www.infoglobe.cz » Bayreuth – město Richarda Wagnera

Bayreuth – město Richarda Wagnera

Publikováno: 3.1.2011
Bayreuther Festspiele, Markgräfliches Opernhaus a další zajímavá místa a aktivity nabízí toto německé město všem svým návštěvníkům i místním obyvatelům. Město, ležící v severním Bavorsku na řece Roter Main (Červený Mohan), je lehce přístupné autem nebo vlakem, ale spojení má i s letištěm v nedalekém Norimberku.

Bayreuth Eremitage mit SonnentempelBayreuth založili kolem roku 1150 a jeho zrození je spojené se starou obchodní cestou, jež vedla z města Würzburg přes Bamberg až do Prahy. Město vzniklo na skalnatém výběžku, na okraji cesty, a během husitských válek bylo vypleněno a zničeno. Bayreuth Detail der EremitageDalšímu ničení se nevyhnulo ani během Třicetileté války a až 18. století bylo obdobím, kdy se začalo měnit a rozmáhat. Zásluha o jeho rozkvět se připisuje především Wilhelmíně – sestře pruského krále Fridricha II. Po rozšíření starého městského zámku a založení nové čtvrtě Sankt Georgen, získalo město barokový a později rokokový charakter.

Město opery, kultury a vzdělání

Za vlády Wilhelmínina manžela, hraběte Fridricha, zde vybudovali více významných staveb, například Operní dům, Nový zámek či Zámecký kostel. Od roku 1872 se Bayreuth stal domovem známého hudebního skladatele Richarda Wagnera. Byl to právě on, kdo založil dnes světově známý operní festival – Bayreuther Festspiele. Ve specificky navrženém divadle Festspielhaus se hrají jeho opery, jež si každý rok přijede vyslechnout množství operních nadšenců.

Bayreuth Eremitage Schloss Fantaisie

V současnosti je Bayreuth moderní hospodářské město s vlastní univerzitou. Ta byla založena v roce 1971 jako sedmá bavorská univerzita. Dnes poskytuje vzdělání více jak 9000 studentů. Největší pýchou města je nejkrásnější barokové divadlo v Evropě – Markrabská opera (Markgräfliches Opernhaus), s jevištěm hlubokým až 27 metrů. Bayreuth nabízí množství hudebních a divadelních festivalů, turisté rovněž mohou navštívit půvabné zámky nebo dvacet zajímavých muzeí. To vše je zdrojem bohaté kulturní nabídky, z níž si mohou návštěvníci vybrat dle svých zájmů. Pro milovníky procházek je tady historický park Eremitage, zrelaxovat a dopřát si kvalitní odpočinek umožňují termální lázně Lohengrin a 18jamkové golfové hřiště. Pokud člověka neláká ruch velkoměsta, ale zároveň touží po kulturním oddechu, poznávání a cestování, může být návštěva městečka Bayreuth tou správnou volbou.

Bayreuth Markgraefliches Opernhaus

Text: Karin Bogschová

Foto: DZT / N. Krueger, E. Wrba

Překlad: Jiří VýbornýDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Mnichov
Publikováno: 27.6.2010
Mnichov leží v podhůří Alp na řece Isar a je třetím největším německým městem. Je hlavním městem spolkové země Bavorsko.

Berlín: dva světy jednoho města
Publikováno: 27.7.2010
Dnes dnem i nocí pulsující německá metropole. Kdysi jeden z hlavních stanů Führera Hitlera nebo město, které mělo pevnou hranici mezi východem a západem. Historie je z ulic Berlína cítit téměř na každém kroku.

Německo: Ingolstadt – spojení historie a moderní atmosféry
Publikováno: 2.10.2013
Ingolstadt je město na Dunaji známé zejména díky automobilce Audi. Má však i bohatou historii, největší slávu zažilo začátkem 15. století, kdy bylo sídlem bavorských vévodů. Staré město není velké, všechny důležité památky se dají stihnout projít za dvě hodiny.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Příroda – mezi snem a skutečností

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety lanovkou z nabídky cestovatelských knih Knižního klubu + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena:
Kniha tipů na výlety Nejkrásnější výlety lodí + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
1. cena redakce:
Prodloužený víkend pro dva s polopenzí v Hotelu Aktiv*** na Lipně! + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena redakce:
Centrum digitálních služeb MINO zhotoví výherci kalendář formátu A3 z vlastních fotografií + bonus: voucher na 10 fotografií ve formátu A4!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

12.12.2019
Město Kuřim vás zve na speciální komentovanou prohlídku štoly, která byla vybudována vedením Zbrojovky na přelomu let 1944 a 1945 a nově pro veřejnost zpřístupněna v roce 2018. Prohlídka se uskuteční 14. prosince od 14, 15 a 16 hodin. Kvůli omezenému prostoru může s průvodcem na prohlídku 12 lidí.
11.12.2019
V letošním roce se do úklidu zapojilo celkem 157 163 dobrovolníků, kteří během 3 895 akcí uklidili 2 613 tun odpadu, uvedli u příležitosti Mezinárodního dne dobrovolníků organizátoři akce Ukliďme svět, ukliďme Česko.
10.12.2019
Olomoucké výstaviště vás zve ve dnech 12.–15. prosince do kouzelné atmosféry vánoční pohody. Doprovodný kulturní program je připraven pro děti i dospělé, stejně tak prodej vánočních stromků, dekorací a dárků. Vstup na akci je zdarma.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – ANDORRA a VATIKÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 12. 12. 2019
svátek:Simona
dnes:
čtvrtek 12.12.
2 °C
zítra:
pátek 13.12.
2 °C