www.infoglobe.cz » Bhútán – pozvolna rozkrývaná tajemství

Bhútán – pozvolna rozkrývaná tajemství

Publikováno: 26.3.2015
Bylo nebylo jedno asijské království. Státeček na svazích Himálaje sevřený ze severu Čínou a z jihu Indií. Divoká nedotčená příroda s množstvím dosud nepopsaných zvířecích a rostlinných druhů a pár set tisíc obyvatel žijících střídmě a skromně dle starých tradic tibetského budhismu v harmonii s okolím i se sebou.

buddhistické modlitební mlýnkyA nad tím vším moudrý král, který ví, že HDP je nesmyslný parametr duchovně zakrnělých kultur, král, měřící úplně jinou hodnotu – národní štěstí.

Zřejmě jste tuto pohádku také zaslechli a my nemáme v úmyslu bhútánský mýtus vyvracet, také nás baví snít o takovém ráji. Chtěli bychom vám malinko rozšířit povědomí o kultuře bhútánského lidu a snad tak ukojit vaši zvědavost.

Jedním z nejvýraznějších projevů bhútánské kultury je textil - jeho výroba, nošení a význam ve složité etiketě. Běžně se v tradiční způsob tkanídomácnostech, i v těch aristokratických, tká tradičním způsobem z vlny nebo hedvábných nití. Spřádají se kokony bource morušového i motýla martináče. Tradiční zádový stav umožňuje pomocí zaklánění těla přes popruh regulovat napětí nitě. Vznikají velmi jemné vzory výrazných barev, kde každý křížek je nositelem významu. Bhútánci ze vzoru na oděvu poznají společenské postavení jeho nositele a darování oděvu je akt zvláštní důležitosti. O hodnotě takto vytvořených látek svědčí například i to, že dříve se v některých oblastech vybírdetail výšivky na pokrývce trůnualy v textiliích i daně.

Důležitá součást oděvu je čapka. Panovník mívá hlavu ozdobenu čapkou s výšivkou, která je vyhrazena pouze jemu a symbolizuje havrana. Jde podle legendy o ptáka, který se zjevil ve snu žabdungu Ngawang Namgjalovi, aby inicioval jeho cestu do Bhútánu a poté sjednocení a ustavení bhútánského království v 17. století.

Muži v Bhútánu oblékají tuniky go, které jsou dlouhé až na zem a mají rukávy.  Ženy se halí do kjiry – velkého čtverce látky sešitého z pruhů. K upevnění oděvů slouží ozdobné spony a jehlice. S jiným, než tradičním oděvem se zde nepotkáte, samozřejmostí jsou uniformy ve školách. Každá škola (klášter) má své barvy a vzory.

tradiční vzory  tradiční vzory  tradiční vzory

Textilní jsou i obrazy na stěnách příbytků i klášterů, nazývají se thangky. Jejich členky Královské textilní akademie před obrazynámětem jsou náboženské mýty, božstva a životy duchovních učitelů. Často se vyšívají nebo malují na speciálně upravený podklad, který se pak připevní na vzácnou hedvábnou tkaninu. Zpevňují je výztuže z dřívek a mohou být i přikryté jemnou rouškou.

V roce 2014 se české diplomacii podařilo navázat oficiální vztahy s Bhútánem. Zájem turistů o tuto oblast je stále větší, „divoká“ individuální turistika však nepřichází v úvahu. Pro vstup do země je potřeba vízum, vláda striktně reguluje počet turistů (ten je ostatně limitován i kapacitou jediného letiště v zemi) a turisté musejí využít služeb bhútánské cestovní kanceláře, které uhradí povinnou denní útratu (cca 200-250 USD). Vstup do země po silnici je možný pouze z Indie, hbhútánská buddhistická stavbaranice s Čínou je uzavřená. Ovšem cestovat po Bhútánu vlastním motorovým vozidlem není povoleno. Železnice zde není. Letecké spojení zajišťují aerolinie Druk-Air, na jejichž nemnoha linkách – pro zajímavost - létají i čeští piloti.

Díky čerstvým diplomatickým vztahům jsme mohli dotyk této neobyčejné kultury zažít i v roce 2015 v Praze, a to na výstavě „Bhútán – země blízko nebe“ v Náprstkově muzeu. Byly zde exponáty ze sbírky Královské textilní akademie v Thimphu, velkoformátové fotografie, šperky a proběhl bohatý doprovodný program.

Taktshang   HaaValley

Text/foto: Radka Snížková, Wikimedia Commons: Douglas J. McLaughlin, Douglas J. McLaughlin 2, Antho0603

 Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Bhútán - země hromových draků II.
Publikováno: 3.8.2011
V dnešním díle o této velice zajímavé zemi vás začneme seznamovat s jejími nejzajímavějšími místy.

Poznejte země roku 2020
Publikováno: 26.2.2020
Jeden ze světově nejznámějších cestovatelských průvodců sestavil žebříček deseti zemí světa, které byste rozhodně měli v roce 2020 navštívit.

Bhútán - země hromových draků I.
Publikováno: 27.7.2011
Tento stát o velikosti Slovenska žil po dlouhou dobu v naprosté izolaci od okolního světa, která skončila teprve nedávno, což ho činí atraktivním místem pro turisty z celého světa.

Bhútán - země hromových draků IV.
Publikováno: 17.8.2011
Poslední díl o tomto nedotčeném koutu Asie se zabývá jeho zajímavými místy.

Bhútán - země hromových draků III.
Publikováno: 10.8.2011
V dnešním díle budeme pokračovat v povídání o bhútánských pozoruhodnostech.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Česká a slovenská zima

1. 1. – 28. 2. 2021
1. cena:
Horský balíček od vydavatelství Tatrica.sk
2. cena:
Obrazová publikace z vydavatelství CBS
3. cena:
Knižní průvodce z vydavatelství Dajama
1. cena redakce:
Krásný šperk od Zlatnictví MILI
2. cena redakce:
Celoroční pojištění ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena redakce:
Dárkový kancelářský balíček od portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

18.1.2021
Křehké vánoční ozdoby sestavené z maličkých třpytivých perliček, které znají celé generace, se vyrábějí v obci Poniklá (okres Semily). Rodinné stříbro v podobě hvězdiček, zvonků či postaviček, které jsou světovým unikátem a technologii výroby zná jen hrstka lidí, se dočkalo zápisu do UNESCO.

15.1.2021
Na území Slovenska je v současnosti vybudovaných více než 600 naučných tras a stezek, přičemž jejich počet stále roste. Jelikož naučné stezky nebudují pouze státní a samosprávné instituce, ale i různá občanská sdružení, není v centrální databázi naučných stezek jejich přesný počet.
13.1.2021
Agentura Henley & Partners i letos sestavila žebříček nejsilnějších pasů světa na základě počtu zemí, které může navštívit držitel pasu bez nutnosti vyřizování povolení a placení víz. V roce 2021 bude nejspíš nutné prokázaní vakcinace.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – BHUTÁN a BANGLADÉŠ:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 19. 1. 2021
svátek:Doubravka
dnes:
úterý 19.1.
1 °C
zítra:
středa 20.1.
5 °C