www.infoglobe.cz » Burgenland – země slunce

Burgenland – země slunce

Publikováno: 19.4.2010
Slunečnice, víno a oddech u jezera nebo na termálním koupališti – tyto pojmy nejvýstižněji charakterizují nejvýchodnější a současně třetí nejmenší spolkovou zemi Rakouska (po hlavním městě Vídeň a Vorarlbersku).

BurgenlandBurgenland (starší český název Hradsko) se rozkládá na ploše 3 965 km2, na níž žije přes čtvrt milionu obyvatel (asi 280 000). Přestože se v rakouské státní hymně zpívá o zemi hor a prudkých řek (Land der Berge, Land am Strome), Burgenland je trochu výjimka. Jednotlivé výběžky centrálních Alp tu mají podobu spíše pahorkatiny (pohoří Leitha, Rosaliengebirge, Günser Berge). I vodstvo namísto dravých horských řek reprezentuje především druhé největší stepní jezero v Evropě – Neziderské (Neusiedlersee – 320 km2). Spolková země Burgenland hraničí jednak se spolkovými zeměmi Dolní Rakousko (Niederösterreich) a Štýrsko (Steiermark), a také se Slovenskem, Maďarskem a Slovinskem. Správním střediskem spolkové země je Eisenstadt (asi 14 tis. obyvatel).

BurgenlandKromě tradičního zemědělství se jednou z rozhodujících oblastí ekonomiky spolkové země v posledních letech staly služby, zejména ve sféře cestovního ruchu. Hlavním předpokladem na rozvoj obou těchto klíčových hospodářských odvětví je neuvěřitelných až 300 dní slunečního svitu v dlouhodobém průměru za rok. A kde je dostatek slunce, nesmí chybět dobré víno, na něž je Burgenland zvlášť bohatý, pokud jde o aromatické bílé či plné červené odrůdy, stejně jako sladká cibébová vína, jež se tu dohromady pěstují na celkové výměře 14 500 hektarů vinic.

Bad Tatzmannsdorf thermal spaCelou třetinu země navíc pokrývají chráněná přírodní území, mezi nimi šest velkých přírodních parků (Neusiedler See-Leithagebirge, Rosalia-Kogelberg, Landseer Berge, Geschriebenstein-Írottkö, Weinidylle a park tří zemí Raab-Örség-Goricko). Velkým šlágrem posledních desetiletí se stávají termální a minerální prameny, u nichž vyrůstají lázně a akvaparky (např. Stegersbach, Bad Tatzmannsdorf, Bad Sauerbrunn, Lutzmannsburg-Frankenau či nejnovější přírůstek v nabídce St. Martins Therme & Lodge u Frauenkirchenu). Burgenland - Spring in Weinidylle regionVhodné podmínky zde našli i golfisté v areálech Donnerskirchen, Loipersdorf, Golf & Country Club Bad Tatzmannsdorf nebo největším rakouském golfovém rezortu ThermenGolfanlage Lafnitztal.

Síť cyklistických tras dosahuje délky okolo 2 500 km, specialitou je přes tisíc tras na vyjížďky do přírody na koních (součástí výstroje zapůjčeného koně může být i GPS navigace). U lázní Lutzmannsburg se nachází Rolling Area s 50 kilometry upravené rovné cesty pro inline skating, ale i středisko vlečných navijáků, jež vynesou k obloze kluzáky a rogala bez potřeby hledat vhodný kopec. BurgenlandHolé pláně a širé lány v posledním období stále častěji zaplňují rotory větrných turbin, co na jedné straně potvrzuje orientaci země na ekologičtější energetickou bilanci, na straně druhé naznačuje, že i surfaři a jachtaři si na Neziderském jezeře přijdou na svoje.

Esterhazy PalastTuristickou nabídku spolkové země doplňují kromě přírodních zajímavostí i početné historické památky (muzea, skanzeny, zámky a zejména hrady, jež daly zemi název: Burgenland = země hradů) a s nimi spojené kulturní akce. Hudebním symbolem spolkové země se stali Josef Haydn (1732-1809), jenž v Eisenstadtu prožil čtyři desetiletí svého života, a dnes tu jeho díla uvádějí od května do října přední světoví interpreti na pravidelných koncertech v Esterházyovském zámku, a také Franz Liszt (1811-1886), jehož rodný dům v Raidingu je obléhán nejen během tradičního podzimního festivalu, nesoucího jeho jméno. Seefestspiele MoerbischKe kulturním akcím, přesahujícím regionální charakter, patří například vyhledávané operní či operetní festivaly na romantickém jevišti i jezera v Mörbisch, v bývalém kamenolomu St. Marghareten nebo na zámku Tabor v Jennersdorfe, stejně jako festivaly moderní hudby (Nova Rock, Jazzfest, Sunsplash).

Text: Jiří Výborný

Zdroj a foto: Burgenland Tourismus (burgenland.info)

 

zpětDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Štýrsko – kolébka zimních sportů
Publikováno: 29.11.2010
Jako Zelené srdce Rakouska (Das grüne Herz Österreichs) nazývají spolkovou zemi Štýrsko. Vděčí za to zejména velkým plochám zeleně, lesů, ale i podmínkám pro zdravý životní styl. Není divu, že jeho střediska patří k turistickým cílům na rodinnou dovolenou i sportovní vyžití po celý rok.

Rakousko: Neziderské jezero – unikátní stepní jezero v Evropě
Publikováno: 7.5.2022
Nedaleko Bratislavy, v blízkosti hranic Rakouska a Maďarska, se nachází bezodtokové, mírně slané Neziderské jezero. Vedle Balatonu jde o jediné stepní jezero v Evropě. Jeho hloubka dosahuje maximálně 2 metry a také díky tomu se stalo rájem nejen pro jedinečnou faunu a flóru, ale stále více i pro domácí a zahraniční turisty, milovníky sportů či nadšence přírody.

Rakousko, Burgenland: Rust – městečko čápů a lahodných vín
Publikováno: 25.3.2015
Krásné letní dny jsou pro návštěvu malebného městečka Rust ležícího na břehu stepního Neziderského jezera (německy Neusiedler See, maďarsky Fert) jako stvořené.

Rakousko: Parndorf – nákupní městečko
Publikováno: 10.4.2016
Pro všechny milovníky nakupování a módy máme dobrou zprávu. V dnešním článku se totiž vydáme do snad nejvyhledávanějšího outletového nákupního centra nejen v samotném Rakousku.


Souvisejicí fotogalerie

Rakousko, Burgenland: Neziderské jezero – plavba
Vychutnejte si spolu s námi alespoň takto, prostřednictvím fotogalerie, vyhlídkovou plavbu po pře...

Rakousko, Burgenland: Rust – město čápů a vín
Malebné městečko Rust, ležící na břehu stepního Neziderského jezera (německy Neusiedler See, maďa...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Objevujeme

1. 5. – 30. 6. 2022
1. cena:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
1. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
2. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
3. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

2.7.2022
Vydejte se na výlet a poznejte tajemství slovenské přírody s novou aplikací Lesmír, která simuluje skutečného průvodce. Naviguje vás po trase vybrané „lesmírné“ stezky.  
29.6.2022
Evropská environmentální agentura sestavila žebříček nejkvalitnějších vod na koupání v rámci Evropské unie. Dobrou zprávou je, že až 85% evropských měst má vodu na koupání v excelentní kvalitě. Jak obstály jednotlivé krajiny resp. lokality, se dozvíte v následujících řádcích.
28.6.2022
Aktuální ročník festivalu Hudební léto nabídne 10 nezapomenutelných koncertů a uměleckých vystoupení z různých hudebních žánrů. Příznivci kvalitní hudby se opět můžou těšit na bohaté kulturní léto v lázeňském městě Trenčianské Teplice.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 4. 7. 2022
svátek:Prokop
dnes:
pondělí 4.7.
19 °C
zítra:
úterý 5.7.
18 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X