www.infoglobe.cz » Bolívie – Národní park Torotoro

Bolívie – Národní park Torotoro

Publikováno: 11.8.2023
Nejrychlejší a nejjednodušší přejezd do vesnice Torotoro z La Pazu je nočním autobusem do Cochabamby, kde následně přestoupíte na colectivo (místní hromadná doprava). O tři čtvrtě na šest ráno bloudíme terminálem Cochabamby a zjišťujeme, ze kterého nástupiště jede nějaký spoj do vesnice Torotoro. Paní u informací je ještě rozespalejší než my, tak komunikace malinko vázne, avšak i tak z ní s přestávkami na zívání vyloudíme, že musíme na jiný terminál.

Článek vám přináší:

spoločnosť V-spoj s.r.o.

Jediné spoje vyjíždějí v šest ráno, tak abychom si prý pospíšili. Toho využívá před budovou taxikář, který nám nabulíkuje, jak je místo odjezdu daleko a nadsadí si cenu. Ač neradi, kývneme panu taxikáři a jedeme s ním celé dvě minuty do vedlejší čtvrti, kde ještě panuje tma. Vysadí nás u garáže a lidem stojícím u dodávky nahlásí, že dovezl dva cizince. S úsměvem přebírá 15 BOB (55 Kč).

Torotoro

Cesta je příjemná a rozednívající krajina působí energicky. V nočním autobuse jsem se moc nevyspal, tak trošku dospávám. Cesty jsou prašné, ve vesnicích, které projíždíme, jsou vykládané kamením, tak mě drncání drží v bdělém stavu. Můžu se tak kochat ubíhající krajinou. Oblast kolem národního parku Torotoro je suchá a vyprahlá. Koryta řek jsou vyschlá a okolní krajina se příjemně vlní. Vesnice Torotoro leží 140 km od Cochabamby ve výšce kolem 2 000 m n. m., tak je tady příjemné teplo i po setmění. Vesnice čítá několik desítek budov a polovina z nich jsou hotely, restaurace, informace či správa NP Torotoro nebo něco kolem turismu. Některé stavby se renovují nebo se staví nové, které opět budou sloužit turistům. Na turisty jsou zde celkem připraveni a myslím, že v příštích letech čekají ještě větší nápor.

vodopád v období sucha – národní park Torotoro

katolický kostel v Torotoro kaplička na vršku za městem

Do národního parku je třeba zaplatit poplatek ve výši 35 BOB a lístek platí 4 dny. Moc se nám ale nelíbí, že vstoupit do parku můžeme pouze s průvodcem, kterého si musíme zaplatit (100 BOB/šestičlenná skupina). Chození s průvodcem sice nemám rád, ale když už jsme tady, co naděláme. Začínáme si v Bolívii na tyhle zbytečné poplatky navíc zvykat. Stejně jako na poplatek při opuštění autobusového terminálu (1–4 BOB).

areál Cementerio de Tortugas (Želví hřbitov)

Bez průvodce dnes ještě můžeme jít na místo Cementerio de Tortugas, které leží 3,5 km za vesnicí a pro vstup platí stejný lístek. Je to opět suchá pláň s rudým podložím a zvlněnou krajinou. Dřív se zde nacházely zkamenělé fosilie živočichů, avšak nyní jsou již všechny vysbírané.

červené zbarvení „Želvího hřbitova“

V půl osmé ráno čekáme před správou parku na průvodce a domlouváme se s dalšími lidmi, se kterými uděláme družinu. Nakonec nás je sedm, což je maximální počet. Prvně se jde za vesnici přes vyschlé koryto řeky až ke skalnatému svahu. Zde je několik desítek stop dinosaurů, které nám průvodce ve španělštině popisuje.

dinosauří stopy za vesnicí

Následně jdeme ke vstupní kontrole do národního parku Torotoro, který má 165 km2. Jelikož je období sucha, procházíme korytem řeky a skrze vodopády. Průvodce nám ukáže v řečišti další zkamenělou stopu dinosaura, která má téměř metr. Tuto oblast obývali dinosauři zhruba před 150 miliony let a zkamenělých stop a kostí se zde nacházejí stovky.

v nitru kaňonu Torotoro

My pokračujeme k vyhlídkovému místu nad kaňonem a následně do samého nitra. Scházíme po desítkách schodů nějakých dvě stě výškových metrů, až dojdeme k nevelkému vodopádu. Zde končí cesta, tak si průvodce sedne na slunce a vyhlásí pauzu. Po půlhodině jdeme zpět stejnou cestou nahoru a následně se vracíme po louce ke správě parku. Celá prohlídka trvá čtyři hodiny s délkou trasy do deseti kilometrů.

kaňon Torotoro

Odpoledne si projdeme ještě okolí vesnice a zajdeme na místní hřbitov, který leží nad vesnicí. Vyvrácené kříže, suchá tráva, vlající stužky a odpadky. Vypadá trochu zanedbaně, ale zase je takový rázný a k okolí se hodí. Vymřelí dinosauři, sucho a lad. Pod hřbitovem je ženské centrum, kde ženy vyrábějí různé předměty s folklorní tematikou jako šátky, tašky, náramky, čepice a podobné věci. Vše samozřejmě pestře barevné. Ještě navštívíme pár typických úzkých dlážděných uliček, než nás noční chlad zažene zpět do hotelu. Následující dopoledne se vracíme do Cochabamby. Colectivo mělo vyjet sice v 10, ale nakonec vyjíždíme až v půl dvanácté. Místní jsou rádi, že se odsud vůbec do města dostanou, tak to nikomu příliš nevadí. Nám už vůbec ne.

ladem ležící hřbitov za vesnici Torotoro

GPS: 18°05'00.0"S 65°47'00.1"W (národní park)

Text a foto: Tomáš Novák



Diskuze u článku (0)

Název: *
Obsah: *
Nick: *
E-mail:
Kontrolní číslo: *
* Povinná položka

Souvisejicí články

Paraguay – místa nedaleko hlavního města
Publikováno: 29.9.2023
Paraguay patří k těm menším státům Jižní Ameriky, ale i tak je svou rozlohou 406 750 kilometrů čtverečních zhruba 5krát větší než Česká republika. Proto tento stát svádí turisty k pomalému přesouvání se a navštěvování menších a klidnějších měst. Jeden muž, kterého jsme stopli, sám tvrdil, že za města se v Paraguayi považuje pouze Asunción, Encarnación a Ciudad del Este. Zbytek jsou spíše vesnice, což se nám i potvrdí.

Paraguay, Asunción - pohodové hlavní město
Publikováno: 22.9.2023
Než dojedeme do města Asunción, musíme projet přes Gran Chaco. To se rozprostírá na území státu Argentina, Bolívie a Paraguay. V Paraguayi zabírá velkou část severního území, o které byla ve 30. letech 20. století vedena válka s Bolívií, kterou Paraguay vyhrála. Příčina byla v tom, že se obě strany mylně domnívaly, že se zde nachází ropné bohatství. Dnes je to jen suchá a vyprahlá rovina, řídce zarostlá pastvinami a stromy.

Bolívie – Santa Cruz de la Sierra
Publikováno: 15.9.2023
Santa Cruz de la Sierra je největší město Bolívie a leží ve středovýchodní části země. Daleko od And se rozprostírá v rovině pouštní oblasti a zajímavostí na tomto městě je pohled na něj z ptačí perspektivy. Oválný půdorys tvoří čtyři obchvatové kruhy (anillos). Tyto kruhy spojují radiales – paprsky hlavních silnic, které jsou číslovány po směru hodinových ručiček a je jich 27.

Bolívie – metropole La Paz
Publikováno: 4.8.2023
Na město La Paz jsem byl v Bolívii zvědavý asi nejvíc, protože mě vždy svou nezvykle vysokou polohou (pro metropole) lákal. Říkal jsem si, jak tam lidé v těch 3 600 metrech nad mořem vlastně žijí. Poté, co jsem v těchto výškách v Andách pobýval v Ekvádoru nebo Peru, jsem zjistil, že to tak složité není. Prostě si člověk zvykne. I tak je svou nadmořskou výškou La Paz raritou mezi světovými velkoměsty.

Bolívie, Samaipata - klidná vesnička
Publikováno: 8.9.2023
Kupování lístků na autobus v Bolívii je perfektní zážitek a zkouška nervů na obou stranách. Ve městě Sucre kupujeme lístky do vesnice Samaipata, která je směrem na Santa Cruz de la Sierra, což by mělo být naše poslední město v Bolívii. Ve vesnici Samaipata si chceme na chvilku oddychnout, protože v posledních dnech jsme víceméně létali v davech lidí.

Bolívie – krásné město Sucre
Publikováno: 1.9.2023
Sucre je nejhezčí a koloniálně nejzachovalejší město Bolívie, které jsme na naší cestě navštívili. Je to také nejupravenější a nejčistší město v tomto státě. Tak nějak tady jde cítit ten řád a chuť lidí udržovat své město v uhlazeném stylu. Je elegantní a barevně jednoduché a místní jsou na to hrdí, když městem procházejí. Velikostně je podobné Potosí a žije zde necelých čtvrt milionu lidí. Od roku 1991 je právem zařazeno na seznam UNESCO.

Bolívie – koloniální město Potosí
Publikováno: 25.8.2023
Cesta z Uyuni do města Potosí trvá pouze tři hodiny a nedívat se z okna by bylo hříchem. Od ploché pouštní oblasti se silnice zvedá a přejíždí se přes nevysoké, ale o to krásnější duhové hory. Stále má krajina pouštní charakter, oblast je dost vyprahlá a bez velké vegetace. Kolem cesty můžete ale zahlédnout lamy i nandu.

Bolívie – Uyuni a solná pláň
Publikováno: 18.8.2023
Když na terminálu ve městě Cochabamba zjistíme, že se autobusové společnosti rozhodly stávkovat, trochu nám to naruší následující plány. V Bolívii stávky nejsou nic neobvyklého. Jsme tady druhý týden a už zažíváme druhou. Zaměstnanci i samotní obyvatelé tuto věc berou sportovně a nějak je to neznepokojuje. Bylo nám několikrát sděleno, že taková stávka bývá nejméně na tři dny.

Bolívie – pohledná vesnička Coroico
Publikováno: 28.7.2023
Ze slunné Copacabany jedeme přes bolivijskou metropoli La Paz rovnou do malé vesničky Coroico, kterou jsme cíleně vybrali k několikadennímu odpočinku v přírodě. Z La Pazu jede do této vesnice přímé colectivo (hromadná přeprava – dodávka) kolem tří hodin. Z nadmořské výšky 3 600 m n. m. (La Paz) musíme vystoupat ještě o další výškový kilometr, abychom následně sestoupali serpentinami rovnou do oblasti Yungas (přechodová oblast mezi vysokohorskou krajinou And a nížinatými pralesy). Vede tudy i vyhlášená bolivijská atrakce „cesta smrti“, která je nyní jen turistickou podívanou. Od roku 2006 se jezdí po nové asfaltové cestě, a tak bahnitá „nejnebezpečnější cesta světa“, kde údajně ročně zahyne až 300 lidí, je využívána převážně jen pro sjezdy na kolech.

Bolívie – Copacabana a Isla del Sol
Publikováno: 21.7.2023
První město v Bolívii, které navštíví cestovatel jedoucí pozemní cestou z Peru, je většinou Copacabana. Pokud ne, měl by určitě návštěvu zvážit. Když městu odpustíme povinný a zbytečný poplatek, je Copacabana hezké a klidné místo k odpočinku, umocněné požitkem při pohledu na jezero Titicaca. Město je malé, což dodává tomuto malebnému jezernímu letovisku neuvěřitelné kouzlo a dá se zde dlouze procházet a vychutnávat si jej.

Bolívie, Cochabamba – vzhůru do střední Bolívie
Publikováno: 2.8.2013
Cochabamba je hlavním městem Cochabambské správní oblasti, která pokrývá plochu velkou přibližně jako Slovensko. Tento správní celek je v zemi znám pro svoji úrodnou půdu a proto se mu přezdívá „obilnice Bolívie“. Mezi plodinami, které se zde nejvíce pěstují patří obilí, tabák, cukrová třtina, dále to jsou brambory nebo kakaové boby.


Souvisejicí fotogalerie

Bolívie – srdce Jižní Ameriky
Pro mnoho turistů není Bolívie při návštěvě Jižní Ameriky hlavním cílem, ale naštěstí ji náš auto...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

V tuto chvíli není žádná soutěž aktivní. Předchozí soutěže najdete v našem archivu soutěží.

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

1.3.2024
Klub slovenských turistů, Fakulta informatiky РEVŠ a OZ Karpaty Vás zvou na 38. ročník mezinárodního setkání expedičních turistů a netradičních cestovatelů EXPEDICE 2024.
15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
22.12.2023
Portál Infoglobe vám přeje krásné vánoční svátky, hodně štěstí, lásky a splněných přání v novém roce 2024 ;-)
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 19. 4. 2024
svátek:Rostislav
dnes:
pátek 19.4.
3 °C
zítra:
sobota 20.4.
3 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X