Brazílie, Manaus: Paříž Jižní Ameriky

Město Manaus bylo založeno Portugalci v 17. století se strategickým cílem kolonizace oblasti Amazonky. První stavbou v historii Manaus byla pevnost Forte da Barra de São José, navržená Franciscem da Mota Falcãa a postavená s podporou domorodých kmenů v roce 1669. A tak bylo rozhodnuto, že tento rok bude považován za vznik města. V roce 1695 byla postavena kaple s názvem Nuestra Señora de la Concepción za účelem evangelizace velké indiánské komunity v regionu.
Název Manaus získalo město oficiálně 4. září 1856 a pochází od indiánského kmene Manaos, který tento region obýval. Mezi lety 1890 až 1920 prodělalo díky kaučukovému boomu svůj největší ekonomický rozkvět. Manaus se stalo městem s nejvyšší technologií v Brazílii. Mělo elektrické tramvaje, velké a přepychové budovy a stalo se prvním v zemi, kde bylo zavedeno pouliční osvětlení. Bohatí obchodníci si zde užívali svá luxusní sídla a snili o vybudování evropského města v amazonském pralese. V té době se mu dokonce přezdívalo Paříž Jižní Ameriky.
Díky rozmachu získalo krásné budovy postavené z materiálů dovezených z Evropy a jedním z největších symbolů hospodářského boomu je divadlo Teatro Amazonas, kde se konala slavná evropská operní představení. Jeho stavba začala v roce 1882 a slavnostně otevřeno bylo 31. prosince 1896. Téměř všechny materiály použité při stavbě pocházely z Evropy, včetně dekorací, mramorových ozdob, světel a křišťálu. Pouze dřevo použité na podlahy a židle pocházelo z Bahia v Brazílii. Růžovou neoklasicistní fasádu doplňuje kopule, která je složena z 36 tisíc smaltových keramických destiček v barvách brazilské vlajky. Kapacita sálu je 700 lidí a divadlo Amazonas patří k jedněm z nejkrásnějších na světě.
Před divadlem, na náměstí San Sebastian (Praça São Sebastião), se nachází památník k „Otevření přístavů“ Monumento à Abertura dos Portos. Byl postaven na počest otevření přístavů a řek v Amazonii v roce 1866. Současný památník však není původní. Původní byl pouze obelisk zaznamenávající datum historické události, ovšem s příchodem bohatství z kaučuku byl vytvořen nový, slavnostnější monument (otevřený v roce 1900), který symbolizuje čtyři „kouty světa“: Asii, Ameriku, Afriku a Evropu. Všechny materiály na něj použité byly dovezeny z Evropy, zejména Itálie. Dlaždice na náměstí s vlnitými černobílými vzory symbolizují setkání řek Rio Negro a Solimões.
U divadla se nachází také Palácio da Justiça, jedna z nejvýznamnějších budov města. Stavba paláce v neoklasicistním stylu byla dokončen v roce 1900 a má bohatý kulturní program – od uměleckých výstav, hudebních koncertů až po divadlo.
K nejstarším budovám ve městě patří Palacete Provincial z roku 1875. V tomto vládním paláci dnes sídlí pět muzeí uchovávajících řadu sbírek. Z kostelů ve městě si projdeme ještě Catedral Metropolitana de Manaus a neoklasickou budovu se středověkými prvky, kostel São Sebastião.
Za návštěvu rozhodně stojí městské tržiště v secesním stylu – Mercado Municipal Adolpho Lisboa, které bylo oficiálně otevřeno roku 1883. Je považováno za jedno z nejdůležitějších obchodních center s typickými produkty amazonského regionu a dá se zde nakoupit spousta suvenýrů.
Text a foto: Tomáš Novák
Diskuze u článku (0) |
Vložit nový příspěvek
Souvisejicí články

Venezuela, Caracas – metropole na břehu Karibiku II.

Brazílie: Z Uruguaye do Porto Alegre

Brazílie, Amazonie – cesta do pralesa

Brazílie, Rio de Janeiro – divoký karneval a krásné pláže

Brazílie, Rio de Janeiro – divoký karneval a krásné pláže II

Brazílie, Paraty – bez aut
Souvisejicí fotogalerie

Brazílie – temperamentní kráska Jižní Ameriky
Lokace:
