www.infoglobe.cz » Bosna a Hercegovina – výlet na vodopády Kravica

Bosna a Hercegovina – výlet na vodopády Kravica

Publikováno: 24.7.2017
Následující ráno se z Mostaru vydáváme na místo, na které se asi těšíme nejvíc. Nachází se až téměř u chorvatských hranic a jedná se samozřejmě o překrásné vodopády Kravica.

Z Mostaru jedeme po hlavní silnici směrem do obce Žitomislić, kde se nachází krásný pravoslavný klášter z roku 1566. Klášter byl během válek opakovaně zničen, v roce 2002 byl ale zrekonstruován do své původní podoby. Ze Žitomisliće odbočujeme směrem na obec Čitluk. Mapa zde není úplně přesná, protože do Čitluku vjíždíme prakticky okamžitě po odbočení, avšak nás čeká ještě několikakilometrová cesta, než dorazíme do toho správného Čitluku. Projíždíme strmými serpentinami a nabízí se nám stále krásnější výhledy do okolní horské krajiny. Z Čitluku pokračujeme směrem na Ljubuški, ale kousek před obcí ještě odbočujeme. Ač mapa není úplně přesná, k orientaci nám skvěle slouží hnědé turistické ukazatele, které nás dovádějí zdárně až do cíle. Pokud vám čas dovolí, nabízí se možnost prodloužení cesty a prohlídky obce Ljubuški. Tato obec je známá pro své vinice. Vinné révě se zde kvůli přímořskému podnebí velice daří. Navštívit můžete i ruiny hradu Butorovice z přelomu 14. a 15. století.

výhledy při cestě do obce Čitluk

Před samotným vstupem do areálu s vodopády se nachází velké parkoviště, kde za osobní auto platíme dvě marky (cca 26 Kč) na celý den. Vstup k vodopádům pak stojí šest marek, ač náš průvodce zmiňuje, že má být zdarma. Je zde ale opravdu vidět, jak místní stále pracují, aby uvedli areál do turisticky příjemné podoby – byla zde vybudována nová turistická stezka až k vodopádům s občasnými vyhlídkovými místy, všude je dostatek čistých toalet, u vodopádů pak nacházíme i restaurace a kavárničky, nově zavedené vstupné je tedy rozhodně odpovídající. Stezkou scházíme k vodopádům přibližně 10 až 15 minut, ale lze využít i turistický vláček, který návštěvníky odveze tam i zpět.

cesta podél řeky Trebižat na Malou Kravicu   cesta podél řeky Trebižat na Malou Kravicu

Vodopády Kravice na řece Trebižat jsou vysoké 28 metrů a téměř 100 metrů široké. Jedná se o velmi populární turistické místo, které je hojně navštěvováno. Pod vodopády se nachází azurové jezírko s průzračně čistou vodou plnou rybek, kde je možné se koupat a doplavat přímo až k vodopádům. Ač je jezero velmi studené, v horkých letních měsících se jedná o příjemné osvěžení.

vodopády Kravica

vodopády Kravica

vodopády Kravica   vodopády Kravica

vodopády Kravica

Jelikož přijíždíme k vodopádům poměrně časně zrána, máme areál téměř celý pro sebe. Po desáté hodině se místo ale začíná rychle plnit turisty přijíždějícími zájezdovými autobusy, které vyrážejí okolo desáté z Mostaru. Pokud budete v Bosně a Hercegovině také cestovat autem, určitě by byla škoda ráno zaspat.

vodopády Kravica

Po vykoupání a občerstvení ještě vyrážíme k další části areálu, o které jsme původně ani netušili. Asi kilometr od hlavních vodopádů se totiž nacházejí vodopády menší – Mala Kravica. Vyšlapanou cestičkou podél dřevěných cedulí pokračujeme podél řeky Trebižat, až nacházíme prudké vodopádky mezi fíkovníky. Cestou se nabízí i možnost zapůjčení katamaránu. Z druhé strany stezky se pak dostáváme zpět k parkovišti a míjíme turistický vláček, který už na nás zdálky vesele troubí.

Mala Kravica   půjčovna katamaránů Mala Kravica

Pouhých pár kilometrů od vodopádů Kravica se nachází velice známý turistický bod. Jedná se o katolické poutní místo Medjugorje, město ležící v horách Bosny a Hercegoviny. Samotné město by nebylo ani tak ničím významné, kdyby se zde prý roku 1981 několikrát nezjevila Matka Boží na kopci Podbrdo. Obrovské množství poutníků přicházejících k tomuto místu každý rok proměnilo toto město v turistickou atrakci plnou hotelů. Jelikož je toto místo typické a hodnotné spíše pro návštěvu věřících, my se vydáváme do pro nás atraktivnějšího místa, tím je přírodní park Hutovo Blato.

pozůstatky války v okolí vodopádů Kravica

GPS: 43°09'21.4"N 17°36'26.4"E

Text a foto: Veronika SchubertováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Bosna a Hercegovina, Mostar – na vlastní pěst
Publikováno: 17.7.2017
V brzkých ranních hodinách vzlétáme z Bratislavy a míříme do přibližně tři čtvrtě hodiny vzdálené Tuzly – města na severu státu Bosna a Hercegovina. Trošku netradičně využíváme toto spojení z důvodu nízké ceny letenek, která se pohybuje pouze okolo 500 Kč za zpáteční cestu. Na bratislavském letišti jen dejte pozor, pasová kontrola probíhá „postaru“ i s elektronickými pasy, proto občas dochází ke značnému zdržení fronty, což vás může stát opravdu cenné minuty potřebné do uzavření gatu.

Bosna a Hercegovina – přírodní park Hutovo Blato a městečko Počitelj
Publikováno: 31.7.2017
Od vodopádů Kravica vyjíždíme směrem na obec Čapljina a dále pak na Stolac. K orientaci nám opět pomáhají hnědé turistické cedule podél silnice, které nás dovádějí prakticky až na místo. Po necelé půlhodině jízdy od vodopádů odbočujeme ještě před obcí Stolac na Karaotok Motel Park. Před tímto hotelem se nachází i kemp, venkovní restaurace s barem a informační centrum, kde zdejší pracovníci opravdu rádi poradí s výlety a snaží se návštěvníkům ve všem vyjít vstříc.

Bosna a Hercegovina, Blagaj – turecká atmosféra
Publikováno: 7.8.2017
Po návštěvě přírodního parku Hutovo Blato a městečka Počitelj se vydáváme po hlavní silnici blíže k Mostaru. Těsně před městem však odbočujeme vpravo a pokračujeme necelých 10 km podle turistických hnědých cedulí, které nás vedou až do městečka Blagaj. Město bylo roku 1466 dobyto Turky, což se značně promítlo ve zdejší architektuře.

Bosna a Hercegovina, přírodní park Blidinje a Jablanica – nekončící cesta, krásná příroda a trocha té historie
Publikováno: 14.8.2017
Z Mostaru vyrážíme v brzkých ranních hodinách po silnici E73 směrem na Sarajevo. Projíždíme mezi nádhernými horskými sceneriemi, až dorazíme do městečka Jablanica. Zde se plánujeme zdržet až později, a proto odbočujeme v pomezí centra vlevo a míříme hlouběji do horských masivů, z nichž některé se tyčí až do výšky přes 2 000 m n. m.

Bosna a Hercegovina, Sarajevo – hlavní město
Publikováno: 21.8.2017
Po návštěvě přírodního parku Blidinje a městečka Jablanica pokračujeme dále po hlavní silnici E73 směrem na severovýchod – do Sarajeva, hlavního města Bosny a Hercegoviny. Znovu projíždíme úsek nové dálnice, který má hned několik sjezdů na Sarajevo, proto je nutné se neukvapit a opravdu počkat na centrum, jinak by se jednalo o pěknou zajížďku.

Bosna a Hercegovina – vzpomínky na zimní olympijské hry a prohlídka Tuzly
Publikováno: 28.8.2017
Náš pobyt v Bosně a Hercegovině se blíží ke konci a zbývá bohužel už jen poslední den. Máme v plánu přejet ze Sarajeva do Tuzly, kde se nachází i naše odletové letiště, předtím si však ještě chceme udělat prohlídku města a trochu se osvěžit, protože nás čeká nejteplejší den celé dovolené. Avšak ještě je jedno místo v okolí Sarajeva, které prostě musíme vidět. Jedná se o zbytky bobové a sáňkařské dráhy ze XIV. zimních olympijských her konaných v roce 1984 (tehdy ještě oficiálně v Jugoslávii). Nachází se na pohoří Trebević směrem na jihovýchod od Sarajeva, konkrétně na hoře Jahorina. Během války došlo k obrovskému poškození dráhy a její okolí bylo i značně zaminováno. Nyní trosky dráhy slouží více méně už jen jako turistická atrakce, která sice připomíná olympiádu, ale spíše však hrůzy války.


Souvisejicí fotogalerie

Bosna a Hercegovina – evropská exotika
Rok od roku se Bosna stává navštěvovanější destinací. Najdete tu totiž krásnou přírodu, vodopády,...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Zapomenutá místa

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Ubytování pro 2 osoby na 2 noci se snídaní v penzionu Adélka Janské Lázně!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

3.8.2020
Karlovy Vary budou hostit 25. ročník karlovarského folklorního festivalu letos v září, o prodlouženém víkendu 3.–6. vystoupí folklorní soubory na různých scénách v regionu.
1.8.2020
Mělnické kulturní centrum Mekuc otevřelo na konci července v sadech u Masarykova kulturního domu (MKD) Relaxační art park pod heslem Mekuc v létě nespí. Denní programová kulturní nabídka poběží až do 2. září.
31.7.2020
Chcete vašim dětem dopřát výjimečný prázdninový výlet? Hledáte místo, kde by si mohly naplno vychutnávat dětské radosti a zažít něco nevšedního a obohacujícího? Nedaleko slovenských hranic se v malebné přírodní kulise na ploše 70 hektarů rozprostírá zámecký areál Schloss Hof, který se již brzy promění na jedno z nejpřitažlivějších míst pro rodiny s dětmi.

Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – KEŇA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 4. 8. 2020
svátek:Dominik
dnes:
úterý 4.8.
18 °C
zítra:
středa 5.8.
24 °C