www.infoglobe.cz » Brazílie, Manaus: Paříž Jižní Ameriky

Brazílie, Manaus: Paříž Jižní Ameriky

Publikováno: 19.11.2018
Manaus je hlavním městem státu Amazonas a je přirozeným výchozím místem pro návštěvníky toužící vidět amazonský prales. Má asi 1,5 milionu obyvatel a je mezinárodním přístavním místem. Počasí je zde horké a vlhké, průměrná roční teplota je 27 °C. Období dešťů je od prosince do května, zatímco období sucha od června do listopadu.

Město Manaus bylo založeno Portugalci v 17. století se strategickým cílem kolonizace oblasti Amazonky. První stavbou v historii Manaus byla pevnost Forte da Barra de São José, navržená Franciscem da Mota Falcãa a postavená s podporou domorodých kmenů v roce 1669. A tak bylo rozhodnuto, že tento rok bude považován za vznik města. V roce 1695 byla postavena kaple s názvem Nuestra Señora de la Concepción za účelem evangelizace velké indiánské komunity v regionu.

Manaus   Manaus

Název Manaus získalo město oficiálně 4. září 1856 a pochází od indiánského kmene Manaos, který tento region obýval. Mezi lety 1890 až 1920 prodělalo díky kaučukovému boomu svůj největší ekonomický rozkvět. Manaus se stalo městem s nejvyšší technologií v Brazílii. Mělo elektrické tramvaje, velké a přepychové budovy a stalo se prvním v zemi, kde bylo zavedeno pouliční osvětlení. Bohatí obchodníci si zde užívali svá luxusní sídla a snili o vybudování evropského města v amazonském pralese. V té době se mu dokonce přezdívalo Paříž Jižní Ameriky.

Palácio da Justiça   Palacete Provincial

Catedral Metropolitana de Manaus

Díky rozmachu získalo krásné budovy postavené z materiálů dovezených z Evropy a jedním z největších symbolů hospodářského boomu je divadlo Teatro Amazonas, kde se konala slavná evropská operní představení. Jeho stavba začala v roce 1882 a slavnostně otevřeno bylo 31. prosince 1896. Téměř všechny materiály použité při stavbě pocházely z Evropy, včetně dekorací, mramorových ozdob, světel a křišťálu. Pouze dřevo použité na podlahy a židle pocházelo z Bahia v Brazílii. Růžovou neoklasicistní fasádu doplňuje kopule, která je složena z 36 tisíc smaltových keramických destiček v barvách brazilské vlajky. Kapacita sálu je 700 lidí a divadlo Amazonas patří k jedněm z nejkrásnějších na světě.

Teatro Amazonas

Před divadlem, na náměstí San Sebastian (Praça São Sebastião), se nachází památník k „Otevření přístavů“ Monumento à Abertura dos Portos. Byl postaven na počest otevření přístavů a řek v Amazonii v roce 1866. Současný památník však není původní. Původní byl pouze obelisk zaznamenávající datum historické události, ovšem s příchodem bohatství z kaučuku byl vytvořen nový, slavnostnější monument (otevřený v roce 1900), který symbolizuje čtyři „kouty světa“: Asii, Ameriku, Afriku a Evropu. Všechny materiály na něj použité byly dovezeny z Evropy, zejména Itálie. Dlaždice na náměstí s vlnitými černobílými vzory symbolizují setkání řek Rio Negro a Solimões.

kostel a monument

U divadla se nachází také Palácio da Justiça, jedna z nejvýznamnějších budov města. Stavba paláce v neoklasicistním stylu byla dokončen v roce 1900 a má bohatý kulturní program – od uměleckých výstav, hudebních koncertů až po divadlo.

K nejstarším budovám ve městě patří Palacete Provincial z roku 1875. V tomto vládním paláci dnes sídlí pět muzeí uchovávajících řadu sbírek. Z kostelů ve městě si projdeme ještě Catedral Metropolitana de Manaus a neoklasickou budovu se středověkými prvky, kostel São Sebastião.

kostel São Sebastião

Za návštěvu rozhodně stojí městské tržiště v secesním stylu – Mercado Municipal Adolpho Lisboa, které bylo oficiálně otevřeno roku 1883. Je považováno za jedno z nejdůležitějších obchodních center s typickými produkty amazonského regionu a dá se zde nakoupit spousta suvenýrů.

Mercado Municipal Adolpho Lisboa   suvenýry

GPS: 3°08'22.7"S 60°01'20.6"W

Text a foto: Tomáš NovákDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Brazílie: Z Uruguaye do Porto Alegre
Publikováno: 12.11.2018
Do Brazílie se dostáváme u hraničního města Chui. Přechod hranic do Brazílie je úplně bez problémů, skoro nikdo tu není, dostaneme jen razítko a jdeme stopovat. Na stopování je nejtěžší domluvit se brazilskou portugalštinou, tak si pomáháme angličtinou. Hlavní cesta z města Chui ke městu Rio Grande vede kolem velkých lagun a mokřadů, takže kolem cesty vidíme spoustu ptáků a kapybar, dokonce i krokodýly.

Brazílie, Amazonie – cesta do pralesa
Publikováno: 26.11.2018
Na amazonský prales jsme byli obzvláště zvědaví. Stihli jsme si jej prohlédnout už ze shora, a to když jsme přes půl hodiny kroužili nad letištěm kvůli silnému dešti a nemohli jsme přistát.

Brazílie, Rio de Janeiro – divoký karneval a krásné pláže
Publikováno: 24.8.2021
Pohled na město Rio de Janeiro nabízí jedinečnou kombinaci města a divoké přírody. Jednoduché domky i mrakodrapy orámované skalními útvary na kopcích, bílé pláže a modré moře s tropickými lesy v pozadí, to vše je Rio de Janeiro. A k tomu cestovní ruch povzbudí každoroční karnevalové průvody samby, na které se přijede podívat až 700 tisíc turistů.

Brazílie, Rio de Janeiro – divoký karneval a krásné pláže II
Publikováno: 31.8.2021
Město je rozděleno do několika čtvrtí, my si v centru procházíme ty nejznámější a snadno dostupné metrem či autobusem. Čtvrtě Botofago a Flamengo byly prvními oblastmi v jižní zóně, které byly obývány rezidenty. Botofago bylo pojmenováno podle jednoho z prvních obyvatel João Pereira de Souza Botafogo. Je zde mnoho muzeí, divadel a kin, ale také pestrý noční život. Čtvrť Flamengo naproti tomu je klidnější s velkými koloniálními a bytovými domy.

Brazílie, Paraty – bez aut
Publikováno: 17.12.2018
Paraty je krásné historické město, které se nachází na břehu Atlantiku. Od svého počátku je jedinečné, protože stále zůstává téměř jako v sedmnáctém století. Pro zachování této autentické atmosféry jsou zde zakázány automobily, což z něj dělá zvláštní místo pro procházky a poznávání.


Souvisejicí fotogalerie

Brazílie – temperamentní kráska Jižní Ameriky
Nejlidnatější stát Jižní Ameriky nabízí množství turistických atraktivit. Přírodní skvosty jako A...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Mrazivý den

1. 1. – 28. 2. 2022
1. cena:
Zimní balíček pro potěšení těla i duše
1. cena redakce:
Zimní balíček pro potěšení těla i duše
2. cena redakce:
Zimní balíček pro potěšení těla i duše
3. cena redakce:
Zimní balíček pro potěšení těla i duše

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

31.12.2021
Už nás dělí jen pár hodin od nového roku 2022, ale díky datumové hranici se vítání na ostrovech Kiribati a Samoa odehraje již o 11té hodině našeho středoevropského času, zatím co neosídlený Bakerův a Howlandův ostrov ho uvítají jako poslední, a to o 13-té hodině následujícího dne (1.1. 2022).
23.12.2021
Vyhlídku s útulnou uvedli do provozu nad bývalým vlekem ve městě Svidník. Stavba v těžko přístupném terénu zpřístupnila jedinečný výhled z věže, nabízející panorama města Svidník od Pamětníka sovětské armády až po lesní komplex Osy.
22.12.2021
Najväčšia databáza leteckých fotografií celého Slovenska bola vytvorená za pomoci fondov EU a je dostupná aj verejnosti. Ako vianočný pozdrav môžete zaslať fotografiu svojej obce z neba, a to komukoľvek.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

TOP 5 MÍST v Itálii :

Itálie

Přinášíme vám městské tipy na výlety, které které stojí za to vidět.

 

Pisa – Campo Santo a skvosty města

Benátky – město mezi vodními kanály

Sardinie – Cagliari a jeho široké okolí

Neapol – hlavní město Kampánie a pizzy

Bari – přístavní městečko na pobřeží Jaderského moře

 

Pokud hledáte ještě více cestovatelsky atraktivních míst, tak se inspirujte ZDE.

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 19. 1. 2022
svátek:Doubravka

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X