www.infoglobe.cz » Bulharsko, Nesebar – starobylá perla Černého moře

Bulharsko, Nesebar – starobylá perla Černého moře

Publikováno: 9.10.2019
Ze Slunečního pobřeží se vydáváme na návštěvu starobylého městečka Nesebar, které se rozprostírá na ostrově i pevnině a omývá ho Černé moře.

Město Nesebar založili starověcí Řekové z Megary (jedno z nejstarších měst v Řecku) přibližně v 6. století před Kristem na místě thráckého osídlení. Z dob starobylého národa Thráků pochází i původní název městečka Manebria, který byl odvozen od krále Menas. Název se postupně měnil až do současné podoby, která se oficiálně začala používat až v roce 1934. Z pohledu osídlení se jedná o jedno z nejstarších obydlí v Bulharsku. Dohromady se zde vystřídalo pět chronologických období urbanizace, a to již zmíněná Thrácká doba, řecká kolonie, římská vláda, raný křesťanský věk ve středověku a nakonec renesance.

Nesebar, Bulharsko

Každé z těchto období zanechalo ve městě svou stopu. V současnosti můžeme na jednom místě obdivovat nádherné architektonické dědictví východního pravoslavného světa přes raně křesťanské baziliky až po středověké kostely s křížovými kupolemi.

Nesebar, Bulharsko

Nesebar je vskutku starověkou perlou celé oblasti, což dokumentují četné památky soustředěné v převážné míře ve Starém městě na ostrově. Pocházejí z dob antiky (thrácké doby), středověku i začátku novověku. Zajímavostí je, že Nesebar byl zpočátku budován na ostrově, později (člověkem) spojený s pevninou a byl o něco větší než dnes. Z důvodu stoupající hladiny moře, byly však některé jeho části zatopené. Při návštěvě se proto podívejte i do moře, kde se vám možná poštěstí spatřit zatopené hradby.

Nesebar, Bulharsko

Nesebar, Bulharsko   Nesebar, Bulharsko

Více než 40 sakrálních památek, úchvatné opevnění, brány, věže, renesanční domy, dřevěný větrný mlýn před vstupem do města a v neposlední řadě četné kostely vás okouzlí svou nepopsatelnou atmosférou. Snad nejpozoruhodnější pamětihodností je kostel sv. Sofie z 5. až 6. století. Najdete zde i novodobé pozůstatky vojenských zařízení z druhé světové války, které měly chránit město před zkázou, ale naštěstí nikdy nebyly použity. Samozřejmě tu nechybí ani stánky s občerstvením, suvenýry, milé kavárničky či pohostinné taverny. Čas tu nehraje roli, proto se určitě zatoulejte do spleti uliček a objevujte tajemná zákoutí.

Nesebar, Bulharsko

Díky architektonické i kulturní unikátnosti bylo městečko v roce 1983 zařazeno na seznam světového dědictví UNESCO (Staré město). Avšak Nesebar nabízí i moderní tvář v pobřežní (pevninské) části města. Takzvaný Nový Nesebar se začal budovat v 50. letech 20. století a nabízí moderní čtvrtě plné obchodů, hotelů, restaurací a rezidenčních bytů. Celkově zde žije přibližně 13 tisíc obyvatel.

Nesebar, Bulharsko   Nesebar, Bulharsko

Nesebar, Bulharsko

O městečku vědí dokonce až v daleké Antarktidě (Jižní Shetlandské ostrovy), kde je po něm pojmenována 1,3 km široká propast ve východní části Livingstonského ostrova. Každopádně při návštěvě oblasti Burgas, resp. Slunečního pobřeží návštěvu jedinečného města dvou tváří určitě nevynechejte.

Nesebar, Bulharsko

Už za týden vás zavedeme do bahenních lázní u Atanasovských jezer.

GPS: 42°39'33.2"N 27°44'09.7"E

 

Text: Oskár Mažgút

Foto: Bibiána Mažgútová

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Bulharsko: Kam na výšlap?
Publikováno: 3.5.2021
Mnozí z nás jezdí do Bulharska na letní dovolenou. Hlavním důvodem je tedy moře, odpočinek a opalování. Bulharsko má ale vysoké hory, které jsou moc fajn na výšlapy a túry. Kam v Bulharsku za těmito výšlapy vyjet?

Bulharsko: Tipy na letní dovolenou
Publikováno: 26.4.2021
Letní sezona začíná v Bulharsku po polovině května a končí zhruba s koncem září. Takže už je ideální čas na plánování dovolené.

Bulharsko, Plovdiv – památky, kam se podíváš
Publikováno: 2.12.2020
Plovdiv, jakožto 2. největší město v Bulharsku, má historické centrum s krásnými uličkami, ale i moderní část, kde sídlí mnoho významných firem a kanceláří.

Bulharsko, Sofie – město plné kultury
Publikováno: 21.9.2020
Hlavní město Bulharska leží na úpatí pohoří Vitoša a poblíž srbských hranic. Sofie je největší město země a najdete tu mnoho míst, která stojí za návštěvu. Jedná se o kosmopolitní město, kde se koná spousty kulturních akcí po celý rok.

Bulharsko: Nenáročná dovolená se vám určitě vyplatí
Publikováno: 29.3.2020
Bulharsko je pulzující krajina s úžasnou přírodou, starými památkami, vynikajícími plážovými a lyžařskými středisky, jakož i chutnou a rozmanitou kuchyní. Do Bulharska můžete přijet v létě i v zimě, ať už sem pojedete na dovolenou, nebo kvůli zlepšení zdraví. Doufáme, že nám situace zase brzy dovolí někam vyjet.

Bulharsko, Atanasovské jezero – podmanivé lázně
Publikováno: 16.10.2019
Cestování po Bulharsku završíme návštěvou přírodního skvostu v podobě Atanasovského jezera, které se nachází na severním okraji města Burgas a patří mezi nejrozsáhlejší zásobárny slané vody v zemi.

Bulharsko – kuchyně, zvyky a tradice
Publikováno: 3.1.2019
Někdo teprve plánuje lyžovačku, někdo už vymýšlí, kam vyrazí v létě na dovolenou. My vám teď trochu představíme Bulharsko. Třeba bude i vaší cílovou destinací.

Bulharsko, Sluneční pobřeží – dovolenkový ráj
Publikováno: 2.10.2019
V nejbližších týdnech se vydáme na Balkánský poloostrov, přesněji do Bulharska. Tato evropská země dala světu mnoho vynálezů, pozoruhodných osobností, zpřístupnila mnoho krásných přírodních míst, architektonických skvostů i kulturních zvyklostí.

Bulharsko – letovisko Svatí Konstantin a Helena
Publikováno: 18.8.2018
Letovisko Svatí Konstantin a Helena (bulharsky Sveti Konstantin i Elena) je nejstarším bulharským letoviskem, které vzniklo v roce 1946. Město se nachází asi 10 km od Varny. O kousek dále je pak další známé přímořské letovisko – Zlaté Písky.

Bulharsko – mys Kaliakra a městečko Balčik
Publikováno: 1.9.2018
Okolí letoviska Svatí Konstantin a Helena si rozhodně zaslouží vaši pozornost. Podél pobřeží Černého moře vyrážíme severně a před městem Kavarna odbočujeme vlevo na slavný mys Kaliakra (Nos Kaliakra), který je nejdelším mysem v celém Bulharsku.

Bulharsko, Sozopol - výlet do starobylého města
Publikováno: 29.4.2015
Díky svým písečným plážím, krásné přírodě, dobrému jídlu a cenové dostupnosti je Bulharsko stále vyhledávanou destinací, hlavně rodinami s dětmi. Možností ubytování v Bulharsku je celá řada. Jednou z nejvyhledávanějších oblastí je jižní oblast v okolí Burgasu, kde se nachází letiště. Mezi nejoblíbenější letoviska patří Primorsko, Kiten nebo Carevo. Milovníkům historie by neměla určitě uniknout návštěva Sozopolu.

Bulharsko, Varna – na břehu Černého moře
Publikováno: 25.8.2018
Varna je třetím největším bulharským městem, leží na břehu Černého moře a nachází se zde největší bulharský přístav. Ve Varně je také menší letiště, kam se lze dostat z Prahy i Brna přímými lety za necelé dvě hodiny.

Bulharsko: křížem krážem
Publikováno: 18.5.2015
Bulharsko bylo za „socíku“ jednou z mála zemí, kam mohl cestovat každý. Většina těch, co toužili po dovolené u moře, toho také využila. Když se otevřely hranice, přestalo být pro nás atraktivní, ale teď se, stejně jako pachatelé, začínáme vracet na „místo činu“…

Bulharsko: Příjemné zážitky z dovolené
Publikováno: 4.5.2015
Všichni vaši známí již v Bulharsku byli a vy nevíte proč? Přemýšlíte nad tím, kam letos na dovolenou? Bulharsko je skvělý tip a my vám řekneme proč!

Bulharsko: Rilský klášter – nejposvátnější místo v zemi
Publikováno: 8.1.2018
Zima je v plném proudu, i když to zatím na nějakou sněhovou nadílku zrovna nevypadá. Hodně lidí už však přemýšlí, kam vyrazit na jaře či v létě. Máte-li rádi chození po památkách, přinášíme vám skvělý tip. Začněte tedy pomalu plánovat dovolenou v Bulharsku.


Souvisejicí fotogalerie

Bulharsko – balkánská dovolená
Stále ještě váháte, jestli letos vyrazit k moři? V Bulharsku pro nás nejsou žádná omezení, tak se...

Bulharsko, Burgas – krásné pláže, památky i lázně
Vydejte se s námi do východní části Bulharska k pobřeží Černého moře. Prostřednictvím následující...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Slunečná dovolená

1. 7. – 31. 8. 2021
1. cena:
Letní čtení s vydavatelstvím CBS v podobě obrazové publikace
2. cena:
Letní čtení s Dajamou v podobě turistického průvodce
1. cena redakce:
Letní balíček překvapení od portálu Infoglobe
2. cena redakce:
Unikátní čokoláda s Vincentkou
3. cena redakce:
Výběr legendárních turistických map VKÚ

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

24.7.2021
Až do září pořádá strážní a informační služba národního parku několik prázdninových exkurzí pro veřejnost. Nahlédnete tak do každodenního života strážců přírody.
21.7.2021
Všichni milovníci slovenské přírody a kvalitního prázdninového čtení by měli sáhnout po novém čísle Krásy Slovenska, které přináší mnoho zajímavých článků, jakož i rozhovorů nebo informací.
20.7.2021
Medvědí dny, nejoblíbenější rodinný festival ve Vysokých Tatrách, potěší po roční přestávce všechny malé i velké návštěvníky. 31. 7. a 1. 8. na vás čekají hry, soutěže i zajímaví hosté.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

TOP 5 MÍST v Polsku :

TOP 5 MÍST v Polsku

Přinášíme vám městské tipy na výlety, které které stojí za to vidět.

 

Poznaň – procházky i kultura

Osvětim – vzpomínka na holokaust

Krakov – město králů a jednoho draka

Varšava – zapomenuté město

Wrocław – bývalé sídlo knížete Vratislava I.

 

Pokud hledáte ještě více cestovatelsky atraktivních míst, tak se inspirujte ZDE.

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 26. 7. 2021
svátek:Anna
dnes:
pondělí 26.7.
23 °C
zítra:
úterý 27.7.
24 °C