www.infoglobe.cz » Chorvatsko: Plitvická jezera – přírodní skvost na seznamu UNESCO

Chorvatsko: Plitvická jezera – přírodní skvost na seznamu UNESCO

Publikováno: 19.5.2022
Plitvická jezera, která se nacházejí v Dinárské krasové oblasti v nadmořské výšce 500–640 m, představují soubor asi 16 velkých a několika malých terasovitě rozložených krasových jezer, která jsou vzájemně propojena až 140 vodopády. Vznik teras je důsledkem činnosti unikátních bakterií žijících v mechu a trávě, přičemž bariéry těchto teras se každoročně zvýší až o 3 cm.

Voda je zde průzračně čistá a barva jezer se mění v závislosti na množství minerálů a organismů žijících ve vodě – od smaragdově zelené přes azurovou až po tmavě modrou. V dolní části jezerní soustavy se navíc nachází celkem 20 krasových jeskyň. Plitvická jezera představují světový unikát a jsou velkým lákadlem pro turisty z celého světa. V roce 1949 se území stalo národním parkem a od roku 1979 je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO. Asi není třeba ani připomínat, že tuto čarokrásnou krajinu využil již v roce 1962 Harald Reinl k natáčení svého proslulého filmu Poklad na Stříbrném jezeře.

Velký vodopád

Ačkoliv je možné navštívit park během celého roku, doporučoval bych jeho návštěvu směřovat mimo hlavní turistickou sezonu (ta je od 1. července do 31. srpna). Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že si tak ušetříte nejen peníze, ale i nervy, protože návštěvníků tu bude o poznání méně. Zároveň je dobré začít prohlídku brzy ráno, čímž se vyhnete čekání v nekonečné řadě na lístky. Park je otevřen od 7 do 19 hodin během celého roku, ovšem cena vstupného se výrazně liší dle roční doby. Cena vstupenky zahrnuje i transfer lodí a turistickým vláčkem, což urychlí dopravu mezi jednotlivými jezery. Ačkoliv jsou na výběr trasy s délkou trvání od 2 do 8 hodin, je dobré vyhradit si na návštěvu parku jeden celý den a v klidu si tak vychutnat tuto nádhernou přírodní scenerii.

vodopády    vodopády

Kolem jezer je zbudován systém úzkých chodníčků, můstků a cestiček, po kterých lze v klidu procházet a kochat se zdejší krajinou. Jediný problém nastává v momentě, kdy se turisté před vámi zastaví a jeden po druhém začnou fotit, čímž se nerušená procházka mění v nudné čekání. Kolem jezerní soustavy uvidíte převážně bukové porosty. Přísně chráněné lokality endemitů (orchideje, lilie apod.) a pralesní rezervace jsou pro návštěvníky nepřístupné. Kromě hojně se vyskytující vysoké a černé zvěře bychom zde našli i šelmy (např. medvědy, vlky, rysy atd.). V jezerech pak žijí různí obojživelníci, raci a ryby, které můžete pozorovat v průzračně čisté vodě.

kaskáda jezer Gavanovac a Milanovac

Do parku vedou celkem dva placené vstupy. První z nich (severní –  Rastovača) se nachází při soutoku řek Korana a Plitvica a je vhodným místem pro začátek prohlídky. Druhý vstup (jižní – Hladovina) leží hned vedle jezera Milanovac. My jsme prohlídku začali klasicky od prvního vstupu, kde se vám hned naskytne krásný výhled na Velký vodopád, jímž říčka Plitvice padá z výšky 76 m do jezerního údolí. Všechny trasy pak následně vedou kolem jezer Kaluderovac, Gavanovac a Milanovac až k největšímu ze všech jezer – Kozjak (jeho rozloha činí 83 hektarů). Právě zde je možné absolvovat plavbu lodí na druhou stranu jezera, odkud vede několik tras směrem k dalším jezerům (Gradinské, Galovac apod.).

jezero Kaluderovac   jezero Kaluderovac

My jsme se však s ohledem na počet návštěvníků rozhodli obejít celé jezero Kozjak pěšky, což se rovněž ukázalo jako příjemná alternativa, pokud si nechcete připadat jako konzumní turista. Během procházky jsme potkali jen několik podobně smýšlejících turistů, a tak jsme si mohli v klidu vychutnat přírodní krásy této nádherné krajiny. Kromě toho jsme stihli obejít i část Gradinského jezera, kde vás okouzlí krásy nesčetného množství větších i menších vodopádů a dle mého osobního názoru je to nejkrásnější část parku. Pro cestu zpět k prvnímu vchodu je pak možné rovněž využít i pěšiny, která vede po vyvýšené části parku, odkud se otevírají nádherné výhledy na údolní kaskády.

jezero Kozjak   vodopády

Celkově mohu tedy návštěvu NP Plitvická jezera jednoznačně doporučit. Připravte se však na skutečnost, že během celé prohlídky si budete říkat, že je opravdu velká škoda, že v tak průzračné vodě se nemůžete vykoupat.

GPS: 44°51'54.1"N 15°34'57.3"E

 

Text a foto: Vojtěch Bližňák Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Chorvatsko: Rovinj – obdivovaná a romantická
Publikováno: 30.6.2022
Při poznávání istrijských měst bychom neměli vynechat městečko Rovinj. Zabloudit tam a vychutnat si tamní atmosféru přinese každému nadšenému cestovateli nezapomenutelný zážitek. Zvláště když se v chorvatském městě cítíme jako v Itálii.

Chorvatsko, Zadar – metropole severní Dalmácie
Publikováno: 13.5.2018
Naše nahlédnutí do chorvatských měst a národních parků je téměř u konce. Dnes nás čeká ještě poslední zastávka – Zadar.

Chorvatsko – procházka městy Split, Trogir a Primošten
Publikováno: 22.4.2018
Z národního parku Krka, kam jste se spolu s námi podívali minulý týden, se do Splitu dostaneme asi za 2 hodiny.

Chorvatsko, Šibenik – trocha místních památek
Publikováno: 26.5.2022
Šibenik je od Plitvických jezer, o kterých jsme psali v minulém díle, vzdálen necelých 200 km. Je určitě hodně možností, kde se můžete ubytovat, v Šibeniku doporučuji hotel, protože kempů si v Chorvatsku užijete až až.

Chorvatsko – městečko Slunj
Publikováno: 25.3.2018
Zima se nechce vzdát a stále o sobě dává vědět, ale my víme, že je nejvyšší čas začít plánovat letní dovolenou. Protože pro Čechy je stále oblíbenou destinací Chorvatsko, ukážeme vám, kam vyrazit. Nepodíváme se jen na proslulá Plitvická jezera, i mnoho dalších národních parků a míst stojí za prohlídku.

Chorvatsko – nejkrásnější ostrovy
Publikováno: 7.7.2019
Chorvatsko, oblíbená destinace nejen českých turistů, se stává čím dál populárnější. Chlubí se nádhernou přírodou, krásnými městy s kouzelnými uličkami, dlouhým pobřežím s nádhernými plážemi a více než tisícem ostrovů a ostrůvků.

Chorvatsko trochu jinak − poznejte krajinu z Vinnetouových příběhů
Publikováno: 25.4.2019
Asi málokterý Čech alespoň jednou nezažil klasickou letní dovolenou u Jaderského moře. A stejně tak nebude mnoho těch, které minuly příběhy indiánského náčelníka Vinettoua a jeho bílého bratra Old Shatterhanda. Patříte k těm, kterým tyto asociace vykouzlí úsměv na tváři? Zkuste se na příští dovolené odpoutat od chorvatského pobřeží a nechte se zavést romantickými „Májovkami“ na místa, která znáte z kultovních filmových scén. Objevíte jedinečné národní parky a další krasové scenerie, které bezesporu patří k nejkrásnějším v celé Evropě.

Chorvatsko, národní park Paklenica – pro turisty i horolezce
Publikováno: 6.5.2018
Poslední národní park v této oblasti, který společně prozkoumáme, je Paklenica. Vlastně se zase vrátíme k oblíbenému náčelníkovi Apačů, jehož scény se natáčely i tady. Rezervace má rozlohu 95 km čtverečních. Nejpřitažlivější částí jsou dva hluboké kaňony – Velika a Mala Paklenica. Národní park náleží k pohoří Velebit. Pokud není hlavní sezona, dostanete se autem téměř ke vstupu na prohlídkovou trasu.

Chorvatsko, národní park Krka – koupání pod vodopádem
Publikováno: 15.4.2018
Po návštěvě města Šibenik vyrážíme do národního parku Krka. Zatím ho známe jen z fotek, takže už se nemůžeme dočkat, až se vykoupeme pod vodopádem a uvidíme nejdelší a nejnavštěvovanější vodopád na řece Krka – Skradinski buk.

Chorvatsko: Národní park Plitvická jezera
Publikováno: 1.4.2018
Národní park má rozlohu téměř 300 kilometrů čtverečních, návštěvníci se však pohybují na daleko menším prostoru. Ta větší část rezervace je bydlištěm velkých šelem, žijí tu medvědi, vlci, výjimečně byl zaznamenán i výskyt vzácného rysa.

Chorvatsko, Záhřeb – slunná balkánská metropole I.
Publikováno: 17.7.2015
Chorvatsko je po desetiletí oblíbená destinace českých turistů. Rok co rok se mnohé rodiny vydávají na několikadenní dovolenou ke břehům azurového Jadranu a užívají si koupání, slunce, balkánskou kuchyni i kulturu.

Chorvatsko, Záhřeb – slunná balkánská metropole II.
Publikováno: 24.7.2015
Minule jsme skončili v Kaptolu, náboženském centru chorvatského hlavního města s krásnou katedrálou. A dnes tam také začneme.

Chorvatsko, Záhřeb – slunná balkánská metropole III.
Publikováno: 31.7.2015
V minulých dvou dílech jsme si představili historickou část města. Dnes vám dáme tipy ještě na několik památek, které byste neměli při návštěvě Záhřebu minout.


Souvisejicí fotogalerie

Chorvatsko, Istria: Savudrija – malé přímořské městečko
Při toulkách Chorvatskem jsme na jeden den zavítali do malého přímořského městečka s názvem Savud...

Chorvatsko: Středověké městečko Rovinj
Chorvatské městečko Rovinj, nacházející se na poloostrově Istrie, je typické úzkými uličkami, mal...

Chorvatsko: Letovisko Baška na ostrově Krk
Známé chorvatské rekreační letovisko Baška, které je díky nádherné architektuře považováno za jed...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Objevujeme

1. 5. – 30. 6. 2022
1. cena:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
1. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
2. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
3. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

29.6.2022
Evropská environmentální agentura sestavila žebříček nejkvalitnějších vod na koupání v rámci Evropské unie. Dobrou zprávou je, že až 85% evropských měst má vodu na koupání v excelentní kvalitě. Jak obstály jednotlivé krajiny resp. lokality, se dozvíte v následujících řádcích.
28.6.2022
Aktuální ročník festivalu Hudební léto nabídne 10 nezapomenutelných koncertů a uměleckých vystoupení z různých hudebních žánrů. Příznivci kvalitní hudby se opět můžou těšit na bohaté kulturní léto v lázeňském městě Trenčianské Teplice.
25.6.2022
V pořadí 67. ročník folklorního festivalu Východná se uskuteční od 29. června do 3. července 2022 v obci Východná. Lákadlem letošního festivalu budou nejen vítězové celostátních soutěží, ale i originální celovečerní programy, profesionální soubor z Budapešti, prezentace dudácké tradice a bohaté interaktívní a vzdělávací programy pro děti a dospělé.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 30. 6. 2022
svátek:Šárka
dnes:
čtvrtek 30.6.
18 °C
zítra:
pátek 1.7.
20 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X