www.infoglobe.cz » Bulharsko, Nesebar – starobylá perla Černého moře

Bulharsko, Nesebar – starobylá perla Černého moře

Publikováno: 9.10.2019
Ze Slunečního pobřeží se vydáváme na návštěvu starobylého městečka Nesebar, které se rozprostírá na ostrově i pevnině a omývá ho Černé moře.

Město Nesebar založili starověcí Řekové z Megary (jedno z nejstarších měst v Řecku) přibližně v 6. století před Kristem na místě thráckého osídlení. Z dob starobylého národa Thráků pochází i původní název městečka Manebria, který byl odvozen od krále Menas. Název se postupně měnil až do současné podoby, která se oficiálně začala používat až v roce 1934. Z pohledu osídlení se jedná o jedno z nejstarších obydlí v Bulharsku. Dohromady se zde vystřídalo pět chronologických období urbanizace, a to již zmíněná Thrácká doba, řecká kolonie, římská vláda, raný křesťanský věk ve středověku a nakonec renesance.

Nesebar, Bulharsko

Každé z těchto období zanechalo ve městě svou stopu. V současnosti můžeme na jednom místě obdivovat nádherné architektonické dědictví východního pravoslavného světa přes raně křesťanské baziliky až po středověké kostely s křížovými kupolemi.

Nesebar, Bulharsko

Nesebar je vskutku starověkou perlou celé oblasti, což dokumentují četné památky soustředěné v převážné míře ve Starém městě na ostrově. Pocházejí z dob antiky (thrácké doby), středověku i začátku novověku. Zajímavostí je, že Nesebar byl zpočátku budován na ostrově, později (člověkem) spojený s pevninou a byl o něco větší než dnes. Z důvodu stoupající hladiny moře, byly však některé jeho části zatopené. Při návštěvě se proto podívejte i do moře, kde se vám možná poštěstí spatřit zatopené hradby.

Nesebar, Bulharsko

Nesebar, Bulharsko   Nesebar, Bulharsko

Více než 40 sakrálních památek, úchvatné opevnění, brány, věže, renesanční domy, dřevěný větrný mlýn před vstupem do města a v neposlední řadě četné kostely vás okouzlí svou nepopsatelnou atmosférou. Snad nejpozoruhodnější pamětihodností je kostel sv. Sofie z 5. až 6. století. Najdete zde i novodobé pozůstatky vojenských zařízení z druhé světové války, které měly chránit město před zkázou, ale naštěstí nikdy nebyly použity. Samozřejmě tu nechybí ani stánky s občerstvením, suvenýry, milé kavárničky či pohostinné taverny. Čas tu nehraje roli, proto se určitě zatoulejte do spleti uliček a objevujte tajemná zákoutí.

Nesebar, Bulharsko

Díky architektonické i kulturní unikátnosti bylo městečko v roce 1983 zařazeno na seznam světového dědictví UNESCO (Staré město). Avšak Nesebar nabízí i moderní tvář v pobřežní (pevninské) části města. Takzvaný Nový Nesebar se začal budovat v 50. letech 20. století a nabízí moderní čtvrtě plné obchodů, hotelů, restaurací a rezidenčních bytů. Celkově zde žije přibližně 13 tisíc obyvatel.

Nesebar, Bulharsko   Nesebar, Bulharsko

Nesebar, Bulharsko

O městečku vědí dokonce až v daleké Antarktidě (Jižní Shetlandské ostrovy), kde je po něm pojmenována 1,3 km široká propast ve východní části Livingstonského ostrova. Každopádně při návštěvě oblasti Burgas, resp. Slunečního pobřeží návštěvu jedinečného města dvou tváří určitě nevynechejte.

Nesebar, Bulharsko

Už za týden vás zavedeme do bahenních lázní u Atanasovských jezer.

GPS: 42°39'33.2"N 27°44'09.7"E

 

Text: Oskár Mažgút

Foto: Bibiána Mažgútová

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Novinky na letištích i mimo ně
Publikováno: 22.1.2020
Bratislavské letiště si letos pro cestující připravilo několik novinek. Snad tou nejlepší jsou pravidelné letecké linky na řecké ostrovy Korfu a Rhodos.

Bulharsko, Atanasovské jezero – podmanivé lázně
Publikováno: 16.10.2019
Cestování po Bulharsku završíme návštěvou přírodního skvostu v podobě Atanasovského jezera, které se nachází na severním okraji města Burgas a patří mezi nejrozsáhlejší zásobárny slané vody v zemi.

Bulharsko – kuchyně, zvyky a tradice
Publikováno: 3.1.2019
Někdo teprve plánuje lyžovačku, někdo už vymýšlí, kam vyrazí v létě na dovolenou. My vám teď trochu představíme Bulharsko. Třeba bude i vaší cílovou destinací.

Bulharsko, Sluneční pobřeží – dovolenkový ráj
Publikováno: 2.10.2019
V nejbližších týdnech se vydáme na Balkánský poloostrov, přesněji do Bulharska. Tato evropská země dala světu mnoho vynálezů, pozoruhodných osobností, zpřístupnila mnoho krásných přírodních míst, architektonických skvostů i kulturních zvyklostí.

Bulharsko – letovisko Svatí Konstantin a Helena
Publikováno: 18.8.2018
Letovisko Svatí Konstantin a Helena (bulharsky Sveti Konstantin i Elena) je nejstarším bulharským letoviskem, které vzniklo v roce 1946. Město se nachází asi 10 km od Varny. O kousek dále je pak další známé přímořské letovisko – Zlaté Písky.

Bulharsko – mys Kaliakra a městečko Balčik
Publikováno: 1.9.2018
Okolí letoviska Svatí Konstantin a Helena si rozhodně zaslouží vaši pozornost. Podél pobřeží Černého moře vyrážíme severně a před městem Kavarna odbočujeme vlevo na slavný mys Kaliakra (Nos Kaliakra), který je nejdelším mysem v celém Bulharsku.

Bulharsko, Sozopol - výlet do starobylého města
Publikováno: 29.4.2015
Díky svým písečným plážím, krásné přírodě, dobrému jídlu a cenové dostupnosti je Bulharsko stále vyhledávanou destinací, hlavně rodinami s dětmi. Možností ubytování v Bulharsku je celá řada. Jednou z nejvyhledávanějších oblastí je jižní oblast v okolí Burgasu, kde se nachází letiště. Mezi nejoblíbenější letoviska patří Primorsko, Kiten nebo Carevo. Milovníkům historie by neměla určitě uniknout návštěva Sozopolu.

Bulharsko, Varna – na břehu Černého moře
Publikováno: 25.8.2018
Varna je třetím největším bulharským městem, leží na břehu Černého moře a nachází se zde největší bulharský přístav. Ve Varně je také menší letiště, kam se lze dostat z Prahy i Brna přímými lety za necelé dvě hodiny.

Bulharsko: křížem krážem
Publikováno: 18.5.2015
Bulharsko bylo za „socíku“ jednou z mála zemí, kam mohl cestovat každý. Většina těch, co toužili po dovolené u moře, toho také využila. Když se otevřely hranice, přestalo být pro nás atraktivní, ale teď se, stejně jako pachatelé, začínáme vracet na „místo činu“…

Bulharsko: Příjemné zážitky z dovolené
Publikováno: 4.5.2015
Všichni vaši známí již v Bulharsku byli a vy nevíte proč? Přemýšlíte nad tím, kam letos na dovolenou? Bulharsko je skvělý tip a my vám řekneme proč!

Bulharsko: Rilský klášter – nejposvátnější místo v zemi
Publikováno: 8.1.2018
Zima je v plném proudu, i když to zatím na nějakou sněhovou nadílku zrovna nevypadá. Hodně lidí už však přemýšlí, kam vyrazit na jaře či v létě. Máte-li rádi chození po památkách, přinášíme vám skvělý tip. Začněte tedy pomalu plánovat dovolenou v Bulharsku.


Souvisejicí fotogalerie

Bulharsko, Burgas – krásné pláže, památky i lázně
Vydejte se s námi do východní části Bulharska k pobřeží Černého moře. Prostřednictvím následující...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Poezie všedního dne

1. 1. – 29. 2. 2020
1. cena:
Kniha Vltavské vyhlídky z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Výlety podél Sázavy z Knižního klubu
1. cena redakce:
Poukaz na 1 noc pro 2 osoby se vstupem do wellness v LH Hotelu Jana**** v Přerově!
2. cena redakce:
+ BONUS: každý vítěz obdrží dvojici vstupenek na veletrh FOR BIKES 2020!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

24.1.2020
Chtěli byste zažít splavování na raftech v zimě? Tak navštivte dnes nebo zítra malebnou obec Červený Kláštor, která leží v nádherné přírodě Pieninského národního parku.
23.1.2020
5. ročník závodu dvoučlenných týmů na saních rohačkách doplněný o speciální disciplíny spojené s historií Malé Úpy a jejími prvními osadníky se koná v sobotu 25. ledna od 10 hodin na sjezdovce U Kostela.
22.1.2020
Bratislavské letiště si letos pro cestující připravilo několik novinek. Snad tou nejlepší jsou pravidelné letecké linky na řecké ostrovy Korfu a Rhodos.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – RUSKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 24. 1. 2020
svátek:Milena
dnes:
pátek 24.1.
-1 °C
zítra:
sobota 25.1.
-2 °C