www.infoglobe.cz » Cesta do Slovenského ráje

Cesta do Slovenského ráje

Publikováno: 9.9.2010
Aktivní dovolená I. - Pakliže Vás již omrzelo cestování do dalekých destinací za mořem, palmovím a nekončícím sluněním na často přelidněných plážích, máme pro Vás tip na zajímavou a především aktivní dovolenou, během které navštívíme a projedeme mnohá ze zajímavých i romantických míst Slovenska a později i České republiky.

O většině míst mohu již dnes psát z vlastní zkušenosti, jelikož jsem tuto cestu nedávno naplánoval a dokonce i ve zdraví absolvoval. Postupně jsem prošel některé divoké soutěsky Slovenského ráje, navštívil Spišský hrad, objevil krásy Dobšinské ledové jeskyně a cestou do Nízkých Tater uhnul z hlavního tahu a projel si kouzelný kraj Muránské planiny. To však byl pouze zlomek mé cesty, která dále pokračovala na Valašsko a odtud za vínem do Valtic a k pahorkům Pálavy, abych pak léto zakončil kulturním festivalem v malebné Telči.

Na tuto dovolenou, čítající něco málo přes 1200km, jsem si vyhradil 9 dní, ale ke skutečně aktivní turistické dovolené klidně ještě dva dny přihoďte.

Celá cesta začíná na pražském Hlavním nádraží, jelikož cestovat autem na Slovensko sice není větší problém, ale komfort nočního autovlaku do Popradu je přeci jen pro řidiče a jeho spolujezdce příjemnější i vzhledem ke skutečnosti, že nadcházející dny budou opravdu fyzicky náročné! 

Během roku není zas až taková potíž sehnat jízdenky pro Vás a vaše vozidlo, mírný zádrhel však nastává v létě, kdy kapacita dvou autovágónů nestačí masivní poptávce podobně smýšlejících řidičů-turistů a vlak bývá často vyprodán. Proto by vaše první kroky po stanovení termínu dovolené měli vést právě do nově zrekonstruovaného infocentra ČD na pražském Hl. nádraží. Za jednosměrnou jízdenku zaplatíte v přepočtu 1272 Kč, což je konečná cena za řidiče+vozidlo+lůžko ve speciálním vyhrazeném lůžkovém voze. Váš spolujezdec platí za lůžko a jízdné celkem 679 Kč. Což je cena přinejmenším rozumná, když uvážíme pohodlí, klid a čas příjezdu, který umožňuje naplnit prakticky celý denní program.

Autovlak EN 425 Slovakia odjíždí z Prahy ve 22.00, přičemž nakládka vozidel probíhá zhruba 2hod předem. Příjezd do Popradu je okolo 6h ranní, kdy jsou vozidla i lůžkové vozy odděleny od vlaku, takže nehrozí, že Vy nebo auto odjedete dál na východ. Ještě v Praze bude již během nákupu jízdenek dotázáni na pár technických informací stran Vašeho vozidla, ale stačí znát přibližné rozměry, SPZ, atd. nutné je také platné povinné ručení, které však dokládat nemusíte. Podobná avšak rychlá lustrace Vás čeká ještě při nakládce vozidel, která probíhá na rampě Hlavního nádraží – nájezd z ul. Italská za křižovatkou Bulhar. Po naložení auta máte ještě více než hodinu čas navštívit některou z blízkých restaurací či náleven v okolí nádraží. Číslo Vašeho lůžka i vagónu se dozvíte včas od stevarda, který vám během celé cesty krom ranní kávy nabídne i pivo či limonádu.

 

 Dovolená může začít…

Je ráno, spolu s autem stojíte na popradském nádraží a ještě trochu rozespalí se rozmýšlíte co dál. V těchto ranních hodinách je nejrozumnější vyrazit do nonstop supermarketu Tesco, který se nachází na výpadovce směr Svit – Štrba, tam lze dokoupit zásoby a dokonce se i nasnídat v přilehlém bistru. V případě dobrého počasí a jisté dávky optimismu lze vyrazit na krátkou vyjížďku ke Štrbskému plesu a St.Smokovci, avšak těm, kteří pamatují podhůří Vysokých Tater jako romantickou krajinu, tuto odbočku příliš nedoporučuji. Možná tak těm, kterým vyhovuje depresivní post-apokalyptická krajina, holá planina posetá ojedinělými stromy, které přežily řádění živlů před několika lety. Tatranské podhůří se opravdu změnilo k nepoznání, naše cesta však vede jinam, než na jih, kde se po cca 30km od Popradu nachází menší pohoří nesoucí po právu pojmenování Slovenský ráj.

Projedeme Poprad a po silnici č.18 se vydáme po trase Švábovce – Spišský Štiavnik – Betlanovce – Mýto (u Hrabušic) do Podlesku - kempu s jednou z nejvýhodnějších výchozích poloh pro turistiku v severní části Slov. ráje, přímo u dolin Suchá Belá – Prielom Hornádu – Piecky či Velký Sokol, kterému se budeme zanedlouho věnovat. Obsazenost kempu zdá se být přímo úměrná kvalitě počasí, což je víceméně logické, avšak krásné počasí je v této mnohdy přelidněné lokalitě spíše na škodu. Vydatný déšť však sebou nese rizika vzestupu hladin bystřin v některých dolinách, které tak mohou být do odvolání formálně uzavřeny, protože dřevené lávky, stupačky a jinak mělké brody mohou být zaplaveny, přičemž jejich schůdnost je pak otázkou pouze pro zdatné a adrenalinu-milovné outdoor maniaky. Ale zpět do kempu Podlesok.

Tabulka na recepci hlásá tyto denní ceny za ubytování: 2 € dospělý, 1,50 € děti 6-15 let, 2 € za stan, 2 € auto, 3,50 € el. přípojka, 2,50 € karavan, 2 € pes…třídenní pobyt ve dvou dospělých lidech s autem a stanem tak vyjde na necelých 30 €. Zázemí kempu je však ucházející, především tedy v otázkách stravování, kde se návštěvníkům nabízí úplně nová a útulná restaurace, kiosek, krámek zásobený základními potravinami a hyg. potřebami, několik přístřešků s ohništi a dostatek prostoru pro soukromí. V nabídce jsou však i chatky s cenami: 8 € bez sprchy, 10 € se sprchou…a sprchy, resp. celé hygienické zázemí Podlesku jsou snad jedinou stinnou stránkou celého areálu, což je rozhodně škoda. Teplá voda je spíše vlažná, sem tam na vás vypadne kachlička či vyskočí pavouček, ale co naplat, jsme pořád v přírodě!

V dalším pokračování se již vydáme do romantických dolin, konkrétně projdeme Velký Sokol, Prielom Hornádu a Klaštorskou roklinu. Uděláme si výlet ke Spišskému hradu a shladíme se v Dobšinské ledové jeskyni…                   

 

text a foto: Jan ChaloupkaDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Autovlakem do Vysokých Tater
Publikováno: 13.2.2008
Autovlak přináší moderní, pohodlný a oblíbený způsob cestování, kdy společně s cestujícími jsou rychlíkem přepravována i jejich silniční motorová vozidla. Zatímco pohodlně spíte v kupé lůžkového vozu, přepraví Vás i vaše auto do slovenských velehor, kde si se sněhovými podmínkami skutečně hlavu lámat nemusíte...

Procházka Banskou Bystricou
Publikováno: 29.10.2010
Naše aktivní část dovolené pomalu končí, ale stále nám zbývá více jak polovina cesty, na které dnes navštívíme historickou i moderní Banskou Bystrici.

Z Chopku na Ďumbier
Publikováno: 22.10.2010
Mírná odbočka přes Muránskou planinu nikterak nenarušila plán naší aktivní dovolené, která dnešním dílem pokračuje v podhůří Nízkých Tater. Od města Brezno je to pod vrcholek masivu, jemuž dominuje vrchol Ďumbier, už jenom kousek.

Muránskou planinou
Publikováno: 8.10.2010
Definitivně opouštíme malebný kraj Slovenského ráje a po návštěvě ledové jeskyně nás čeká přesun do Nízkých Tater, kde bude naše aktivní dovolená pokračovat. Mezi Nízkými Tatrami a naší výchozí pozicí se však nachází kraj, jehož krásu nelze jen tak opomenout a pakliže na své cestě nespěcháte, dovolíme si dnes udělat malou odbočku tak, jak jsem jí udělal já.

Dobšinskou ledovou jeskyní
Publikováno: 1.10.2010
Všechno jednou končí, stejně tak i náš pobyt v ráji. Poněkud zvláštní věta na úvod seriálu o aktivní dovolené, ale bohužel, je to tak. Aby naše dovolená byla skutečně aktivní, musíme se nyní přesunout za dalším dobrodružstvím po trase, na které navštívíme Dobšinskou ledovou jeskyni, projedeme tajemnou Muránskou planinou, abychom v podvečer dorazili do N. Tater. Na jeden den aktivit více než dost!

Prielomem Hornádu
Publikováno: 24.9.2010
Další část naší aktivní dovolené, která se odehrávala v romantických roklinách Slovenského ráje, zakončíme dobrodružnou výpravou po trase Prielom Hornádu – Kláštorská roklina – Kláštorisko.

Dolinou Velkého Sokola
Publikováno: 17.9.2010
Aktivní dovolená II. Jak už jsme si v první části našeho putování naznačili, je kemp v Podlesku ideálním výchozím bodem pro návštěvy těch nejpůsobivějších dolin, jako je Suchá Belá či 4 km západně položené Piecky, resp. 6 km vzdálený Vel'ký Sokol a právě ten bude cílem naší dnešní výpravy.

Spišský hrad
Publikováno: 6.5.2010
Na travertinové kupě s názvem Spišský hradní vrch začal před více než 800 lety vyrůstat mohutný kamenný hrad. V roce 1780 ho zničil požár, ale k jeho poškození přispěli i samotní majitelé. Přesto to dnes není jen obyčejná hradní ruina, ale turisty často vyhledávaná románsko-gotická architektura.

Vysoké Tatry: všechny tváře přírody - VIDEO
Publikováno: 16.12.2009
Krása i bolest, takový je nynější obraz nejvyšších slovenských hor. Vichřice, která se prohnala nad Tatrami vryla do známé horské krajiny na desetiletí nesmazatelný vzkaz.

SR: Suchá Belá – nejromantičtější soutěska Slovenska
Publikováno: 12.7.2012
Na východním Slovensku v oblasti Spiše se nachází jedno z nejkrásnějších horských pásem – Slovenský ráj, který je již od roku 1988 vyhlášen za národní park. V členitém území protkaném roklemi, potoky a vodopády se ukrývá soutěska, kterou se opravdu vyplatí vidět.


Souvisejicí fotogalerie

Vysoké Tatry: hory, které vás uchvátí
Fotografie byly pořízeny na podzim v roce 2009. Tehdy bylo těsně po konci letní sezony a počasí z...

Pohoří Vysoké Tatry
Vysoké Tatry jsou jednou z nejhezčí a turisty vyhledávanou oblastí cestovního ruchu ve Slovenské ...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Ahoj léto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Roční elektronické předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Dárková kazeta s produkty Vincentka
3. cena:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Kolekce knih z edice Výlety s dětmi od vydavatelství Dajama
2. cena redakce:
Fotokniha a turistická mapa od vydavatelství CBS
3. cena redakce:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

16.8.2022
Nenechte si ujít dvě zajímavé akce, které vám přinesou to nejnovější i nejzajímavější z oblasti zemědělství, potravinářství a ze světa minerálů, hornin nebo zkamenělin. Navíc chybět nebude i množství doprovodných akcí.
13.8.2022
Evropská letiště jsou tuto dovolenkovou sezónu nevídaně vyťížená! Nápor, který zažívají je způsobený rekordní poptávkou cestujících, nedostatkem personálu a rušením letů ze strany aerolínií.
10.8.2022
V době 11., 18. a 25. srpna 2022 se můžete zúčastnit noční prohlídky Kutné Hory a poznávat tak její romantické nebo až mystické uličky a zákoutí. Dozvíte se nejen to, jak to vlastně bylo s kutnohorským stříbrem, ale i to jestli zde byla nebo nebyla pekelná pobočka a kolik práce umí udělat jeden kostlivec z Neškaredic.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 16. 8. 2022
svátek:Jáchym
dnes:
úterý 16.8.
19 °C
zítra:
středa 17.8.
21 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X