www.infoglobe.cz » Bhútán - země hromových draků IV.

Bhútán - země hromových draků IV.

Publikováno: 17.8.2011
Poslední díl o tomto nedotčeném koutu Asie se zabývá jeho zajímavými místy.

Bumthang  Bumthang

Province Bumthang je duchovním centrem Bhútánu a místem, kde se nachází mnoho starých buddhistických památek. Leží na křižovatce čtyř horských údolí Choskhor, Tang, Ura a Chhume. Hlavním městem province je Jakar.  

Jakar Dzong (1549) je největším a nejstarším klášterem v Bhútánu. Původně byl postaven jako obyčejný klášter, ale za vlády krále Shabdrunga (17. století) byl přestavěn a zvětšen, takže v současnosti délka jeho zdí činí 1,5 kilometru. Nyní slouží jako administrativní centrum údolí Choskhor a také jako velké Chrám Zangodg Pelriduchovní centrum. Jedna z významných náboženských budov, klášter Jambay Lhakhang, byla založena v roce 659 tibetským králem Songtenem Jampo jako jeden ze 108 klášterů, které obklopovaly jižní Himálaje jako ochranná zeď před zlými duchy. V současnosti se zde pravidelně koná Festival hladových duchů 

Blízko Jakaru, v údolí řeky Tang, leží svaté jezero Mebartsho (Planoucí jezero), na jehož dně byly podle legendy objeveny svaté texty a několik soch Buddhy. Na břehu jezera se konají poutě a meditace.   Jakar Dzong

Mongar

Městečko Mongar leží na kopci, je druhým největším městem v regionu. Od Bumthangu do Mongaru vede cesta po horských svazích kolem vodopádů, skal a údolí. V Mongaru se nachází jeden z nejmladších klášterů v zemi  Mongar Dzong (1930), postavený dle starodávných tradicí bez použití nákresů a hřebíků.

Tashigang

JakarMěsto Tashigan leží na východě země a je centrem velké provincie, která spojuje Tibet, indický Assam a místní horské kmeny. Hlavními pozoruhodnostmi města jsou klášter Tashi Thongmoen Dzong (17. století) a chrám Gom Kora (17. století) postavený před jeskyní ve 24 kilometrové vzdálenosti od města.  Sněhová bouře nad Pele La

Sakten

Izolované údolí Sakten leží na severovýchodě Bhútánu. Je to překrásná krajina nedotčená civilizací, jejíž obyvatelé žijí jako před staletími. Pokládají se za původní obyvatelstvo Bhútánu a odlišují se od jiných etnických skupin Bhútánu jak svébytným stylem oblečení, tak jazykem a životním stylem.

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia, Wikimedia Commons - Jean-Marie Hullot (foto 2), Chirstopher J. Fynn, Thomas Wanhoff, Vladimir SazonovDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Bhútán - země hromových draků I.
Publikováno: 27.7.2011
Tento stát o velikosti Slovenska žil po dlouhou dobu v naprosté izolaci od okolního světa, která skončila teprve nedávno, což ho činí atraktivním místem pro turisty z celého světa.

Bhútán – pozvolna rozkrývaná tajemství
Publikováno: 26.3.2015
Bylo nebylo jedno asijské království. Státeček na svazích Himálaje sevřený ze severu Čínou a z jihu Indií. Divoká nedotčená příroda s množstvím dosud nepopsaných zvířecích a rostlinných druhů a pár set tisíc obyvatel žijících střídmě a skromně dle starých tradic tibetského budhismu v harmonii s okolím i se sebou.

Bhútán - země hromových draků III.
Publikováno: 10.8.2011
V dnešním díle budeme pokračovat v povídání o bhútánských pozoruhodnostech.

Bhútán - země hromových draků II.
Publikováno: 3.8.2011
V dnešním díle o této velice zajímavé zemi vás začneme seznamovat s jejími nejzajímavějšími místy.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Česká a slovenská zima

1. 1. – 28. 2. 2021
1. cena:
Horský balíček od vydavatelství Tatrica.sk
2. cena:
Obrazová publikace z vydavatelství CBS
3. cena:
Knižní průvodce z vydavatelství Dajama
1. cena redakce:
Krásný šperk od Zlatnictví MILI
2. cena redakce:
Celoroční pojištění ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena redakce:
Dárkový kancelářský balíček od portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

18.1.2021
Křehké vánoční ozdoby sestavené z maličkých třpytivých perliček, které znají celé generace, se vyrábějí v obci Poniklá (okres Semily). Rodinné stříbro v podobě hvězdiček, zvonků či postaviček, které jsou světovým unikátem a technologii výroby zná jen hrstka lidí, se dočkalo zápisu do UNESCO.

15.1.2021
Na území Slovenska je v současnosti vybudovaných více než 600 naučných tras a stezek, přičemž jejich počet stále roste. Jelikož naučné stezky nebudují pouze státní a samosprávné instituce, ale i různá občanská sdružení, není v centrální databázi naučných stezek jejich přesný počet.
13.1.2021
Agentura Henley & Partners i letos sestavila žebříček nejsilnějších pasů světa na základě počtu zemí, které může navštívit držitel pasu bez nutnosti vyřizování povolení a placení víz. V roce 2021 bude nejspíš nutné prokázaní vakcinace.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – BHUTÁN a BANGLADÉŠ:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 19. 1. 2021
svátek:Doubravka
dnes:
úterý 19.1.
1 °C
zítra:
středa 20.1.
5 °C