www.infoglobe.cz » Chorvatsko – procházka městy Split, Trogir a Primošten

Chorvatsko – procházka městy Split, Trogir a Primošten

Publikováno: 22.4.2018
Z národního parku Krka, kam jste se spolu s námi podívali minulý týden, se do Splitu dostaneme asi za 2 hodiny.

Jezdíte-li do Chorvatska, Split vám asi moc představovat nemusíme, valná většina zsocha sv. Řehoře vás určitě dorazila k soše biskupa Řehoře, aby se dotkla jeho palce, který vám splní přání. Vaši pozornost si tu dále určitě zaslouží Diokleciánův palác, do dnešních dnů jeden z nejvíce zachovalých a největších paláců římského impéria. Císař Dioklecián vládl v letech 284 až 305. Přes svůj prostý původ se stal vojenským velitelem a zasadil se o radikální reformy především v oblastech vojenských a hospodářských. Stinnou stránkou jeho panování byly perzekuce vůči křesťanům. Ani smrt panovníka neměla vliv na využívání paláce, stal se administrativním komplexem a sídlem místodržitele. Když nedalekou Salonu roku 615 vyplenili Avaři, v prostorách paláce našly nový domov stovky uprchlíků.

Předlohou podoby paláce byl římský vojenský tábor. Komplex má obdélníkový tvar a všechny budovy chránily místy téměř třicetimetrové hradby. Obranyschopnost zajišťovaly také vysoké věže, jih, sever a východ zdobí honosné vstupní brány. Biskupa Řehoře najdete u té Zlaté, směřující k Saloně. Nejzachovalejší je Železná brána s hodinovou věží. Důležitým místem je peristyl. Své významné místo má skoro uprostřed objektu. Půjdete od Zlaté brány ulicí Cardo až na křižovatku s ulicí Krešimirovou. Na rohu jsou turistické informace, kde získáte spoustu letáčků i mapku paláce. Poté se před vámi otevře jakési náměstí, obklopené chrámy Venuše a Kybely. Druhou stranu zdobí bývalé Diokleciánovo mauzoleum, nyní katedrála sv. Duje. Během letních měsíců můžete být svědky návštěvy císaře. Přesně v poledne se na peristylu objeví herci v dobových kostýmech v čele s panovníkem.

Diokleciánův palác

Pod celým areálem jsou obrovské podzemní prostory, kam se můžete za poplatek podívat. Antická sklepení jsou velkolepá a kopírují vzhled nadzemních částí paláce. Některé části jsou v sezoně využívány pro koncerty vážné hudby, v jiných místech se prodávají suvenýry. Každopádně vás od přímořské promenády dovedou až k peristylu.

Split   Split   Split

Příjemnou promenádou se vracíme k autu a pokračujeme do románského města Trogir. První zmínky pocházejí z roku 380, kdy si jej vyhlídli Řekové a založili tu opevněný Tragyrion. V současné době patří mezi nejlépe zachovalá středověká evropská města.

Trogir

Trogir   Trogir

Míříme k pevnosti Kamerlengo, která je součástí opevnění města. Nejdříve se zastavíme u obranné věže sv. Marka a pak nakoukneme na nádvoří Kamerlenga. Občas se tu v létě konají koncerty nebo jiná kulturní představení. Promenáda nás pomalu dovede až k Mořské bráně, odkud je to jen malý kousek k nejstaršímu rybímu trhukatedrála sv. Vavřince ve městě.

Mořskou branou projdeme do uliček starého města a rovnou na Trg Ivana Pavla II., kde stojí katedrála sv. Vavřince. Pro turisty je nejzajímavější románský portál Trogirmistra Radovana. Kamenní lvi podpírají Adama a Evu. Po obou stranách je velké množství soch, které představují různá roční období, jednotlivé měsíce, různé pracovní činnosti a nesmí chybět podobizny světců. Uvnitř kostela určitě nepřehlédnete osmibokou kamennou kazatelnu z 13. století nebo renesanční kapli blahořečeného Orsiniho.

Dnes ještě nahlédneme do asi hodinu vzdáleného města Primošten. Pozor, do starého centra se autem nedostanete. Zastavte na horním parkovišti a po schodech sejděte dolů. Ještě přes most, který je vlastně zmíněn přímo v názvu města – Primošten – přiblížen mostem. Městečko je malé a je jedno, jakou ulicí se vydáte, obě vás nakonec dovedou k jeho dominantě – kostelu sv. Jiří. Vrchol města zdobí již od 15. století a jsou odtud pěkné výhledy do okolí. V uličkách je spoustu obchodů se suvenýry, malebné kavárny a restaurace, kde si můžete po dlouhém dni odpočinout. Procházka zabere něco okolo hodiny a už se vracíme zpět.

Primošten   Primošten

Primošten

A Protože památek a městských uliček jsme si dnes užili až až, příště se s námi podíváte do národního parku Kornati.

GPS: (Split) 43°30'30.7"N 16°26'29.1"E

         (Trogir) 43°31'00.3"N 16°15'03.1"E

         (Primošten) 43°35'10.1"N 15°55'35.0"E

 

Text: Magdaléna Radostová

Foto: Magdaléna Radostová, Wikimedia Commons: Airin, Karel Hrdina, QypchakDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Chorvatsko – Zadar a nejkrásnější západ slunce na světě
Publikováno: 29.8.2019
Zadar a sever Dalmácie jsou ideálními místy, kde trávit letní prázdniny. Nabízejí vše, co má skvělá dovolená mít. Není proto divu, že se do Zadaru každoročně sjíždějí turisté z celého světa. Jedinečné historické a kulturní památky, nádherné ostrovy kolem, překrásné pláže, zátoky a zálivy Jaderského moře, čtyři národní parky v okolí, dobré dopravní spojení, vynikající tradiční středomořská kuchyně a domácí víno jsou jen jedny z mnoha důvodů, proč se do těchto končin podívat.

Chorvatsko, Makarská riviéra – perla Dalmácie a pobřeží Jaderského moře
Publikováno: 15.8.2019
Mnoho turistů považuje Makarskou riviéru za jednu z nejkrásnějších částí dalmatského pobřeží a pobřeží Jaderského moře. Makarskou riviéru, která se nachází na úpatí impozantní hory Biokovo ve stejnojmenném přírodním parku, tvoří mnoho atraktivních oblázkových pláží, které obklopují jehličnaté lesy z jedné strany a ze druhé nádherné modré moře. Táhne se v délce přibližně 55 kilometrů mezi nádherným Omišem na severu a pozoruhodným Dubrovníkem na jihu.

Chorvatsko – nejkrásnější ostrovy
Publikováno: 7.7.2019
Chorvatsko, oblíbená destinace nejen českých turistů, se stává čím dál populárnější. Chlubí se nádhernou přírodou, krásnými městy s kouzelnými uličkami, dlouhým pobřežím s nádhernými plážemi a více než tisícem ostrovů a ostrůvků.

Chorvatsko trochu jinak − poznejte krajinu z Vinnetouových příběhů
Publikováno: 25.4.2019
Asi málokterý Čech alespoň jednou nezažil klasickou letní dovolenou u Jaderského moře. A stejně tak nebude mnoho těch, které minuly příběhy indiánského náčelníka Vinettoua a jeho bílého bratra Old Shatterhanda. Patříte k těm, kterým tyto asociace vykouzlí úsměv na tváři? Zkuste se na příští dovolené odpoutat od chorvatského pobřeží a nechte se zavést romantickými „Májovkami“ na místa, která znáte z kultovních filmových scén. Objevíte jedinečné národní parky a další krasové scenerie, které bezesporu patří k nejkrásnějším v celé Evropě.

Chorvatsko, ostrov Hvar – městečko Stari Grad
Publikováno: 30.9.2018
Pomalu, ale jistě končí dovolenková sezona u moře. Přesto se vydáme na chorvatský ostrov Hvar, kde navštívíme místo jeho nejstaršího osídlení – bezmála třítisícové městečko Stari Grad.

Chorvatsko, Zadar – metropole severní Dalmácie
Publikováno: 13.5.2018
Naše nahlédnutí do chorvatských měst a národních parků je téměř u konce. Dnes nás čeká ještě poslední zastávka – Zadar.

Chorvatsko, národní park Paklenica – pro turisty i horolezce
Publikováno: 6.5.2018
Poslední národní park v této oblasti, který společně prozkoumáme, je Paklenica. Vlastně se zase vrátíme k oblíbenému náčelníkovi Apačů, jehož scény se natáčely i tady. Rezervace má rozlohu 95 km čtverečních. Nejpřitažlivější částí jsou dva hluboké kaňony – Velika a Mala Paklenica. Národní park náleží k pohoří Velebit. Pokud není hlavní sezona, dostanete se autem téměř ke vstupu na prohlídkovou trasu.

Chorvatsko – národní park Kornati
Publikováno: 29.4.2018
Před cestou do národního parku jsme v Šibeniku prošli několik agentur, porovnali nabídky a vybrali jednu z nich. Výchozím bodem je městečko Murter, odkud budeme vyplouvat.

Chorvatsko, národní park Krka – koupání pod vodopádem
Publikováno: 15.4.2018
Po návštěvě města Šibenik vyrážíme do národního parku Krka. Zatím ho známe jen z fotek, takže už se nemůžeme dočkat, až se vykoupeme pod vodopádem a uvidíme nejdelší a nejnavštěvovanější vodopád na řece Krka – Skradinski buk.

Chorvatsko: Plitvická jezera – přírodní skvost na seznamu UNESCO
Publikováno: 4.9.2017
Plitvická jezera, která se nacházejí v Dinárské krasové oblasti v nadmořské výšce 500–640 m, představují soubor asi 16 velkých a několika malých terasovitě rozložených krasových jezer, která jsou vzájemně propojena až 140 vodopády. Vznik teras je důsledkem činnosti unikátních bakterií žijících v mechu a trávě, přičemž bariéry těchto teras se každoročně zvýší až o 3 cm.

Chorvatsko: Národní park Plitvická jezera
Publikováno: 1.4.2018
Národní park má rozlohu téměř 300 kilometrů čtverečních, návštěvníci se však pohybují na daleko menším prostoru. Ta větší část rezervace je bydlištěm velkých šelem, žijí tu medvědi, vlci, výjimečně byl zaznamenán i výskyt vzácného rysa.

Chorvatsko, Šibenik – trocha místních památek
Publikováno: 8.4.2018
Šibenik je od Plitvických jezer, o kterých jsme psali v minulém díle, vzdálen necelých 200 km. Je určitě hodně možností, kde se můžete ubytovat, v Šibeniku doporučuji hotel, protože kempů si v Chorvatsku užijete až až.

Chorvatsko – městečko Slunj
Publikováno: 25.3.2018
Zima se nechce vzdát a stále o sobě dává vědět, ale my víme, že je nejvyšší čas začít plánovat letní dovolenou. Protože pro Čechy je stále oblíbenou destinací Chorvatsko, ukážeme vám, kam vyrazit. Nepodíváme se jen na proslulá Plitvická jezera, i mnoho dalších národních parků a míst stojí za prohlídku.

Chorvatsko, Záhřeb – slunná balkánská metropole I.
Publikováno: 17.7.2015
Chorvatsko je po desetiletí oblíbená destinace českých turistů. Rok co rok se mnohé rodiny vydávají na několikadenní dovolenou ke břehům azurového Jadranu a užívají si koupání, slunce, balkánskou kuchyni i kulturu.

Chorvatsko, Umag – na skok k moři
Publikováno: 22.8.2016
Pokud máte dovolenou jen pár dní, a přesto byste rádi jeli autem k moři, Umag je ideální chorvatskou destinací. Jedná se o přístavní město na poloostrově Istria, které může nabídnout především čisté moře a nepřeplněné pláže.

Chorvatsko: Limský záliv
Publikováno: 11.4.2011
Říká se mu i Limský kanál a můžete ho najít na západním pobřeží Istrie, asi 6 kilometrů severně od města Rovinj. Kanál je dlouhý 9 kilometrů a vznikl zaplavením krasového údolí.

Chorvatsko: Letovisko Baška na ostrově Krk
Publikováno: 26.12.2012
Každý z nás si pod ideální dovolenou představuje něco jiného. Někdo rád leží na pláži, jiný překonává sám sebe během náročných horských výstupů, nebo alespoň přes dovolenou popustí uzdu odpovědnosti a vrhne se do víru bujaré zábavy. Pro mě je to kombinace všeho, od vylehávání na pláži, přes bláznivé sporty, poznávání krás okolí až po ochutnávání místní kuchyně.

Chorvatsko: Poreč a jeho zákoutí
Publikováno: 13.6.2011
Chorvatsko je jedním z oblíbených dovolenkových míst mnoha turistů milujících moře, pláže a oddech. A protože léto právě začíná a mnozí si jako destinaci pro svoji dovolenou vyberou právě tuto zem, pojďme se blíže podívat na jedno z atraktivních a často navštěvovaných míst na Istrii.


Souvisejicí fotogalerie

Chorvatsko, Istria: Savudrija – malé přímořské městečko
Při toulkách Chorvatskem jsme na jeden den zavítali do malého přímořského městečka s názvem Savud...

Chorvatsko: Středověké městečko Rovinj
Chorvatské městečko Rovinj, nacházející se na poloostrově Istrie, je typické úzkými uličkami, mal...

Chorvatsko: Letovisko Baška na ostrově Krk
Známé chorvatské rekreační letovisko Baška, které je díky nádherné architektuře považováno za jed...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Česká krajina

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

25.5.2020
Do 9. ročníku udílení cen o nejoblíbenější hotel roku Czech Hotel Awards 2020 se zapojilo více než 1200 hotelů. Posláním organizátorů je vytvoření zodpovědné platformy, která propojuje, oceňuje a podporuje všechny hoteliéry přistupující ke svému podnikání s otevřenou myslí a láskyplným srdcem. Tato vize nabývá zejména v současném dění na významu.
22.5.2020
Všichni milovníci muzeí se mohou těšit na postupné otevírání. Návštěvníky čekají mnohé výstavy, tematické prohlídky i stálé expozice.
21.5.2020
Právě vychází „tak trochu jiná kniha“ oblíbené české autorky Terezy Boučkové, Bhútán, má láska.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - VENEZUELA a PARAGUAY:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 25. 5. 2020
svátek:Viola
dnes:
pondělí 25.5.
13 °C
zítra:
úterý 26.5.
16 °C