www.infoglobe.cz » Bulharsko, Sofie – město plné kultury

Bulharsko, Sofie – město plné kultury

Publikováno: 21.9.2020
Hlavní město Bulharska leží na úpatí pohoří Vitoša a poblíž srbských hranic. Sofie je největší město země a najdete tu mnoho míst, která stojí za návštěvu. Jedná se o kosmopolitní město, kde se koná spousty kulturních akcí po celý rok.

Do Sofie se můžete dostat letecky z Prahy, Vídně nebo Bratislavy. Pro dobrodruhy jezdí i přímé autobusy z pražské Florence do Sofie, ale jízda vám zabere lehce přes 20 hodin. Autobusy většinou využívají Bulhaři, kteří jezdí do Čech za prací a výdělkem, Češi preferují spíše leteckou dopravu.

Doprava po samotné Sofii není nijak komplikovaná. Všude jsou srozumitelné mapy linek, na zastávkách v centru je vše popsáno i anglicky. A vzhledem k tomu, že je ve městě 9 univerzit, většina místní mladé generace umí anglicky, jistě vám v případě nesnází rádi pomohou.

kostel sv. Nedělje

Pokud chcete vyjet ze Sofie na nějaký výlet, doporučuji pohoří Rila a 7 rilských jezer, město Plovdiv či Veliko Tarnovo. Ze Sofie se také přímo dostanete do přímořských bulharských letovisek nebo potom za hranice do Skopje, Bukurešti, Istanbulu či Soluně. Takže se jedná o takovou balkánskou křižovatku, odkud se dostanete do mnoha destinací a relativně levně.

V Sofii žije asi 15 % obyvatel z celkové populace země. Město je kosmopolitní, kde mimo místních můžete potkat i mnoho Srbů, Turků, Rusů nebo Řeků. Jedná se o politické, hospodářské i kulturní centrum země. Sofie má dobré automobilové spojení – prochází tu trasa Portugalsko–Turecko a Rumunsko–Řecko.

Má také bohatou historii, která sahá až do 7. století př. n. l., kdy zde vzniklo sídlo thráckých Serdů, podle nichž bylo město nazýváno Serdice. Dodnes se místní autobusové nádraží jmenuje stejně.

katedrála Alexandra Něvského slouží jako hlavní svatyně patriarchy bulharské pravoslavné církve

V centru je dnes možné vidět mnoho historických památek, jejichž dominantou je bez pochyby katedrála sv. Alexandra Něvského. Ta byla postavena jako výraz díků ruskému carovi Alaxandrovi II., jelikož díky němu bylo Bulharsko od roku 1878 zcela samostatné. Na náměstí před katedrálou je jeho pomník a lidé si ho dodnes připomínají. Další významnou památkou je cihlový byzantský kostel sv. Sofie ze 6. století, podle kterého se dnes hlavní město nazývá. Mešita Banja Baši dodnes připomíná pozůstatky turecké nadvlády. V Sofii a vlastně v celém Bulharsku bydlí mnoho Turků, kteří se sem buď přestěhovali za prací, nebo pocházejí ze smíšených bulharsko-tureckých rodin. Kultura Bulharska je dost ovlivněna Osmanskou říší / Tureckem, mnoho zvyků je tu stejných nebo podobných.

mešita Banja Baši připomíná pozůstatky turecké nadvlády v Bulharsku   pravoslavný chrám sv. Mikuláše Divotvůrce

Za zmínku stojí také sídlo metropolity ortodoxní církve a římské diecéze, ruský kostel Nikolaje Divotvorce, Archeologické muzeum s byzantskými památkami či Národní galerie a Etnografické muzeum.

Centrum je plné různých restaurací, obchodů a moc fajn kaváren. Kina nebo divadla hrají každou chvíli, vše je dostupné i v angličtině nebo s titulky. Celoročně tu probíhá mnoho výstav, festivalů a jiných kulturních akcí.

zbytky římských lázní s kostelem sv. Jiří   v centru najdeme pozůstatky historické části města

Pokud do Sofie vyrazíte, doporučuji využít free walking tour, což jsou prohlídky města od místních v angličtině. Jsou za dobrovolné vstupné a podíváte se po celé staré části Sofie.

GPS: 42°41'47.9"N 23°19'56.1"E

 

Text a foto: Martina KoşarDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Bulharsko – kuchyně, zvyky a tradice
Publikováno: 3.1.2019
Někdo teprve plánuje lyžovačku, někdo už vymýšlí, kam vyrazí v létě na dovolenou. My vám teď trochu představíme Bulharsko. Třeba bude i vaší cílovou destinací.

Bulharsko – letovisko Svatí Konstantin a Helena
Publikováno: 18.8.2018
Letovisko Svatí Konstantin a Helena (bulharsky Sveti Konstantin i Elena) je nejstarším bulharským letoviskem, které vzniklo v roce 1946. Město se nachází asi 10 km od Varny. O kousek dále je pak další známé přímořské letovisko – Zlaté Písky.

Bulharsko – mys Kaliakra a městečko Balčik
Publikováno: 1.9.2018
Okolí letoviska Svatí Konstantin a Helena si rozhodně zaslouží vaši pozornost. Podél pobřeží Černého moře vyrážíme severně a před městem Kavarna odbočujeme vlevo na slavný mys Kaliakra (Nos Kaliakra), který je nejdelším mysem v celém Bulharsku.

Bulharsko, Atanasovské jezero – podmanivé lázně
Publikováno: 16.10.2019
Cestování po Bulharsku završíme návštěvou přírodního skvostu v podobě Atanasovského jezera, které se nachází na severním okraji města Burgas a patří mezi nejrozsáhlejší zásobárny slané vody v zemi.

Bulharsko, Nesebar – starobylá perla Černého moře
Publikováno: 9.10.2019
Ze Slunečního pobřeží se vydáváme na návštěvu starobylého městečka Nesebar, které se rozprostírá na ostrově i pevnině a omývá ho Černé moře.

Bulharsko, Sluneční pobřeží – dovolenkový ráj
Publikováno: 2.10.2019
V nejbližších týdnech se vydáme na Balkánský poloostrov, přesněji do Bulharska. Tato evropská země dala světu mnoho vynálezů, pozoruhodných osobností, zpřístupnila mnoho krásných přírodních míst, architektonických skvostů i kulturních zvyklostí.

Bulharsko, Sozopol - výlet do starobylého města
Publikováno: 29.4.2015
Díky svým písečným plážím, krásné přírodě, dobrému jídlu a cenové dostupnosti je Bulharsko stále vyhledávanou destinací, hlavně rodinami s dětmi. Možností ubytování v Bulharsku je celá řada. Jednou z nejvyhledávanějších oblastí je jižní oblast v okolí Burgasu, kde se nachází letiště. Mezi nejoblíbenější letoviska patří Primorsko, Kiten nebo Carevo. Milovníkům historie by neměla určitě uniknout návštěva Sozopolu.

Bulharsko, Varna – na břehu Černého moře
Publikováno: 25.8.2018
Varna je třetím největším bulharským městem, leží na břehu Černého moře a nachází se zde největší bulharský přístav. Ve Varně je také menší letiště, kam se lze dostat z Prahy i Brna přímými lety za necelé dvě hodiny.

Bulharsko: Nenáročná dovolená se vám určitě vyplatí
Publikováno: 29.3.2020
Bulharsko je pulzující krajina s úžasnou přírodou, starými památkami, vynikajícími plážovými a lyžařskými středisky, jakož i chutnou a rozmanitou kuchyní. Do Bulharska můžete přijet v létě i v zimě, ať už sem pojedete na dovolenou, nebo kvůli zlepšení zdraví. Doufáme, že nám situace zase brzy dovolí někam vyjet.

Bulharsko: Rilský klášter – nejposvátnější místo v zemi
Publikováno: 8.1.2018
Zima je v plném proudu, i když to zatím na nějakou sněhovou nadílku zrovna nevypadá. Hodně lidí už však přemýšlí, kam vyrazit na jaře či v létě. Máte-li rádi chození po památkách, přinášíme vám skvělý tip. Začněte tedy pomalu plánovat dovolenou v Bulharsku.


Souvisejicí fotogalerie

Bulharsko – balkánská dovolená
Stále ještě váháte, jestli letos vyrazit k moři? V Bulharsku pro nás nejsou žádná omezení, tak se...

Bulharsko, Burgas – krásné pláže, památky i lázně
Vydejte se s námi do východní části Bulharska k pobřeží Černého moře. Prostřednictvím následující...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Můj mazlíček

1. 9. – 31. 10. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold*** + 2 vstupenky na veletrh Stříbrné vánoční dny

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

23.10.2020
21. mezinárodní festival dokumentárních filmů – Jeden svět se uskuteční od 5. do 11. listopadu online!

21.10.2020
Zveme vás na návštěvu výjimečných turistických atrakcí, které se nacházejí v přírodě a potěší nejen dospělé, ale i děti. První z nich je největší dřevěný labyrint na Slovensku.
19.10.2020
Mezinárodní organizace Skytrax, zabývající se hodnocením letišť a leteckých společností, každoročně zveřejňuje žebříček těch nejlepších na světě. Avšak v souvislosti s koronavirem letos zveřejnila netradiční žebříček nejlepší hygieny letišť v rámci Evropy.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - KAZACHSTÁN, UZBEKISTÁN a TÁDŽIKISTÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 24. 10. 2020
svátek:Nina
dnes:
sobota 24.10.
13 °C
zítra:
neděle 25.10.
11 °C