www.infoglobe.cz » Bangladéš, Dháka – hlavní město rikši

Bangladéš, Dháka – hlavní město rikši

Publikováno: 16.8.2013
Hlavní město rikši je přezdívka pro metropoli země s největší hustotou zalidnění na planetě. Více v našem článku.

Bangladéšskou metropoli má kolem roku 2025 obývat 25 milionů lidí, v současnosti město obývá přibližně 14 milionů lidí, čímž se řadí mezi vůbec největší města světa. Devět desetin jejího obyvatelstva vyznává islám, devět procent hinduismus a jsou zde také malé minority křesťanů a buddhistů.

Dhaka

Ve městě se nachází mnoho parků mezi něž lze počítat i dháckou zoologickou zahradu. Ta byla založena v roce 1975 a ročně do ní zavítá přes tři miliony návštěvníků, kteří mohou vidět přes 190 druhů zvířat.

Mezi zmíněné parky například Ramna Park. Založen byl již roku 1610, kdy oblast ovládala Mughalská říše. Park pak po dlouhá léta upadal, až se ho Britové rozhodli zvelebit. Dnes má park rozlohu téměř 28 hektarů.

Banglades

Co se týče kulturních událostí, každý rok zde 26. března Bangladéšané slaví Den nezávislosti. V noci 25. března 1971 Bangladéš vyhlásil nezávislost nad Pakistánem, po níž následovala „válka za svobodu,“ jak obyvatelé této země nazývají konflikt mezi Indií, Bangladéšem a Pakistánem. Trvala devět měsíců a v jejím důsledku zemřely statisíce lidí a miliony uprchly ze svých domovů. Této válce je věnováno také Liberation War Museum, které patří k těm nejlepším v Dháce. Během oslav na den nezávislosti jsou pořádány průvody, politické proslovy, trhy, hudební vystoupení a další společenské akce.

riksi

Dháka je ekonomickým centrem Bangladéše. Mnoho obyvatel se angažuje v textilním průmyslu a nezanedbatelná část se živí jako rikšové, mají své stánky a podobně. Přesto, že ve městě roste počet lidí, kteří by se dali svým socioekonomickým statusem řadit do střední třídy, žije přes třetinu obyvatel Dháky pod hranicí chudoby. Běžně zde budete narážet na propastné rozdíly mezi bohatými a chudými.

Rikšové jsou v Dháce všudypřítomní, každý den jich vyrazí do ulic na 400 tisíc. Oficiální licenci má přitom pouhých 85 tisíc rikšů. Tento levný dopravní prostředek vás může dopravit do různých dháckých obchodních center a na trhy. Jedním z největších obchodních center je Bashundara City s více než 2500 obchody a kavárnami, centrum se nachází poblíž komerční čtvrti Kawran Bazar. Jeden z nejstarších a nejznámějších trhů v Dháce je Mouchak Market. Byl postaven ve 40. letech a denně ho navštíví několik tisíc lidí.

Cresent lake

V Dháce se velice dobře najíte a zvláště ve staré Dháce si koupíte jídlo běžně pod dvacet korun. Z národních kuchyní je zde zastoupena přirozeně indická, poté thajská, vietnamská, čínská, ale i řecká či mexická. Nechybí pak celosvětově rozšířené řetězce rychlého občerstvení. Nezapomeňte ochutnat také místní sladký pokrm mišti.

Ve městě je několik památek, které stojí navštívit. Patří mezi ně například pevnost Lalbag, která byla postavena v druhé polovině 17. století. V pevnosti je také mešita s minarety a je tu mnoho tajných pasáží. Národní památník je místem, kde je soustředěno mnoho předmětů upomínajících na kulturní a historické dědictví Bangladéše. Ahsan Monjil je bývalou rezidencí rodiny Nawabů, která v Dháce vládla od poloviny 19. do poloviny 20. století. Palác je dnes muzeem.

Ahsan - Monjil

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org: Closedmouth, zahangir kabir, Soman, Crosji, BL2593Fion KidneyDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Bangladéš, Dháka – Růžový palác a jiná zajímavá místa
Publikováno: 22.5.2015
Během předešlé návštěvy Dháky jsme skončili na okraji města u pevnosti Lalbagh, která se nachází na břehu řeky Burigangy. Tato nedokončená, avšak monumentální pevnost ze 17. století se skládá z několika budov a mnoha soch roztroušených v bujné vegetaci.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Kouzlo Vianoc

1. 11. – 31. 12. 2021
1. cena:
Kouzelný balíček plný překvapení!
2. cena:
Kouzelný balíček plný překvapení!
3. cena:
Kouzelný balíček plný překvapení!
1. cena redakce:
Kouzelný balíček plný překvapení!
2. cena redakce:
Kouzelný balíček plný překvapení!
3. cena redakce:
Kouzelný balíček plný překvapení!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

1.12.2021
Karibský ostrovní stát Barbados se stal republikou a přestal tak uznávat britskou královnu Alžbětu II., která byla dosud jeho nejvyšší představitelkou. Post nejvyšší hlavy státu obsadila současná generální guvernérka.  
27.11.2021
V anketě strom roku 2021 získal první místo více než 70 letý buk stojící v centru Starého Smokovce, který bude reprezentovat Slovensko i v soutěži Evropský strom roku.
24.11.2021
Také letos se návštěvníci Vysokých Tater můžou těšit na Tatranský ledový dóm, který tradičně „vyrostl“ na Hrebienku. Nese podobu jednoho z nejvýznamnějších poutnických míst v Evropě, jako symbolu konce doby označené pandemií  a nového začátku.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 1. 12. 2021
svátek:Iva

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X