www.infoglobe.cz » Bulharsko: Kam na výšlap?

Bulharsko: Kam na výšlap?

Publikováno: 3.5.2021
Mnozí z nás jezdí do Bulharska na letní dovolenou. Hlavním důvodem je tedy moře, odpočinek a opalování. Bulharsko má ale vysoké hory, které jsou moc fajn na výšlapy a túry. Kam v Bulharsku za těmito výšlapy vyjet?

Bulharsko má různorodou krajinu, takže tu je mnoho míst, která stojí za návštěvu. Turisté nejčastěji vyhledávají pohoří Bansko, Rila, Pirin nebo Rodopy. Bulhaři obecně horské turistice moc neholdují, proto cestou potkáte spíše zahraniční turisty a ne místní. Doprava na dané místo není vždy snadná, někdy je třeba kombinovat autobus a vlak, přes letní sezonu spoje nejsou tak časté, jelikož do horských středisek se jezdí hlavně v zimě. Ale pokud se poptáte místních, rádi vám i přes jazykovou bariéru pomůžou najít tu správnou cestu nebo spoj.

bulharské hory

Bansko

Do Banska je možné se dostat ze Sofie nebo Plovdivu vlakem. Z Plovdivu jezdí postarší vlak, cesta sice trvá přes 7 hodin, ale je to zážitek! Jedete kolem hor a lesů, je to moc fajn podívaná a ani vám nepřijde, že jste na cestě 7 hodin. Bansko je moc hezké mestečko. Není zase tak turistické, takže ceny za ubytování a jídlo jsou velmi nízké oproti třeba hlavnímu městu. Je typické svými domy, které mají specifickou architekturu. Pokud v Bansku budete, určitě věnujte alespoň půl dne na prohlídku města a poté se vydejte do hor. Vede tu mnoho tras, ale doporučuji vyjít přímo na Vichren, což je nejvyšší hora pohoří Pirin. Cesta není nijak náročná, takže je vhodná i pro začátečníky nebo nesportovce. Na vrcholku vás čeká horská chata s možností zakoupení jídla nebo pití. A pokud vás tu hory a horská turistika omrzí, okolo je mnoho rybníků a lesů, které jsou moc fajn na procházku.

Historický vlak, který jezdí trasu Plovdiv–Bansko.

chata Demjanica   Na chatě Demjanica je možné občerstvení nebo i přespání ve vedlejších chatkách. Vše je postarší, avšak funkční.

Rila

Pohoří Rila se nachází kousek od hlavního města Sofie. Dost lákavý je jednodenní či dvoudenní výlet na Sedm rilských jezer. Pro výstup je nejvhodnější si zajet do města Sapareva Baňa, poté na Paničiště a odtud už je možné nastoupit na lanovku, která vás vyveze nahoru. Přes léto je to velmi oblíbená destinace, takže přes víkendy nebo svátky tu potkáte doslova kolony turistů. Jedná se o velmi jednoduchou trasu, kterou zvládnout i menší děti. S četnými přestávkami půjdete něco málo přes 2 hodinky a cestou možná potkáte koně nebo místní domácí zvířata. 
U jezer je možné i přespat v horských chatách nebo ve vlastním stanu.

pohoří Rila   Sedm rilských jezer

Pirin

Pirin je asi nejatraktivnějším bulharským pohořím, kam turisté jezdí úplně nejčastěji. Cesty jsou všude značené, takže se nemusíte bát, že se ztratíte. Všude následujte červenou turistickou značku a dojdete až k vrcholku k chatě Pirin. Ta je jako vytržená z historie, postarší, avšak udržovaná. Výhledy z pohoří jsou úžasné a dechberoucí! Cestou je dost možné, že potkáte místní lovce nebo myslivce. A myslím, že nikomu nebude vadit, pokud si postavíte stan a přespíte tu, právě naopak.

Todorin vrch, pohoří Pirin

Bulharsko je pro fanoušky horské turistiky jako dělané. Příroda neponičená, skoro všude je možné stanovat, ceny v horských chatách jsou velmi příznivé a dost často se stává, že na cestě nepotkáte skoro nikoho.

Kempování je v Bulharsku povoleno.

GPS: 41°37'27.5"N 23°32'55.2"E

Text: Martina Koşar

Foto: Martina Koşar, Ivelin Minkov, Lotroo~commonswiki, Cassini83, Cassini83 (2)Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Bulharsko – kuchyně, zvyky a tradice
Publikováno: 3.1.2019
Někdo teprve plánuje lyžovačku, někdo už vymýšlí, kam vyrazí v létě na dovolenou. My vám teď trochu představíme Bulharsko. Třeba bude i vaší cílovou destinací.

Bulharsko – letovisko Svatí Konstantin a Helena
Publikováno: 18.8.2018
Letovisko Svatí Konstantin a Helena (bulharsky Sveti Konstantin i Elena) je nejstarším bulharským letoviskem, které vzniklo v roce 1946. Město se nachází asi 10 km od Varny. O kousek dále je pak další známé přímořské letovisko – Zlaté Písky.

Bulharsko, Atanasovské jezero – podmanivé lázně
Publikováno: 16.10.2019
Cestování po Bulharsku završíme návštěvou přírodního skvostu v podobě Atanasovského jezera, které se nachází na severním okraji města Burgas a patří mezi nejrozsáhlejší zásobárny slané vody v zemi.

Bulharsko – mys Kaliakra a městečko Balčik
Publikováno: 1.9.2018
Okolí letoviska Svatí Konstantin a Helena si rozhodně zaslouží vaši pozornost. Podél pobřeží Černého moře vyrážíme severně a před městem Kavarna odbočujeme vlevo na slavný mys Kaliakra (Nos Kaliakra), který je nejdelším mysem v celém Bulharsku.

Bulharsko, Nesebar – starobylá perla Černého moře
Publikováno: 9.10.2019
Ze Slunečního pobřeží se vydáváme na návštěvu starobylého městečka Nesebar, které se rozprostírá na ostrově i pevnině a omývá ho Černé moře.

Bulharsko, Plovdiv – památky, kam se podíváš
Publikováno: 2.12.2020
Plovdiv, jakožto 2. největší město v Bulharsku, má historické centrum s krásnými uličkami, ale i moderní část, kde sídlí mnoho významných firem a kanceláří.

Bulharsko, Sluneční pobřeží – dovolenkový ráj
Publikováno: 2.10.2019
V nejbližších týdnech se vydáme na Balkánský poloostrov, přesněji do Bulharska. Tato evropská země dala světu mnoho vynálezů, pozoruhodných osobností, zpřístupnila mnoho krásných přírodních míst, architektonických skvostů i kulturních zvyklostí.

Bulharsko, Sofie – město plné kultury
Publikováno: 21.9.2020
Hlavní město Bulharska leží na úpatí pohoří Vitoša a poblíž srbských hranic. Sofie je největší město země a najdete tu mnoho míst, která stojí za návštěvu. Jedná se o kosmopolitní město, kde se koná spousty kulturních akcí po celý rok.

Bulharsko, Varna – na břehu Černého moře
Publikováno: 25.8.2018
Varna je třetím největším bulharským městem, leží na břehu Černého moře a nachází se zde největší bulharský přístav. Ve Varně je také menší letiště, kam se lze dostat z Prahy i Brna přímými lety za necelé dvě hodiny.

Bulharsko: Tipy na letní dovolenou
Publikováno: 26.4.2021
Letní sezona začíná v Bulharsku po polovině května a končí zhruba s koncem září. Takže už je ideální čas na plánování dovolené.

Bulharsko: Rilský klášter – nejposvátnější místo v zemi
Publikováno: 8.1.2018
Zima je v plném proudu, i když to zatím na nějakou sněhovou nadílku zrovna nevypadá. Hodně lidí už však přemýšlí, kam vyrazit na jaře či v létě. Máte-li rádi chození po památkách, přinášíme vám skvělý tip. Začněte tedy pomalu plánovat dovolenou v Bulharsku.


Souvisejicí fotogalerie

Bulharsko – balkánská dovolená
Stále ještě váháte, jestli letos vyrazit k moři? V Bulharsku pro nás nejsou žádná omezení, tak se...

Bulharsko, Burgas – krásné pláže, památky i lázně
Vydejte se s námi do východní části Bulharska k pobřeží Černého moře. Prostřednictvím následující...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Naučné procházky

30. 4. – 30. 6. 2021
1. cena:
Obrazová publikace z vydavatelství CBS
2. cena:
Sada vitamínů pro vaše zdraví + respirátory FFP2
3. cena:
Dobrodružné fantasy – Linda a klíč od Andary
1. cena redakce:
Dárková kazeta Vincentka + respirátory FFP2
2. cena redakce:
Exkluzivní kolekce mini dámských vůní VERSACE
3. cena redakce:
Knižní publikace Bratislava známa–neznáma z rodinného vydavatelství Dajama

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

19.6.2021
Stejně jako vloni podpoří hlavní město Praha cestovní ruch programem V Praze jako doma. A jak to funguje?
16.6.2021
Král Zikmund krátce po nástupu na uherský trůn musí zachránit svou manželku královnu Marii z chorvatského zajetí.  Vybíráním výkupného pověří svého věrného vévodu Stibora ze Stiboríc. Pomozte Stiborovi i vy. Vyrazte na čtyři jeho hrady Uhrovec, Beckov, Čachtice a Plavecký hrad. Razte Zikmundovy dukáty a osvoboďte královnu Marii ze zajetí.
15.6.2021
Sedačková lanová dráha Solisko Expres na Štrbském plese ve Vysokých Tatrách se stala první osobní lanovkou na Slovensku vybavenou speciálními ochrannými prvky, které by měly zabránit kolizím s prolétající ptactvem.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

TOP 5 MÍST na Slovensku:

TOP 5 MÍST na Slovensku

Přinášíme vám městské tipy na výlety, které které stojí za to vidět.

 

Martin - hlavní město kultury Slováků

Bratislava – malé velké město

Košice – unikátní metropole východního Slovenska

Banská Štiavnica: starobylá kráska v lůně přírody

Trenčín – majestátní hrad nad Váhem

 

Pokud hledáte ještě více cestovatelsky atraktivních míst, tak se inspirujte ZDE.

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 20. 6. 2021
svátek:Květa
dnes:
neděle 20.6.
32 °C
zítra:
pondělí 21.6.
31 °C