www.infoglobe.cz » Brazílie, Paraty – bez aut

Brazílie, Paraty – bez aut

Publikováno: 17.12.2018
Paraty je krásné historické město, které se nachází na břehu Atlantiku. Od svého počátku je jedinečné, protože stále zůstává téměř jako v sedmnáctém století. Pro zachování této autentické atmosféry jsou zde zakázány automobily, což z něj dělá zvláštní místo pro procházky a poznávání.

Vesnice byla založena v roce 1667 okolo kostela Nossa Senhora dos Remedios. Paraty mělo tehdy ekonomický význam díky cukrové třtině. Jméno „Paraty“ bylo v určité době synonymem pro velmi dobrý rum z cukrové třtiny. V 18. století byl přístav Paraty důležitým odbytem pro zlato a vzácné kameny z oblasti Minas Gerais, které měly být dopravovány do Portugalska. Neustálé útoky pirátů, kteří se ukrývali na plážích, vedly k ukončení této zlaté cesty a velké hospodářské izolaci města. Po otevření silnic v sedmdesátých letech se město stalo atraktivním místem pro brazilské i mezinárodní turisty.

Paraty

Paraty   Paraty

Výstavba domů a ulic ve městě byla jasně plánována a musely být postaveny od východu k západu a ze severu na jih. Všechny výstavby byly regulovány zákonem, kdo je nedodržel, mohl zaplatit pokutu či jít do vězení. Většina ulic historického centra má dvě jména, jedno oficiální a druhé podle tradice.

Igreja de Santa Rita   Igreja do Rosário e São Benedito

Z památek v centru zmíníme např. kostel Igreja de Santa Rita postavený v roce 1722 s prvky barokního stylu, který v současnosti slouží jako muzeum. Stavba kostela Igreja do Rosário e São Benedito začala v roce 1725 a kostel byl určen pro otroky, kteří pomohli při jeho výstavbě. Přestavěn byl v roce 1757 a je to jediný kostel v Paraty, který si zachovává své původní zlacené oltáře od počátku minulého století. Ve městě jsou ještě další dva kostely – Nossa Senhora das Dores a Igreja Matriz Nossa Senhora dos Remédios.

Nossa Senhora das Dores   Igreja Matriz Nossa Senhora dos Remédios

Kromě procházení uliček města a nakupování suvenýrů je velice hezkým místem i přístav a k tomu možnost zaplatit si výletní plavbu a prohlédnout si okolní ostrovy a pláže. Výlet opravdu stojí za to, pokud je hezké počasí, jen pozor, že při jízdě na lodi vám může být zima.

výlet na moře

Místní pláž Praia do Jabaquara není příliš hezká a na koupání nám přišla spíš jak bahnitý rybník. Vydali jsme se proto autobusem do Trindade, což je jedno z nejoblíbenějších zdejších míst na koupání. Obec Trindade si získala pozornost v 60. letech jako oblíbené místo pro scházení mladých lidí. Od té doby vzrůstal zájem turistů. Oblast je ale velmi rušná a v noci to tady žije. Zamíříme na pláž Cachadaço, nejvíc nás však zajímá „přírodní koupaliště“ Piscina do Cachadaço, ke kterému se jdeme podívat. Bohužel je zrovna víkend, proudí sem davy lidí, a když tam dojdeme, je zde přeplněno. Brazilci si navíc umí užívat, takže s sebou tahají i chladící lednice a basy piv.

pláže Trindade   Piscina

Paraty je jedno z nejhezčích koloniálních měst, které jsme na naší roční cestě navštívili. Pro odpočinek a nakoupení suvenýrů před cestou domů je to ideální místo. Autobusem se vydáváme do São Paula na letiště, odkud nás čeká dlouhý let zpátky do Česka.

GPS: 23°13'07.7"S 44°42'46.9"W

 

Text a foto:Tomáš NovákDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Brazílie, Amazonie – cesta do pralesa
Publikováno: 26.11.2018
Na amazonský prales jsme byli obzvláště zvědaví. Stihli jsme si jej prohlédnout už ze shora, a to když jsme přes půl hodiny kroužili nad letištěm kvůli silnému dešti a nemohli jsme přistát.

Brazílie, Rio de Janeiro – divoký karneval a krásné pláže II
Publikováno: 10.12.2018
Město je rozděleno do několika čtvrtí, my si v centru procházíme ty nejznámější a snadno dostupné metrem či autobusem. Čtvrtě Botofago a Flamengo byly prvními oblastmi v jižní zóně, které byly obývány rezidenty. Botofago bylo pojmenováno podle jednoho z prvních obyvatel João Pereira de Souza Botafogo. Je zde mnoho muzeí, divadel a kin, ale také pestrý noční život. Čtvrť Flamengo naproti tomu je klidnější s velkými koloniálními a bytovými domy.

Brazílie, Manaus: Paříž Jižní Ameriky
Publikováno: 19.11.2018
Manaus je hlavním městem státu Amazonas a je přirozeným výchozím místem pro návštěvníky toužící vidět amazonský prales. Má asi 1,5 milionu obyvatel a je mezinárodním přístavním místem. Počasí je zde horké a vlhké, průměrná roční teplota je 27 °C. Období dešťů je od prosince do května, zatímco období sucha od června do listopadu.

Brazílie, Rio de Janeiro – divoký karneval a krásné pláže
Publikováno: 3.12.2018
Pohled na město Rio de Janeiro nabízí jedinečnou kombinaci města a divoké přírody. Jednoduché domky i mrakodrapy orámované skalními útvary na kopcích, bílé pláže a modré moře s tropickými lesy v pozadí, to vše je Rio de Janeiro. A k tomu cestovní ruch povzbudí každoroční karnevalové průvody samby, na které se přijede podívat až 700 tisíc turistů.

Brazílie: Z Uruguaye do Porto Alegre
Publikováno: 12.11.2018
Do Brazílie se dostáváme u hraničního města Chui. Přechod hranic do Brazílie je úplně bez problémů, skoro nikdo tu není, dostaneme jen razítko a jdeme stopovat. Na stopování je nejtěžší domluvit se brazilskou portugalštinou, tak si pomáháme angličtinou. Hlavní cesta z města Chui ke městu Rio Grande vede kolem velkých lagun a mokřadů, takže kolem cesty vidíme spoustu ptáků a kapybar, dokonce i krokodýly.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Město mýma očima

1. 9. – 31. 10. 2019
1. cena:
2. cena:
Kniha Jak si užít cestování z Knižního klubu
1. cena redakce:
Hotel Jítravský Dvorec - voucher na noc v hotelovém apartmánu pro dva se vstupem do wellness!
2. cena redakce:
Centrum digitálních služeb MINO zhotoví výherci šitou fotoknihu A4 o 40 stranách!
3. cena redakce:
2 vstupenky na exkurzi do Velkopopovického pivovaru Kozel

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

19.9.2019
Ve dnech 21. a 22. září se na Letišti Leoše Janáčka v Ostravě odehrává hlavní program Dnů NATO a Dnů Vzdušných sil Armády České republiky. Devatenáctý ročník letecké a obranné show představí leteckou i pozemní techniku členských států Severoatlantické aliance.
18.9.2019
Všichni příznivci tokajského vína se mohou těšit na v pořadí již 16. ročník vinobraní, který se uskuteční v obci Čerhov 27. a 28. září.

17.9.2019
Tradiční festival vinařů, kvalitního vína a zábavy vás čeká ve dnech 20. až 22. září v centru Mělníka.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – KOSTARIKA, PANAMA, NIKARAGUA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 19. 9. 2019
svátek:Zita
dnes:
čtvrtek 19.9.
14 °C
zítra:
pátek 20.9.
15 °C