www.infoglobe.cz » Bhútán - země hromových draků IV.

Bhútán - země hromových draků IV.

Publikováno: 17.8.2011
Poslední díl o tomto nedotčeném koutu Asie se zabývá jeho zajímavými místy.

Bumthang  Bumthang

Province Bumthang je duchovním centrem Bhútánu a místem, kde se nachází mnoho starých buddhistických památek. Leží na křižovatce čtyř horských údolí Choskhor, Tang, Ura a Chhume. Hlavním městem province je Jakar.  

Jakar Dzong (1549) je největším a nejstarším klášterem v Bhútánu. Původně byl postaven jako obyčejný klášter, ale za vlády krále Shabdrunga (17. století) byl přestavěn a zvětšen, takže v současnosti délka jeho zdí činí 1,5 kilometru. Nyní slouží jako administrativní centrum údolí Choskhor a také jako velké Chrám Zangodg Pelriduchovní centrum. Jedna z významných náboženských budov, klášter Jambay Lhakhang, byla založena v roce 659 tibetským králem Songtenem Jampo jako jeden ze 108 klášterů, které obklopovaly jižní Himálaje jako ochranná zeď před zlými duchy. V současnosti se zde pravidelně koná Festival hladových duchů 

Blízko Jakaru, v údolí řeky Tang, leží svaté jezero Mebartsho (Planoucí jezero), na jehož dně byly podle legendy objeveny svaté texty a několik soch Buddhy. Na břehu jezera se konají poutě a meditace.   Jakar Dzong

Mongar

Městečko Mongar leží na kopci, je druhým největším městem v regionu. Od Bumthangu do Mongaru vede cesta po horských svazích kolem vodopádů, skal a údolí. V Mongaru se nachází jeden z nejmladších klášterů v zemi  Mongar Dzong (1930), postavený dle starodávných tradicí bez použití nákresů a hřebíků.

Tashigang

JakarMěsto Tashigan leží na východě země a je centrem velké provincie, která spojuje Tibet, indický Assam a místní horské kmeny. Hlavními pozoruhodnostmi města jsou klášter Tashi Thongmoen Dzong (17. století) a chrám Gom Kora (17. století) postavený před jeskyní ve 24 kilometrové vzdálenosti od města.  Sněhová bouře nad Pele La

Sakten

Izolované údolí Sakten leží na severovýchodě Bhútánu. Je to překrásná krajina nedotčená civilizací, jejíž obyvatelé žijí jako před staletími. Pokládají se za původní obyvatelstvo Bhútánu a odlišují se od jiných etnických skupin Bhútánu jak svébytným stylem oblečení, tak jazykem a životním stylem.

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia, Wikimedia Commons - Jean-Marie Hullot (foto 2), Chirstopher J. Fynn, Thomas Wanhoff, Vladimir SazonovDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Bhútán - země hromových draků I.
Publikováno: 27.7.2011
Tento stát o velikosti Slovenska žil po dlouhou dobu v naprosté izolaci od okolního světa, která skončila teprve nedávno, což ho činí atraktivním místem pro turisty z celého světa.

Bhútán – pozvolna rozkrývaná tajemství
Publikováno: 26.3.2015
Bylo nebylo jedno asijské království. Státeček na svazích Himálaje sevřený ze severu Čínou a z jihu Indií. Divoká nedotčená příroda s množstvím dosud nepopsaných zvířecích a rostlinných druhů a pár set tisíc obyvatel žijících střídmě a skromně dle starých tradic tibetského budhismu v harmonii s okolím i se sebou.

Bhútán - země hromových draků III.
Publikováno: 10.8.2011
V dnešním díle budeme pokračovat v povídání o bhútánských pozoruhodnostech.

Bhútán - země hromových draků II.
Publikováno: 3.8.2011
V dnešním díle o této velice zajímavé zemi vás začneme seznamovat s jejími nejzajímavějšími místy.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Kouzlo Vianoc

1. 11. – 31. 12. 2021
1. cena:
Kouzelný balíček plný překvapení!
2. cena:
Kouzelný balíček plný překvapení!
3. cena:
Kouzelný balíček plný překvapení!
1. cena redakce:
Kouzelný balíček plný překvapení!
2. cena redakce:
Kouzelný balíček plný překvapení!
3. cena redakce:
Kouzelný balíček plný překvapení!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

1.12.2021
Karibský ostrovní stát Barbados se stal republikou a přestal tak uznávat britskou královnu Alžbětu II., která byla dosud jeho nejvyšší představitelkou. Post nejvyšší hlavy státu obsadila současná generální guvernérka.  
27.11.2021
V anketě strom roku 2021 získal první místo více než 70 letý buk stojící v centru Starého Smokovce, který bude reprezentovat Slovensko i v soutěži Evropský strom roku.
24.11.2021
Také letos se návštěvníci Vysokých Tater můžou těšit na Tatranský ledový dóm, který tradičně „vyrostl“ na Hrebienku. Nese podobu jednoho z nejvýznamnějších poutnických míst v Evropě, jako symbolu konce doby označené pandemií  a nového začátku.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 1. 12. 2021
svátek:Iva

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X