www.infoglobe.cz » Bulharsko – mys Kaliakra a městečko Balčik

Bulharsko – mys Kaliakra a městečko Balčik

Publikováno: 1.9.2018
Okolí letoviska Svatí Konstantin a Helena si rozhodně zaslouží vaši pozornost. Podél pobřeží Černého moře vyrážíme severně a před městem Kavarna odbočujeme vlevo na slavný mys Kaliakra (Nos Kaliakra), který je nejdelším mysem v celém Bulharsku.

Vápencové skály mysu se tyčí ve výšce sedmdesát metrů nad mořem a jsou zbarveny červenofialovými vrstvami, což zapříčinil obsah železa. Je odsud krásná vyhlídka přes moře a při troše štěstí se zde brzy ráno a večer dají pozorovat delfíni a různé druhy ptáků, pro které mys slouží jako hnízdiště. Nacházejí se zde pozůstatky hradu ze čtrnáctého století, větrná elektrárna, vysílač, muzeum a restaurace. Oblast kolem mysu spadá do chráněné archeologické rezervace. Místo je také známé svou legendou, kdy po dobytí mysu Osmany se čtyřicet zdejších dívek jako projev odporu vrhlo ze strmých skal do moře. Vzaly si život, aby unikly zajetí. Dnes zde stojí k uctění jejich památky socha.

mys Kaliakra   mys Kaliakra

mys Kaliakra   mys Kaliakra

Po stejné trase se vracíme zpět do naší druhé cílové destinace, ale ještě před příjezdem do městečka Balčik se stavujeme v jedné z místních keramických dílen. Keramika se svým charakteristickým zdobením je pro Bulharsko spolu s růžemi a jejich speciálním bílým jogurtem velmi typická.

místní keramická dílna  výroba   místní keramická dílna

Městečko Balčik patří k těm nejkrásnějším, nachází se zde třetí největší bulharský přístav, ale návštěvníci sem jezdí obdivovat především známý hrad, který je obklopený botanickou zahradou. Nejdříve vstupujeme do nádherně rozkvetlých zahrad o rozloze 6.5 ha. Nachází se zde na 3 000 druhů rostlin z celého světa, zdejší kaktusová zahrada je dokonce druhou největší v Evropě. U pláže se pak nachází velký záhon růží, některé zdejší druhy slouží na výrobu růžového oleje. Ze zahrad je také nádherný výhled na moře a dá se jimi projít až k hradu.

kaktusová zahrada

botanická zahrada botanická zahrada botanická zahrada botanická zahrada

Cestou obdivujeme nejrůznější vodopády a architektonické prvky, zastavujeme se také na ochutnávku bulharských vín ve stylovém Queen´s Winery House. Nachází se také přímo v zahradách a vlastní největší sbírku bulharských vín (70 000 lahví). Velice dobře chutná například varenské ledové víno.

Balčik – botanická zahrada – kostel   botanická zahrada – výhledy

botanická zahrada   botanická zahrada

Hned za vinařstvím se již tyčí bělostný hrádek, který byl vystavěn v kombinaci maurských, antických, gotických a bulharských prvků pro rumunskou královnu Marii. Ta vyznávala bahaismus, který hlásá sjednocení náboženství, proto i její zámek je kombinací minaretu a ortodoxního kláštera. V zahradě kolem zámku se mimo jiné nachází křesťanský kostel převezený z Kréty a římské letní lázně.

hrad rumunské královny   hrad rumunské královny – interiér

Jedná se o opravdu příjemné zpestření relaxační dovolené a také o částečný únik ze stereotypních hotelových komplexů. I když jsou mys Kaliakra i městečko Balčik velmi turisticky proslulá místa, je opravdu osvěžující prozkoumat historické a přírodní krásy Bulharska.

GPS: (botanická zahrada) 43°24'15.2"N 28°08'42.7"E

 

Text a foto: Veronika SchubertováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Bulharsko, Sofie – město plné kultury
Publikováno: 21.9.2020
Hlavní město Bulharska leží na úpatí pohoří Vitoša a poblíž srbských hranic. Sofie je největší město země a najdete tu mnoho míst, která stojí za návštěvu. Jedná se o kosmopolitní město, kde se koná spousty kulturních akcí po celý rok.

Bulharsko: Nenáročná dovolená se vám určitě vyplatí
Publikováno: 29.3.2020
Bulharsko je pulzující krajina s úžasnou přírodou, starými památkami, vynikajícími plážovými a lyžařskými středisky, jakož i chutnou a rozmanitou kuchyní. Do Bulharska můžete přijet v létě i v zimě, ať už sem pojedete na dovolenou, nebo kvůli zlepšení zdraví. Doufáme, že nám situace zase brzy dovolí někam vyjet.

Bulharsko, Atanasovské jezero – podmanivé lázně
Publikováno: 16.10.2019
Cestování po Bulharsku završíme návštěvou přírodního skvostu v podobě Atanasovského jezera, které se nachází na severním okraji města Burgas a patří mezi nejrozsáhlejší zásobárny slané vody v zemi.

Bulharsko, Nesebar – starobylá perla Černého moře
Publikováno: 9.10.2019
Ze Slunečního pobřeží se vydáváme na návštěvu starobylého městečka Nesebar, které se rozprostírá na ostrově i pevnině a omývá ho Černé moře.

Bulharsko, Sluneční pobřeží – dovolenkový ráj
Publikováno: 2.10.2019
V nejbližších týdnech se vydáme na Balkánský poloostrov, přesněji do Bulharska. Tato evropská země dala světu mnoho vynálezů, pozoruhodných osobností, zpřístupnila mnoho krásných přírodních míst, architektonických skvostů i kulturních zvyklostí.

Bulharsko – kuchyně, zvyky a tradice
Publikováno: 3.1.2019
Někdo teprve plánuje lyžovačku, někdo už vymýšlí, kam vyrazí v létě na dovolenou. My vám teď trochu představíme Bulharsko. Třeba bude i vaší cílovou destinací.

Bulharsko – letovisko Svatí Konstantin a Helena
Publikováno: 18.8.2018
Letovisko Svatí Konstantin a Helena (bulharsky Sveti Konstantin i Elena) je nejstarším bulharským letoviskem, které vzniklo v roce 1946. Město se nachází asi 10 km od Varny. O kousek dále je pak další známé přímořské letovisko – Zlaté Písky.

Bulharsko, Varna – na břehu Černého moře
Publikováno: 25.8.2018
Varna je třetím největším bulharským městem, leží na břehu Černého moře a nachází se zde největší bulharský přístav. Ve Varně je také menší letiště, kam se lze dostat z Prahy i Brna přímými lety za necelé dvě hodiny.

Bulharsko, Sozopol - výlet do starobylého města
Publikováno: 29.4.2015
Díky svým písečným plážím, krásné přírodě, dobrému jídlu a cenové dostupnosti je Bulharsko stále vyhledávanou destinací, hlavně rodinami s dětmi. Možností ubytování v Bulharsku je celá řada. Jednou z nejvyhledávanějších oblastí je jižní oblast v okolí Burgasu, kde se nachází letiště. Mezi nejoblíbenější letoviska patří Primorsko, Kiten nebo Carevo. Milovníkům historie by neměla určitě uniknout návštěva Sozopolu.

Bulharsko: křížem krážem
Publikováno: 18.5.2015
Bulharsko bylo za „socíku“ jednou z mála zemí, kam mohl cestovat každý. Většina těch, co toužili po dovolené u moře, toho také využila. Když se otevřely hranice, přestalo být pro nás atraktivní, ale teď se, stejně jako pachatelé, začínáme vracet na „místo činu“…

Bulharsko: Příjemné zážitky z dovolené
Publikováno: 4.5.2015
Všichni vaši známí již v Bulharsku byli a vy nevíte proč? Přemýšlíte nad tím, kam letos na dovolenou? Bulharsko je skvělý tip a my vám řekneme proč!

Bulharsko: Rilský klášter – nejposvátnější místo v zemi
Publikováno: 8.1.2018
Zima je v plném proudu, i když to zatím na nějakou sněhovou nadílku zrovna nevypadá. Hodně lidí už však přemýšlí, kam vyrazit na jaře či v létě. Máte-li rádi chození po památkách, přinášíme vám skvělý tip. Začněte tedy pomalu plánovat dovolenou v Bulharsku.


Souvisejicí fotogalerie

Bulharsko – balkánská dovolená
Stále ještě váháte, jestli letos vyrazit k moři? V Bulharsku pro nás nejsou žádná omezení, tak se...

Bulharsko, Burgas – krásné pláže, památky i lázně
Vydejte se s námi do východní části Bulharska k pobřeží Černého moře. Prostřednictvím následující...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Můj mazlíček

1. 9. – 31. 10. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold*** + 2 vstupenky na veletrh Stříbrné vánoční dny

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

28.10.2020
15. ročník festivalu dobrodružných filmů Horyzonty se uskuteční 5. až 7. listopadu on-line. Kromě skvělých outdoorových filmů uvidíte i tzv. dotáčky, ve kterých promluví tvůrci a protagonisté některých promítnutých filmů.

26.10.2020
Pandemie koronaviru, která zasáhla celou Evropu, se nevyhnula ani organizaci Evropské noci vědců. V důsledku toho se poprvé od svého vzniku místo posledního zářijového pátku festival vědy v celé Evropě uskuteční 27. listopadu a ve změněném formátu.
23.10.2020
21. mezinárodní festival dokumentárních filmů – Jeden svět se uskuteční od 5. do 11. listopadu online!

Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - KAZACHSTÁN, UZBEKISTÁN a TÁDŽIKISTÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 28. 10. 2020
svátek:Státní svátek - Den vzniku samostatného československého státu (1918)
dnes:
středa 28.10.
10 °C
zítra:
čtvrtek 29.10.
8 °C