www.infoglobe.cz » Bibione: symbol benátské riviéry

Bibione: symbol benátské riviéry

Publikováno: 23.5.2011
Italské letovisko Bibione patří u nás asi k nejznámějším destinacím pobytů u moře, navíc vzdáleností a cenovou hladinou i nejdostupnějším z nabídky cestovních kanceláří. I proto je dobré vědět o něm něco nad rámec příjemných chvil, strávených na dlouhých písečných plážích.

BibionePojem Benátská riviéra označuje několik letovisek na severoitalském pobřeží Jaderského moře (Mare Adriatico), podél Benátského zálivu (Golfo di Venezia), resp. na území Benátského kraje (Regione Veneto). Ten se rozkládá mezi dolním tokem řeky Pád, jižně od Benátek, a Alpami na hranicích s Rakouskem na severu. Kromě samotných Benátek do něj patří města jako například Verona, Padova, Vicenza, Treviso, ale i známé zimní středisko Cortina d’Ampezzo. Historicky jde přibližně o území bývalé Benátské republiky, která byla přičleněna k Itálii až v roce 1866.

Bibione

BibioneBenátská riviéra je typická dlouhými písečnými plážemi, které jen postupně klesají do moře, proto jsou výhodné na dovolenou s malými dětmi. Nejznámější letoviska jsou (od severu, kde se k nim někdy přidává i Lignano Sabbiadoro, které však už nepatří do Regione Veneto, ale do provincie Friuli – Venezia Giulia), Bibione (asi 80 km od Benátek), Caorle, Porta Santa Margherita, Duna Verde, Eraclea Mare, Lido di Jesolo, Cavallino, Lido di Venezia a jižně od Benátek potom ještě Chioggia Sottomarina a Rosolina Mare. Některá vznikla z původních rybářských osad, jiná existují teprve krátce.Bibione

To je také případ letoviska Bibione, které vyrostlo až ve druhé polovině 20. století na postupně zalesňované (zejména rychle rostoucími topoly a borovicemi) a kultivované půdě, podél přibližně osmikilometrového plážového pobřeží, jižně od ústí řeky Tagliamento do moře. Ve skutečnosti Bibione je jen předměstím městečka San Michele a Tagliamento, jehož historické centrum leží přes deset kilometrů od pobřeží proti proudu této řeky.Bibione

Dnes má Bibione přes dva tisíce stálých obyvatel, ale během letní sezóny tento počet vyroste až na více než půl milionu. A tak se i Bibione začalo dělit na místní části. Nejrušnější je centrum Spiaggia s množstvím obchodů (včetně oblíbené tržnice), restaurací, kaváren, diskoték a dalších atrakcí, jako jsou termální lázně, Lunapark a další. Rezidenční čtvrť směrem na východ se někdy označuje jako Lido dei Pini, opačným směrem zase Lido del Sole, za nímž vyrostla ještě čtvrť Pineda, ležící na konci pevninského výběžku mezi mořem a lagunou Litoranea Veneta. Síť kanálů vytvořila z letoviska Bibione jakýsi ostrov, který od vnitrozemí odděluje rezervace Parco Naturale Val Grande.Bibione

Sláva Bibione se zrodila zejména v 80. a 90. letech 20. století, kdy ho objevili rekreanti z Německa a Rakouska. Následně po pádu železné opony i turisté z dalších středoevropských zemí, zvlášť v době, kdy válka v bývalé Jugoslávii omezila zájem o chorvatské pobřeží. Místní trh se tomu rychle přizpůsobil a dnes Bibione nabízí širokou škálu ubytovacích a stravovacích zařízení od nejluxusnějších hotelů a penzionů až po jednodušší apartmánové domy a bungalovy, cenou vyhovující i mladým rodinám s dětmi nebo seniorům, pro něž je zajímavá i blízká vzdálenost, která snižuje dobu a náklady na cestu. Upravované pláže poskytují dostatek příležitostí na slunění a oddech ve vodě, stejně jako na sportovní vyžití - od plážových her, hřišť a tenisových kurtů až po windsurfing a jachting.Bibione

V okolí je také několik golfových hřišť, ale především široká nabídka výletů do historicky zajímavých měst – Benátky, Verona, Padova, Terst (s královským zámkem Miramare na skalnatém útesu nad mořem), Udine a další. Hlavně milovníky přírody určitě osloví výlety na početné ostrovy a ostrůvky, laguny, jezera a vodní kanály kolem Benátek s množstvím chráněné flóry a fauny. Za řekou Tagliamento leží sousední letovisko Lignano Sabbiadoro, v němž se nachází zábavní park Gulliverlandia s mořským akváriem, vodní park Aquasplash, zoologická zahrada a další atrakce.

Bibione

Text a foto: Lýdia Výborná

Překlad: Jiří VýbornýDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Itálie jednou, Itálie znovu!
Publikováno: 22.9.2009
Dnešní dovolenková turistika v cizině je bohatší, než před několika desítkami let – otevírají se před námi vzdálené a exotické destinace, lákající návštěvníky svou nezvyklostí a pozoruhodnými zážitky. Ale málo platné, některé i evropské země jsou jakési evergreeny. Stále se do nich vracíme a nikdy nám nezevšední. Takovým místem je i Itálie, kolébka evropské kultury, umění a architektury.

Itálie, Bibione – klidná dovolená u moře
Publikováno: 23.6.2019
Dnes navštívíme jedno z nejoblíbenějších letovisek v Itálii – Bibione, které je z pohledu vzdálenosti doslova za rohem. Skvělé ceny, úžasné ubytování, bohaté kulturní i sportovní zázemí, čisté moře a prostorné písečné pláže.

Itálie, poloostrov Gargano – ostruha italské boty
Publikováno: 2.8.2015
Hornatý a zelený poloostrov Gargano náleží k jihoitalskému regionu Puglia (Apulie) a milují jej kromě turistů a cyklistů i botanici z celé Evropy. To pro mimořádné bohatství druhů orchidejí (je jich tu prý 85!) a zbytky původního středomořského opadavého lesa, který se zde nazývá Foresta Umbra.

Itálie, Bolzano – Ötziho město I.
Publikováno: 14.8.2015
Bolzano je centrem autonomního regionu Tridentsko-Horní Adiže. Za čtyři roky tomu bude sto let, co Itálie tuto oblast, dříve patřící Rakousko-Uhersku a jeho předchůdcům, anektovala. Pod rakousko-uherskou vládou se region nazýval Deutschsüdtirol.

Itálie: Alpentrip IX. - Ztraceni v Benátkách II.
Publikováno: 14.10.2012
Druhý díl netradičního putování po jednom z nejpozoruhodnějších měst Evropy bude také snad o něco málo optimističtější.

Itálie: Benátské ostrovy – Burano
Publikováno: 10.10.2011
K nejnavštěvovanějším ostrovům v Benátském zálivu patří malebný ostrůvek Burano. Přestože se nepyšní takovými historickými pamětihodnostmi jako samotné Benátky, turisty tam láká zejména pestrobarevný kolorit poklidného městečka a také výrobky místní krajkářské tradice.

Itálie: Benátské ostrovy – Murano
Publikováno: 26.9.2011
V Benátské laguně se údajně ukrývá 118 větších a malých ostrovů. Některé jsou vzájemně spojeny mosty a od pradávna tak vytvářely zajímavé osídlení, chráněné před nepřáteli hlubokou vodou a zrádnými močály. Některé leží trochu bokem od historických památek v centru Venezie, přesto však více z nich stojí za návštěvu.

Itálie: historické městečko Aquileia
Publikováno: 29.8.2011
K zajímavým památkám severoitalského pobřeží Jaderského moře patří historické městečko Aquileia. Pokud by si někdo myslel, že právě tam pramení známá značka pitné vody, je na omylu. Jediné, co mají tyto dva názvy společné, je orel – latinsky aquila – ve svém znaku.

Itálie: Město Terst
Publikováno: 20.6.2011
Město Terst patří k největším přístavům na pobřeží Jaderského moře. Za Rakousko-Uherska býval hlavním přístavem habsburské monarchie, což z něho udělalo nejen mondénní letovisko plné historických památek, ale i významné hospodářské a obchodní centrum.

Itálie: letovisko Caorle
Publikováno: 25.7.2011
Městečko Caorle patří k nejstarším letoviskům na Benátské riviéře. Historie původně rybářské osady sahá daleko do antických dob, což potvrzují i historické památky.

Itálie: Benátky
Publikováno: 15.11.2010
Město plné turistů, kteří neustále přicházejí, aby obdivovali jeho krásy za dne i v noci. Hlavní náměstí s bazilikou, úzké uličky, neutichající městský ruch, veselí Italové, ale hlavně Canale Grande s množstvím výletních lodí a gondol jsou největšími lákadly pro ty, kdo se rozhodli navštívit toto pohádkově romantické místo.

Itálie: Návštěva perly Benátské riviéry
Publikováno: 30.6.2019
Po týdnu se opět vracíme do přímořského letoviska Bibione, které se těší velké oblibě turistů. Příjemné chvíle strávené na písečných plážích na chvilku vyměníme za poznávání historie.


Souvisejicí fotogalerie

Itálie, Bibione – moře na dosah
Pokud nechcete dlouho cestovat, ale máte rádi přímořskou atmosféru, tak ideálním místem pro vás j...

Itálie: Maják v Bibione
Málokdo z návštěvníků jadranského letoviska Bibione na Benátské riviéře viděl zblízka maják Al Fa...

Itálie: Benátky – rozhled ze zvonice
Campanilla (zvonice) naproti chrámu svatého Marka patří ke stavbám, vytvářejí typickou benátskou ...

Itálie: Podzim v Dolomitech
Ti, kdo už dávno objevili Dolomity a kraj Alta Badia vědí, že kromě vynikajících podmínek na ...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Objevujeme

1. 5. – 30. 6. 2022
1. cena:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
1. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
2. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
3. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

25.6.2022
V pořadí 67. ročník folklorního festivalu Východná se uskuteční od 29. června do 3. července 2022 v obci Východná. Lákadlem letošního festivalu budou nejen vítězové celostátních soutěží, ale i originální celovečerní programy, profesionální soubor z Budapešti, prezentace dudácké tradice a bohaté interaktívní a vzdělávací programy pro děti a dospělé.
23.6.2022
Ve dnech 25. a 26. června 2022 se v prostorách starého vlakového depa Bratislava východ uskuteční v pořadí již 22. ročník celoslovenského srazu historických železničních vozidel - Rendez 2022. Návštevníky čeká nejen více než třicet provozuschopných historických hnacích vozidel, ale i bohatý doprovodný program.
22.6.2022
Všichni závodnící nadšenci a příznivci automobilismu se již určitě nemůžou
dočkat unikátní akce a závodů 500km slovenských, které se uskuteční od 29. června do 2. července 2022. Součástí závodů bude i skvost na kolejnicích, vlak Slovenská strela.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 27. 6. 2022
svátek:Ladislav
dnes:
pondělí 27.6.
19 °C
zítra:
úterý 28.6.
21 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X