního života. Nicméně místní kmeny měly vlastní náboženství: lidé věřili ve vyšší božstvo Vatainevašamany, kteří mluvili s bohy, měli autoritu a moc. Během obřadů na počest plnoletosti mužů  se indiáni kmene Jagan oblékali do masek psů a svá těla barvili uhlím. Tančili a drželi masky různých duchů: Kipa Mnami – ochránce, Tuvela Jaka – učitele, Chani Jaka – poskytujícího energii.

Sen o zlatě přinutil Španěly uskutečňovat další výpravy na jihoamerický kontinent. Rumunský důlní inženýr Julius Popper byl také posedlý zlatou horečkou a fámy o zlatě v Ohňové zemi ho podnítily k organizaci expedice do tohoto odlehlého konce světa. Expedice byla úspěšná a nadchla  Angličany, Italy, Iry a Skoty, kteří se k ní připojili v zátoce San Sebastian, v městečku El Paramo, kde Popper a jeho tým těžili denně až 1 kilogram zlata. Puerto WilliamsPopper se prohlásil za „Ohňového diktátora“ a začal razit zlaté mince o váze 1-5 gramů. Požadoval neomezenou moc a kontrolu nad zdejším územím a platil své lidi za vraždy indiánů. Popper založil první ranče na chov ovcí, avšak panovačnost a chamtivost tohoto člověka znepokojovala vládu a proto byla v roce 1890 společnost uzavřena. Doly se rychle vyčerpaly a Popper dožíval své poslední dny na ostrově v chudobě. Zlaté doly se zachovaly do současnosti a jsou otevřeny pro návštěvníky. Chov ovcí v těchto končinách vzkvétá dodnes.

V současné době je pro obyvatele Ohňové země rodným jazykem španělština, ale mnozí hovoří také anglicky. 

 

Příště: Ushuaia

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikimedia Commons -  Zuarin, Dentren, Nestor Galina, PmsyyzDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Argentina: Vodopády Iguacú
Publikováno: 13.11.2008
Nádherné vodopády Iguacú, nacházející se na hranici Brazílie a Argentiny, svou šířkou předčí Viktoriiny vodopády a svou výškou vodopády Niagarské. Nedaleko tohoto úchvatného přírodního úkazu stojí i megalomanské technické dílo – hydroelektrárna Itaipú.

Víte, že? Argentina - vodopády Iguazú
Publikováno: 11.12.2011
Vodopády Iguaçu jsou naší další zastávkou našeho putování po 7 přírodních divech světa. Naprosto strhující podívanou největšího systému vodopádů vůbec nešlo opomenout a byla tedy právem zařazena na seznam toho NEJ, co příroda vytvořila.

Chile: Z Coyhaique do Argentiny a zase zpět do Chile po Route 40
Publikováno: 12.8.2017
Naši cestu po Carretera Austral zakončujeme návštěvou města Coyhaique. Vydáváme se z Puerto Aysén, všude okolo nás je krásná příroda se spoustou výhledů. A skoro celou cestu nás lemuje řeka Río Simpson, která taktéž protéká přírodní rezervací Reserva Nacional Río Simpson.

Argentina: Z Posadas do Santa Fe
Publikováno: 23.10.2017
Posadas je hlavním městem provincie Misiones. Před příchodem jezuitských misií zde žili indiáni kmene Guaraní a i dnes je tady vidíme prodávat své rukodělné výrobky. Kromě přírodního skvostu – vodopádů Iguazú nabízí provincie Misiones i historické památky – jezuitské ruiny Ruinas de San Ignacio.

Argentina, památky UNESCO I.
Publikováno: 17.3.2009
Pojďte se s námi seznámit s WH UNESCO v Argentině. Nachází se zde 8 různorodých lokalit, které dokáží při pohledu „z oka do oka“ naplnit duši poutníka úžasem i rozjímáním. Mají však moc oslovit i človíčka, který se s nimi seznamuje v přítmí svého pokoje.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Naučné procházky

30. 4. – 30. 6. 2021
1. cena:
Obrazová publikace z vydavatelství CBS
2. cena:
Sada vitamínů pro vaše zdraví + respirátory FFP2
3. cena:
Dobrodružné fantasy – Linda a klíč od Andary
1. cena redakce:
Dárková kazeta Vincentka + respirátory FFP2
2. cena redakce:
Exkluzivní kolekce mini dámských vůní VERSACE
3. cena redakce:
Knižní publikace Bratislava známa–neznáma z rodinného vydavatelství Dajama

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

15.6.2021
Sedačková lanová dráha Solisko Expres na Štrbském plese ve Vysokých Tatrách se stala první osobní lanovkou na Slovensku vybavenou speciálními ochrannými prvky, které by měly zabránit kolizím s prolétající ptactvem.
12.6.2021
V Českých Budějovicích je výstava soch pod širým nebem už tradicí. Ty se nacházejí v ulicích i v parcích, což znamená, že umění přichází za lidmi do jejich přirozeného prostředí, nemusíte za ním do galerií.
9.6.2021
Jednodušší cestování po Evropské unii umožní nová aplikace GreenPass, do které si naskenujete QR kódy potvrzující očkování, test či překonání onemocnění covid-19.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

TOP 5 MÍST na Slovensku:

TOP 5 MÍST na Slovensku

Přinášíme vám městské tipy na výlety, které které stojí za to vidět.

 

Martin - hlavní město kultury Slováků

Bratislava – malé velké město

Košice – unikátní metropole východního Slovenska

Banská Štiavnica: starobylá kráska v lůně přírody

Trenčín – majestátní hrad nad Váhem

 

Pokud hledáte ještě více cestovatelsky atraktivních míst, tak se inspirujte ZDE.

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 15. 6. 2021
svátek:Vít
dnes:
úterý 15.6.
28 °C
zítra:
středa 16.6.
28 °C