www.infoglobe.cz » Brazílie, Manaus: Paříž Jižní Ameriky

Brazílie, Manaus: Paříž Jižní Ameriky

Publikováno: 19.11.2018
Manaus je hlavním městem státu Amazonas a je přirozeným výchozím místem pro návštěvníky toužící vidět amazonský prales. Má asi 1,5 milionu obyvatel a je mezinárodním přístavním místem. Počasí je zde horké a vlhké, průměrná roční teplota je 27 °C. Období dešťů je od prosince do května, zatímco období sucha od června do listopadu.

Město Manaus bylo založeno Portugalci v 17. století se strategickým cílem kolonizace oblasti Amazonky. První stavbou v historii Manaus byla pevnost Forte da Barra de São José, navržená Franciscem da Mota Falcãa a postavená s podporou domorodých kmenů v roce 1669. A tak bylo rozhodnuto, že tento rok bude považován za vznik města. V roce 1695 byla postavena kaple s názvem Nuestra Señora de la Concepción za účelem evangelizace velké indiánské komunity v regionu.

Manaus   Manaus

Název Manaus získalo město oficiálně 4. září 1856 a pochází od indiánského kmene Manaos, který tento region obýval. Mezi lety 1890 až 1920 prodělalo díky kaučukovému boomu svůj největší ekonomický rozkvět. Manaus se stalo městem s nejvyšší technologií v Brazílii. Mělo elektrické tramvaje, velké a přepychové budovy a stalo se prvním v zemi, kde bylo zavedeno pouliční osvětlení. Bohatí obchodníci si zde užívali svá luxusní sídla a snili o vybudování evropského města v amazonském pralese. V té době se mu dokonce přezdívalo Paříž Jižní Ameriky.

Palácio da Justiça   Palacete Provincial

Catedral Metropolitana de Manaus

Díky rozmachu získalo krásné budovy postavené z materiálů dovezených z Evropy a jedním z největších symbolů hospodářského boomu je divadlo Teatro Amazonas, kde se konala slavná evropská operní představení. Jeho stavba začala v roce 1882 a slavnostně otevřeno bylo 31. prosince 1896. Téměř všechny materiály použité při stavbě pocházely z Evropy, včetně dekorací, mramorových ozdob, světel a křišťálu. Pouze dřevo použité na podlahy a židle pocházelo z Bahia v Brazílii. Růžovou neoklasicistní fasádu doplňuje kopule, která je složena z 36 tisíc smaltových keramických destiček v barvách brazilské vlajky. Kapacita sálu je 700 lidí a divadlo Amazonas patří k jedněm z nejkrásnějších na světě.

Teatro Amazonas

Před divadlem, na náměstí San Sebastian (Praça São Sebastião), se nachází památník k „Otevření přístavů“ Monumento à Abertura dos Portos. Byl postaven na počest otevření přístavů a řek v Amazonii v roce 1866. Současný památník však není původní. Původní byl pouze obelisk zaznamenávající datum historické události, ovšem s příchodem bohatství z kaučuku byl vytvořen nový, slavnostnější monument (otevřený v roce 1900), který symbolizuje čtyři „kouty světa“: Asii, Ameriku, Afriku a Evropu. Všechny materiály na něj použité byly dovezeny z Evropy, zejména Itálie. Dlaždice na náměstí s vlnitými černobílými vzory symbolizují setkání řek Rio Negro a Solimões.

kostel a monument

U divadla se nachází také Palácio da Justiça, jedna z nejvýznamnějších budov města. Stavba paláce v neoklasicistním stylu byla dokončen v roce 1900 a má bohatý kulturní program – od uměleckých výstav, hudebních koncertů až po divadlo.

K nejstarším budovám ve městě patří Palacete Provincial z roku 1875. V tomto vládním paláci dnes sídlí pět muzeí uchovávajících řadu sbírek. Z kostelů ve městě si projdeme ještě Catedral Metropolitana de Manaus a neoklasickou budovu se středověkými prvky, kostel São Sebastião.

kostel São Sebastião

Za návštěvu rozhodně stojí městské tržiště v secesním stylu – Mercado Municipal Adolpho Lisboa, které bylo oficiálně otevřeno roku 1883. Je považováno za jedno z nejdůležitějších obchodních center s typickými produkty amazonského regionu a dá se zde nakoupit spousta suvenýrů.

Mercado Municipal Adolpho Lisboa   suvenýry

GPS: 3°08'22.7"S 60°01'20.6"W

Text a foto: Tomáš NovákDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Venezuela, Caracas – metropole na břehu Karibiku II.
Publikováno: 5.5.2023
V druhém díle našeho seriálu o Caracasu začneme tam, kde jsme minule skončili, a to u stanice metra Capitolio, která nás dostane na pohled k nejkrásnějším historickým budovám města.

Brazílie: Z Uruguaye do Porto Alegre
Publikováno: 12.11.2018
Do Brazílie se dostáváme u hraničního města Chui. Přechod hranic do Brazílie je úplně bez problémů, skoro nikdo tu není, dostaneme jen razítko a jdeme stopovat. Na stopování je nejtěžší domluvit se brazilskou portugalštinou, tak si pomáháme angličtinou. Hlavní cesta z města Chui ke městu Rio Grande vede kolem velkých lagun a mokřadů, takže kolem cesty vidíme spoustu ptáků a kapybar, dokonce i krokodýly.

Brazílie, Amazonie – cesta do pralesa
Publikováno: 26.11.2018
Na amazonský prales jsme byli obzvláště zvědaví. Stihli jsme si jej prohlédnout už ze shora, a to když jsme přes půl hodiny kroužili nad letištěm kvůli silnému dešti a nemohli jsme přistát.

Brazílie, Rio de Janeiro – divoký karneval a krásné pláže
Publikováno: 24.8.2021
Pohled na město Rio de Janeiro nabízí jedinečnou kombinaci města a divoké přírody. Jednoduché domky i mrakodrapy orámované skalními útvary na kopcích, bílé pláže a modré moře s tropickými lesy v pozadí, to vše je Rio de Janeiro. A k tomu cestovní ruch povzbudí každoroční karnevalové průvody samby, na které se přijede podívat až 700 tisíc turistů.

Brazílie, Rio de Janeiro – divoký karneval a krásné pláže II
Publikováno: 31.8.2021
Město je rozděleno do několika čtvrtí, my si v centru procházíme ty nejznámější a snadno dostupné metrem či autobusem. Čtvrtě Botofago a Flamengo byly prvními oblastmi v jižní zóně, které byly obývány rezidenty. Botofago bylo pojmenováno podle jednoho z prvních obyvatel João Pereira de Souza Botafogo. Je zde mnoho muzeí, divadel a kin, ale také pestrý noční život. Čtvrť Flamengo naproti tomu je klidnější s velkými koloniálními a bytovými domy.

Brazílie, Paraty – bez aut
Publikováno: 17.12.2018
Paraty je krásné historické město, které se nachází na břehu Atlantiku. Od svého počátku je jedinečné, protože stále zůstává téměř jako v sedmnáctém století. Pro zachování této autentické atmosféry jsou zde zakázány automobily, což z něj dělá zvláštní místo pro procházky a poznávání.


Souvisejicí fotogalerie

Brazílie – temperamentní kráska Jižní Ameriky
Nejlidnatější stát Jižní Ameriky nabízí množství turistických atraktivit. Přírodní skvosty jako A...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Z lásky

15. 4. – 30. 6. 2023
1. cena:
Láskyplný balíček
2. cena:
Láskyplný balíček
3. cena:
Láskyplný balíček
1. cena redakce:
Láskyplný balíček
2. cena redakce:
Láskyplný balíček
3. cena redakce:
Láskyplný balíček

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

27.5.2023
Také toto léto se můžete těšit na množství akcí nebo novinek, které spolu s obrovským přírodním potenciálem, kulturním bohatstvím a kvalitou poskytovaných služeb zaručí, že region Horehroní se stane pro turisty oblíbenou dovolenkovou destinací.
24.5.2023
Nenechte si ujít tradiční noční výstup na hrad Bezděz v sobotu 27. května od 19-té hodiny. Čeká na vás bohatý doprovodný program, ukončený fantastickou ohňovou šou.
23.5.2023
Více než půl milionu cestovatelů ze 178 zemí hlasovalo za evropské destinace roku 2023, ze kterých bylo 20 oceněných titulem "Best European Destinations 2023". První místo získala Varšava, která je podle hodnocení krásná, přátelská, zelená a s otevřeným myšlením. Jaké destinace následovaly, se dozvíte v následujících řádcích.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 30. 5. 2023
svátek:Ferdinand
dnes:
úterý 30.5.
14 °C
zítra:
středa 31.5.
12 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X