www.infoglobe.cz » Chorvatsko, Záhřeb – slunná balkánská metropole II.

Chorvatsko, Záhřeb – slunná balkánská metropole II.

Publikováno: 24.7.2015
Minule jsme skončili v Kaptolu, náboženském centru chorvatského hlavního města s krásnou katedrálou. A dnes tam také začneme.

V roce 1217 byla katedrála vysvěcena, ale nad Evropu se stahovala mračna rozpínavékatedrálaMongolské říše. V roce 1242 byla Mongoly těžce poničena, avšak jakmile bylo nebezpečí zažehnáno, katedrála byla renovována. Dlouhou dobu Kaptol neměl ani hradby.

Teprve turecké nebezpečí donutilo biskupa, aby nechal kolem Kaptolu na přelomu šedesátých a sedmdesátých let 15. století postavit hradby se strážnými věžemi.  Dodnes se zachovala pouze část hradeb, nicméně i to je dostatečné na to, abyste si dovedli představit, jak mohutné tehdy ono opevnění asi mohlo být.

Další katastrofa postihla katedrálu v osmdesátých letech 19. století – zemětřesení. Renovace římskokatolického svatostánku se ujali vídeňští architekti – Friedrich von Schmidt a Hermann Bollé – a bylo to pravděpodobně jejich nejvýznamnější dílo.

Vůbec nejstarší částí Záhřebu je Gradec. Král Béla IV. vydal roku 1242 Zlatou bulu, která z Gradce tehdy udělala svobodné královské město. To znamenalo, že město se zodpovídalo pouze samotnému králi.

Záhřeb

Již jsme zmínili mongolskou invazi, která zpustošila tehdy neopevněný Kaptol. Obyvatelé Gradce se na nájezd naopak rozhodli připravit. Hradby, které tehdy postavili, daly Gradci jeho dnešní tvar. Stačí se podívat na mapu a hned si všimnete, že opevnění Gradce bylo ve tvaru trojúhelníku. Dostat se do města bylo možné čtyřmi branami, z nichž pouze jedna, Kamenná brána (Kamenita vrata), se dočkala dnešních dní.

Kamenita vrata

Kamenná brána spíše připomíná podlouhlý tunel, který však skrývá jeden z největších chorvatských pokladů – sochu Panny Marie. Od doby, kdy v roce 1731Kula Lostrščak přežila požár, jsou jí připisovány magické schopnosti. Když půjdete kolem, možná uvidíte pár věřících sedících na lavicích u sochy, jak vyslovují krátkou modlitbu.

Každopádně dnes je Gradec místem s patrně nejkrásnější atmosférou v celém městě. Úzké uličky, malá náměstíčka a barokní paláce si vás rychle podmaní a jistě zde rádi strávíte alespoň hodinu nebo dvě bezcílným touláním. Mimochodem právě v této čtvrti narazíte na nejstrmější lanovou dráhu na světě, kterou jsme zmínili v minulém díle. Možná ale budete trochu překvapeni její délkou. Dostat se z dolní stanice na horní trvá asi jednu minutu. Dalším místem, které byste mohli v Gradci navštívit, je Kula Lostrščak. Věž byla součástí zmíněného opevnění postaveného v polovině 13. století. Původně však byla třípatrová a až v 19. století přibylo čtvrté patro, kam bylo umístěno dělo.

GPS: 45°48'53.3"N 15°58'42.5"E

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org, Wikimedia Commons: Orlovic, Modzzak, Jorge Láscar,

Suradnik13, dnik

 Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Chorvatsko: Na ostrově Hvar I.
Publikováno: 21.11.2011
Byla jsem na jednom z deseti nejkrásnějších ostrovů světa... Cesta autobusem do chorvatského přístavu Split trvala z Bratislavy přibližně 12 hodin. Štěstím bylo, že ostrov je téměř na samém jihu Chorvatska, a tak počet cestujících jen mírně přesahoval číslo 20. V autobusu tak měl téměř každý cestující dvě sedadla pro sebe, a to je už pořádný luxus.

Chorvatsko: Na ostrově Hvar II.
Publikováno: 5.12.2011
Byla jsem na jednom z deseti nejkrásnějších ostrovů světa...

Chorvatsko, Záhřeb – slunná balkánská metropole I.
Publikováno: 17.7.2015
Chorvatsko je po desetiletí oblíbená destinace českých turistů. Rok co rok se mnohé rodiny vydávají na několikadenní dovolenou ke břehům azurového Jadranu a užívají si koupání, slunce, balkánskou kuchyni i kulturu.

Chorvatsko, Záhřeb – slunná balkánská metropole III.
Publikováno: 31.7.2015
V minulých dvou dílech jsme si představili historickou část města. Dnes vám dáme tipy ještě na několik památek, které byste neměli při návštěvě Záhřebu minout.

Chorvatsko, Umag – na skok k moři
Publikováno: 22.8.2016
Pokud máte dovolenou jen pár dní, a přesto byste rádi jeli autem k moři, Umag je ideální chorvatskou destinací. Jedná se o přístavní město na poloostrově Istria, které může nabídnout především čisté moře a nepřeplněné pláže.

Chorvatsko: Plitvická jezera – přírodní skvost na seznamu UNESCO
Publikováno: 4.9.2017
Plitvická jezera, která se nacházejí v Dinárské krasové oblasti v nadmořské výšce 500–640 m, představují soubor asi 16 velkých a několika malých terasovitě rozložených krasových jezer, která jsou vzájemně propojena až 140 vodopády. Vznik teras je důsledkem činnosti unikátních bakterií žijících v mechu a trávě, přičemž bariéry těchto teras se každoročně zvýší až o 3 cm.

Chorvatsko: Poreč a jeho zákoutí
Publikováno: 13.6.2011
Chorvatsko je jedním z oblíbených dovolenkových míst mnoha turistů milujících moře, pláže a oddech. A protože léto právě začíná a mnozí si jako destinaci pro svoji dovolenou vyberou právě tuto zem, pojďme se blíže podívat na jedno z atraktivních a často navštěvovaných míst na Istrii.

Chorvatsko: Letovisko Baška na ostrově Krk
Publikováno: 26.12.2012
Každý z nás si pod ideální dovolenou představuje něco jiného. Někdo rád leží na pláži, jiný překonává sám sebe během náročných horských výstupů, nebo alespoň přes dovolenou popustí uzdu odpovědnosti a vrhne se do víru bujaré zábavy. Pro mě je to kombinace všeho, od vylehávání na pláži, přes bláznivé sporty, poznávání krás okolí až po ochutnávání místní kuchyně.

Chorvatsko: Istrie – polostrov, na který sa nezapomíná
Publikováno: 28.8.2013
Poloostrov Istrie se nachází mezi Terstským a Kvarnerským zálivem a je největším poloostrovem Jadranu. Istrie je rozdělena na části patřící Itálii, Slovinsku, ale největší z nich patří Chorvatsku. A právě do Chorvatska budou směřovat naše dnešní kroky.


Souvisejicí fotogalerie

Chorvatsko: Středověké městečko Rovinj
Chorvatské městečko Rovinj, nacházející se na poloostrově Istrie, je typické úzkými uličkami, mal...

Chorvatsko: Letovisko Baška na ostrově Krk
Známé chorvatské rekreační letovisko Baška, které je díky nádherné architektuře považováno za jed...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Poezie všedního dne

1. 1. – 29. 2. 2020
1. cena:
Kniha Vltavské vyhlídky z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Výlety podél Sázavy z Knižního klubu
1. cena redakce:
Poukaz na 1 noc pro 2 osoby se vstupem do wellness v LH Hotelu Jana**** v Přerově!
2. cena redakce:
+ BONUS: každý vítěz obdrží dvojici vstupenek na veletrh FOR BIKES 2020!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

25.1.2020
Na seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky přibylo od ledna 2020 krajkářství na Vamberecku. Kulturní statky, které jsou na celorepublikovém seznamu, lze nominovat do mezinárodního seznamu nemateriálního kulturního dědictví lidstva (UNESCO).
24.1.2020
Chtěli byste zažít splavování na raftech v zimě? Tak navštivte dnes nebo zítra malebnou obec Červený Kláštor, která leží v nádherné přírodě Pieninského národního parku.
23.1.2020
5. ročník závodu dvoučlenných týmů na saních rohačkách doplněný o speciální disciplíny spojené s historií Malé Úpy a jejími prvními osadníky se koná v sobotu 25. ledna od 10 hodin na sjezdovce U Kostela.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – RUSKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 25. 1. 2020
svátek:Miloš
dnes:
sobota 25.1.
-1 °C
zítra:
neděle 26.1.
-1 °C