www.infoglobe.cz » Bolívie – Potosí

Bolívie – Potosí

Publikováno: 17.10.2016
Cesta z Uyuni do města Potosí trvá pouze tři hodiny a nedívat se z okna by bylo hříchem. Od ploché pouštní oblasti se silnice zvedá a přejíždí se přes nevysoké, ale o to krásnější duhové hory. Stále má krajina pouštní charakter, oblast je dost vyprahlá a bez velké vegetace. Kolem cesty můžete ale zahlédnout lamy i nandu.

cesta z Uyuni do Potosí

Potosí je koloniální město založené Španěly v 16. století pod horou Cerro Rico (bohatá hora), kde probíhala těžba stříbra. Ve své „zlaté éře“ (zde spíše v éře stříbrné) bylo Potosí nejbohatším městem Ameriky. Žije tu kolem dvou set tisíc lidí, což z něj dělá jedno z nejvýše položených měst na světě, které má více než 100 000 obyvatel. Leží totiž ve výšce 4000 m n. m. Ze začátku mi to ani nepřijde, ale když chodíme po městě, které leží v kopci, člověk se celkem zadýchá. Co se počasí týče, tak i v téhle výšce je přes den příjemné teplo, protože tady slunce užívá svou vysokohorskou sílu, avšak se západem slunce přichází velká zima.

Plaza 10 de Noviembre

Centrum města tvoří náměstí Plaza 10 de Noviembre, na kterém stojí socha připomínající newyorskou sochu Svobody. Na rohu tohoto náměstí se tyčí kamenná katedrála (Iglesia de la Merced), jejíž stavba byla zahájena již v roce 1564 a dokončena v roce 1600. Okolo náměstí jsou ještě další koloniální stavby, kde jsou úřady a banky. Nad ním je postaveno ještě jedno menší náměstí (Plaza 6 del Agosto), před kterým stojí univerzita. Pod náměstím Plaza 10 de Noviembere se nachází asi nejznámější stavba v Potosí. Je jí Casa Nacional de la Moneda, ve které se nachází muzeum, především s mincovnictvím a stroji kolem stříbra. V 18. století sloužila jako koloniální mincovna. Na nádvoří této budovy je fontána a za ní balkón s karikaturou Mascarón (velká vysmátá hlava s trsy vinné révy). Tu vyrobil v roce 1856 Eugenio Martín Moulon a je „symbolem“ města, byť se vedou spory, co nebo koho má znázorňovat.   

vstup do Casa Nacional de la Moneda

koloniální budova (banka) na náměstí 10 de Noviembre   karikatura Mascarón v muzeu Moneda

Město Potosí je pro mě tak trochu městem kostelů. Když se proplétáme úzkými Iglesia de San Bernardodlážděnými uličkami, které buď stoupají, nebo klesají, zdá se mi, že na nějaký svatostánek narazíme na každém rohu. Pěkný kostel je pod muzeem Moneda, kde stojí Torre de la Compaňia de Jesús. Na Plaza del Estudiante narazíme na kapli Nuestra Seňora de Jerusalén a naproti ní stojí pěkný koloniální kamenný kostel San Bernardo s bílými věžičkami. Krásný výhled najdeme v horní části města, kde stojí kostel San Sabastian, který pózuje před horou Cerro Rico. Kostel je dooranžova a tím se trochu maskuje před kopcem, který je zase zbarven doruda. Ve spodní části města se zase nachází San Benito, čistě bílý chrám se žlutými prvky kolem dveří a zvonice.

kostel San Benito

V centru města je celkem hustá doprava, tak v Potosí vymysleli způsob, jak bezpečně přejít cestu a ještě se pobavit. V několika ulicích tak pobíhají lidé v kostýmech bílého tygra a zastavují auta, když vidí chodce na kraji chodníku. Řidič si okamžitě všimne člověka v přestrojení, zastaví, zasměje se, chodec přejde, poděkuje tygrovi a všichni jsou šťastní. Což děláme taky. Jediné, co nás tu trochu zamrzí a zklame, je vyhlídkové místo Pari Orko s vysílací věží, s výhledem na město. Tento park je však přes běžný den uzavřený a otvírá se snad jen o víkendech, takže se tam nemůžeme dostat.    

v kostýmu bílého tygra zastavuje dopravu

Na návštěvu Potosí stačí dva až tři dny, aby člověk nasál tuto koloniální vysokohorskou atmosféru spojenou s hornictvím. Město není příliš velké a prochází se poměrně jednoduše, když si plíce zvyknou na řidší vzduch. V Potosí jsou dva terminály. Jeden menší (ležící více v centru), kam přijíždějí autobusy z Uyuni, a druhý, který je nový (Nuevo terminal), se nachází na okraji města, kde je i novější zástavba. Odtud odjíždějí autobusy směrem Sucre, Cochabamba nebo La Paz. My se sem vydáváme z důvodu odjezdu do Sucre, hlavního města Bolívie. Opět zaplatíme poplatek 2 BOB za použití terminálu, na kterém jsme pobyli 5 minut, a mizíme. Lidi zde už však přišli na to, jak tento poplatek obejít. Autobus jim totiž zastaví i po cestě, takže kousek za terminálem zastavujeme několika skupinkám. Jen je to trochu risk, protože kdyby byl autobus plný, už by je nevzal.

GPS: 19°35'19.7"S 65°45'14.4"W

 

Text a foto: Tomáš Novák



Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Bolívie – Copacabana a Isla del Sol
Publikováno: 12.9.2016
První město v Bolívii, které navštíví cestovatel jedoucí pozemní cestou z Peru, je většinou Copacabana. Pokud ne, měl by určitě návštěvu zvážit. Když městu odpustíme povinný a zbytečný poplatek 2 BOB (1 BOB = cca 3,5 Kč), je Copacabana hezké a klidné místo k odpočinku, umocněné požitkem při pohledu na jezero Titicaca. Město je malé, což dodává tomuto malebnému jezernímu letovisku neuvěřitelné kouzlo a dá se zde dlouze procházet a vychutnávat si jej.

Paraguay – Asunción
Publikováno: 14.11.2016
Než dojedeme do města Asunción, musíme projet přes Gran Chaco. To se rozprostírá na území státu Argentina, Bolívie a Paraguay. V Paraguayi zabírá velkou část severního území, o které byla ve 30. letech 20. století vedena válka s Bolívií, kterou Paraguay vyhrála. Příčina byla v tom, že se obě strany mylně domnívaly, že se zde nachází ropné bohatství. Dnes je to jen suchá a vyprahlá rovina, řídce zarostlá pastvinami a stromy.

Bolívie – Santa Cruz de la Sierra
Publikováno: 7.11.2016
Santa Cruz de la Sierra je největší město Bolívie a leží ve středovýchodní části země. Daleko od And se rozprostírá v rovině pouštní oblasti a zajímavostí na tomto městě je pohled na něj z ptačí perspektivy. Oválný půdorys tvoří čtyři obchvatové kruhy (anillos). Tyto kruhy spojují radiales – paprsky hlavních silnic, které jsou číslovány po směru hodinových ručiček a je jich 27. Město spíše připomíná rozlehlou vesnici, a to kvůli nižší zástavbě a klidnému životu. Ale je zde i pár noblesnějších uliček s drahými butiky. Nikdo nikam nepospíchá a místní lidé rádi posedí na lavičkách v centru a odpočívají, takže se dá říct, že jejich hodinky na rukou jsou spíše zdobným doplňkem.

Bolívie – Samaipata
Publikováno: 31.10.2016
Kupování lístků na autobus v Bolívii je perfektní zážitek a zkouška nervů na obou stranách. Ve městě Sucre kupujeme lístky do vesnice Samaipata, která je směrem na Santa Cruz de la Sierra, což by mělo být naše poslední město v Bolívii. Ve vesnici Samaipata si chceme na chvilku oddychnout, protože v posledních dnech jsme víceméně létali v davech lidí.

Bolívie – Sucre
Publikováno: 24.10.2016
Sucre je nejhezčí a koloniálně nejzachovalejší město Bolívie, které jsme na naší cestě navštívili. Je to také nejupravenější a nejčistší město v tomto státě. Tak nějak tady jde cítit ten řád a chuť lidí udržovat své město v uhlazeném stylu. Je elegantní a barevně jednoduché a místní jsou na to hrdí, když městem procházejí. Velikostně je podobné Potosí a žije zde necelých čtvrt milionu lidí. Od roku 1991 je právem zařazeno na seznam UNESCO.

Paraguay – místa nedaleko hlavního města
Publikováno: 21.11.2016
Paraguay patří k těm menším státům Jižní Ameriky, ale i tak je svou rozlohou 406 750 kilometrů čtverečních zhruba 5krát větší než Česká republika. Proto tento stát svádí turisty k pomalému přesouvání se a navštěvování menších a klidnějších měst. Jeden muž, kterého jsme stopli, sám tvrdil, že za města se v Paraguayi považuje pouze Asunción, Encarnación a Ciudad del Este. Zbytek jsou spíše vesnice, což se nám i potvrdí.

Bolívie – vesnička Coroico
Publikováno: 19.9.2016
Ze slunné Copacabany jedeme přes bolivijskou metropoli La Paz rovnou do malé vesničky Coroico, kterou jsme cíleně vybrali k několikadennímu odpočinku v přírodě. Z La Pazu jede do této vesnice přímé colectivo (hromadná přeprava – dodávka) kolem tří hodin (cena 150 Kč). Z nadmořské výšky 3 600 m n. m. (La Paz) musíme vystoupat ještě o další výškový kilometr, abychom následně sestoupali serpentinami rovnou do oblasti Yungas (přechodová oblast mezi vysokohorskou krajinou And a nížinatými pralesy). Vede tudy i vyhlášená bolivijská atrakce „cesta smrti“, která je nyní jen turistickou podívanou. Od roku 2006 se jezdí po nové asfaltové cestě, a tak bahnitá „nejnebezpečnější cesta světa“, kde údajně ročně zahyne až 300 lidí, je využívána převážně jen pro sjezdy na kolech.

Bolívie – Uyuni a solná pláň
Publikováno: 10.10.2016
Když na terminálu ve městě Cochabamba zjistíme, že se autobusové společnosti rozhodly stávkovat, trochu nám to naruší následující plány. V Bolívii stávky nejsou nic neobvyklého. Jsme tady druhý týden a už zažíváme druhou. Zaměstnanci i samotní obyvatelé tuto věc berou sportovně a nějak je to neznepokojuje. Bylo nám několikrát sděleno, že taková stávka bývá nejméně na tři dny. A poslední autobus z tohoto terminálu vyjíždí v 18.00, pak se stávkuje! Některé spoje byly přesunuty, jiné úplně vyškrtnuty. Stejně jako doprava do města Potosí, kam máme namířeno. Narychlo měníme plány a odjíždíme jediným a posledním autobusem do Uyuni.

Bolívie – Národní park Torotoro
Publikováno: 3.10.2016
Nejrychlejší a nejjednodušší přejezd do vesnice Torotoro z La Pazu je nočním autobusem do Cochabamby, kde následně přestoupíte na colectivo (místní hromadná doprava). O tři čtvrtě na šest ráno bloudíme terminálem Cochabamby a zjišťujeme, ze kterého nástupiště jede nějaký spoj do vesnice Torotoro. Paní u informací je ještě rozespalejší než my, tak komunikace malinko vázne, avšak i tak z ní s přestávkami na zívání vyloudíme, že musíme na jiný terminál. Jediné spoje vyjíždějí v šest ráno, tak abychom si prý pospíšili. Toho využívá před budovou taxikář, který nám nabulíkuje, jak je místo odjezdu daleko a nadsadí si cenu. Ač neradi, kývneme panu taxikáři a jedeme s ním celé dvě minuty do vedlejší čtvrti, kde ještě panuje tma. Vysadí nás u garáže a lidem stojícím u dodávky nahlásí, že dovezl dva cizince. S úsměvem přebírá 15 BOB (55 Kč).

Bolívie – La Paz
Publikováno: 26.9.2016
Na město La Paz jsem byl v Bolívii zvědavý asi nejvíc, protože mě vždy svou nezvykle vysokou polohou (pro metropole) lákal. Říkal jsem si, jak tam lidé v těch 3 600 metrech nad mořem vlastně žijí. Poté, co jsem v těchto výškách v Andách pobýval v Ekvádoru nebo Peru, jsem zjistil, že to tak složité není. Prostě si člověk zvykne. I tak je svou nadmořskou výškou La Paz raritou mezi světovými velkoměsty. Samotné město vypadá, jako by leželo v kráteru a po svazích kolem dokola jsou vystaveny domy z pálených cihel, což vypadá dosti uspořádaně. Z blízka je to však neuvěřitelný chaos uliček a rozestavěných domků. Dole v centru se pak tyčí vysoké budovy mezi historickými stavbami. Je to zajímavá všehochuť. Nad tím vším jezdí lanovky, které zde simulují nadzemku či metro. Je to nejrychlejší spoj z jednoho konce na druhý.


Souvisejicí fotogalerie

Bolívie – srdce Jižní Ameriky
Pro mnoho turistů není Bolívie při návštěvě Jižní Ameriky hlavním cílem, ale naštěstí ji náš auto...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Z lásky

15. 4. – 30. 6. 2023
1. cena:
Láskyplný balíček
2. cena:
Láskyplný balíček
3. cena:
Láskyplný balíček
1. cena redakce:
Láskyplný balíček
2. cena redakce:
Láskyplný balíček
3. cena redakce:
Láskyplný balíček

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

31.5.2023
V Bardějovských lázních se v pátek 2. června 2023 slavnostně začne 26. ročník lázeňské sezóny. Na programu bude otevření Parku Bély Kellera u Střediska obchodu a služeb, jeho hudební lavičky a pamětní tabule. Chybět nebude ani požehnání minerálních pramenů za účasti zástupců cirkví v prostorách lázeňské kolonády a mnoho jiného.
30.5.2023
Opět vám přinášíme zajímavý žebříček měst. Tentokrát vám představíme nejbohatší města světa, z pohledu počtu nejbohatších lidí žijících na jednom místě. Do studie byli započítaní nejen milionáři, stomilionáři či miliardáři žijící v jednom městě, ale důraz se kladl i na globální a realitní význam daných lokalít.
27.5.2023
Také toto léto se můžete těšit na množství akcí nebo novinek, které spolu s obrovským přírodním potenciálem, kulturním bohatstvím a kvalitou poskytovaných služeb zaručí, že region Horehroní se stane pro turisty oblíbenou dovolenkovou destinací.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 1. 6. 2023
svátek:Laura
dnes:
čtvrtek 1.6.
14 °C
zítra:
pátek 2.6.
16 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X