www.infoglobe.cz » Bangladéš, Dháka – hlavní město rikši

Bangladéš, Dháka – hlavní město rikši

Publikováno: 16.8.2013
Hlavní město rikši je přezdívka pro metropoli země s největší hustotou zalidnění na planetě. Více v našem článku.

Bangladéšskou metropoli má kolem roku 2025 obývat 25 milionů lidí, v současnosti město obývá přibližně 14 milionů lidí, čímž se řadí mezi vůbec největší města světa. Devět desetin jejího obyvatelstva vyznává islám, devět procent hinduismus a jsou zde také malé minority křesťanů a buddhistů.

Dhaka

Ve městě se nachází mnoho parků mezi něž lze počítat i dháckou zoologickou zahradu. Ta byla založena v roce 1975 a ročně do ní zavítá přes tři miliony návštěvníků, kteří mohou vidět přes 190 druhů zvířat.

Mezi zmíněné parky například Ramna Park. Založen byl již roku 1610, kdy oblast ovládala Mughalská říše. Park pak po dlouhá léta upadal, až se ho Britové rozhodli zvelebit. Dnes má park rozlohu téměř 28 hektarů.

Banglades

Co se týče kulturních událostí, každý rok zde 26. března Bangladéšané slaví Den nezávislosti. V noci 25. března 1971 Bangladéš vyhlásil nezávislost nad Pakistánem, po níž následovala „válka za svobodu,“ jak obyvatelé této země nazývají konflikt mezi Indií, Bangladéšem a Pakistánem. Trvala devět měsíců a v jejím důsledku zemřely statisíce lidí a miliony uprchly ze svých domovů. Této válce je věnováno také Liberation War Museum, které patří k těm nejlepším v Dháce. Během oslav na den nezávislosti jsou pořádány průvody, politické proslovy, trhy, hudební vystoupení a další společenské akce.

riksi

Dháka je ekonomickým centrem Bangladéše. Mnoho obyvatel se angažuje v textilním průmyslu a nezanedbatelná část se živí jako rikšové, mají své stánky a podobně. Přesto, že ve městě roste počet lidí, kteří by se dali svým socioekonomickým statusem řadit do střední třídy, žije přes třetinu obyvatel Dháky pod hranicí chudoby. Běžně zde budete narážet na propastné rozdíly mezi bohatými a chudými.

Rikšové jsou v Dháce všudypřítomní, každý den jich vyrazí do ulic na 400 tisíc. Oficiální licenci má přitom pouhých 85 tisíc rikšů. Tento levný dopravní prostředek vás může dopravit do různých dháckých obchodních center a na trhy. Jedním z největších obchodních center je Bashundara City s více než 2500 obchody a kavárnami, centrum se nachází poblíž komerční čtvrti Kawran Bazar. Jeden z nejstarších a nejznámějších trhů v Dháce je Mouchak Market. Byl postaven ve 40. letech a denně ho navštíví několik tisíc lidí.

Cresent lake

V Dháce se velice dobře najíte a zvláště ve staré Dháce si koupíte jídlo běžně pod dvacet korun. Z národních kuchyní je zde zastoupena přirozeně indická, poté thajská, vietnamská, čínská, ale i řecká či mexická. Nechybí pak celosvětově rozšířené řetězce rychlého občerstvení. Nezapomeňte ochutnat také místní sladký pokrm mišti.

Ve městě je několik památek, které stojí navštívit. Patří mezi ně například pevnost Lalbag, která byla postavena v druhé polovině 17. století. V pevnosti je také mešita s minarety a je tu mnoho tajných pasáží. Národní památník je místem, kde je soustředěno mnoho předmětů upomínajících na kulturní a historické dědictví Bangladéše. Ahsan Monjil je bývalou rezidencí rodiny Nawabů, která v Dháce vládla od poloviny 19. do poloviny 20. století. Palác je dnes muzeem.

Ahsan - Monjil

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org: Closedmouth, zahangir kabir, Soman, Crosji, BL2593Fion KidneyDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Bangladéš, Dháka – Růžový palác a jiná zajímavá místa
Publikováno: 22.5.2015
Během předešlé návštěvy Dháky jsme skončili na okraji města u pevnosti Lalbagh, která se nachází na břehu řeky Burigangy. Tato nedokončená, avšak monumentální pevnost ze 17. století se skládá z několika budov a mnoha soch roztroušených v bujné vegetaci.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Česká a slovenská zima

1. 1. – 28. 2. 2021
1. cena:
Horský balíček od vydavatelství Tatrica.sk
2. cena:
Obrazová publikace z vydavatelství CBS
3. cena:
Knižní průvodce z vydavatelství Dajama
1. cena redakce:
Krásný šperk od Zlatnictví MILI
2. cena redakce:
Celoroční pojištění ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena redakce:
Dárkový kancelářský balíček od portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

18.1.2021
Křehké vánoční ozdoby sestavené z maličkých třpytivých perliček, které znají celé generace, se vyrábějí v obci Poniklá (okres Semily). Rodinné stříbro v podobě hvězdiček, zvonků či postaviček, které jsou světovým unikátem a technologii výroby zná jen hrstka lidí, se dočkalo zápisu do UNESCO.

15.1.2021
Na území Slovenska je v současnosti vybudovaných více než 600 naučných tras a stezek, přičemž jejich počet stále roste. Jelikož naučné stezky nebudují pouze státní a samosprávné instituce, ale i různá občanská sdružení, není v centrální databázi naučných stezek jejich přesný počet.
13.1.2021
Agentura Henley & Partners i letos sestavila žebříček nejsilnějších pasů světa na základě počtu zemí, které může navštívit držitel pasu bez nutnosti vyřizování povolení a placení víz. V roce 2021 bude nejspíš nutné prokázaní vakcinace.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – BHUTÁN a BANGLADÉŠ:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 19. 1. 2021
svátek:Doubravka
dnes:
úterý 19.1.
1 °C
zítra:
středa 20.1.
5 °C