www.infoglobe.cz » Austrálie, Perth: Nejizolovanější město světa

Austrálie, Perth: Nejizolovanější město světa

Publikováno: 1.3.2013
Dnes se vypravíme na druhý konec Země – do Austrálie. Poznáme tak jedno z jejích nejvýznamnějších měst.

Perth je se svými 1,8 miliony obyvatel největším městem západní Austrálie, tj. státu Západní Austrálie. Městem protéká řeka Swan (v češtině poetičtěji znějící Labutí řeka).

PerthDějiny Perthu, jak ho známe dnes, se začínají psát v podstatě relativně nedávno, a to v polovině 17. století. Tehdy holandský kapitán Willem de Vlamingh, který rozhodně nezapadá do archetypu neohroženého a drsně vypadajícího námořního kapitána, poprvé zaměřil oblast dnešního města. První evropskou usedlost zde založili Britové až v roce 1829. Jméno dal městu kapitán Stirling, sloužící v královském námořnictvu od svých 12 let, jenž se stal brzy poté také první australským guvernérem. O pár let později bylo jejich postavení ohroženo místním lidem Noongar, jehož půdu si Britové přivlastnili. Konflikt vyvrcholil popravou několika noongarských vůdců a podrobením původního obyvatelstva. Jak je zřejmé, Britům se to podařilo na Perthcelém australském kontinentu.

Zajímavé jsou údaje o obyvatelstvu, které nepochází z Britských ostrovů (tj. především Angličané, Skotové, Irové). Původní Australané tvoří více než čtvrtinu a významnou minoritou jsou Italové (cca 4,5 %), menším překvapením je pak třetí nejpočetnější menšina, Číňané (3 %). Například Italové jsou pozůstatkem přistěhovalecké vlny z Evropy po druhé světové válce, kdy sem kromě nich mířili také Řekové, Chorvaté, Němci a Holanďané.

 

PerthDnes je Perth moderním městem s rozvinutou infrastrukturou. V porovnání s Prahou je zde život o mnoho dražší (přibližně o 150 %) a v rámci Austrálie je Perth rovněž městem s vysokými náklady na život. Na druhou stranu průměrný příjem na hlavu je v Západní Austrálii 82 tisíc australských dolarů na hlavu, téměř o třetinu více, než je celostátní průměr.

 

Co neminout?

Králův park a botanická zahrada

Park o rozloze 400 hektarů je každoročně navštíven přibližně 6 miliony tPerthuristů. Není se čemu divit. V parku můžete vidět například 750 let starý gigantický baobab a jinou zajímavou flóru. Kromě toho je možné vyjít na tzv. DNA věž, z níž je vidět okolí parku, Labutí řeka atd.

Perthská zoo

Zoo leží nedaleko centra města a vytváří tak poklidné místo uprostřed rušného velkoměsta. V zoo můžete zažít například procházku v Temném domě nebo v australské buši.

Muzeum Západní Austrálie

PerthStaré muzeum, založené v roce 1891, dnes nabízí výstavy zaměřené na území a lid Západní Austrálie, galerii motýlů, savců či ptactva. Ve druhém patře je velice zajímavá expozice o vzniku vesmíru a vývoji života na Zemi. Vidět můžete například kostry dinosaurů, fosilie či ukázky evoluce savců, mořského života a člověka.

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikimedia Commons- Mark , Gnangarra, J c, Bev Sykes from Davis, CA, USA,  , DevarDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Austrálie: Vánoční ostrov
Publikováno: 2.4.2012
Tropická kolonie s pozoruhodnými jeskyněmi je jedním z šesti zámořských teritorií Austrálie.

Austrálie, Tasmánie – na druhý konec planety VII
Publikováno: 25.12.2015
V prozatím posledním díle našeho seriálu o Tasmánii se podíváme do zátoky Ohňů nebo vyšplháme na Cradle Mountain.

Austrálie, Tasmánie – na druhý konec planety VI
Publikováno: 18.12.2015
Po opojném Wine Valley, kam jsme se vydali v minulém díle, se dnes podíváme na nějaké další aktivity, které lze v Tasmánii dělat.

Austrálie, Tasmánie – na druhý konec planety V
Publikováno: 11.12.2015
Opustili jsme ostrov Bruny a naším dalším cílem na ostrově inspirace, jak se Tasmánii také přezdívá, bude město Launceston.

Austrálie, Tasmánie – na druhý konec planety IV
Publikováno: 4.12.2015
Z Hobartu jsme se přesunuli k malému městečku Port Arthur a poté se vydali na Huonskou stezku, po které dnes budeme pokračovat.

Austrálie, Tasmánie – země, kde překvapení čeká za každou zatáčkou – VIDEO
Publikováno: 8.11.2016
Myslel jsem si, že divnější a rozmanitější země než Skotsko a Island už jen tak nenajdu. Mýlil jsem se. Tasmánie – ostrov na jihu Austrálie o téměř stejné velikosti jako Česká republika – překvapuje snad na každém kroku. Chvíli se tváří jako již zmíněné Skotsko, chvíli jako Portugalsko, chvíli jako Nový Zéland a do toho tu pobíhají všemožná zvířátka, která znáte z dokumentů o přírodě.

Austrálie, Tasmánie – na druhý konec planety I.
Publikováno: 13.11.2015
Vítejte u nového seriálu. Tentokrát se vydáme do dalekých končin. Jak se u nás s oblibou říká – k protinožcům. Ostrov Tasmánie se totiž nachází jižně od jihovýchodního pobřeží kontinentální Austrálie.

Austrálie, Tasmánie – na druhý konec planety II.
Publikováno: 20.11.2015
Minule jsme se poprvé podívali do Tasmánie a nahlédli do jejího hlavního města. Dnes budeme v našem výletu na druhém konci planety pokračovat.

Austrálie, Tasmánie – na druhý konec planety III.
Publikováno: 27.11.2015
V dnešním díle se rozloučíme s Hobartem a poté se vydáme do okolí tasmánského hlavního města.

Šalamounovy ostrovy – nejen známé bojiště
Publikováno: 1.1.2016
Dnes navštívíme vskutku exotickou destinaci. Vydáme se do vod jihozápadního Pacifiku, konkrétně do Šalamounova moře, kde leží Šalamounovy ostrovy. Souostroví o rozloze 28 tisíc kilometrů čtverečních obývá pouhý půlmilion obyvatel.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Letní radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety autem 2 z Knižního klubu + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
2. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety vlakem 2 z Knižního klubu + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v hotelu Diana*** Nové Mesto nad Váhom s wellcome drinkem, snídaní a zapůjčením kol + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

18.8.2019
Košice vás zvou 24. srpna na workshop Svět modře, jehož prostřednictvím odhalíte tajemství modrotisku.
17.8.2019
Do konce září bude v pražských ulicích kampaň zaměřená na pravidla, která musí turisté v hlavním městě dodržovat. Soustředí se na chování turistů noční Prahy v problematických lokalitách.
16.8.2019
Německo vás zve oslavit léto! Během horkých dnů ožívají ulice německých měst tancem, kinem pod širým nebem, koncerty i velkolepou atmosférou.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - ESTONSKO, LOTYŠSKO, LITVA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 18. 8. 2019
svátek:Helena
dnes:
neděle 18.8.
30 °C
zítra:
pondělí 19.8.
22 °C