www.infoglobe.cz » Bangladéš, Dháka – pamětihodnosti

Bangladéš, Dháka – pamětihodnosti

Publikováno: 15.5.2015
Dnes se po delší době vypravíme za hranice Indie, a to konkrétně směrem na východ do Bangladéše.

Bangladéš se možná některým z vás, kteří si rádi listují v knihách o Zemi, vybaví v souvislosti s hustotou obyvatel. Tento stát totiž vévodí tabulkám v hustotě obyvatelstva, která je zde průměrně stejně velká jako v nějakém městě. Bydlí zde více než tisíc obyvatel na kilometr čtvereční. A to Bangladéš rozhodně není malou zemí. Na 140 tisících kilometrech čtverečních se zde tísní více než 150 milionů obyvatel. Je to více než má Rusko a polovina toho, co Spojené státy americké.

Dháka

Naším cílem dnes bude hlavní město – Dháka. Uvádí se, že ve městě je více než půl milionu rikš, i když oficiálně je jich registrovaných kolem 70 tisíc. Počítejte tedy, že je uvidíte všude. Když už nic, jedná se alespoň o ekologický způsob dopravy. Mimochodem většina aut v Dháce jezdí na zemní plyn, kterého je v Bangladéši vskutku přebytek.

Když se v Dháce budete chtít nechat někým svézt a bude vás zajímat, jak je to k danému místu daleko, spíš než počet kilometrů se od řidiče dozvíte, jak dlouho bude trvat, než vás doveze. A nečekejte, že to bude otázka okamžiku. Samozřejmě vše závisí na vůli Alláha, protože hlavním náboženstvím Bangladéše je oficiálně islám.pevnost Lalbagh Ovšem nemalá část obyvatel - asi 18 milionů - zde praktikuje hinduismus. Je zde dokonce minorita buddhistů (1 %) a křesťanů (0,5 %).

Moc alternativ, jak se po Dháce dopravovat, nehledejte. Veřejná doprava zde alespoň zatím není a dopravní zácpy jsou každodenní samozřejmostí. Nejlepší dny na cestování po městě jsou zpravidla pátek a sobota, místní dny oddychu.

A kam tedy v Dháce jít za pamětihodnostmi? Pokud byste se zajímali o zmíněnou hinduistickou minoritu, možná se budete chtít vydat do staré Dháky, kde se nachází chrám Dhakeshwari. Je to hlavní hinduistický svatostánek ve městě. I když se objevují tvrzení, že kořeny chrámu sahají do 12. století n. l., ve skutečnosti je původ chrámu zahalen tajemstvím. Nicméně jisté je, že chrám se těší velké vážnosti a v posledních desetiletích došlo k jeho renovaci po tom, co jej poškodila pákistánská armáda v 70. letech.

chrám Dhakeshwari

Nedaleko chrámu naleznete také pevnost Lalbagh, známou i pod jménem Aurangabád. Pevnost je velmi populární. Dnes je jedním z hlavních reprezentantů mughalské architektury. Práce na pevnosti nechal zahájit princ Muhammad Azam v roce 1678 během doby, kdy byl vicekrálem Bangladéše. Zdržel se v zemi pouze o něco více než rok a po jeho odjezdu skončily i práce na pevnosti, která tak zůstala nedokončená.

pevnost Lalbagh

Pevnost, tak jak ji můžete vidět dnes, se skládá ze tří hlavních částí: mešity, která se dodnes využívá, hrobky Pari Bibi a paláce Diwan-i-aam. Ale o tom i dalším až příště...

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org: Matanya, Tanweer drmc, Ragib Hasan, Shmunmun, Shmunmun (2)   Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Bangladéš, Dháka – Růžový palác a jiná zajímavá místa
Publikováno: 22.5.2015
Během předešlé návštěvy Dháky jsme skončili na okraji města u pevnosti Lalbagh, která se nachází na břehu řeky Burigangy. Tato nedokončená, avšak monumentální pevnost ze 17. století se skládá z několika budov a mnoha soch roztroušených v bujné vegetaci.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Slunečná dovolená

1. 7. – 31. 8. 2021
1. cena:
Letní čtení s vydavatelstvím CBS v podobě obrazové publikace
2. cena:
Letní čtení s Dajamou v podobě turistického průvodce
1. cena redakce:
Letní balíček překvapení od portálu Infoglobe
2. cena redakce:
Unikátní čokoláda s Vincentkou
3. cena redakce:
Výběr legendárních turistických map VKÚ

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

4.8.2021
Radostná zpráva došla od Výboru světového dědictví organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu, která jen před pár dny zařadila do seznamu UNESCO rovnou dvě české památky.
3.8.2021
Svezte se historickými tatranskými tramvajemi typu Kometa z roku 1912 nebo Trojčata z roku 1969, a to každou sobotu (Trojčata) i neděli (Kometa) během celé letní sezony 2021.

31.7.2021
Děti, vezměte své rodiče i prarodiče na prohlídku!
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

TOP 5 MÍST v Maďarsku:

Maďarsko

Přinášíme vám městské tipy na výlety, které které stojí za to vidět.

 

Městečko Mosonmagyaróvár

Královské město Székesfehérvár

Ostřihom není jen známá bazilika

Lázeňské městečko Hévíz

Budapešť - tepající metropole na Dunaji

 

Pokud hledáte ještě více cestovatelsky atraktivních míst, tak se inspirujte ZDE.

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 6. 8. 2021
svátek:Oldřiška
dnes:
pátek 6.8.
20 °C
zítra:
sobota 7.8.
23 °C