www.infoglobe.cz » Černá Hora: Divoká krása II. – Tivat, živé město zálivu

Černá Hora: Divoká krása II. – Tivat, živé město zálivu

Publikováno: 7.11.2012
V předchozím článku jsme si řekli o strastiplné cestě do "zeleného" státu Černá Hora. Společně jsme překonali nejužší část slavného "pirátského" zálivu Kotorská boka, abychom si v následujících řádcích mohli vychutnat, ale hlavně poznat nejmladší a zároveň nejrušnější městečko Tivat.

Tivat - letištěTivat leží ve stejnojmenné (Tivatský záliv) části zálivu Kotorské boky a má 11 000 obyvatel. Díky vybudované infrastruktuře, hlavně mezinárodnímu letišti, je významným turistickým letoviskem s množstvím hotelů a malých kostelíků. Městečko je obklopeno bujnou vegetací od palem, oleandrů, přes kaktusy, až po husté křovinaté porosty a smíšené lesy. Okolí dotváří mohutné Dinárské pohoří z jedné strany a záliv ze strany druhé.

Příjezd do ráje?
Po příjezdu na místo našeho ubytování jsme byli sice trochu unaveni, ale plni očekávání, co nám město, tak velmi v katalozích cestovních kanceláří preferované, nabídne. Na úvod nás přivítal velmi milý personál hotelu a řeknu vám, že i dost pěkný, tedy alespoň jeho ženská část. Přivítali nás pozdravem: "Dobro došli" známým i ze sousedního Chorvatska. Po ubytování a krátkém odpočinku na pokoji jsme se vybrali na pobřeží zálivu. Byl to mírný šok, na který jsme však byli cestovkou předem upozorněni. Celé pobřeží u hotelu bylo totiž lemované ošklivými šedými betonovými panely, na kterých vylehávali rekreanti i místní obyvatelé. Nám se tu ležet nechtělo, a proto jsme se po nábřeží vydali směrem do centra.

Tivat

Mediteránské městečko
Tivat – plážJiž po pár desítkách metrů dál šedé panely vystřídala pěkná kamenitá pláž, na které jsme našli mnoho krásných mušlí. Když už jsme měli plné kapsy, naše cesta pokračovala dál. Těsně u centra města jsme procházeli parkem, který nás zaujal četnými cizokrajnými rostlinami. Jak jsme se později dočetli, přivezli je námořníci z tropických zemí. Tivat je přístavním městem. Je to cítit na každém kroku. Najdete zde vojenskou námořní základnu, pozůstatky přístavní obranné architektury, malé rybářské člunky lemující pobřeží, jakož i velké výletní lodě či luxusní jachty převážně ruských milionářů. A právě vliv Rusů na město je patrný všude. Místy jsme měli pocit, že ruština je mateřský jazyk Černohorců. No vraťme se zpět k městu. Centrum je vlastně jedna obrovská promenáda plná laviček na sezení obklopená bílými hotely v mediteránském stylu. Každých pár metrů se nacházejí stánky se suvenýry a občerstvením. Samozřejmostí jsou i restaurace, které jsou buď součástí přízemí hotelů, nebo se doslova vlní na moři v přistavených a předělaných lodích.

Tivat - nábřeží

    Tivat - kostelTivat – silnice,Tivat
 
Do města jsme přišli v podvečer, ještě za světla. Z takzvaného rušného centra zde nebylo nic. Ulice byly více méně prázdné, jediné čeho zde bylo opravdu dost, byli psi. Takové množství toulavých psů, ale velmi milých, jsme ještě neviděli. Nikoho neobtěžovali, dokonce bychom řekli, že dotvářely místní kolorit. Rozhodli jsme se tedy počkat, trošku zklamaní z "prázdných" ulic, alespoň na západ slunce. A řekneme vám, stálo to zato! Atmosféra zapadající oranžovožluté ohnivé koule u moře byla nepopsatelná. Když jsme procitli, pro našince z nevídaného pohledu, nevěřili jsme vlastním očím. Jak švihnutím proutku se celá promenáda zaplnila neuvěřitelným množstvím lidí, jako kdyby tu dávali něco zadarmo. Městečko ožilo hudbou, vůněmi a velmi příjemnou atmosférou. Butiky byly rozsvícené blýskavými žárovkami a lákaly, dokonce přímo vyzývali rekreanty k nakupování. My jsme odolali a raději jsme dali přednost posezení v místním baru.

    Tivat – centrumTivat – přístavTivat – přístavTivat – nábřeží

Tivat – autobusová zastávkaNa závěr mi nedá nevzpomenout ještě dva postřehy z cesty do centra města. Pokud bychom chtěli využít místní dopravu, museli bychom najít zastávky, které fungují na znamení. Nepodařilo se! Tedy až na jednu. Byla jí "autobusové nádraží", která se pro nás stala jakýmsi výchozím bodem pro výlety do okolí. Druhou dopravní zajímavostí bylo troubení aut. Při střetu dvou obcházejícich se aut řidiči na sebe vždy zatroubili na pozdrav a tento neobvyklý počin dělali i na těch nejrušnějších křižovatkách. Bylo to místy až komické, ale pro nás to znamenalo jedinečný akustický zážitek.

V nejbližším pokračování našeho seriálu navštívíme klenot Kotorské boky, město Kotor se všudypřítomným středověkým nádechem, které je zapsáno i do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Text a foto: Oskar Mažgút

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Název: *
Obsah: *
Nick: *
E-mail:
Kontrolní číslo: *
* Povinná položka

Souvisejicí články

Chorvatsko: Limský záliv
Publikováno: 11.4.2011
Říká se mu i Limský kanál a můžete ho najít na západním pobřeží Istrie, asi 6 kilometrů severně od města Rovinj. Kanál je dlouhý 9 kilometrů a vznikl zaplavením krasového údolí.

Lezení: Černá Hora: Durmitor- nejoblíbenější národní park této země
Publikováno: 28.10.2014
Durmitor byl vyhlášen národním parkem v roce 1952 (spolu s Lovćenem a Biogradskou Gorou). Národní park Durmitor se rozkládá v pohoří Durmitor a úzkém pásu vedoucím podél řeky Tary směrem na Mojkovac.

Černá Hora: úchvatná dovolená na horách i u moře
Publikováno: 21.7.2014
Pokud přemýšlíte o dovolené v zemi, kde je dostatek zeleně, kde jsou nádherné hory, ale zároveň chcete trávit dovolenou u moře, je pro vás Černá Hora dobrým tipem. Pravdou je, že pobřeží bývá v letním období přeplněné lehátky a jejich hodinovými nájemníky, ale za tuto kombinaci to určitě stojí.

Evropa virtuálně a dovolená u moře
Publikováno: 29.4.2020
Dubnové číslo magazínu Evropa přináší tipy na virtuální prohlídky za outdoorovým dobrodružstvím v Dánsku, za uměním Itálie, za splněním cestovatelského snu ve Švýcarsku nebo za kulturou v Česku.

Chorvatsko: Na ostrově Hvar I.
Publikováno: 21.11.2011
Byla jsem na jednom z deseti nejkrásnějších ostrovů světa... Cesta autobusem do chorvatského přístavu Split trvala z Bratislavy přibližně 12 hodin. Štěstím bylo, že ostrov je téměř na samém jihu Chorvatska, a tak počet cestujících jen mírně přesahoval číslo 20. V autobusu tak měl téměř každý cestující dvě sedadla pro sebe, a to je už pořádný luxus.

Chorvatsko: Poreč a jeho zákoutí
Publikováno: 13.6.2011
Chorvatsko je jedním z oblíbených dovolenkových míst mnoha turistů milujících moře, pláže a oddech. A protože léto právě začíná a mnozí si jako destinaci pro svoji dovolenou vyberou právě tuto zem, pojďme se blíže podívat na jedno z atraktivních a často navštěvovaných míst na Istrii.

Černá Hora: Divoká krása I. – Dlouhá cesta
Publikováno: 31.10.2012
V našem novém miniseriálu o Černé Hoře, malém státě na Balkánském poloostrově, se dozvíte nejen o historii a přírodních památkách, ale i o svébytném žití místních obyvatel. V první části absolvujeme strastiplnou cestu do této "ekologicky nejšetrnější" země Evropy, tedy alespoň podle cestovatelských bedekrů.

Černá Hora: Divoká krása VI. – Plavi Horizont, čarokrásná zátoka
Publikováno: 5.12.2012
Pomalu, ale jistě naše putování po Černé Hoře končí. Na závěr jsme si pro vás přichystali malou třešničku v podobě návštěv překrásné, sluncem zalité zátoky Pržno s nádhernou písečnou pláží.

Černá Hora: Divoká krása III. – Kotor, středověký klenot
Publikováno: 14.11.2012
V našem cestování po Černé Hoře budeme i dnes pokračovat. Poté, co jsme poznali město rušných promenád Tivat, se tentokrát vydáme do středověku. A to doslovně! Společně navštívíme město Kotor s nejlepší dochovanou historickou architekturou v Evropě.

Černá Hora: Divoká krása IV. – Perast, nebojácné městečko
Publikováno: 21.11.2012
V předchozí části jsme navštívili město Kotor s nejlépe dochovanou historickou architekturou v Evropě. Dnes se vydáme do sousedního městečka Perast, vzdáleného jen pár kilometrů od Kotoru na úpatí pohoří Ilijiného brda. Toto oblíbené letovisko ještě nedávno bojovalo o samotnou existenci.

Černá Hora: Divoká krása V. – Budva, hlavní město turistického ruchu
Publikováno: 28.11.2012
Perast, toto malebné a okouzlující městečko bohaté na historii jsme navštívili a něco o něm řekli v předešlé části našeho seriálu. Dnes se posuneme o pár kilometrů dále k otevřenému Jaderskému moři, kde se na jeho pobřeží seznámíme s turisticky oblíbeným městem Budva.


Souvisejicí fotogalerie

Černá Hora: Divoká a nespoutaná krajina II.
Na pobřeží Jaderského moře se nachází malý stát svou rozlohou, ale zato velký srdcem. Tím státem ...

Černá Hora: Divoká a nespoutaná země I.
Malý stát na Balkánském poloostrově nazývaný Černá Hora, nabízí turistům krásnou přírodu, čisté m...

Chorvatsko: Letovisko Baška na ostrově Krk
Známé chorvatské rekreační letovisko Baška, které je díky nádherné architektuře považováno za jed...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Zapomenutá místa

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Ubytování pro 2 osoby na 2 noci se snídaní v penzionu Adélka Janské Lázně!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

8.8.2020
Státní hrad a zámek si letos připomíná kulaté výročí osmi set let od své první písemné zmínky. K této příležitosti uspořádal zámek netradiční prohlídky v denních i nočních hodinách, obohatil je o unikátní exponáty a pro veřejnost otevřel kostel sv. Jakuba s černínskou hrobkou. Bonusem je cenově zvýhodněná slosovatelná výroční vstupenka.
7.8.2020
V těchto dnech byla veřejnosti představena nová bezplatná mobilní aplikace Horské záchranné služby (dále jen HZS), která kromě přivolání pomoci prostřednictvím jednoho tlačítka přináší hned několik dalších novinek.
6.8.2020
Letošní ročník přehlídky letecké techniky a akrobacie se uskuteční na chebském letišti na konci prázdnin 22.–23. srpna. Hvězdou na nebi bude letoun L-39 Albatros, účast po oba víkendové dny potvrdily i vzdušné síly Armády České republiky.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – KEŇA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 8. 8. 2020
svátek:Soběslav
dnes:
sobota 8.8.
30 °C
zítra:
neděle 9.8.
31 °C