www.infoglobe.cz » Bhútán - země hromových draků II.

Bhútán - země hromových draků II.

Publikováno: 3.8.2011
V dnešním díle o této velice zajímavé zemi vás začneme seznamovat s jejími nejzajímavějšími místy.

Ministerstvo kultury v ThimphuPozoruhodnosti Bhútánu

Tento fascinující stát se po staletí nacházel v úplné izolaci od okolního světa, což naznačuje i jeho samotný název, který lze přeložit jako okraj Tibetu. Díky tomu se zde zachovaly jedny z nejstarších lesů na planetě a unikátní druhy flóry a fauny. V zemi se nachází hodně pro Bhútán charakteristických dzongů – obrovských opevněných klášterů, proslavených svojí architekturou a tradicemi.

 

Thimphu

Národní knihovnaMetropole leží ve výšce téměř 2500 m n. m. v překrásném údolí zformovaném řekou Thimphu-Chhu (Vang-Chu). Počet obyvatel města činí 89 tisíc. Architektura Thimphu odráží mnohověké tradice místních stavitelů, kterým jsou vlastní barvitě dekorované fasády a vysoké špice navozující středověkou atmosféru.  Na kopci za městem se nachází hlavní dominanta města Tashi Chho Dzong („Pevnost požehnaného náboženství“, 19. - 20. století). Je to rozlehlý klášter, který v minulosti zastával důležitou úlohu v obraně a kulturním životě hlavního města. Blízko něj leží národní památka Chorten, jež je zasvěcena třetímu králi BhútánuDzong Dzhigma Dorji Bangchukovi, škola tradiční malby a Národní knihovna s velkou sbírkou starých rukopisů, kterou pokládají za nejlepší sbírku náboženské a historické literatury v Himálajích. Velkému zájmu turistů se také těší Národní centrum tradiční medicíny, ležící na jih od Tashi Chho Dzong.  Dalšími zajímavými místy, která stojí za návštěvu, jsou Královská škola uměni, Národní textilní muzeum, Umělecká škola Thangka a množství jiných kulturních institucí. V Thimphu se nachází také podnik na výrobu Thimphu z jihutradičního papíru z rostlinných vláken a na hlavní poště lze zakoupit barevné známky, kterými je království proslulé. 

Dvanáct kilometrů od hlavního města leží majestátný klášter Phadjoding (13. století), z jehož výhlídky se otevírá překrásný pohled na hlavní město a okolí a menší klášter Sulukha Dzong. Klášter Cheri, umístěný na okraji hlavního města, je proslaven svojí barvitou architekturou. Poblíž hlavního města, přibližně 8 kilometrů na jih na horském hřebeni, leží klášter Simtokha Dzong (dostavěn roku 1627 – nejstarší pevnost a nejstarší dzong v zemi), v jehož nitru se nachází Královská duchovní akademie.Thimphu

 

Paro

Město Paro je centrem rozlehlého a úrodného údolí Paro, které je proslulé svými malebnými krajinami, vesnicemi a velkým množstvím historických budov - klášterů a obytných budov. Je to nejvíc obydlená oblast v zemi, kde žijí převážně obyvatelé nepálského původu. Hlavní památkou Paro je unikátní klášter ParoTaktsang Lahang Dzong (Tygří brloh), léžící na vrcholu skalního útesu ve výšce 900 m nad údolím. Klášter byl založený Guru Rimpoche (8. století) na místě jeskyně, kde meditoval Padmasambhava (buddhistický učitel, který podle tradice přinesl buddhismus do Tibetu), v současnosti je jednou z hlavních buddhistických svatyní v zemi. Je zde soustředěno 8 jednotlivých chrámů, vodopád (v něm se koupaly ženy Padmasambhavy, když meditoval), několik obydlí mnichů a nad klášterem na svazích je položeno několik dalších klášterů a kultové místo – dětský hřbitovLetiště v Paro.

Dalšími zajímavými památkami jsou například bhútánské Národní muzeum Ta Dzog, které je umístěno v prostorách bývalé strážní věže (1651-1656), napůl zbořený opevněný klášter Druk Yul Dzong, palác královny matky, velké kláštery Paro Dzong nebo Rinchen Pung Dzong (Pevnost na hoře šperků), Zari Dzong aj. V horách nad Paro se nachází hodně malých klášterů a čortenů – Satsam Chorten, Rinpung Dzong, Djele Dong a také ženský klášter Chelila. Nad městem vévodí svátá hora Chomolgari (7400 m, výstup na ni je zakázán).

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikimedia Commons - Christopher J. Fynn (foto 2, foto 3, foto 4, foto 5), Greenmnm69 (foto 2)Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Bhútán - země hromových draků I.
Publikováno: 27.7.2011
Tento stát o velikosti Slovenska žil po dlouhou dobu v naprosté izolaci od okolního světa, která skončila teprve nedávno, což ho činí atraktivním místem pro turisty z celého světa.

Bhútán - země hromových draků III.
Publikováno: 10.8.2011
V dnešním díle budeme pokračovat v povídání o bhútánských pozoruhodnostech.

Bhútán - země hromových draků IV.
Publikováno: 17.8.2011
Poslední díl o tomto nedotčeném koutu Asie se zabývá jeho zajímavými místy.

Bhútán – pozvolna rozkrývaná tajemství
Publikováno: 26.3.2015
Bylo nebylo jedno asijské království. Státeček na svazích Himálaje sevřený ze severu Čínou a z jihu Indií. Divoká nedotčená příroda s množstvím dosud nepopsaných zvířecích a rostlinných druhů a pár set tisíc obyvatel žijících střídmě a skromně dle starých tradic tibetského budhismu v harmonii s okolím i se sebou.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Slunečná dovolená

1. 7. – 31. 8. 2021
1. cena:
Letní čtení s vydavatelstvím CBS v podobě obrazové publikace
2. cena:
Letní čtení s Dajamou v podobě turistického průvodce
1. cena redakce:
Letní balíček překvapení od portálu Infoglobe
2. cena redakce:
Unikátní čokoláda s Vincentkou
3. cena redakce:
Výběr legendárních turistických map VKÚ

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

4.8.2021
Radostná zpráva došla od Výboru světového dědictví organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu, která jen před pár dny zařadila do seznamu UNESCO rovnou dvě české památky.
3.8.2021
Svezte se historickými tatranskými tramvajemi typu Kometa z roku 1912 nebo Trojčata z roku 1969, a to každou sobotu (Trojčata) i neděli (Kometa) během celé letní sezony 2021.

31.7.2021
Děti, vezměte své rodiče i prarodiče na prohlídku!
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

TOP 5 MÍST v Maďarsku:

Maďarsko

Přinášíme vám městské tipy na výlety, které které stojí za to vidět.

 

Městečko Mosonmagyaróvár

Královské město Székesfehérvár

Ostřihom není jen známá bazilika

Lázeňské městečko Hévíz

Budapešť - tepající metropole na Dunaji

 

Pokud hledáte ještě více cestovatelsky atraktivních míst, tak se inspirujte ZDE.

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 6. 8. 2021
svátek:Oldřiška
dnes:
pátek 6.8.
20 °C
zítra:
sobota 7.8.
23 °C