www.infoglobe.cz » Bolívie – Santa Cruz de la Sierra

Bolívie – Santa Cruz de la Sierra

Publikováno: 7.11.2016
Santa Cruz de la Sierra je největší město Bolívie a leží ve středovýchodní části země. Daleko od And se rozprostírá v rovině pouštní oblasti a zajímavostí na tomto městě je pohled na něj z ptačí perspektivy. Oválný půdorys tvoří čtyři obchvatové kruhy (anillos). Tyto kruhy spojují radiales – paprsky hlavních silnic, které jsou číslovány po směru hodinových ručiček a je jich 27. Město spíše připomíná rozlehlou vesnici, a to kvůli nižší zástavbě a klidnému životu. Ale je zde i pár noblesnějších uliček s drahými butiky. Nikdo nikam nepospíchá a místní lidé rádi posedí na lavičkách v centru a odpočívají, takže se dá říct, že jejich hodinky na rukou jsou spíše zdobným doplňkem.

park El Arenal

Když procházíme centrum města, které tvoří Plaza 24 de Septiembre, nepřijde mi Santa Cruz jako nějaký klenot. Avšak nějakou tu pozitivní energii vyzařuje. Samotné centrum je spíše nižší, takže si člověk nepřipadá příliš sevřený mezi stavbami. Vyšší stavbu zde představuje akorát cihlová bazilika San Lorenzo, jejíž dvě věže přesahují okolní stavby (jedna z věží slouží jako rozhledna a dá se navštívit). Uličky směřující od centra (např. Junín) se nesou v duchu noblesních butiků, kde se prodává značková móda, zlato a jiné luxusní zboží. Místní obyvatelé líně posedávají na lavičkách ve stínu stromů a hrají šachy nebo jen tak relaxují a koukají kolem. Ti, kteří nesedí na hlavním náměstí, si užívají v parku El Arenal, kde je jezírko s fontánou. Na malém ostrůvku je stavba s reliéfem (La gesta del Oriente Boliviano) bolivijského umělce Lorgia Vacy.

centrum Santa Cruz a šachová partie

V jedné historické budově v ulici Junín se nachází Muzeum historie, které je zdarma a věnuje se koloniální tematice nejen Santa Cruz, ale celé Bolívie i jejím původním obyvatelům Guaraní – původní indiánský kmen žijící v nížinatých oblastech Bolívie, hojně v Paraguayi a Brazílii. Jsou zde zvířecí masky, keramika a tinajas (nádoby na výrobu chicha – kukuřičného piva). Dále je tu sál věnovaný mapám Bolívie a celé Jižní Ameriky, jak se formovala v koloniálních a španělských dobách.

v muzeu historie   v muzeu historie 

V Santa Cruz najdeme stylovou zoologickou zahradu, která je plná především bolivijské fauny. A jelikož je Bolívie bohatá na biodiverzitu, jsou tady k vidění zvířata z pouští, hor i pralesů. Zblízka tak prvně spatřím mravenečníka nebo si pohladím lenochoda. Velcí a barevní papoušci a tukani mi létají nad hlavou a kapybary se pasou u přilehlého rybníka obývaného krokodýly a želvami. Prohlídka trvá asi 2 hodiny (pomalejší chůzí). Jsou tu také nandu, jaguáři, lamy, plazi, pavouci a několik druhů opic.

papoušci v santacruzské zoo   pásovec v zoo

V Santa Cruz je nejen zoo, ale i botanická zahrada. Upravovaná je však pouze přední část, což nevíme, tak se procházíme až do nitra samotné zahrady, která je opravdu velká. Je to spíše obrovský les ležící ladem, přes hodinu jej procházíme na konec a následně zpět. Dokonce v lese probudíme nějakého pána, co tady spí. Netuším, zda jde o zaměstnance, nebo bezdomovce, který tady přespává, či návštěvníka, co se tady ztratil minulý týden. Narazíme tady i na pár zvířat, především na opice na stromech a spoustu druhů ptáků. U malého jezírka, kam se vydáme kvůli pelikánům, natrefíme na asi třímetrové krokodýly. Ti už nejsou ani za plotem, ani za ničím, tak se k nim dá přiblížit na vzdálenost individuální odvahy.

krokodýl na břehu jezírka v botanické zahradě   v botanické zahradě – kaktusová část

Když řešíme na autobusovém terminálu odjezd ze Santa Cruz, odchytává nás před budovou pán oblečený jako běžný občan a žádá si naše pasy. To odmítáme, jelikož jsou zaznamenány případy s falešnými policisty a příslušníky cizinecké policie. Žádáme alespoň odznak či jiné ověření. Pán vytahuje pouze kartičku, kde je napsané něco jako „migracion“ s fotkou a jménem. Jelikož je všude hodně lidí, dáváme mu pasy, které prohlíží, a raději si ho držím u těla. Nevím, zda je to falešný strážník, či ne, ale ani neví, že máme mít nějaké výstupní papírky z Bolívie, které turista nesmí ztratit. Všímá si toho náhodně v druhém pasu, tak se rychle pídí i po tom předchozím. Pak jen kývne, já rychle přebírám pasy k sobě a on odchází pryč. Toto píšu jen jako upozornění, že se to může stát a turista by si měl dávat pozor. Když vypadá „policista“ hodně podezřele, je lepší s ním jít na policejní stanici, protože nikomu na ulici (byť má „průkaz“) nemusí turista doklady ukazovat.

na santacruzské tržnici   bazilika San Lorenzo

Santa Cruz je naše poslední město Bolívie. Bohužel se odtud do Paraguaye nedá dostat jinak než dlouhým nočním a denním přejezdem přes území ničeho. Vede přes vyprahlou, suchou a neúrodnou oblast Chaco. Nebo nám tady spíš není nikdo schopen říct, zda se dá do Paraguaye dostat ještě jinak. Na informacích nevědí, máme se zeptat dopravců. Autobusoví dopravci jsou v Bolívii asi nejulhanější lidi, ale nedá se nic dělat. Loučíme se se Santa Cruz – pěkným, drsným a posledním navštíveným městem v Bolívii a míříme raději rovnou do Asunciónu.

GPS: 17°46'50.4"S 63°10'25.4"W

 

Text a foto: Tomáš NovákDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Bolívie – Copacabana a Isla del Sol
Publikováno: 12.9.2016
První město v Bolívii, které navštíví cestovatel jedoucí pozemní cestou z Peru, je většinou Copacabana. Pokud ne, měl by určitě návštěvu zvážit. Když městu odpustíme povinný a zbytečný poplatek 2 BOB (1 BOB = cca 3,5 Kč), je Copacabana hezké a klidné místo k odpočinku, umocněné požitkem při pohledu na jezero Titicaca. Město je malé, což dodává tomuto malebnému jezernímu letovisku neuvěřitelné kouzlo a dá se zde dlouze procházet a vychutnávat si jej.

Paraguay – Asunción
Publikováno: 14.11.2016
Než dojedeme do města Asunción, musíme projet přes Gran Chaco. To se rozprostírá na území státu Argentina, Bolívie a Paraguay. V Paraguayi zabírá velkou část severního území, o které byla ve 30. letech 20. století vedena válka s Bolívií, kterou Paraguay vyhrála. Příčina byla v tom, že se obě strany mylně domnívaly, že se zde nachází ropné bohatství. Dnes je to jen suchá a vyprahlá rovina, řídce zarostlá pastvinami a stromy.

Turisty neprozkoumané země
Publikováno: 9.11.2020
Cestování se po současné pandemii určitě změní. Země, které byly dosud turisty opomíjené, se stanou ideálními destinacemi pro bezpečnou a klidnou dovolenou. Kanadský informační systém o cestujících ETA sestavil žebříček ze 170 zemí, které jsou z pohledu množství návštěvníků i hustoty obyvatelstva ty nejvhodnější.

Bolívie – La Paz
Publikováno: 26.9.2016
Na město La Paz jsem byl v Bolívii zvědavý asi nejvíc, protože mě vždy svou nezvykle vysokou polohou (pro metropole) lákal. Říkal jsem si, jak tam lidé v těch 3 600 metrech nad mořem vlastně žijí. Poté, co jsem v těchto výškách v Andách pobýval v Ekvádoru nebo Peru, jsem zjistil, že to tak složité není. Prostě si člověk zvykne. I tak je svou nadmořskou výškou La Paz raritou mezi světovými velkoměsty. Samotné město vypadá, jako by leželo v kráteru a po svazích kolem dokola jsou vystaveny domy z pálených cihel, což vypadá dosti uspořádaně. Z blízka je to však neuvěřitelný chaos uliček a rozestavěných domků. Dole v centru se pak tyčí vysoké budovy mezi historickými stavbami. Je to zajímavá všehochuť. Nad tím vším jezdí lanovky, které zde simulují nadzemku či metro. Je to nejrychlejší spoj z jednoho konce na druhý.

Bolívie – Národní park Torotoro
Publikováno: 3.10.2016
Nejrychlejší a nejjednodušší přejezd do vesnice Torotoro z La Pazu je nočním autobusem do Cochabamby, kde následně přestoupíte na colectivo (místní hromadná doprava). O tři čtvrtě na šest ráno bloudíme terminálem Cochabamby a zjišťujeme, ze kterého nástupiště jede nějaký spoj do vesnice Torotoro. Paní u informací je ještě rozespalejší než my, tak komunikace malinko vázne, avšak i tak z ní s přestávkami na zívání vyloudíme, že musíme na jiný terminál. Jediné spoje vyjíždějí v šest ráno, tak abychom si prý pospíšili. Toho využívá před budovou taxikář, který nám nabulíkuje, jak je místo odjezdu daleko a nadsadí si cenu. Ač neradi, kývneme panu taxikáři a jedeme s ním celé dvě minuty do vedlejší čtvrti, kde ještě panuje tma. Vysadí nás u garáže a lidem stojícím u dodávky nahlásí, že dovezl dva cizince. S úsměvem přebírá 15 BOB (55 Kč).

Bolívie – Samaipata
Publikováno: 31.10.2016
Kupování lístků na autobus v Bolívii je perfektní zážitek a zkouška nervů na obou stranách. Ve městě Sucre kupujeme lístky do vesnice Samaipata, která je směrem na Santa Cruz de la Sierra, což by mělo být naše poslední město v Bolívii. Ve vesnici Samaipata si chceme na chvilku oddychnout, protože v posledních dnech jsme víceméně létali v davech lidí.

Bolívie – Potosí
Publikováno: 17.10.2016
Cesta z Uyuni do města Potosí trvá pouze tři hodiny a nedívat se z okna by bylo hříchem. Od ploché pouštní oblasti se silnice zvedá a přejíždí se přes nevysoké, ale o to krásnější duhové hory. Stále má krajina pouštní charakter, oblast je dost vyprahlá a bez velké vegetace. Kolem cesty můžete ale zahlédnout lamy i nandu.

Bolívie – Sucre
Publikováno: 24.10.2016
Sucre je nejhezčí a koloniálně nejzachovalejší město Bolívie, které jsme na naší cestě navštívili. Je to také nejupravenější a nejčistší město v tomto státě. Tak nějak tady jde cítit ten řád a chuť lidí udržovat své město v uhlazeném stylu. Je elegantní a barevně jednoduché a místní jsou na to hrdí, když městem procházejí. Velikostně je podobné Potosí a žije zde necelých čtvrt milionu lidí. Od roku 1991 je právem zařazeno na seznam UNESCO.

Bolívie – Uyuni a solná pláň
Publikováno: 10.10.2016
Když na terminálu ve městě Cochabamba zjistíme, že se autobusové společnosti rozhodly stávkovat, trochu nám to naruší následující plány. V Bolívii stávky nejsou nic neobvyklého. Jsme tady druhý týden a už zažíváme druhou. Zaměstnanci i samotní obyvatelé tuto věc berou sportovně a nějak je to neznepokojuje. Bylo nám několikrát sděleno, že taková stávka bývá nejméně na tři dny. A poslední autobus z tohoto terminálu vyjíždí v 18.00, pak se stávkuje! Některé spoje byly přesunuty, jiné úplně vyškrtnuty. Stejně jako doprava do města Potosí, kam máme namířeno. Narychlo měníme plány a odjíždíme jediným a posledním autobusem do Uyuni.

Bolívie – vesnička Coroico
Publikováno: 19.9.2016
Ze slunné Copacabany jedeme přes bolivijskou metropoli La Paz rovnou do malé vesničky Coroico, kterou jsme cíleně vybrali k několikadennímu odpočinku v přírodě. Z La Pazu jede do této vesnice přímé colectivo (hromadná přeprava – dodávka) kolem tří hodin (cena 150 Kč). Z nadmořské výšky 3 600 m n. m. (La Paz) musíme vystoupat ještě o další výškový kilometr, abychom následně sestoupali serpentinami rovnou do oblasti Yungas (přechodová oblast mezi vysokohorskou krajinou And a nížinatými pralesy). Vede tudy i vyhlášená bolivijská atrakce „cesta smrti“, která je nyní jen turistickou podívanou. Od roku 2006 se jezdí po nové asfaltové cestě, a tak bahnitá „nejnebezpečnější cesta světa“, kde údajně ročně zahyne až 300 lidí, je využívána převážně jen pro sjezdy na kolech.


Souvisejicí fotogalerie

Bolívie – srdce Jižní Ameriky
Pro mnoho turistů není Bolívie při návštěvě Jižní Ameriky hlavním cílem, ale naštěstí ji náš auto...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Podzimní atmosféra

31. 8. – 31. 10. 2021
1. cena:
Knižní průvodce z vydavatelství Dajama
2. cena:
Obrazová publikace z vydavatelství CBS + mapa
3. cena:
Festivalový balíček Infofest 2021
1. cena redakce:
Krásný šperk od Zlatnictví MILI
2. cena redakce:
Dárková kazeta Vincentka + respirátory FFP2
3. cena redakce:
Vstupenka na ONLINE cestovatelskou besedu od Cestovatelská kina (jen pro SR)

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

27.10.2021
Přijďte si užít 80 prednášek, workshopy nebo filmy na cestovatelsko-outdoorový festival Obzory, a to už 13. a 14. listopadu 2021 probíhající na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze.
26.10.2021
K dlouhým sychravým podzimním večerům jednoznačně patří knihy stejně jako  největší knižní veletrh na Slovensku – Bibliotéka. Od 11. do 14. listopadu 2021 se po pandemické přestávce vrací do bratislavské Incheby.
23.10.2021
Rok 2021 byl Evropskou unií vyjmenovaný za Evropský rok železnic. Při této příležitosti se konaly (jú) víceré přeshraniční akce, workshopy i výstavy. Součástí roku železnic je i možnost získat bezplatnou železniční permanentku.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

TOP 5 MÍST na Ukrajině :

Ukrajina

Přinášíme vám městské tipy na výlety, které které stojí za to vidět.

 

Pripjať – město ruin a duchů

Lvov – chutě, vůně a tóny západní Ukrajiny

Kyjev – Starobylá metropole

Zakarpatská oblast – místní turistika

Užhorod – ráj prvorepublikové architektury

 

Pokud hledáte ještě více cestovatelsky atraktivních míst, tak se inspirujte ZDE.

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 28. 10. 2021
svátek:Státní svátek - Den vzniku samostatného československého státu (1918)

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X