www.infoglobe.cz » Austrálie, Tasmánie – země, kde překvapení čeká za každou zatáčkou – VIDEO

Austrálie, Tasmánie – země, kde překvapení čeká za každou zatáčkou – VIDEO

Publikováno: 8.11.2016
Myslel jsem si, že divnější a rozmanitější země než Skotsko a Island už jen tak nenajdu. Mýlil jsem se. Tasmánie – ostrov na jihu Austrálie o téměř stejné velikosti jako Česká republika – překvapuje snad na každém kroku. Chvíli se tváří jako již zmíněné Skotsko, chvíli jako Portugalsko, chvíli jako Nový Zéland a do toho tu pobíhají všemožná zvířátka, která znáte z dokumentů o přírodě.

Když jsem se lidí ptal, kam se mám za svůj krátký australský pobyt podívat, skoro všichni mě posílali do Tasmánie. Tak jsem vyrazil. A už v letadle při přistávání mi bylo jasné, že poradili dobře. Hory, jezera, chvílemi měsíční krajina s bílými pahýly stromů, chvílemi zase zelené pastviny. Zůstal jsem nakonec celé dva týdny, jen jsem si bohužel hned druhý den zranil nohu, a tak jsem většinu času trávil v okolí největšího města Hobart. Už teď ale vím, že se do Tasmánie určitě vrátím – tentokrát již s vyřízeným řidičským průkazem na motorku, abych ostrov mohl projet křížem krážem.

Mt. Wellington   Tasmánie

Tasmánie leží zhruba hodinu letu od Melbourne, tedy od východní části jižního pobřeží Austrálie. A její poloha v blízkosti jednoho z největších australských měst zaručuje neustálý příliv turistů. Jezdí se sem kempovat a trekovat třeba jen na víkend. Ceny letenek v týdnu začínají na 29 australských dolarech (cca 550 Kč), na prodloužený víkend ale občas jedna cesta vyjde téměř na desetinásobek.

Mt. Wellington

Nejvíce lidí sem táhnou rozlehlé národní parky, hory a nádherné liduprázdné pláže. Zdejší příroda se sice chvílemi tváří podobně jako v Evropě, pokud ale někdy propadnete tomuto pocitu, velice rychle vám připomene, že do Evropy je opravdu hodně daleko. Tu kolem prohopsá klokan, tamhle se zas bezstarostně loudá vombat a někde z dálky se ozývá křik papoušků. Pokud máte štěstí, narazíte i na podivného tasmánského čerta. Krajina se navíc dokáže na pár kilometrech proměnit k nepoznání – z vyprahlé pustiny najednou vjedete do hustého eukalyptového lesa se stometrovými stromy a stromovými kapradinami, následuje horská krajina téměř dokonale připomínající Alpy, pokračujete skrz jabloňové sady, které plynule přejdou ve vinohrady, a přijedete na slunné pobřeží, kde rostou palmy. To celé na ani ne sto kilometrech. A to ještě nezmiňuji rozsáhlé zavlažované pastviny, levandulová pole a nekonečnou buš.

Tasmánie   Tasmánie

Tasmánie

Tasmánie je skutečným rájem pro treky – od odpočinkových na dvě tři hodiny až po několikadenní přechody hor. Čekají vás naučné tabule, místa s občerstvením i vybavené kempy. Úplně ideální je pronajmout si (obytné) auto a ostrov objet kolem dokola – až na sebevražedné klokany je Tasmánie jako dělaná pro dlouhé roadtripy.

Ross   Ross

Co si v Tasmánii rozhodně nenechat ujít? Vybírá se hodně těžko – ani měsíc by zdaleka nestačil pro projetí těch nejzajímavějších míst. Za sebe bych určitě doporučil národní park Mt. Field s obrovskými eukalypty, vodopády a svítícími červy. Za dobrého počasí patří k nejoblíbenějším horský trek ke Cradle Mountain a Dove Lake. Počasí v Tasmánii se tak rychle mění, že většinou stačí počkat den dva, aby se udělalo hezky. Posledním „povinným” místem je určitě Bruny Island – říká se, že je to malý Nový Zéland. Jak jednodenní, tak vícedenní túry tu určitě stojí za to. Mimo jiné máte šanci vidět tučňáky, velryby a tuleně.

národní park Mt. Field   národní park Mt. Field

národní park Mt. Field   národní park Mt. Field

Věřím, že časem se budu moct podělit o zážitky, videa i snímky z více míst. Protentokrát se krom tohoto dílu podíváme v krátkém seriálu jen do dvou největších měst ostrova – Hobartu a Launcestonu.

GPS: (Bruny Island) 43°24'47.8"S 147°17'46.7"E

 

Text, foto a video: Matouš Vinš

Hudba: Dexter BritainDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Austrálie: 12 apoštolů a Great Ocean Road – VIDEO
Publikováno: 8.5.2018
Jeden z nejznámějších výletů z Melbourne je cesta po Great Ocean Road po pobřeží směrem na východ. Asi 275 km od Melbourne najdete jedno z ikonických míst celé Austrálie – pískovcové útvary zvané 12 apoštolů.

Austrálie, Melbourne – Opravdu nejlepší město na světě? – VIDEO
Publikováno: 29.11.2016
Pokud bych měl své cestovatelské řemeslo pověsit na hřebík a vybrat si místo, kde se usadit, vyberu si australský Melbourne. Proč? Je to totiž město stavěné a rozvíjené pro lidi. Ne pro budovy, ne pro průmysl, ne pro developery, dokonce ani ne pro turisty. Pro obyčejné lidi, kteří v něm žijí. Také se dlouhodobě umísťuje na první příčce žebříčku nejlepšího města pro život na světě. Ale nebojte – i jako návštěvníci si ho můžete naplno užít a odjet s nezapomenutelnými zážitky. Ukážu vám jak.

Austrálie, Tasmánie: Launceston – ospalé město uprostřed Tasmánie – VIDEO
Publikováno: 22.11.2016
Jestli jsem měl v tasmánském Hobartu pocit, že tam chcípl pes, v Launcestonu to bylo na první pohled ještě horší. Ale vzápětí jsem zjistil, že ospalé městečko se spoustou neobvyklých zákoutí má něco do sebe. Roztomilé domečky, cihlové továrny a kostely, pivovar, řeka s pelikány a velký městský park s japonskými makaky. A vinařská oblast Tamar Valley téměř za rohem.

Austrálie, Tasmánie: Hobart – poklidné hlavní město – VIDEO
Publikováno: 15.11.2016
Je 9 hodin večer a na ulici sotva potkáte člověka. Přitom jste uprostřed největšího města v Tasmánii, kde bydlí téměř čtvrt milionu lidí. Důvod je prostý – město je natolik rozlehlé, že v centru večer téměř nikdo nezůstává. Ve dne to tu naopak žije, i když v poklidném tempu přístavního města, kde není za čím se hnát. Krom turismu totiž město asi žádné světlé zítřky nečekají.

Austrálie, Melbourne – svobodný život mimo centrum – VIDEO
Publikováno: 6.12.2016
Melbourne je prý už pátým rokem nejlepším místem pro život. V minulém díle jsem vás vzal do jeho moderního a docela rušného centra. Jenže v centru žije jen minimum lidí – většina z nich tam jezdí jen za prací a za kulturou. Pojďme se nyní podívat, jak to vypadá ve čtvrtích, kde se reálně bydlí a žije.

Austrálie, Tasmánie – na druhý konec planety I.
Publikováno: 13.11.2015
Vítejte u nového seriálu. Tentokrát se vydáme do dalekých končin. Jak se u nás s oblibou říká – k protinožcům. Ostrov Tasmánie se totiž nachází jižně od jihovýchodního pobřeží kontinentální Austrálie.

Austrálie, Tasmánie – na druhý konec planety II.
Publikováno: 20.11.2015
Minule jsme se poprvé podívali do Tasmánie a nahlédli do jejího hlavního města. Dnes budeme v našem výletu na druhém konci planety pokračovat.

Austrálie, Tasmánie – na druhý konec planety III.
Publikováno: 27.11.2015
V dnešním díle se rozloučíme s Hobartem a poté se vydáme do okolí tasmánského hlavního města.

Austrálie, Tasmánie – na druhý konec planety IV
Publikováno: 4.12.2015
Z Hobartu jsme se přesunuli k malému městečku Port Arthur a poté se vydali na Huonskou stezku, po které dnes budeme pokračovat.

Austrálie, Tasmánie – na druhý konec planety V
Publikováno: 11.12.2015
Opustili jsme ostrov Bruny a naším dalším cílem na ostrově inspirace, jak se Tasmánii také přezdívá, bude město Launceston.

Austrálie, Tasmánie – na druhý konec planety VI
Publikováno: 18.12.2015
Po opojném Wine Valley, kam jsme se vydali v minulém díle, se dnes podíváme na nějaké další aktivity, které lze v Tasmánii dělat.

Austrálie, Tasmánie – na druhý konec planety VII
Publikováno: 25.12.2015
V prozatím posledním díle našeho seriálu o Tasmánii se podíváme do zátoky Ohňů nebo vyšplháme na Cradle Mountain.

Austrálie, Perth: Nejizolovanější město světa
Publikováno: 1.3.2013
Dnes se vypravíme na druhý konec Země – do Austrálie. Poznáme tak jedno z jejích nejvýznamnějších měst.


Souvisejicí videa

Austrálie: 12 apoštolů a Great Ocean Road
Výlet k pískovcovým útvarům 12 apoštolů patří k těm nejznámějším z Melbourne. Představte si obrov...

Austrálie, Melbourne – život mimo centrum
V centru Melbourne žije minimum lidí, většina sem jezdí jen za prací a kulturou. V dnešním videu ...

Austrálie, Melbourne – opravdu nejlepší město na světě?
Melbourne se dlouhodobě umísťuje na první příčce žebříčku nejlepšího města pro život na světě – r...

Austrálie, Tasmánie: Launceston – ospalé městečko
V tasmánském hlavním městě – Hobartu – budete mít pocit, že tu chcípl pes, tady to na první pohle...

Austrálie, Tasmánie: Hobart – poklidné hlavní město
Není hlavní město jako hlavní město… Třeba v tom tasmánském v 9 hodin večer sotva potkáte člověka...

Austrálie, Tasmánie – ostrov plný překvapení
Tasmánie je ostrov na jihu Austrálie o téměř stejné velikosti jako Česká republika a o překvapení...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Daleké kraje

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
Kniha Vltavské vyhlídky z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Výlety podél Sázavy z Knižního klubu
1. cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold***
2. cena redakce:
50% sleva na nákup jízdenek kamkoli po Evropě se společností FlixBus

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

25.6.2019
Filmový svátek strávený v prostředí lázeňského města, kde soutěží filmy z celého světa v několika kategoriích, to je Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary. Letošní 54. ročník potrvá od 28. června do 6. července. Filmy hodnotí nejen porota, ale i diváci. Hlavní cenou festivalu je Křišťálový glóbus.
24.6.2019
Všichni milovníci bruslení se mohou opět těšit na letní inline akci, která se koná každý pátek večer během letních prázdnin od roku 2004. Organizované přejezdy Bratislavou na kolečkových bruslích (a kolech) jsou vhodné pro všechny generace.
23.6.2019
Od 4. do 7. července se uskuteční největší a nejstarší folklorní festival na Slovensku – Východná 2019, kde se po 65. představí více než tisíc účinkujících. Těšit se můžete na domácí folklorní soubory, dětské folklorní soubory, pěvecké skupiny, lidové hudby a sólisty, špičkové zahraniční soubory, jakož i na vítěze celostátních soutěžních přehlídek.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – NOVÁ KALEDONIE, PAPUA-NOVÁ GUINEA, TASMÁNIE A ŠALAMOUNOVY OSTROVY:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 25. 6. 2019
svátek:Ivan