www.infoglobe.cz » Bulharsko – kuchyně, zvyky a tradice

Bulharsko – kuchyně, zvyky a tradice

Publikováno: 3.1.2019
Někdo teprve plánuje lyžovačku, někdo už vymýšlí, kam vyrazí v létě na dovolenou. My vám teď trochu představíme Bulharsko. Třeba bude i vaší cílovou destinací.

Bulharsko je nádherná země ležící na jihu Balkánského poloostrova. Přes léto je to cíl mnoha českých rodin, přes jaro a podzim dominují spíše poznávací zájezdy. Když pojedete na zájezd od cestovní kanceláře, pravé Bulharsko nezažijete, jelikož v hotelu s all inclusive toho ani moc zažít nelze. Přitom bulharská kultura, zvyky a kuchyně jsou skvělé!

Bulharsko, zdroj Pixabay

Některá slova jsou v Bulharštině dost podobná nebo stejná jako v češtině, spíše se ale bulharský jazyk podobá ruštině. Bulhaři jsou vstřícní, snaží se pomoci, jen jsou občas trošku líní a je třeba si o pomoc říct. Ale poté vám rádi poradí i přes jazykovou bariéru.

Čas se tu zase tolik neřeší. Pokud přijdete na schůzku nebo do práce o 15 minut později, nic se neděje. Městské autobusy nemají pevný jízdní řád, člověk čeká na zastávce a on nějaký autobus pojede. Lidé se tu nehoní za kariérou, ale spíše se snaží užívat si maličkostí a volného času s rodinou. Možná je to dáno i tím, že průměrný bulharský měsíční výdělek sotva pokryje výši nájemného, stravy a dopravy.

bulharské ženy na vesnicích se od těch českých moc neliší, zdroj Pixabay

Bulharská kuchyně

O bulharské kuchyni by se toho dalo napsat opravdu mnoho. Je takovou směsicí balkánského, řeckého a tureckého jídla. Proto tu potom dochází k typickým sporům, např., že musaka je bulharské jídlo, ale když ji ochutnáte třeba v Athénách, chutná a vypadá úplně stejně, každý národ si ji však přivlastňuje jako své národní jídlo. Obecně se bulharská kuchyně skládá hlavně z čerstvé zeleniny, masa a ryb. Bulhaři také dost používají koření a pálivé omáčky. Dalším významným rysem jsou polévky, které Bulhaři často mívají s pečivem jako hlavní chod. 

musaka, zdroj Pixabay

Ryby jsou v přímořských destinacích velmi časté. V úpravách ryb převažuje jednoduché grilování s kořením nebo smažení v těstíčku. Kromě restaurací je běžné spatřit ryby i na trzích nebo v rybím bistru. Chuťově jsou velmi zajímavé grundle, což jsou malé rybičky, které jsou obalené v mouce a poté osmažené na oleji.

U nás známý balkánský sýr je něco trošku jiného než opravdový balkánský sýr v Bulharsku. Pokud máte možnost, ochutnejte, chutná o mnoho lépe.

Bulharské tradice

Bulharsko je součástí Evropské unie i schengenského prostoru, na což jsou patřičně pyšní. Ale s podivem cestuje jen málo z nich. Mnoho mladých rodin nebo mužů cestuje za prací do střední a západní Evropy, ale na dovolenou moc nejezdí. A pokud už někam vyjedou, je to jen v rámci země.

festival růží v Kazanlaku je spojen s velkou oslavou celého města, do které jsou zapojeny místní školy, seniorské spolky, dětské kluby, dobrovolní hasiči atd.

Pokud zde chcete vyjádřit souhlas, musíte kývat hlavou ze strany na stranu. Toto gesto u nás ve střední Evropě znamená nesouhlas, v Bulharskuoslava národních hrdinů je to naopak. Nesouhlas potom vyjádříte jako náš souhlas, tedy kýváním hlavy seshora dolů. To je občas matoucí, jelikož člověk už má tyto zvyky naučené a zafixované.

Bulhaři mají mnoho svátků stejných jako my, ale mají také mnoho svých svátků, které jsou pro nás velmi zajímavé. Velikonoce se tu slaví o týden později, jelikož jsou pravoslavní.

Velmi mě zaujal svátek jara, který se nazývá jako Baba Marta. Jedná se o vítání jara 1. března, kdy jsou centra bulharských měst patřičně vyzdobena do bílé a červené barvy. Kavárny velmi často otevírají své venkovní posezení a vše se po zimě probouzí. Na ulicích a v obchodech můžete koupit tzv. marteničky, které mají podobu červenobílých náramků. V první polovině měsíce tedy můžete vidět, že někteří místní mají plnou ruku těchto náramků. Na vesnicích se tím zdobí třeba i domy a zahrady.

svátek lásky se v Bulharsku slaví o dost více než u nás   Valentýn na bulharských ulicích je opravdu záživným svátkem

Bulharsko hostí po celý rok mnoho kulturních akcí a festivalů. Např. v období okolo června se ve městě Kazanlak koná festival růží, což je velká událost. Na festivalu se prezentují různé výrobky z růží, které si můžete přímo koupit a probíhá k tomu i doprovodný program. Nakoupíte tu vše od kosmetiky, olejů až po marmeládu z růží či oblečení s motivem růže. V Plovdivu probíhá koncem jara Festival komorní hudby, v Burgasu zase Festival burgaských písní a v Bansku Mezinárodní jazzový festival.

Bulharskou kulturu můžete poznat jen tím, že se vydáte na výlet, zavítáte na nějakou kulturní akci či v restauraci vyzkoušíte tradiční místní pokrmy.

GPS: (letiště Burgas) 42°33'58.7"N 27°31'04.3"E

 

Text a foto: Martina KoşarDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Bulharsko, Sofie – město plné kultury
Publikováno: 21.9.2020
Hlavní město Bulharska leží na úpatí pohoří Vitoša a poblíž srbských hranic. Sofie je největší město země a najdete tu mnoho míst, která stojí za návštěvu. Jedná se o kosmopolitní město, kde se koná spousty kulturních akcí po celý rok.

Bulharsko: Nenáročná dovolená se vám určitě vyplatí
Publikováno: 29.3.2020
Bulharsko je pulzující krajina s úžasnou přírodou, starými památkami, vynikajícími plážovými a lyžařskými středisky, jakož i chutnou a rozmanitou kuchyní. Do Bulharska můžete přijet v létě i v zimě, ať už sem pojedete na dovolenou, nebo kvůli zlepšení zdraví. Doufáme, že nám situace zase brzy dovolí někam vyjet.

Bulharsko, Atanasovské jezero – podmanivé lázně
Publikováno: 16.10.2019
Cestování po Bulharsku završíme návštěvou přírodního skvostu v podobě Atanasovského jezera, které se nachází na severním okraji města Burgas a patří mezi nejrozsáhlejší zásobárny slané vody v zemi.

Bulharsko, Nesebar – starobylá perla Černého moře
Publikováno: 9.10.2019
Ze Slunečního pobřeží se vydáváme na návštěvu starobylého městečka Nesebar, které se rozprostírá na ostrově i pevnině a omývá ho Černé moře.

Bulharsko – letovisko Svatí Konstantin a Helena
Publikováno: 18.8.2018
Letovisko Svatí Konstantin a Helena (bulharsky Sveti Konstantin i Elena) je nejstarším bulharským letoviskem, které vzniklo v roce 1946. Město se nachází asi 10 km od Varny. O kousek dále je pak další známé přímořské letovisko – Zlaté Písky.

Bulharsko, Sluneční pobřeží – dovolenkový ráj
Publikováno: 2.10.2019
V nejbližších týdnech se vydáme na Balkánský poloostrov, přesněji do Bulharska. Tato evropská země dala světu mnoho vynálezů, pozoruhodných osobností, zpřístupnila mnoho krásných přírodních míst, architektonických skvostů i kulturních zvyklostí.

Bulharsko – mys Kaliakra a městečko Balčik
Publikováno: 1.9.2018
Okolí letoviska Svatí Konstantin a Helena si rozhodně zaslouží vaši pozornost. Podél pobřeží Černého moře vyrážíme severně a před městem Kavarna odbočujeme vlevo na slavný mys Kaliakra (Nos Kaliakra), který je nejdelším mysem v celém Bulharsku.

Bulharsko, Varna – na břehu Černého moře
Publikováno: 25.8.2018
Varna je třetím největším bulharským městem, leží na břehu Černého moře a nachází se zde největší bulharský přístav. Ve Varně je také menší letiště, kam se lze dostat z Prahy i Brna přímými lety za necelé dvě hodiny.

Bulharsko: Rilský klášter – nejposvátnější místo v zemi
Publikováno: 8.1.2018
Zima je v plném proudu, i když to zatím na nějakou sněhovou nadílku zrovna nevypadá. Hodně lidí už však přemýšlí, kam vyrazit na jaře či v létě. Máte-li rádi chození po památkách, přinášíme vám skvělý tip. Začněte tedy pomalu plánovat dovolenou v Bulharsku.

Bulharsko: křížem krážem
Publikováno: 18.5.2015
Bulharsko bylo za „socíku“ jednou z mála zemí, kam mohl cestovat každý. Většina těch, co toužili po dovolené u moře, toho také využila. Když se otevřely hranice, přestalo být pro nás atraktivní, ale teď se, stejně jako pachatelé, začínáme vracet na „místo činu“…

Bulharsko, Sozopol - výlet do starobylého města
Publikováno: 29.4.2015
Díky svým písečným plážím, krásné přírodě, dobrému jídlu a cenové dostupnosti je Bulharsko stále vyhledávanou destinací, hlavně rodinami s dětmi. Možností ubytování v Bulharsku je celá řada. Jednou z nejvyhledávanějších oblastí je jižní oblast v okolí Burgasu, kde se nachází letiště. Mezi nejoblíbenější letoviska patří Primorsko, Kiten nebo Carevo. Milovníkům historie by neměla určitě uniknout návštěva Sozopolu.

Bulharsko: Příjemné zážitky z dovolené
Publikováno: 4.5.2015
Všichni vaši známí již v Bulharsku byli a vy nevíte proč? Přemýšlíte nad tím, kam letos na dovolenou? Bulharsko je skvělý tip a my vám řekneme proč!


Souvisejicí fotogalerie

Bulharsko – balkánská dovolená
Stále ještě váháte, jestli letos vyrazit k moři? V Bulharsku pro nás nejsou žádná omezení, tak se...

Bulharsko, Burgas – krásné pláže, památky i lázně
Vydejte se s námi do východní části Bulharska k pobřeží Černého moře. Prostřednictvím následující...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Můj mazlíček

1. 9. – 31. 10. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold*** + 2 vstupenky na veletrh Stříbrné vánoční dny

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

23.10.2020
21. mezinárodní festival dokumentárních filmů – Jeden svět se uskuteční od 5. do 11. listopadu online!

21.10.2020
Zveme vás na návštěvu výjimečných turistických atrakcí, které se nacházejí v přírodě a potěší nejen dospělé, ale i děti. První z nich je největší dřevěný labyrint na Slovensku.
19.10.2020
Mezinárodní organizace Skytrax, zabývající se hodnocením letišť a leteckých společností, každoročně zveřejňuje žebříček těch nejlepších na světě. Avšak v souvislosti s koronavirem letos zveřejnila netradiční žebříček nejlepší hygieny letišť v rámci Evropy.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - KAZACHSTÁN, UZBEKISTÁN a TÁDŽIKISTÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 24. 10. 2020
svátek:Nina
dnes:
sobota 24.10.
13 °C
zítra:
neděle 25.10.
11 °C