www.infoglobe.cz » Bhútán - země hromových draků I.

Bhútán - země hromových draků I.

Publikováno: 27.7.2011
Tento stát o velikosti Slovenska žil po dlouhou dobu v naprosté izolaci od okolního světa, která skončila teprve nedávno, což ho činí atraktivním místem pro turisty z celého světa.

BankovkaKrálovství Bhútán se nachází v jihovýchodní Asii na jižních svazích východních Himalájí. Na severu a severovýchodě stát sousedí s Čínou, na jihu, východě a jihozápadě s Indií. Bhútán je stát ve vnitrozemí, nemá žádný přístup k oceánu. Jeho celková územní plocha činí 46,5 tisíc km². Hlavní město je Thimphu

Celkový počet obyvatel Bhútánu je dle odhadu 708 tisíc osob, Factbook CIA uvádí, že tento odhad je v souladu s údaji z prvního sčítání lidu v moderních dějinách Bhútánu.

Bhútánská thanka - zobrazení buddhistického universaObyvatelstvo Bhútánu tvoří převážně národ Bhote (50%) - mongoloidní etnická skupina blízká Tibeťanům. V západních a centrálních oblastech Bhútánu žijí Naglong, což jsou potomci Tibeťanů, žijící na území Bhútánu od 9. století. Na východě země žije etnická skupina Sharchop, která je považována za původní obyvatelstvo Bhútánu. V západních a jihozápadních oblastech žijí Lhotshampa - národnost nepálské skupiny, k níž patří přibližně  35% obyvatelstva.  Úřední jazyk dzongkä (v překladu jazyk pevností), nebo též známý bhote, se považuje za jeden z dialektů tibetského jazyka. Na periferii a východě země je rozšířen jiný dialekt bumthang.  Nositelé obou dialektů se velice liší ve svých zvycích, a proto se často říká, že většina obyvatelstva se skládá ze dvou národností. Dzongkä a bumthang nemají stanovené normy svéStavba silnice písemné podoby. Ve vládních a náboženských kruzích se odedávna široce používá tibetština.  Ve školství se v posledních desetiletích rozmáhá výuka angličtiny.

Většina obyvatelstva (75%) vyznává tibetský buddhismus - lamaismus, který ve státě zavedl v 9. století král Singh.  V Bhútánu je hodně lamaistických mnichů, kteří žijí v ústraní v klášterech. Ostatní obyvatelé vyznávají hinduismus (25%) a křesťanství.   

 

VlajkaPolitický systém

Království Bhútán nebo Druk Gyalkhap a  Druk Yul (Země hromových draků) - je konstituční monarchie. Hlavou státu je král Jigme Khesar Namgyel Wangchuck (od r. 2006). Výkonná moc je zastoupena Radou ministrů a Královským poradním sborem. Rada ministrů je jmenována králem a následně schválena parlamentem - Národním shromážděním, na dobu 5 let.

Roku 1953 král Jigme Dorji Wangchuck (1928-1972) v rámci demokratických reforemTypický zástupce místní fauny ustanovil stotřicetičlenné Národní shromáždění a roku 1968 následovalo vytvoření kabinetu. Poslední volby do Národního shromáždění se konaly v roce 2008. Po králově smrti nastoupil na trůn jeho šestnáctiletý syn Singye, který během své vlády přišel s důležitými reformami, které velkou část jeho moci předaly kabinetu ministrů.

V roce 1999 vláda zrušila zákaz televize a internetu, což z Látka, která pokrývá trůnBhútánu činí jednu z posledních zemí na světě, kam se dostala televize, což byl jeden z důležitých kroků na cestě k modernizaci země a také významný příspěvek k národnímu štěstí, jak se vyjádřil král.

Právní systém v Bhútánu je založen na civilním právu, které pramení z buddhistického náboženského práva. Nejvyšším odvolacím soudem je král, soudce Nejvyššího soudu jmenuje sám monarcha.

Administrativně je stát rozdělen na 20 okresů - dzongkhagů, které jsou: Bumthang, Chhukha, Chirang, Daga, Gasa, Geylegphug, Ha, Lhuntshi, Mongar, Paro, Pemagatsel, Punakha, Samchi, Samdrup Jongkhar, Shemgang, Tashigang, Tashi Yangtse, Thimphu, Tongsa, Wangdi Phodrang.

Bhútánci patří mezi jedno z nejsvébytnějších etnik na zemi, zachovali si totiž rysy nejstarších horských asijských kmenů, kočovných národů Indočíny a početných národů indického kontinentu. Jako stát se Bhútán formoval pod vlivem tibetských lámů, proto náboženské instituce a moc jsou dominantní také v současnosti.  

 

Příště: bhútánské pozoruhodnosti

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia, Wikimedia Commons - Tillman, Stephen Shepard, Antho0603, BetaCommandBot, Reiner HaessnerDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Bhútán - země hromových draků II.
Publikováno: 3.8.2011
V dnešním díle o této velice zajímavé zemi vás začneme seznamovat s jejími nejzajímavějšími místy.

Bhútán - země hromových draků III.
Publikováno: 10.8.2011
V dnešním díle budeme pokračovat v povídání o bhútánských pozoruhodnostech.

Bhútán - země hromových draků IV.
Publikováno: 17.8.2011
Poslední díl o tomto nedotčeném koutu Asie se zabývá jeho zajímavými místy.

Bhútán – pozvolna rozkrývaná tajemství
Publikováno: 26.3.2015
Bylo nebylo jedno asijské království. Státeček na svazích Himálaje sevřený ze severu Čínou a z jihu Indií. Divoká nedotčená příroda s množstvím dosud nepopsaných zvířecích a rostlinných druhů a pár set tisíc obyvatel žijících střídmě a skromně dle starých tradic tibetského budhismu v harmonii s okolím i se sebou.

Poznejte země roku 2020
Publikováno: 26.2.2020
Jeden ze světově nejznámějších cestovatelských průvodců sestavil žebříček deseti zemí světa, které byste rozhodně měli v roce 2020 navštívit.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Česká a slovenská zima

1. 1. – 28. 2. 2021
1. cena:
Horský balíček od vydavatelství Tatrica.sk
2. cena:
Obrazová publikace z vydavatelství CBS
3. cena:
Knižní průvodce z vydavatelství Dajama
1. cena redakce:
Krásný šperk od Zlatnictví MILI
2. cena redakce:
Celoroční pojištění ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena redakce:
Dárkový kancelářský balíček od portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

18.1.2021
Křehké vánoční ozdoby sestavené z maličkých třpytivých perliček, které znají celé generace, se vyrábějí v obci Poniklá (okres Semily). Rodinné stříbro v podobě hvězdiček, zvonků či postaviček, které jsou světovým unikátem a technologii výroby zná jen hrstka lidí, se dočkalo zápisu do UNESCO.

15.1.2021
Na území Slovenska je v současnosti vybudovaných více než 600 naučných tras a stezek, přičemž jejich počet stále roste. Jelikož naučné stezky nebudují pouze státní a samosprávné instituce, ale i různá občanská sdružení, není v centrální databázi naučných stezek jejich přesný počet.
13.1.2021
Agentura Henley & Partners i letos sestavila žebříček nejsilnějších pasů světa na základě počtu zemí, které může navštívit držitel pasu bez nutnosti vyřizování povolení a placení víz. V roce 2021 bude nejspíš nutné prokázaní vakcinace.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – BHUTÁN a BANGLADÉŠ:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 19. 1. 2021
svátek:Doubravka
dnes:
úterý 19.1.
1 °C
zítra:
středa 20.1.
5 °C