www.infoglobe.cz » Bhútán - země hromových draků III.

Bhútán - země hromových draků III.

Publikováno: 10.8.2011
V dnešním díle budeme pokračovat v povídání o bhútánských pozoruhodnostech.

KyichuLaya  

Vesnice Laya leží na severozápadu Bhútánu a patří mezi jednu z nejvýše položených vysokohorských vesnic v zemi – nachází se ve výšce 3700 m na svahu hory Tsenda Gang. V okolí se rozprostírají vysokohorské pastviny, chladná údolí a himálajské vrcholy pokryté věčným sněhem. V tomto regionu žijí lidé národnosti Layap – tato etnická skupina čítá pouhých 800 osob, má však vlastní jazyk, zvyky a národní kroje. Vesnické ženy nosí specifické bambusové klobouky s bambusovým šípem, který je nahoře bohatě zdobený korálky, oblékají si černé kabátky, dlouhé vlněné sukně a pyšní se velkým množstvím stříbrných šperků. Do této vesnice se lze dostat pouze vrtulníkem nebo po dlouhých stezkách přes hory a průsmyk Laya Gasa, což je jeden z nejhůře průchodných průsmyků na světě. Když se to podaří, čeká vás uchvacující pohled na nedotčené alpské pastviny a malebné horské vesnice.

 Dzong v TrongsePunakha 

Tato starodávná metropole Bhútánu (do roku 1955) leží ve východní části země ve stejnojmenném údolí, které tvoří řeka Punakha. Samotné město leží ve výšce 1300 m n. m., což je na bhútánské poměry téměř nížina, kde je subtropické podnebí, které dělá z okolního údolí jedno z nejúrodnějších míst ve státě.  Horská cesta

Hlavní pozoruhodností města je unikátní chrámový komplex Pungthang Dechen Phodrang Dzong (Palác velkého štěstí), známý také jako Punakha Dzong (1637), ležící na místě soutoku řek Mo Chu a Pho Chu. Neméně zajímavými jsou Chimi Lakhang (Chrám hojnosti – poutní místo bezdětných párů, 19. století), klášter Wangdue Phodrang Dzong táhnoucí se přes vrchol hory (1638) a Dzong Chang (18. století). Od města na sever do průsmyku Dochula se vine cesta proslulá překrásnými výhledy na rozlehlé borovicové lesy a malé horské Wangdue Phodrang Dzongvesničky. Přes malebné průsmyky Černých hor, kolem krásného údolí Phobjikha (Fobjika), lázeňského městečka Kyichu a přes početné horské říčky a potoky vede téměř pohádková cesta od Vanhdiphodranga do Trongsa. V údolí Phobjikha se nachází Národní park Černé hory, chránící mizející druhy fauny i flory.

 

Trongsa 

Město Trongsa leží přímo v centru Bhútánu a je dědičnou doménou vládnoucího panovnickéhoNovicové v chrámu Wangdue Phodrang Dzong rodu. V současné době je zde umístěna princova rezidence. Město je velkým světským a náboženským centrem země, které je plné značného množství chrámů či malebných dřevěných budov, jež jsou vyhledávaným cílem pro tisíce poutníků. V centru města se nachází nepřístupná pevnost Trongsa Dzong (1648) – rodový dům královské rodiny, což je v podstatě rozlehlý komplex s mnoha budovami, který tvoří příklad tradiční bhútánské architektury. Dalšími zajímavými památkami jsou věž Ta Dzong (17. století), zimní palác druhého krále Bhútánu Kuenga Rabten s unikátní knihovnou a také překrásný Chendebji Chorten (19. století), postavený ve výšce 2430 metrů tibetským lámou Shidae na místě, kde se udála vítězná bitva nad jedním z místních zlých démonů.

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikimedia Commons, Wikipedia - Mimoriso, Thomas Wanhoff, Jean-Marie Hullot, Technopilgrim, Christopher J. FynnDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Bhútán - země hromových draků I.
Publikováno: 27.7.2011
Tento stát o velikosti Slovenska žil po dlouhou dobu v naprosté izolaci od okolního světa, která skončila teprve nedávno, což ho činí atraktivním místem pro turisty z celého světa.

Bhútán - země hromových draků IV.
Publikováno: 17.8.2011
Poslední díl o tomto nedotčeném koutu Asie se zabývá jeho zajímavými místy.

Bhútán – pozvolna rozkrývaná tajemství
Publikováno: 26.3.2015
Bylo nebylo jedno asijské království. Státeček na svazích Himálaje sevřený ze severu Čínou a z jihu Indií. Divoká nedotčená příroda s množstvím dosud nepopsaných zvířecích a rostlinných druhů a pár set tisíc obyvatel žijících střídmě a skromně dle starých tradic tibetského budhismu v harmonii s okolím i se sebou.

Bhútán - země hromových draků II.
Publikováno: 3.8.2011
V dnešním díle o této velice zajímavé zemi vás začneme seznamovat s jejími nejzajímavějšími místy.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Kouzlo Vianoc

1. 11. – 31. 12. 2021
1. cena:
Kouzelný balíček plný překvapení!
2. cena:
Kouzelný balíček plný překvapení!
3. cena:
Kouzelný balíček plný překvapení!
1. cena redakce:
Kouzelný balíček plný překvapení!
2. cena redakce:
Kouzelný balíček plný překvapení!
3. cena redakce:
Kouzelný balíček plný překvapení!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

1.12.2021
Karibský ostrovní stát Barbados se stal republikou a přestal tak uznávat britskou královnu Alžbětu II., která byla dosud jeho nejvyšší představitelkou. Post nejvyšší hlavy státu obsadila současná generální guvernérka.  
27.11.2021
V anketě strom roku 2021 získal první místo více než 70 letý buk stojící v centru Starého Smokovce, který bude reprezentovat Slovensko i v soutěži Evropský strom roku.
24.11.2021
Také letos se návštěvníci Vysokých Tater můžou těšit na Tatranský ledový dóm, který tradičně „vyrostl“ na Hrebienku. Nese podobu jednoho z nejvýznamnějších poutnických míst v Evropě, jako symbolu konce doby označené pandemií  a nového začátku.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 1. 12. 2021
svátek:Iva

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X