www.infoglobe.cz » Argentina: Z La Riojy do Tucumánu – seznamujeme se i s tradicemi

Argentina: Z La Riojy do Tucumánu – seznamujeme se i s tradicemi

Publikováno: 4.12.2017
Z La Riojy se vydáváme dál, naším cílem je San Miguel de Tucumán. Ani ve snu by nás asi nenapadlo, že mezitím stihneme navštívit i jednu místní soutěž ve folklorních tancích.

I když se nám La Rioja zdála jako malé a příjemné město, vymotat se z ní a dojet autobusem na nějakou výpadovku bylo horší. Navíc nejsou za městem prý příliš bezpečné oblasti. Kromě toho je tam také spousta odpadků, až si člověk říká, kde se to octnul. Bohužel i v autobuse vidíme lidi běžně otevřít okno a vyhodit nějaký obal, však venku se to ztratí.

Tucumán   Tucumán

Při stopování nám zastaví Augusto, povoláním biochemik. Jede zrovna domů a čeká ho soutěž ve folklorních tancích. Pro někoho je Argentina synonymem pro tango, tady jsou to však folklorní tance – Chacarera a Malambo. Vystupují zde postupně skupiny od nejmladších až po nejstarší. Tanec Chacarera je směsicí indiánské a španělské kultury a doprovází jej písně ve španělštině a kečuánštině. Zatímco u Chacarery se jedná o tanec v páru, kde tančí muž se ženou při líbezné a harmonické hudbě, Malambo tančí pouze sólově muži. Nebo také tančí proti sobě, aby prokázali, kdo z nich má v tanečních krocích nejlepší schopnost, rozmanitost a přesnost. Náročnost kroků lze vidět u nejmenších tanečníků, protože někteří občas i upadnou.

soutěž

Zajímavé je také pozorovat dospělejší, když se venku připravují a nacvičují přesnost svých kroků při hrdém a přísném výrazu ve tváři. Tento tanec vychází z tradice gaučů. Gaučové jsou obdobou amerických kovbojů. Byli to svobodomyslní kočovníci v oblasti Pampy, kteří byli schopni ulovit si zdivočelý dobytek, pobavit se při vlastní muzice a při sporech neváhali sáhnout po noži. Po vyhlášení nezávislosti však už neměli v nové společnosti své místo. Augusto nám vysvětluje, že tím, jak gaučové trávili spoustu hodin v sedle, tak jakmile sesedli, poklepávali nohama, aby si je protáhli. A právě takto měl vzniknout tanec Malambo. A jeden gaučo má dokonce téměř po celé zemi své svatostánky. Kromě legendy Difunta Correa je další legendou Gauchito Gil. Pro někoho byl jen zlodějem, pro jiné „Robinem Hoodem“, který bohatým bral a chudým dával a byl nevinně popraven. Pro svatostánky je typická červená barva a uvázané červené stuhy. Někteří řidiči u svatostánku vždy zatroubí.

soutěž

V dnešní moderní době nás už ani nepřekvapuje, že tanec Malambo tančí i některé ženy. Kromě tance vyzkoušíme i místní výborné empanadas s mletým masem. Dospělí Basílica Menor de la Mercedse zahřívají alkoholem a nám je jasné, že tato taneční soutěž bude určitě pokračovat až do ranních hodin.

Navečer se přesouváme autobusem do města San Miguel de Tucumán, hlavního města provincie Tucumán. Jeho historický význam spočívá v tom, že je místem vzniku a podepsání Deklarace nezávislosti 9. července 1816. San Miguel de Tucumán byl pro shromáždění vybrán proto, neboť byl geograficky vzdálen od všech provincií stejně daleko a byl bezpečným a neutrálním místem. Hlavní památkou města je tak Casa Histórica de la Independencia, kde byla nezávislost v roce 1816 vyhlášena. Nyní je to velké moderní město s koloniálními památkami, kde člověk nepotká hromady turistů, přesto je tady už několik hostelů pro baťůžkáře.

Casa de Gobierno

Město je postaveno v šachovnicové podobě a jen některé budovy byly přestavěny. Obecně si však ponechaly svůj původní vzhled se zachovalými vzory i materiály. Hlavní náměstí Plaza Independencia bylo postaveno během koloniálního období, časem se však rozrostlo a stalo přeplněným centrem obklopeným bary a muzei. V jednom z rohů hlavního náměstí se nachází nejvyšší veřejná budova Casa de Gobierno. U hlavního náměstí se nachází také Iglesia Catedral, jeden z nejstarších tří kostelů v Argentině. Ve městě je spousta pěkných historických budov, např. Basílica Menor de la Merced nebo budovy Ex Legislatura a Teatro San Martín. I když je město Tucumán docela velké a je zde spousta pěkných budov, orientace je díky turistickým informačním tabulím velice jednoduchá.

Iglesia Catedral

GPS: 26°49'59.6"S 65°12'10.7"W

Text a foto: Tomáš NovákDiskuze u článku (0)

Název: *
Obsah: *
Nick: *
E-mail:
Kontrolní číslo: *
* Povinná položka

Souvisejicí články

Argentina, Patagonie – Puerto Madryn
Publikováno: 19.3.2018
Přístav Puerto Madryn leží na útesu tvořeném náhorní plošinou, odkud je nekonečný výhled na Atlantský oceán. Jednou z hlavních atrakcí je pozorování velryb – pozor, každý rok jen od června do prosince. Právě díky okolním útesům je pozorování velryb mnohem snazší.

Argentina, Patagonie – Ushuaia a Ohňová země
Publikováno: 26.2.2018
Název Ohňová země (Tierra del Fuego) zřejmě vznikl, když skupina průzkumníků viděla břehy neznámého území s rozptýlenými požáry a sloupy kouře z ohňů domorodých obyvatel. Oheň z dálky vypadal, jako když plave v mlze nad mořem.

Argentina, Patagonie: El Chaltén – krásné výlety do přírody
Publikováno: 12.2.2018
Když přijíždíme do El Chalténu, stepi se najednou přemění na lesy a hory se táhnou vysoko k nebi. Jediné, co se nezměnilo, byl vítr. Do El Chalténu přijíždějí turisté za čistou panenskou přírodou. Ledovce, hory, laguny, vodopády a lesy, to vše láká k procházce. A k tomu se můžete napít přímo z řeky nebo jezera.

Argentina, Patagonie – Ruta 40, část druhá
Publikováno: 5.2.2018
Čím víc se dostáváme k jihu, tím víc nás trápí počasí. Neustálý vítr, mraky honící se po obloze, zima. Aut ubývá, není koho stopovat. Ale i tak zkoušíme štěstí dál.

Argentina, Patagonie – Ruta 40, část první
Publikováno: 29.1.2018
Patagonie je jedinečné místo, které nezažijete nikde jinde, pouze na jihu Jižní Ameriky. Je to obrovská zeď na západě v podobě And, modré moře na východě v podobě Atlantského oceánu, krajina borovic a jezer a také obrovská plošina v centrální části. To vše je zakončené Ohňovou zemí a městem Ushuaia, doslova koncem světa.

Argentina, Patagonie – San Carlos de Bariloche
Publikováno: 22.1.2018
Bariloche je město ležící mezi tisíciletými lesy, zasněženými horami a křišťálově čistými jezery v provincii Río Negro v Argentině. Město se nachází v národním parku Nahuel Huapi (vedle pohoří And) a zdejší příroda nabízí aktivity a dobrodružství po celý rok. V roce 2012 bylo Bariloche prohlášeno za hlavní město dobrodružné turistiky a v roce 2015 národním městem čokolády.

Argentina – Salta a Purmamarca
Publikováno: 11.12.2017
Salta, město zastrčené v údolí Lerma, se nachází na jednom z nejvíce úrodných a příjemných míst, které v této oblasti příroda vytvořila. Leží v nadmořské výšce 1 187 m a počasí je zde ideální celý rok. Hotelnictví tu proto jen vzkvétá a město je obvykle po celý rok přeplněné turisty.

Argentina: Córdoba
Publikováno: 30.10.2017
Córdoba je druhým největším městem v zemi. Založil jej Jerónimo Luis de Cabrera v roce 1573 a pojmenoval ho po španělském městě Córdoba. Kromě toho, že je město také hlavním městem provincie Córdoba, bylo ve své historii dvakrát prohlášeno za hlavní město Argentiny.

Argentina: Difunta Correa a La Rioja
Publikováno: 27.11.2017
Z Mendozy máme cíl navštívit města La Rioja a San Miguel de Tucumán. Jdeme zase stopovat. Nakonec se však na doporučení jednoho řidiče kamionu ocitáme ve městě Vallecito, které je známé hlavně díky místu s názvem Difunta Correa.

Argentina: Mendoza – vinařské městečko
Publikováno: 20.11.2017
Město se nachází na úpatí andského pohoří a je neuvěřitelnou oázou vytvořenou člověkem pomocí obrovského zavlažovacího systému díky řekám Mendoza a Tunuyán. Je vstupní bránou k Tichému oceánu, s příjemným podnebím, občasným deštěm a výjimečným větrem.

Argentina: Z Córdoby do Mendozy
Publikováno: 6.11.2017
Po pár dnech v Córdobě se přesouváme dál. Je to velké město a nás čeká ještě Mendoza. Když zjistíme, že do malého města Cosquin jede příměstský vlak, který navíc stojí pár korun, je volba jasná. Navíc se jede pěknou krajinou, dokonce i Argentinci s dětmi občas cestou jásají, jaké tu jsou pěkné výhledy. A v zastávkách klidně vystoupí a kupují si snídani. Před cílovou stanicí ještě změníme plán a vystoupíme u jezera Lago San Roque. Tady se nachází oblíbená turistická atrakce – jedna z největších přepadových děr na světě, která byla slavnostně otevřena v roce 1890. Už jen při pohledu na ni člověk dostává strach. Odsud se pak stopem dostáváme do města Villa Carlos Paz.

Argentina: Z Posadas do Santa Fe
Publikováno: 23.10.2017
Posadas je hlavním městem provincie Misiones. Před příchodem jezuitských misií zde žili indiáni kmene Guaraní a i dnes je tady vidíme prodávat své rukodělné výrobky. Kromě přírodního skvostu – vodopádů Iguazú nabízí provincie Misiones i historické památky – jezuitské ruiny Ruinas de San Ignacio.


Souvisejicí fotogalerie

Argentina, Patagonie – nespoutaná krajina
Patagonie je jedinečné místo, které nezažijete nikde jinde, jen na jihu Jižní Ameriky. Je to obro...

Argentina – jihoamerická perla ve znamení tanga
Druhý největší jihoamerický stát nazvaný po stříbře – Argentina – nabízí pestrou kulturu reprezen...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Naučné procházky

30. 4. – 30. 6. 2021
1. cena:
Obrazová publikace z vydavatelství CBS
2. cena:
Sada vitamínů pro vaše zdraví + respirátory FFP2
3. cena:
Dobrodružné fantasy – Linda a klíč od Andary
1. cena redakce:
Dárková kazeta Vincentka + respirátory FFP2
2. cena redakce:
Exkluzivní kolekce mini dámských vůní VERSACE
3. cena redakce:
Knižní publikace Bratislava známa–neznáma z rodinného vydavatelství Dajama

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

19.6.2021
Stejně jako vloni podpoří hlavní město Praha cestovní ruch programem V Praze jako doma. A jak to funguje?
16.6.2021
Král Zikmund krátce po nástupu na uherský trůn musí zachránit svou manželku královnu Marii z chorvatského zajetí.  Vybíráním výkupného pověří svého věrného vévodu Stibora ze Stiboríc. Pomozte Stiborovi i vy. Vyrazte na čtyři jeho hrady Uhrovec, Beckov, Čachtice a Plavecký hrad. Razte Zikmundovy dukáty a osvoboďte královnu Marii ze zajetí.
15.6.2021
Sedačková lanová dráha Solisko Expres na Štrbském plese ve Vysokých Tatrách se stala první osobní lanovkou na Slovensku vybavenou speciálními ochrannými prvky, které by měly zabránit kolizím s prolétající ptactvem.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

TOP 5 MÍST na Slovensku:

TOP 5 MÍST na Slovensku

Přinášíme vám městské tipy na výlety, které které stojí za to vidět.

 

Martin - hlavní město kultury Slováků

Bratislava – malé velké město

Košice – unikátní metropole východního Slovenska

Banská Štiavnica: starobylá kráska v lůně přírody

Trenčín – majestátní hrad nad Váhem

 

Pokud hledáte ještě více cestovatelsky atraktivních míst, tak se inspirujte ZDE.

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 19. 6. 2021
svátek:Leoš
dnes:
sobota 19.6.
32 °C
zítra:
neděle 20.6.
32 °C