www.infoglobe.cz » Chorvatsko: Na ostrově Hvar II.

Chorvatsko: Na ostrově Hvar II.

Publikováno: 5.12.2011
Byla jsem na jednom z deseti nejkrásnějších ostrovů světa...

Hvar - raftingV případě, že byste se rozhodli pro mírné zvýšení adrenalinu, doporučuji vyzkoušet rafting na řece Cetina (záleží na společnosti, kterou si vyberete, na vašem věku, fyzických schopností a zdravotním stavu), případně absolvovat safari po ostrově v terénním autě, s nímž se dostanete na místa a cesty, kam byste se běžným osobním autem sice možná dostali, ale raději bych to neriskovala. My jsme si na doporučení vybrali raftera, s nímž jsme se skutečně nenudili. Směsí chorvatštiny, češtiny, slovenštiny a angličtiny nám pověděl něco o řece a okolní přírodě. Náš raft byl asi jediný s počtem šesti pasažérů ve člunu plus jeden vedoucí, což je mnohem lepší, než když je vás na raftu dvanáct a každý zabírá veslem podle větru, všichni se překřikují a neslyší povely vedoucího raftu. Kromě jiného jsme byli také asi jediný raft, který byl kompletně mokrý, zaplaval si v desetistupňové vodě v jeskyni, lezl po kluzkých kamenech ve tmě ve stejné jeskyni a potom skákal z útesu z výšky pět a deset metrů (samozřejmě, kdo to nechtěl zkusit, nemusel). Věřte mi, když si pořádně nechytíte nos, tak takový výplach dutin jste ještě nezažili. Bonusem byl doprovodný kajak, jehož majitel nás celé tři hodiny splavu fotil.

Hvar - zátoka

Doporučení na rafting

Na raft si neberte nic, co se může ve vodě zničit, případně co nechcete, aby se namočilo. Oblečte si plavky, na nohy si obujte boty do vody (stačí i úplně laciné, jen aby se vám v nich neklouzalo), případně speciální sandály určené na vodní sporty, a do raftu si přibalte láhev s vodou. Všechny cennosti nechte doma nebo si je odložte v nepromokavém vaku, který mají vedoucí raftu u sebe, případně si nechte vše v doprovodném vozidle. Nakonec se nezapomeňte natřít krémem na opalování – vodní hladina za jasného počasí působí jako zrcadlo. A ještě jedna drobnost: nezapomeňte si nechat v autě suché oblečení a obuv na přezutí.

Hvar - levandulová pole

Samotný ostrov Hvar je dlouhý asi 70 km a má nejvíce slunečních dní v roce v celém Chorvatsku. Nemá příliš vysoká pohoří, přestože několik strmých skalnatých útesů tam najdete. Přestože před pár lety téměř polovinu ostrova vypálil požár, stále je velice malebný, voní po levanduli, rozmarýnu a jiných bylinkách. Stejně jako u nás rostou jabloně a hrušně, tam rostou olivovníky, réva, levandule a fíkovníky, z nichž si můžete utrhnout čerstvý fík kdekoliv na kopci při prohlídce ostrova. Mimochodem, čerstvé fíky můžete sníst i s kůží (což jsme nevěděli, než nám to průvodce po ostrově řekl). Čerstvé dozrálé olivy jsou úžasné – tvořily součást mého jídla každý večer a bylo mi jedno, že mezi nimi byly i ty černé, které jinak nemám příliš ráda.

Hvar - levandule

Co se týká levandule, budete překvapeni z políček, na nichž ji kdysi lidé pěstovali. Políčka jsou ohrazena kamennými zídkami, kterých jsou tam stovky kilometrů. V první chvíli jsme nechápali, čeho jsou tyto zídky pozůstatkem, než nám naši nevědomost a bizarní pokusy uvažovat nad příčinami vysvětlili. Na polích v nížinách ostrova se kdysi pěstovaly ve velkém olivovníky a réva. Na levanduli nezůstávalo místo, a tak ji lidé začali pěstovat v kopcích. Hvar - opuštěná vesniceProblémem, který museli vyřešit, bylo, že kopce byly posety tunami kamenů různých velikostí, a tak se rozhodli tyto kameny posbírat. Tak vznikly kamenné zídky, ohraničující jednotlivá levandulová políčka.

Na některých místech u políček se nacházejí tzv. trimy – malé kamenné kopečky s otvorem, skrz který můžete nahlédnout dovnitř. Trimy sloužily pracujícím na polích na oddech pŕi velkém horku nebo je chránily za deště. Umíte si to představit? Všude samá voňavá levandule a kamenné zídky – nádherná kombinace. V tomto případě nešlo o tvorbu zahradní, resp. ostrovní architektury, ale o obchod. Levandule byla v minulosti ceněnou bylinou, která se sušila nebo se z ní vyráběl levandulový olej, i dnes používaný na zdravotní a kosmetické účely. Hvar - lovecký pesNa ostrově ještě dnes koupíte jeho stoprocentní verzi. V současnosti pěstuje levanduli na ostrově jen pár rolníků a pro turisty je určena jako suvenýr ve formě voňavých sáčků, sušených svazků nebo čistého oleje. Důvod je prozaický – cena. Státy jako například Francie používají na její zpracování stroje, čímž cena levandule a produktů z ní prudce klesla. Ruční zpracování této bylinky přestalo mít význam. Průvodce po ostrově se nám zaručil, že hvarská levandule je i dnes velice kvalitní a přitom jí stačí tak málo – slunce, kamenitá půda a vystačí si s minimálním množstvím vody z nebe.

Návštěvu ostrova doporučuji každému, kdo má rád klid, slunce, malebné kamenné útesy omývané vlnami moře, i těm, kdo rádi vyhledávají a objevují kouzelná místa vytvořená přírodou. Najdete tam laguny s průzračnou tyrkysovou vodou, k nimž se dostanete jen pěšky, když odstavíte auto na silnici nad mořem, objevíte opuštěné kamenné domy, volně se pasoucí koně na suchých stráních kopců, velký bílý kříž, vypínající se majestátně nad ostrovem nebo pozorovatelnu, na níž se střídají požárníci se svými loveckými psy, dohlížejícími a chránícími celý ostrov před požárem.

Hvar - kříž

Text a foto: Terézia Strečková

Překlad: Jiří VýbornýDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Chorvatsko, ostrov Hvar – městečko Stari Grad
Publikováno: 30.9.2018
Pomalu, ale jistě končí dovolenková sezona u moře. Přesto se vydáme na chorvatský ostrov Hvar, kde navštívíme místo jeho nejstaršího osídlení – bezmála třítisícové městečko Stari Grad.

Chorvatsko, Umag – na skok k moři
Publikováno: 22.8.2016
Pokud máte dovolenou jen pár dní, a přesto byste rádi jeli autem k moři, Umag je ideální chorvatskou destinací. Jedná se o přístavní město na poloostrově Istria, které může nabídnout především čisté moře a nepřeplněné pláže.

Chorvatsko, Záhřeb – slunná balkánská metropole III.
Publikováno: 31.7.2015
V minulých dvou dílech jsme si představili historickou část města. Dnes vám dáme tipy ještě na několik památek, které byste neměli při návštěvě Záhřebu minout.

Chorvatsko, Záhřeb – slunná balkánská metropole II.
Publikováno: 24.7.2015
Minule jsme skončili v Kaptolu, náboženském centru chorvatského hlavního města s krásnou katedrálou. A dnes tam také začneme.

Chorvatsko: Na ostrově Hvar I.
Publikováno: 21.11.2011
Byla jsem na jednom z deseti nejkrásnějších ostrovů světa... Cesta autobusem do chorvatského přístavu Split trvala z Bratislavy přibližně 12 hodin. Štěstím bylo, že ostrov je téměř na samém jihu Chorvatska, a tak počet cestujících jen mírně přesahoval číslo 20. V autobusu tak měl téměř každý cestující dvě sedadla pro sebe, a to je už pořádný luxus.

Chorvatsko: Limský záliv
Publikováno: 11.4.2011
Říká se mu i Limský kanál a můžete ho najít na západním pobřeží Istrie, asi 6 kilometrů severně od města Rovinj. Kanál je dlouhý 9 kilometrů a vznikl zaplavením krasového údolí.

Bosna a Hercegovina: Tajemný Mostar vstává z popela jak fénix
Publikováno: 19.12.2011
Město, kde člověk nabude rozpačité pocity. Čarovné trhy, překrásná a přece nám cizí architektura, lidé, kteří žijí jinými hodnotami než my, zrádné kluzké kamenné chodníky v úzkých uličkách, nebo ponurá atmosféra, která nevyprchala ani po tolika letech od konce války. To vše se dá zažít v městečku, které jakoby nepřekročilo práh 21. století.

Černá Hora: Divoká krása I. – Dlouhá cesta
Publikováno: 31.10.2012
V našem novém miniseriálu o Černé Hoře, malém státě na Balkánském poloostrově, se dozvíte nejen o historii a přírodních památkách, ale i o svébytném žití místních obyvatel. V první části absolvujeme strastiplnou cestu do této "ekologicky nejšetrnější" země Evropy, tedy alespoň podle cestovatelských bedekrů.

Chorvatsko: Istrie – polostrov, na který sa nezapomíná
Publikováno: 28.8.2013
Poloostrov Istrie se nachází mezi Terstským a Kvarnerským zálivem a je největším poloostrovem Jadranu. Istrie je rozdělena na části patřící Itálii, Slovinsku, ale největší z nich patří Chorvatsku. A právě do Chorvatska budou směřovat naše dnešní kroky.

Chorvatsko, Kvarnerské pobřeží – relax na polostrově Kačjak nedaleko letoviska Crikvenica  
Publikováno: 18.9.2013
Koncem léta, když už nebývají pláže tak přeplněné, slunce však stále krásně hřeje a když se také ceny za ubytování, stravu či plážové atrakce pomalu ale jistě posouvají směrem dolů, jsme se s partou kamarádů vydali na pár dní k "slovenskému moři" - do Chorvatska.


Souvisejicí fotogalerie

Chorvatsko, Istria: Savudrija – malé přímořské městečko
Při toulkách Chorvatskem jsme na jeden den zavítali do malého přímořského městečka s názvem Savud...

Chorvatsko: Středověké městečko Rovinj
Chorvatské městečko Rovinj, nacházející se na poloostrově Istrie, je typické úzkými uličkami, mal...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Rodný můj kraj

31. 10. – 31. 12. 2020
1. cena:
Kniha z vydavatelství Dajama
2. cena:
Kniha z vydavatelství CBS
3. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Pobyt pro 2 osoby na 3 dny se snídaní a wellness službami v Hotelu Jánošík**** Liptovský Mikuláš
2. cena redakce:
Dárková kazeta Vincentka
3. cena redakce:
Darčekový balíček od vydavatelství Tatrica

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

23.11.2020
Slovenský vysokohorský turistický spolek zveřejnil předběžný kalendář akcí na nadcházející rok 2021. Jeho aktuálnost však bude podmíněna epidemiologickou situací.
20.11.2020
Oslava divadel se letos uskutečni on-line! Nenechte si ujít skvělé umělce i úžasná představení v rámci akce Noc divadel, která se uskuteční v sobotu 21. listopadu.

18.11.2020
Žijeme v době, kdy je cestování hodně omezené, proto jsme se vám rozhodli sestavit redakční výběr cestovatelských podcastů. Alespoň na chvilku vás přenesou na blízká i vzdálená, záhadná i exotická místa.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – ÍRÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 24. 11. 2020
svátek:Emílie
dnes:
úterý 24.11.
-1 °C
zítra:
středa 25.11.
0 °C