www.infoglobe.cz » Bulharsko, Varna – na břehu Černého moře

Bulharsko, Varna – na břehu Černého moře

Publikováno: 25.8.2018
Varna je třetím největším bulharským městem, leží na břehu Černého moře a nachází se zde největší bulharský přístav. Ve Varně je také menší letiště, kam se lze dostat z Prahy i Brna přímými lety za necelé dvě hodiny.

My začínáme přímo u jedné z nejvýznačnějších památek tohoto města – u katedrály Nanebevzetí Panny Marie. Jedná se o nejslavnější kostel ve Varně, který se pyšní cibulovými kopulemi. Výstavba začala po ukončení osmanské nadvlády v roce 1880 na počest ruského osvoboditele, symbolizuje právě válku za osvobození.

katedrála Nanebevzetí Panny Marie

Průchodem pod rušnou silnicí, která se nachází hned před katedrálou, se dostáváme na druhou stranu ulice, kde jsou turistické informace a toalety. Napojujeme se zde na hlavní turistickou zónu. Růžové kostky občas protne kamenný pruh, který znázorňuje, kudy dříve procházely hradby. Procházíme kolem Činoherního divadla Stojana Bachvarova a budovy varenské opery. Dostáváme se tak na náměstí Nezávislosti, kde se nachází význačná fontána z konce 90. let. Po večerech lze sledovat vodotrysky fontány spolu s hudbou a světelnými efekty.

místo, kudy procházely hradby a v pozadí kostel svatého Mikuláše   opera

My pokračujeme kolem loutkového divadla po hlavní třídě až ke kostelu svatého Mikuláše z roku 1866. Nechal ho postavit obchodník Nikolaus, který pocházel z Varny, ale žil v Oděse. Při jedné cestě lodí se dostal do velké bouře, vypadalo to, že přijde o svůj život, tak se obchodník začal modlit právě ke svatému Mikuláši, jenž je patronem všech námořníků. Bouře utichla, posádka přežila a obchodník slíbil, že postaví chrám svatého Mikuláše. Svůj slib splnil a tento chrám vystavěl ještě v období turecké nadvlády (osvobození bylo 1878). V této době se nesmělo stavět kostely výše, než byla výška jezdce na koni, proto jsou na mnoha místech Bulharska kostely zapuštěné do země. V tomto období již turecká nadvláda slábla, proto tento chrám nesplňuje původní turecké nařízení.

kostel svatého Mikuláše

Pokračujeme až k festivalovému a kongresovému centru, které je kopií festivalového paláce v Cannes. Za centrem se poté nachází rozlehlý park z roku 1862 – Mořská zahrada. Jedná se o největší krajinářský park na Balkáně, jelikož se rozkládá na celých 8 km podél pobřeží Černého moře. Na základní podobě parku se podílel český zahradní architekt Antonín Jan Novák. V parku se nachází akvárium, planetárium, venkovní divadlo, námořní muzeum a také delfinárium.

Námořní muzeum   Námořní muzeum

My skrz tento rozlehlý park vyrážíme do restaurace BM-Zaliva, která se nachází na pláži těsně před přístavem. Ochutnáte tu báječné mořské plody za příjemné ceny a obsluha je velmi milá. Po obědě nás ještě čeká návštěva delfinária, které vlastní čtyři delfíny. Představení trvá přibližně 40 minut a žádné z dětí si ho rozhodně nesmí nechat ujít.

představení v delfináriu   představení v delfináriu

Večer si pak můžete v některé ze sklepních hospůdek vychutnávat bulharské víno a rakiji spolu se sýry zdejší výroby.

GPS: 43°12'29.8"N 27°54'58.1"E

 

Text a foto: Veronika SchubertováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Bulharsko, Sofie – město plné kultury
Publikováno: 21.9.2020
Hlavní město Bulharska leží na úpatí pohoří Vitoša a poblíž srbských hranic. Sofie je největší město země a najdete tu mnoho míst, která stojí za návštěvu. Jedná se o kosmopolitní město, kde se koná spousty kulturních akcí po celý rok.

Bulharsko: Nenáročná dovolená se vám určitě vyplatí
Publikováno: 29.3.2020
Bulharsko je pulzující krajina s úžasnou přírodou, starými památkami, vynikajícími plážovými a lyžařskými středisky, jakož i chutnou a rozmanitou kuchyní. Do Bulharska můžete přijet v létě i v zimě, ať už sem pojedete na dovolenou, nebo kvůli zlepšení zdraví. Doufáme, že nám situace zase brzy dovolí někam vyjet.

Bulharsko, Atanasovské jezero – podmanivé lázně
Publikováno: 16.10.2019
Cestování po Bulharsku završíme návštěvou přírodního skvostu v podobě Atanasovského jezera, které se nachází na severním okraji města Burgas a patří mezi nejrozsáhlejší zásobárny slané vody v zemi.

Bulharsko, Nesebar – starobylá perla Černého moře
Publikováno: 9.10.2019
Ze Slunečního pobřeží se vydáváme na návštěvu starobylého městečka Nesebar, které se rozprostírá na ostrově i pevnině a omývá ho Černé moře.

Bulharsko, Sluneční pobřeží – dovolenkový ráj
Publikováno: 2.10.2019
V nejbližších týdnech se vydáme na Balkánský poloostrov, přesněji do Bulharska. Tato evropská země dala světu mnoho vynálezů, pozoruhodných osobností, zpřístupnila mnoho krásných přírodních míst, architektonických skvostů i kulturních zvyklostí.

Bulharsko – kuchyně, zvyky a tradice
Publikováno: 3.1.2019
Někdo teprve plánuje lyžovačku, někdo už vymýšlí, kam vyrazí v létě na dovolenou. My vám teď trochu představíme Bulharsko. Třeba bude i vaší cílovou destinací.

Bulharsko – mys Kaliakra a městečko Balčik
Publikováno: 1.9.2018
Okolí letoviska Svatí Konstantin a Helena si rozhodně zaslouží vaši pozornost. Podél pobřeží Černého moře vyrážíme severně a před městem Kavarna odbočujeme vlevo na slavný mys Kaliakra (Nos Kaliakra), který je nejdelším mysem v celém Bulharsku.

Bulharsko – letovisko Svatí Konstantin a Helena
Publikováno: 18.8.2018
Letovisko Svatí Konstantin a Helena (bulharsky Sveti Konstantin i Elena) je nejstarším bulharským letoviskem, které vzniklo v roce 1946. Město se nachází asi 10 km od Varny. O kousek dále je pak další známé přímořské letovisko – Zlaté Písky.

Bulharsko, Sozopol - výlet do starobylého města
Publikováno: 29.4.2015
Díky svým písečným plážím, krásné přírodě, dobrému jídlu a cenové dostupnosti je Bulharsko stále vyhledávanou destinací, hlavně rodinami s dětmi. Možností ubytování v Bulharsku je celá řada. Jednou z nejvyhledávanějších oblastí je jižní oblast v okolí Burgasu, kde se nachází letiště. Mezi nejoblíbenější letoviska patří Primorsko, Kiten nebo Carevo. Milovníkům historie by neměla určitě uniknout návštěva Sozopolu.

Bulharsko: křížem krážem
Publikováno: 18.5.2015
Bulharsko bylo za „socíku“ jednou z mála zemí, kam mohl cestovat každý. Většina těch, co toužili po dovolené u moře, toho také využila. Když se otevřely hranice, přestalo být pro nás atraktivní, ale teď se, stejně jako pachatelé, začínáme vracet na „místo činu“…

Bulharsko: Příjemné zážitky z dovolené
Publikováno: 4.5.2015
Všichni vaši známí již v Bulharsku byli a vy nevíte proč? Přemýšlíte nad tím, kam letos na dovolenou? Bulharsko je skvělý tip a my vám řekneme proč!

Bulharsko: Rilský klášter – nejposvátnější místo v zemi
Publikováno: 8.1.2018
Zima je v plném proudu, i když to zatím na nějakou sněhovou nadílku zrovna nevypadá. Hodně lidí už však přemýšlí, kam vyrazit na jaře či v létě. Máte-li rádi chození po památkách, přinášíme vám skvělý tip. Začněte tedy pomalu plánovat dovolenou v Bulharsku.


Souvisejicí fotogalerie

Bulharsko – balkánská dovolená
Stále ještě váháte, jestli letos vyrazit k moři? V Bulharsku pro nás nejsou žádná omezení, tak se...

Bulharsko, Burgas – krásné pláže, památky i lázně
Vydejte se s námi do východní části Bulharska k pobřeží Černého moře. Prostřednictvím následující...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Můj mazlíček

1. 9. – 31. 10. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold*** + 2 vstupenky na veletrh Stříbrné vánoční dny

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

23.10.2020
21. mezinárodní festival dokumentárních filmů – Jeden svět se uskuteční od 5. do 11. listopadu online!

21.10.2020
Zveme vás na návštěvu výjimečných turistických atrakcí, které se nacházejí v přírodě a potěší nejen dospělé, ale i děti. První z nich je největší dřevěný labyrint na Slovensku.
19.10.2020
Mezinárodní organizace Skytrax, zabývající se hodnocením letišť a leteckých společností, každoročně zveřejňuje žebříček těch nejlepších na světě. Avšak v souvislosti s koronavirem letos zveřejnila netradiční žebříček nejlepší hygieny letišť v rámci Evropy.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - KAZACHSTÁN, UZBEKISTÁN a TÁDŽIKISTÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 24. 10. 2020
svátek:Nina
dnes:
sobota 24.10.
13 °C
zítra:
neděle 25.10.
11 °C