www.infoglobe.cz » Chorvatsko, Šibenik – trocha místních památek

Chorvatsko, Šibenik – trocha místních památek

Publikováno: 8.4.2018
Šibenik je od Plitvických jezer, o kterých jsme psali v minulém díle, vzdálen necelých 200 km. Je určitě hodně možností, kde se můžete ubytovat, v Šibeniku doporučuji hotel, protože kempů si v Chorvatsku užijete až až.

Šibenik byl v průběhu let několikrát značně poničen. Město dlouhou dobu žilo pod nadvládou různých mocností. Nejvíce jeho tvář ovlivnili Benátčané, během jejichž působení byly ve městě vystavěny mnohé paláce. Tedy Benátčané... vlastně úplně nejvíc se o vzhled starého centra zasloužil asi největší a nejlepší stavitel 15. století – Juraj Dalmatinac. Krom jiných důležitých staveb se významně podílel na vzhledu katedrály sv. Jakuba. Na jeho počest je před katedrálou umístěna jeho socha.

Šibenik

Možná nevíte, že katedrála je jedinou podobnou stavbou na světě, kde je stavebním materiálem pouze kámen. Kamenné kostky byly přesně vytesány a poté kladeny na sebe bez použití mokrých procesů. Vnější i vnitřní obrysy jsou totožné. Juraj Dalmatinac navrhl na svou dobu naprosto nevídaný vzhled apsidy, kde zobrazil portréty 72 zcela obyčejných lidí. Nic podobného do té doby církevní stavba neobsahovala. Podílel se na výstavbě katedrály celých třicet let. Stavební a architektonické postupy, které zde použil, nemají následovníka, nikdy předtím ani potom nebyly nikde uplatněny. Mnoho významných umělců a stavitelů vytvářelo tento architektonický skvost více jak sto let.

katedrála sv. Jakuba

katedrála sv. Jakuba   katedrála

Začali jsme tou nejdůležitější stavbou a teď se podíváme na město z výšky, z pevností. Poměrně nedávno byla zpřístupněna pevnost Šubičevac neboli Barone. Je jednou ze tří pevností, které kdysi chránily město před nájezdy Turků a jiných dobyvatel. V současné době jsou veřejnosti otevřené dvě, Šubičevac a sv. Mikuláš. Obě mají společnou vstupenku a obě jsou dostupné z parkoviště nad městem. Musíte jen trošku stoupat vzhůru. Výhled ale stojí za to.

Šibenik

Barone pochází ze 17. století a za jméno vděčí vojevůdci baronu de Degenfeld. Sv. Mikuláš vznikl během italské nadvlády o sto let dříve. Má charakter vojenské stavby a nějakou dobu fungoval jako vězení. Poslední pevností je sv. Jan. Pochází stejně jako Barone ze 17. století. Zatím na svou obnovu teprve čeká. Pokud zahájíte prohlídku města vyhlídkou z pevností, pak už vás čeká jen klesání. Cesta městem je protkána úzkými uličkami, překonáte spoustu schodů, ale odměnou vám budou zajímavé stavby podél trasy.

Šibenik   Šibenik

Vraťme se ke katedrále, hned kousek od ní si můžete prohlédnout městskou radnici, krásnou renesanční stavbu, kterou zdobí devět půlkruhových oblouků. Najdete ji na náměstí Trg Republike Hrvatske, které je v letních měsících využíváno jako otevřená kulturní scéna. Bohužel během válečných konfliktů druhé světové války byla stavba zcela zničena. Po válce byla pod odborným dohledem vystavěna znovu, prohlížíte si tedy věrnou kopii původního paláce.

radnice

Při procházce městem můžete navštívit ještě spoustu dalších zajímavých míst, projděte se nejstarší ulicí, jež nese jméno Zagrebačka, na nákupy směřujte do ulice Ante Starčeviča nebo na místní tržnici, kterou najdete nedaleko Crkve Gospe vanka Grada, hned nad městským parkem. Načerpat novou energii pak můžete v jedné z klidových zón města – Perivoj Roberta Vasianija. Na jejím samém počátku jistě nepřehlédnete sochu zakladatele města – svatého Krešimira.

A příští neděli už zase vyměníme město za přírodu. Kouknete se spolu s námi do národního parku Krka.

GPS: 43°44'08.6"N 15°53'25.9"E

 

Text: Magdaléna Radostová

Foto: Magdaléna Radostová, Wikimedia Commons: LacenDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Chorvatsko: Plitvická jezera – přírodní skvost na seznamu UNESCO
Publikováno: 4.9.2017
Plitvická jezera, která se nacházejí v Dinárské krasové oblasti v nadmořské výšce 500–640 m, představují soubor asi 16 velkých a několika malých terasovitě rozložených krasových jezer, která jsou vzájemně propojena až 140 vodopády. Vznik teras je důsledkem činnosti unikátních bakterií žijících v mechu a trávě, přičemž bariéry těchto teras se každoročně zvýší až o 3 cm.

Chorvatsko, Makarská riviéra – perla Dalmácie a pobřeží Jaderského moře
Publikováno: 15.8.2019
Mnoho turistů považuje Makarskou riviéru za jednu z nejkrásnějších částí dalmatského pobřeží a pobřeží Jaderského moře. Makarskou riviéru, která se nachází na úpatí impozantní hory Biokovo ve stejnojmenném přírodním parku, tvoří mnoho atraktivních oblázkových pláží, které obklopují jehličnaté lesy z jedné strany a ze druhé nádherné modré moře. Táhne se v délce přibližně 55 kilometrů mezi nádherným Omišem na severu a pozoruhodným Dubrovníkem na jihu.

Chorvatsko – nejkrásnější ostrovy
Publikováno: 7.7.2019
Chorvatsko, oblíbená destinace nejen českých turistů, se stává čím dál populárnější. Chlubí se nádhernou přírodou, krásnými městy s kouzelnými uličkami, dlouhým pobřežím s nádhernými plážemi a více než tisícem ostrovů a ostrůvků.

Chorvatsko trochu jinak − poznejte krajinu z Vinnetouových příběhů
Publikováno: 25.4.2019
Asi málokterý Čech alespoň jednou nezažil klasickou letní dovolenou u Jaderského moře. A stejně tak nebude mnoho těch, které minuly příběhy indiánského náčelníka Vinettoua a jeho bílého bratra Old Shatterhanda. Patříte k těm, kterým tyto asociace vykouzlí úsměv na tváři? Zkuste se na příští dovolené odpoutat od chorvatského pobřeží a nechte se zavést romantickými „Májovkami“ na místa, která znáte z kultovních filmových scén. Objevíte jedinečné národní parky a další krasové scenerie, které bezesporu patří k nejkrásnějším v celé Evropě.

Chorvatsko, ostrov Hvar – městečko Stari Grad
Publikováno: 30.9.2018
Pomalu, ale jistě končí dovolenková sezona u moře. Přesto se vydáme na chorvatský ostrov Hvar, kde navštívíme místo jeho nejstaršího osídlení – bezmála třítisícové městečko Stari Grad.

Chorvatsko, Zadar – metropole severní Dalmácie
Publikováno: 13.5.2018
Naše nahlédnutí do chorvatských měst a národních parků je téměř u konce. Dnes nás čeká ještě poslední zastávka – Zadar.

Chorvatsko – národní park Kornati
Publikováno: 29.4.2018
Před cestou do národního parku jsme v Šibeniku prošli několik agentur, porovnali nabídky a vybrali jednu z nich. Výchozím bodem je městečko Murter, odkud budeme vyplouvat.

Chorvatsko – procházka městy Split, Trogir a Primošten
Publikováno: 22.4.2018
Z národního parku Krka, kam jste se spolu s námi podívali minulý týden, se do Splitu dostaneme asi za 2 hodiny.

Chorvatsko, národní park Krka – koupání pod vodopádem
Publikováno: 15.4.2018
Po návštěvě města Šibenik vyrážíme do národního parku Krka. Zatím ho známe jen z fotek, takže už se nemůžeme dočkat, až se vykoupeme pod vodopádem a uvidíme nejdelší a nejnavštěvovanější vodopád na řece Krka – Skradinski buk.

Chorvatsko – Zadar a nejkrásnější západ slunce na světě
Publikováno: 29.8.2019
Zadar a sever Dalmácie jsou ideálními místy, kde trávit letní prázdniny. Nabízejí vše, co má skvělá dovolená mít. Není proto divu, že se do Zadaru každoročně sjíždějí turisté z celého světa. Jedinečné historické a kulturní památky, nádherné ostrovy kolem, překrásné pláže, zátoky a zálivy Jaderského moře, čtyři národní parky v okolí, dobré dopravní spojení, vynikající tradiční středomořská kuchyně a domácí víno jsou jen jedny z mnoha důvodů, proč se do těchto končin podívat.

Chorvatsko: Národní park Plitvická jezera
Publikováno: 1.4.2018
Národní park má rozlohu téměř 300 kilometrů čtverečních, návštěvníci se však pohybují na daleko menším prostoru. Ta větší část rezervace je bydlištěm velkých šelem, žijí tu medvědi, vlci, výjimečně byl zaznamenán i výskyt vzácného rysa.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Česká krajina

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

5.6.2020
Podpořit cestovní ruch na Slovensku má nová publikace – Kouzelné sakrální památky. Kniha bude vhodnou pomůckou i pro hodiny dějepisu nebo zeměpisu.

3.6.2020
Gemersko-malohontské muzeum vás zve na výstavu s názvem Bionika – příroda na to přišla první, která je zaměřena na přírodu jako nevyčerpatelný zdroj inspirace a poznatků pro techniku, architekturu i design.
2.6.2020
Je téměř neuvěřitelné, že ještě dnes máme u nás, uprostřed hustě zalidněné Evropy, přímo za branou metropole zelený nepřerušený lesní koridor dlouhý 100 kilometrů – pohoří Brdy.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – TANZANIE (ZANZIBAR):

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 5. 6. 2020
svátek:Dobroslav
dnes:
pátek 5.6.
18 °C
zítra:
sobota 6.6.
17 °C